28 жовтня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 686/31693/24
Провадження № 22-ц/820/1956/25
Хмельницький апеляційний суд у складі колегії
суддів судової палати з розгляду цивільних справ
Ярмолюка О.І. (суддя-доповідач), Грох Л.М., Янчук Т.О.,
секретар судового засідання Шевчук Ю.Г.,
з участю представника позивачки ОСОБА_1 ,
представниці відповідача Фролової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за позовом ОСОБА_2 до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Акціонерне товариство «Ю АР ДІ Українські дороги» про відшкодування шкоди за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 червня 2025 року,
встановив:
1.Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2024 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області (далі - Служба інфраструктури) про відшкодування шкоди.
ОСОБА_2 зазначила, що 27 березня 2024 року близько 11 години 10 хвилин на автомобільній дорозі М-30 «Стрий-Ізварине» км 200+862 сталася дорожньо-транспортна пригода з належним їй автомобілем «Mitsubishi Outlander» реєстраційний номер НОМЕР_1 (далі - автомобіль) під керуванням ОСОБА_3 . Автомобіль отримав механічні пошкодження внаслідок падіння дерева на проїзну частину, оскільки вулично-шляхова мережа мала недоліки, які спричинили дорожньо-транспортну пригоду. Згідно зі звітом оцінювача від 18 квітня 2024 року №381/04-24 вартість матеріального збитку, заподіяного власнику автомобіля, становить 130 931 грн 86 коп. Ділянка автомобільної дороги М-30 «Стрий-Ізварине» км 200+862 відноситься до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України і знаходиться на балансі Служби інфраструктури, внаслідок чого відповідач як власник автомобільної дороги зобов'язаний відшкодувати позивачці завдані збитки. У відповідь на претензію Служба інфраструктури відмовила їй у відшкодуванні збитків із посиланням на те, що за договором про експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них в Хмельницькій області від 16 липня 2021 року №140/21ЕПд утримання та ремонт указаної ділянки автомобільної дороги здійснює Акціонерне товариство «Ю АР ДІ Українські дороги» (далі - АТ «Ю АР ДІ Українські дороги»).
За таких обставин ОСОБА_2 просила суд стягнути зі Служби інфраструктури на свою користь 130 931 грн 86 коп. у рахунок відшкодування матеріальної шкоди.
Процесуальні дії суду першої інстанції
Суд ухвалою від 30 січня 2025 року залучив АТ «Ю АР ДІ Українські дороги» до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 червня 2025 року в позові відмовлено.
Суд керувався тим, що ОСОБА_2 не довела склад цивільного правопорушення, що є юридичною підставою відповідальності Служби інфраструктури перед нею за завдані збитки. Зокрема, відсутні належні та допустимі докази неправомірної поведінки відповідача, а також зіткнення транспортного засобу та стовбура дерева. Крім того, службова або посадова особа, до кола повноважень якої входить дотримання правил, норм і стандартів із забезпечення безпеки дорожнього руху, не була притягнута до адміністративної відповідальності за наслідками інциденту.
Короткий зміст і узагальнені доводи апеляційної скарги
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Апеляційна скарга мотивована тим, що 27 березня 2024 року на автомобільній дорозі М-30 «Стрий-Ізварине» км 200+862 внаслідок падіння дерева на проїзну частину було пошкоджено належний ОСОБА_2 автомобіль. Факт дорожньо-транспортної пригоди, в результаті якої автомобіль отримав механічні пошкодження підтверджується зібраними доказами. Внаслідок інциденту позивачці завдано матеріальної шкоди у розмірі 130 931 грн 86 коп. Відповідальність за створення безпечних умов руху на автомобільних дорогах покладається на їх власників, у зв'язку з чим Служба інфраструктури зобов'язана відшкодувати ОСОБА_2 майнову шкоду. АТ «Ю АР ДІ Українські дороги» як виконавець робіт за договором про експлуатаційне утримання та поточний ремонт автомобільних доріг не є відповідальним за завдані збитки, водночас відповідач вправі пред'явити до нього регресний позов у разі понесення витрат на відшкодування шкоди. Суд першої інстанції не з'ясував усі обставини справи, не застосував правильно норми чинного законодавства, не дав належної оцінки зібраним доказам і дійшов помилкового висновку про необґрунтованість позову.
Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи
У відзивах на апеляційну скаргу АТ «Ю АР ДІ Українські дороги» та Служба інфраструктури просять апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, вказавши на його законність та обґрунтованість.
