Рішення від 29.10.2025 по справі 131/1764/25

Справа № 131/1764/25

Провадження № 2-о/131/65/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2025 м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Коваля А.М.,

за участю секретаря судового засідання Чех Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся з заявою до суду, в якій просить встановити юридичний факт смерті його батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав на тимчасово окупованій території України в м. Токмак та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Він додає до заяви фотокопію свідоцтва про смерть, однак зазначає, що це свідоцтво не може бути прийняте органами державної реєстрації актів цивільного стану України для підтвердження факту його смерті, оскільки воно видане окупаційною владою.

Заявник обґрунтовує своє звернення тим, що отримати свідоцтво про смерть на бланку українського зразка неможливо з об'єктивних причин, оскільки смерть батька не можна зареєструвати на підконтрольній Україні території. З огляду на це він вважає необхідним встановити факт смерті через суд з метою отримання свідоцтва українського зразка, яке дозволить йому реалізувати свої цивільно-правові інтереси, зокрема пов'язані зі спадковими правами, припиненням виплати пенсії та отриманням виплати на поховання, а також виконати інші дії, передбачені законодавством України у зв'язку зі смертю батька.

Заявник у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, свої вимоги підтримав.

Представник заінтересованої особи Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, натомість начальник відділу Світлана Бондар подала до суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі та вирішити на розсуд суду.

Вивчивши заяву, дослідивши та оцінивши письмові докази у їхній сукупності, суд встановив наступні обставини і прийшов до наступного висновку.

Відповідно до статей 315, 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Особливості провадження у справах про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України визначені статтею 317 ЦПК України.

Згідно ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

Згідно ч.2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.

Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації смерті є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я або судово-медичною установою документ встановленої форми, що підтверджує факт смерті. За відсутності такого документа, що підтверджує факт смерті, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту смерті.

Відповідно до висновків Європейського суду з прав людини, зокрема у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey»,«Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), у яких Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок необхідно розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Тому, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Частиною 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

У зв'язку з вищенаведеним суд, зазначає, що документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.

З матеріалів справи та обставин, викладених заявником ОСОБА_1 , судом встановлено, що його батько, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Токмак, що знаходиться на тимчасово окупованій території Запорізької області. Цей факт підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого окупаційною владою від 09 жовтня 2025 року, актовий запис № 170259900001301331000 (а.с. 10), а також довідкою про смерть № С-01951 від 09 жовтня 2025 року, де також зазначена причина смерті: хронічна недостатність кровообігу, атеросклеротична хвороба серця, хронічна ішемічна хвороба серця та гіпертонічна хвороба (а.с. 9).

Зазначене місце смерті на даний час тимчасово не перебуває під контролем Української влади.

Заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 23.10.2025 (а.с. 5). Спорідненість заявника з померлим підтверджується вказаним свідоцтвом про народження, де батьком записаний ОСОБА_2 .

Додатково належність заявника до категорії внутрішньо переміщеної особи підтверджується копією довідки ВПО (а.с. 8), а його особисті дані - копією паспорта (а.с. 4), свідоцтва про народження (а.с. 5), витягу з РТГ (а.с. 6) та ідентифікаційного номера (а.с. 7).

За приписами пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а за приписами пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Задоволення заяви має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України.

Отже, враховуючи, що для проведення державної реєстрації смерті на території України є об'єктивні перешкоди, з метою захисту прав і свобод громадянина України, суд вважає, що заявлені вимоги слід задовольнити, встановивши факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України в м.Токмак Запорізької області.

Відповідно до правил статті 317, пункту 8 частини першої статті 430 ЦПК України, допустити до негайного виконання рішення суду про встановлення факту смерті.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця с. Успенівка, Запорізької області, громадянина України, який мав місце ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Токмак, Запорізька область, причина смерті: хронічна недостатність кровообігу, атеросклеротична хвороба серця, хронічна ішемічна хвороба серця та гіпертонічна хвороба.

Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

ЗАЯВНИК: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 .

ЗАІНТЕРЕСОВАНА ОСОБА: Іллінецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькому районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ: 20088480, адреса: 22700, Вінницький р-н, Вінницька обл., м. Іллінці, вул. Соборна, 22

Суддя: