Справа 334/3941/25
Провадження 2/206/2148/25
27 жовтня 2025 року Самарський районний суд міста Дніпра у складі:
головуючого судді Малихіної В.В.
при секретарі Тимченко Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпро в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,
Директор Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Позовні вимоги мотивовані тим, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради перебувала особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 № 71 "Про реорганізацію управнінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради" та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району.
22 грудня 2022 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької міської радії по Дніпровському району із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
На підставі заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.12.2022 року №2303-5002439494.
Після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 22 грудня 2022 року відповідач подала до управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
На підставі заяви відповідача від 22.12.2022 та наданих документів їй було призначено державну допомогу з 01.12.2022 у розмірі 6000,00 грн. щомісяця (3000,00 грн. ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю, та 3000,00 грн на дитину ОСОБА_3 ).
23 січня 2023 року відповідач самостійно зняла себе і дитину з обліку як ВПО, проте не подала заяву на припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі.
Управління не мало технічної можливості відстежувати у режимі реального часу всіх громадян, які знімаються з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо перемішених осіб та не подають заяву про припинення виплати допомоги на проживання ВПО.
У липні 2023 року спеціалістами управління було встановлено, що ОСОБА_1 23 січня 2023 року була знята з обліку за заявою у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжувала отримувати по червень 2023 року включно. Виплата допомоги була зупинена, та на підставі пункту 11 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, загальний розмір якої становить 30 000,00 грн. Таким чином, до повернення підлягає 14090,54 грн (5міс*6000 - 15909,46 повернуто банком).
У судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву у якій просив про розгляд справи за його відсутності, не заперечував проти ухвалення заочного рішення у справі в разі неявки відповідача.
Відповідач повідомлена про розгляд справи, шляхом надіслання ухвали про відкриття провадження разом з матеріалами позовної заяви на адресу її реєстрації. Відповідач відзиву на позов у встановлені судом строки не подала, причини неявки суду не повідомила, з заявою про розгляд справи у її відсутність до суду не зверталась, про час і місце розгляду справи повідомлялась належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Суд, за згодою представника позивача, ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі матеріалів справи у відповідності зі ст.ст. 223 ч. 4, 279, 280 ЦПК України.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 3 ст.12ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради перебувала особова справа по призначенню допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне відоме місце проживання: АДРЕСА_2 .
22 грудня 2022 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької міської радії по Дніпровському району із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно рішення Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент затвердженого додатком 1 до вказаного рішення (опубліковано у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради в мережі Інтернет) Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент, Позивач) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - управління) (пункт 47).
Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2017 №509 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок оформлення і видачі довідки ВПО), довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Пунктом 2 Порядку № 509 оформлення і видачі довідки ВПО, передбачено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).
З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Абзацом 18 пункту 2 Порядку № 509 оформлення і видачі довідки ВПО (в редакції, чинній на момент виникнення обставин) визначено, що на отримання довідки мають право особи, які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204 Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» ( далі - територія адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії).
На підставі заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідачу видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 22.12.2022 року №2303-5002439494.
Після отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, 22 грудня 2022 року відповідач подала до управління заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
На підставі заяви відповідача від 22.12.2022 та наданих документів їй було призначено державну допомогу з 01.12.2022 у розмірі 6000,00 грн. щомісяця (3000,00 грн. ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю, та 3000,00 грн на дитину ОСОБА_3 ).
23 січня 2023 року відповідач самостійно зняла себе і дитину з обліку як ВПО, проте не подала заяву на припинення виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі.
Управління не мало технічної можливості відстежувати у режимі реального часу всіх громадян, які знімаються з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо перемішених осіб та не подають заяву про припинення виплати допомоги на проживання ВПО.
У липні 2023 року спеціалістами управління було встановлено, що ОСОБА_1 23 січня 2023 року була знята з обліку за заявою у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам продовжувала отримувати по червень 2023 року включно. Виплата допомоги була зупинена, та на підставі пункту 11 Порядку 332 проведений розрахунок неправомірно отриманих сум допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, загальний розмір якої становить 30 000,00 грн. Таким чином, до повернення підлягає 14090,54 грн (5міс*6000 - 15909,46 повернуто банком).
Відповідно до п. 6 Порядку 332, заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 може бути подана до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Згідно з п. 5 Порядку 332, внутрішньо переміщені особи несуть відповідальність за достовірність інформації, наданої для отримання допомоги.
Пунктом 9 Порядку 332 встановлено, що Список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 формується органами соціального захисту населення на підставі поданих заяв після проведення перевірки інформації та подається державному підприємству «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики».
За технічної можливості централізоване нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі сформованого Мінцифри переліку, сформованого органами соціального захисту населення списку внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, та заяв, поданих через Портал Дія.
Відповідно до пункту 10 Порядку 332, державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» на підставі списків, отриманих від Мінцифри, включає інформацію про внутрішньо переміщених осіб, які подали заяву для виплати допомоги, до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком З до цього Порядку через АТ «Ощадбанк» на банківський рахунок (за стандартом ІВАN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.
Встановлення статусу внутрішньо переміщеної особи та видача довідки про взяття на облік відбувається на підставі заяви у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а призначення та виплата допомоги оформлюється на підставі окремої заяви у Єдиній інформаційній системі соціальної сфери.
Через вищезазначені обставини, управління не мало технічної можливості відстежувати у режимі реального часу всіх громадян, які знімаються з обліку у Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо перемішених осіб та не подають заяву про припинення виплати допомоги на проживання ВПО.
Станом на день розгляду справи в матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідач повернула позивачу надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 14090,54 гривень.
Згідно зі ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
За правилами ст.1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Частиною 1 статті 1213 ЦК України, визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги законні та обґрунтовані, а тому, з ОСОБА_1 слід стягнути на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 14090,00 гривень.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір.
На підставі вище викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 280-284, 289 ЦПК України, суд, -
Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до про стягнення надміру виплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (ЄДРПОУ 37573438), надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.02.2023 року по 30.06.2023 року в розмірі 14090,54 (чотирнадцять тисяч дев'яносто гривень 54 коп), а також суму судового збору у розмірі 3028 грн ( три тисячі двадцять вісім грн., 00 коп).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Малихіна