Рішення від 28.10.2025 по справі 440/11910/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11910/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

Стислий зміст позовних вимог.

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить (з урахуваням заяви позивача від 12.09.2025) :

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення нарахування та виплати пенсії з 28.02.2025, 01.03.2025 з обмеження максимальним розміром;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексацій, установлених: з 01.03.2025 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році"; згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" з 28.02.2025; згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 28.02.2025; без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вказував, що відповідачем 01.03.2025 було проведено індексацію пенсії, однак без виплати нарахованої суми індексації та з обмеженням пенсії максимальним розміром із застосуванням положень, установлених абзацом третім пункту 3 Постанови №209, п. 10 Постанови №168, п. 3 Постанови № 185.

17.10.2025 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказав, що зважаючи на визнання неконституційними положень статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII зі змінами, якими передбачалося обмеження пенсії максимальним розміром, а також приймаючи до уваги те, що обмеження пенсії максимальним розміром порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, зазначаю, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавські області, відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії без застосування обмеження індексації максимальним розміром, діяв всупереч приписам Конституції України.

Стислий зміст заперечень відповідача.

У наданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в їх задоволенні у повному обсязі.

Зазначав, що відповідно до п.4 Постанови №168 розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови.Відповідно до пункту 10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн.

Розмір пенсії Позивача, з урахуванням проведеного перерахунку пенсії на виконання Постанови №168 з 01.03.2023, становить 27300,85 грн, де: - 28603,21 грн - основний розмір пенсії (4,29189 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії) х 7405,03 грн. х 90% (втрата працездатності)); - 1046,50 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (50% від 2093,00 грн.); - 70,00 грн. - щомісячна цільова допомога особам з інвалідністю 1 групи; - 474,50 грн - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів на ЧАЕС; -313,95 -ДСД на догляд інвалідам І групи (15% від 2093,00 грн); - (-3207,51 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2023.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Постанови №185 розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови. Відповідно до пункту 3 Постанови №185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн.

Розмір пенсії Позивача, з урахуванням проведеного перерахунку пенсії на виконання Постанови №185 з 01.03.2024, становить 28975,05 грн, де: - 30880,25 грн - основний розмір пенсії (4,29189 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії) х 7405,03 грн. х 90% (втрата працездатності)); - 1180,50 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (50% від 2361,00 грн.); - 70,00 грн. - щомісячна цільова допомога особам з інвалідністю 1 групи; - 474,50 грн - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів на ЧАЕС; -354,15 -ДСД на догляд інвалідам 1 групи (15% від 2361,00 грн); - (-3207,51 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2023; - (-776,84 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2024.

Відповідно до Постанови №209 розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст. 1525), підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови. Відповідно до пункту 3 Постанови №209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн.

Розмір пенсії Позивача, з урахуванням проведеного перерахунку пенсії на виконання Постанови №209 з 01.03.2025, становить 30475,05 грн, де: - 34431,46 грн - основний розмір пенсії (4,29189 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії) х 8913,83 грн. х 90% (втрата працездатності)); - 1180,50 грн - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни 1 групи (50% від 2361,00 грн.); - 70,00 грн. - щомісячна цільова допомога особам з інвалідністю 1 групи; - 474,50 грн - додаткова пенсія особам з інвалідністю 2 групи з числа ліквідаторів на ЧАЕС; -354,15 -ДСД на догляд інвалідам І групи (15% від 2361,00 грн); - (-3207,51 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2023; - (-776,84 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2024; - (-2051,21 грн) - обмеження в індексації з 01.03.2025.

Щодо складових пенсії Позивача - обмеження в індексації з 01.03.2023 (-3207,51 грн.), з 01.03.2024 (-776,84 грн), з 01.03.2025 (-2051,21 грн) Управління зазначає наступне.