2.Мотивувальна частина
Позиція суду апеляційної інстанції
Статтею 375 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) встановлено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлені судами першої та апеляційної інстанції обставини
ОСОБА_2 є власницею автомобіля.
Автомобільна дорога М-30 «Стрий-Ізварине», яка проходить через територію Хмельницької області, відноситься до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України, знаходиться в управлінні та на балансі Служби інфраструктури.
16 липня 2021 року Служба інфраструктури (замовник) та АТ «Ю АР ДІ Українські дороги» (виконавець) уклали договір №140/21ЕПд про експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них в Хмельницькій області, до якого на підставі додаткових угод сторонами вносилися зміни (далі - Договір).
За умовами Договору виконавець зобов'язується у порядку та на умовах, визначених цим договором, надати послуги з експлуатаційного утримання та поточного дрібного ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них в Хмельницькій області: автомобільної дороги М-30 «Стрий - Умань - Дніпро - Ізварине» (через міста Вінницю, Кропивницький), зокрема ділянки дороги від км 192+628 (межа Тернопільської області) до км 253+572 (західний під'їзд до міста Хмельницького). У свою чергу, замовник зобов'язався прийняти надані послуги та сплатити їх вартість.
Пунктом 1.6 Договору визначено, що на період дії Договору та протягом гарантійного періоду виконавець є уповноваженим органом, в розумінні статті 24 Закону України «Про дорожній рух», та згідно вимог Закону України «Про дорожній рух», «Про автомобільні дороги» та норм глави 82 Цивільного кодексу України в повній мірі відповідає за належне утримання доріг, забезпечення умов безпеки руху і несе повну майнову та іншу юридичну відповідальність в частині відшкодування майнової (матеріальної) і нематеріальної (в тому числі моральної) шкоди та компенсації витрат власникам транспортних засобів, іншим учасникам дорожнього руху, якщо дорожньо-транспортна пригода чи зупинка руху сталася з причини незадовільного експлуатаційного стану автомобільної дороги та порушення зобов'язань щодо надання послуг за цим договором, а також забезпечує повне майнове відшкодування замовнику у разі заподіяння збитків користувачами доріг, та /або в процесі використання смуги відведення юридичними чи фізичними особами на мережі автомобільних доріг, якщо такі збитки завдані з вини виконавця або його субпідрядників.
Відповідно до пункту 1.9 Договору у разі виявлення виконавцем надзвичайних або аварійних ситуацій на дорогах загального користування державного значення Хмельницької області він зобов'язаний негайно поставити до відома замовника і при його письмовій згоді приступити до виконання робіт з попередження або усунення наслідків вищезазначених ситуацій. У всіх випадках, у разі виявлення на вищевказаних автомобільних дорогах будь-яких відхилень від вимог стандартів, норм і правил, які діють у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, виконавець негайно встановлює необхідні технічні засоби організації дорожнього руху, відповідно до діючи нормативів та за письмовим рішенням замовника вводить необхідні обмеження в русі.
За змістом пунктів 6.3.7, 6.3.10 Договору виконавець зобов'язаний:
у разі виникнення умов, що створюють загрозу безпеці руху транспортних засобів та пішоходів невідкладно з моменту отримання відповідного повідомлення або фактичного виявлення обставин, вживати заходи для відновлення безпечних умов для їх пересування, відповідно до вимог нормативних актів попередньо погодивши виконання видів робіт із представником замовника в межах фінансування, з подальшим наданням замовником відповідного акту дефектів до кінця поточного місяця. При цьому до ліквідації обставин, що є небезпекою для учасників дорожнього руху, виконавець зобов'язаний виставити попереджувальні дорожні знаки і несе повну відповідальність перед учасниками дорожнього руху, в тому числі щодо відшкодування збитків;
у разі скоєння ДТП внаслідок неналежного виконання умов цього Договору з вини виконавця він несе за це відповідальність та бере на себе зобов'язання з врегулювання спорів, пов'язаних з таким ДТП, розгляд справ у судових органах, відшкодування завданих збитків та інших витрат, пов'язаних із врегулюванням таких спорів.
В силу пункту 7.2 Договору виконавець несе відповідальність за невиконання, неналежне виконання умов цього Договору, в тому числі за:
-незабезпечення безпеки дорожнього руху згідно діючих нормативів при наданні послуг (виконання робіт), якщо ці порушення виникли з вини виконавця та/або призвели до дорожньо-транспортної пригоди;
-як уповноважений орган в розумінні статті 24 Закону України «Про дорожній рух» несе відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, які передані відповідно до Договору;
-ненадання, несвоєчасне або неналежне надання послуг відповідно до планів-завдань, актів дефектів, кошторисної документації;
-недотримання всіх необхідних правил санітарної та протипожежної безпеки, правил охорони праці, а також за техніку безпеки під час виконання робіт та організацію безпечного проїзду транспорту під час надання ним послуг.
За актом приймання-передачі ділянок автомобільних доріг для надання послуг з експлуатаційного утримання та поточного дрібного ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них в Хмельницькій області (додаток №4 до Договору) замовник передав, а виконавець прийняв автомобільні дороги для надання послуг за цим Договором, у тому числі ділянки дороги від км 192+628 (межа Тернопільської області) до км 253+572 (західний під'їзд до міста Хмельницького).
27 березня 2024 року близько 11 години 10 хвилин на автомобільній дорозі М-30 «Стрий-Ізварине» км 200+862 сталася дорожньо-транспортна пригода з участю автомобіля під керуванням ОСОБА_3 , внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження.
Згідно зі звітом оцінювача №381/04-24 від 18 квітня 2024 року вартість матеріального збитку, заподіяного власнику автомобіля «Mitsubishi Outlander» реєстраційний номер НОМЕР_1 на дату події 27 березня 2024 року, становить 130 931 грн 86 коп.
Мотиви, з яких виходить суд апеляційної інстанції
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
За змістом статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Як визначено статтею 1 Закону України від 8 вересня 2005 року № 2862-ІV «Про автомобільні дороги» (далі - Закон №2862-ІV) автомобільна дорога - лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безперервного, безпечного та зручного руху транспортних засобів.
В силу частини першої статті 9 Закону №2862-ІV складовими автомобільної дороги загального користування у межах смуги відведення є: земляне полотно; проїзна частина; дорожнє покриття; смуга руху; споруди дорожнього водовідводу та водоочисні споруди; споруди шумозахисні; штучні споруди; засоби технологічного зв'язку; інженерне облаштування: спеціальні споруди та засоби, призначені для забезпечення безпечних та зручних умов руху (освітлення, стаціонарні комплекси вимірювання вагових і габаритних параметрів транспортних засобів, примусового зниження швидкості руху); архітектурне облаштування: архітектурні споруди та декоративні насадження, призначені для забезпечення естетичного вигляду автомобільних доріг; технічні засоби організації дорожнього руху, автопавільйони, лінійні споруди і комплекси, що забезпечують функціонування і збереження доріг; елементи санітарного облаштування; зелені насадження; спеціально облаштовані місця для зупинки маршрутних транспортних засобів.
Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення, як безпосередньо, так і через підприємства, установи та організації, що належать до сфери його управління, і господарські структури, здійснює управління автомобільними дорогами загального користування (стаття 10 Закону №2862-ІV; Положення про Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №439).
Одним із основних обов'язків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами загального користування державного значення, є організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення відповідно до державних будівельних норм і стандартів, а також переліків об'єктів та обсягів бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт автомобільних доріг загального користування, затверджених Кабінетом Міністрів України (частина третя статті 11 Закону № 2862-ІV).
Статтею 14 Закону України від 30 червня 1993 року №3353-ХІІ «Про дорожній рух» (далі - Закон №3353-ХІІ) визначено, що учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху.
Згідно зі статтею 9 Закону №3353-ХІІ до компетенції власників автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважених ним органів у сфері дорожнього руху належить, зокрема: компенсація витрат власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортні пригоди сталися з причин незадовільного експлуатаційного утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, за рішенням судових органів; забезпечення безпечних, економічних та комфортних умов дорожнього руху; забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану аварійності та дорожнього покриття, гідрометеорологічних та інших умов; вирішення питань експлуатації автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів у надзвичайних ситуаціях; термінове усунення пошкоджень на автомобільних дорогах, вулицях та залізничних переїздах; своєчасне виявлення перешкод дорожньому руху та їх усунення, а у разі неможливості - невідкладне позначення дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; організація виконання встановлених вимог щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.
Із положень статті 24 Закону №3353-ХІІ слідує, що власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні. Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, правила користування ними та їх охорони затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року №198, визначено, що власники дорожніх об'єктів або уповноважені ними органи, підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об'єктів, зобов'язані: своєчасно і якісно виконувати роботи з ремонту та утримання дорожніх об'єктів відповідно до Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Мінрегіону від 14 лютого 2012 р. №54, ДСТУ 3587:22 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги. Вимоги до експлуатаційного стану», ДСТУ 8749:2017 «Безпека дорожнього руху. Огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт»; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об'єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об'єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об'єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції оперативно вносити зміни до схеми організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізничних переїздів.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Аналіз указаних норм права дає підстави для висновку, що цивільні права та обов'язки виникають, у тому числі внаслідок правопорушень (деліктів), у зв'язку з чим потерпіла сторона має право вимагати відшкодування завданих збитків, а на правопорушника покладається обов'язок відшкодувати ці збитки.
В деліктних правовідносинах юридичною підставою відповідальності, яка виникає внаслідок заподіяння шкоди, є склад цивільного правопорушення. До його елементів належать протиправна поведінка завдавача шкоди, настання шкоди, причинно-наслідковий зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою завдавача шкоди, вина останнього.
При цьому на потерпілого покладається обов'язок довести факт неправомірної поведінки відповідача, заподіяння ним шкоди та її розмір, а також причинний зв'язок між протиправною поведінкою завдавача шкоди та негативними наслідками. У свою чергу, відповідач має довести відсутність своєї вини у завданні потерпілому шкоди.
Власники автомобільних доріг або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на автомобільних дорогах, які знаходяться в їх віданні, а власники транспортних засобів мають право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг вимогам безпеки руху.
Зібрані докази достовірно вказують на те, що Служба інфраструктури на виконання покладених на неї обов'язків з управління автомобільними дорогами загального користування Хмельницької області на підставі Договору передала АТ «Ю АР ДІ Українські дороги» ділянку автомобільної дороги М-30 «Стрий-Ізварине» для її експлуатаційного утримання.
За умовами Договору на АТ «Ю АР ДІ Українські дороги» покладається обов'язок забезпечення безпечних умов дорожнього руху на цій ділянці дороги, забезпечення учасників дорожнього руху інформацією з питань стану дорожнього покриття, усунення пошкоджень на автомобільній дорозі, своєчасного виявлення перешкод у дорожньому русі та їх усунення. При цьому АТ «Ю АР ДІ Українські дороги» взяло на себе зобов'язання відшкодувати збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода виникла з причин незадовільного експлуатаційного утримання доріг.
ОСОБА_2 обґрунтувала позов тим, що дорожньо-транспортна пригода, під час якої було пошкоджено автомобіль, сталася внаслідок неналежного експлуатаційного утримання автомобільної дороги М-30 «Стрий-Ізварине».
За таких обставин суд першої інстанції обґрунтовано керувався тим, що Служба інфраструктури не вчиняла неправомірних дій та/або бездіяльності, внаслідок яких ОСОБА_2 завдано збитків, а тому відсутній склад цивільного правопорушення, що є юридичною підставою відповідальності Служби інфраструктури перед нею за завдані збитки.
Посилання ОСОБА_2 на наявність підстав для стягнення з Служби інфраструктури на її користь майнової шкоди не відповідає фактичним обставинам справи та чинним нормам закону.
Суд першої інстанції дав належну оцінку дослідженим доказам і дійшов обґрунтованого висновку про відмову в позові ОСОБА_2 до Служби інфраструктури про відшкодування шкоди.
Водночас суд помилково виснував, що непритягнення службової або посадової особи, до кола повноважень якої входить дотримання правил, норм і стандартів безпеки руху, до адміністративної відповідальності є перешкодою для покладення на юридичну особу відповідальності за завдані збитки, однак такий висновок не вплинув на правильність вирішення справи та не може бути підставою для скасування судового рішення.
Оскільки ОСОБА_2 пред'явила позов до неналежного відповідача, то суд не дає оцінку доводам апеляційної скарги щодо того, чи мала місце дорожньо-транспортна пригода за вказаних позивачкою обставин, оскільки такі висновки можуть перешкодити встановленню істини в іншій справі.
3. Висновки суду апеляційної інстанції та межі розгляду справи
Рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно і всебічно досліджених обставинах справи та ухвалено з додержанням норм закону, а тому підстав для його скасування в межах доводів апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись статтями 374, 375, 381, 382, 384, 389, 390 ЦПК України,
ухвалив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 18 червня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 31 жовтня 2025 року.
Судді: О.І. Ярмолюк
Л.М. Грох
Т.О. Янчук
Головуючий у першій інстанції - Палінчак О.М.
Доповідач - Ярмолюк О.І. Категорія 30