Враховуючи застосування пункту 10 Постанови №168, пункту 3 Постанови №185, пункту З Постанови №209 де розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500 грн., Управлінням проведено обмеження індексації пенсії, а саме: обмеження в індексації з 01.03.2023 склало - 3207,51 грн. (28603,41 грн - 23895,90 грн = 4707,51-1500=3207,51), де: 28603,41 грн. - основний розмір пенсії станом на 01.03.2023, 23895,90 грн - основний розмір пенсії станом на 01.01.2023; обмеження в індексації з 01.03.2024 склало - 776,84 грн (30880,25 грн - 28603,41 грн = 2276,84- 1500=776,84), де: 30880,25 грн - основний розмір пенсії станом на 01.01.2024, 28603,41 грн. - основний розмір пенсії станом на 01.03.2023; обмеження в індексації з 01.03.2025 склало - 2051,21 грн (34431,46 грн - 30880,25 грн = 3551,21- 1500=2051,21), де: 34431,46 грн. - основний розмір пенсії станом на 01.03.2025, 30880,25 грн - основний розмір пенсії станом на 01.01.2024.

Таким чином, Управлінням була нарахована Позивачу індексація пенсії з 01.03.2023 в сумі 4707,51 грн, а виплачено відповідно пункту 10 Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн., сума - обмеження становить 3207,51 грн; з 01.03.2024 нарахована індексація в сумі 2276,84 грн, а виплачено відповідно пункту З Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить 776,84 грн; з 01.03.2025 нарахована індексація в сумі 3551,21 грн, а виплачено відповідно пункту 3 Постанови №209 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить 2051,21 грн.

Заяви, клопотання учасників справи.

Позивачем заявлено клопотання у справі про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12.09.2025 позивачем подано заяву про зміну предмету позову.

24.10.2025 до суду надійшли пояснення від відповідача, у яких він вказав на те, що розмір пенсії позивача з 01.01.2025 по 28.02.2025 становив 25992,12 грн, з 01.03.2025 становить 26592,12 грн, навів, яким чином проходить обрахунок вказаних сум. А також, надав суду довідку про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії позивачемза період з 01.2025 по 10.2025. У 02.2025 розмір пенсії позивача складав 28975,05 грн, з 03.2025 - 30475,05 грн.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 02.09.2025 позовну заяву залишено без руху.

12.09.2025 позивач усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 13.10.2025 витребувані докази від відповідача.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області, отримуючи пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", про що свідчать копії матеріалів пенсійної справи.

Рішенням суду від 02.07.2024 у справі № 440/5795/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 20 березня 2024 року без обмеження максимальним розміром пенсії з урахуванням проведених виплат.

Рішенням суду від 27.06.2025 у справі № 440/ 7160/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів, визначених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", із врахуванням раніше виплачених сум.

З 01.03.2023 відповідачем позивачу нарахована, відповідно до Постанови КМ України №168, індексація в розмірі 1500,00 грн.

З 01.03.2024 відповідачем позивачу нарахована, відповідно Постанови №185 КМ України, індексація в розмірі 1500,00 грн.

З 01.03.2025 відповідач на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" обчислив суму індексації пенсії позивача у розмірі 1500,00 грн.

Відповідно до протоколів перерахунку пенсії від 26.02.2023, від 28.02.2024 встановлено обмеження в індексації з 01.03.2023, з 01.03.2024 та обмеження пенсії максимальним розміром - 10 прожитковими мінімумами для осіб, що втратили працездатність

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 05.03.2025 встановлено обмеження в індексації також з 01.03.2023, з 01.03.2024.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 30.05.2025 встановлено обмеження в індексації з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025 до максимального розміру індексації пенсії - 1500 грн. за кожний рік окремо 2023-2025 років.

Позивачу нарахована індексація пенсії з 01.03.2023 в сумі 4707,51 грн, а виплачена відповідно пункту 10 Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн., сума - обмеження становить "-3207,51 грн"; з 01.03.2024 нарахована індексація в сумі 2276,84 грн, а виплачено відповідно пункту З Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить "-776,84 грн"; з 01.03.2025 нарахована індексація в сумі 3551,21 грн, а виплачено відповідно пункту 3 Постанови №209 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить "-2051,21 грн."

У лютому 2025 розмір пенсії позивача складав 28975,05 грн, з березня 2025 - 30475,05 грн., внаслідок нарахування індексації 1500,00 грн. із 01.03.2025.

Сума пенсії 28975,05 грн. визначена із 20.03.2024 на підставі виконання відповідачем рішення суду від 02.07.2024 у справі № 440/5795/24.

Підставами та предметом позову не є виконання рішення суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24.

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 12.06.2025 повідомило позивача про те, що йому нарахована індексація пенсії з 01.03.2023 в сумі 4707,51 грн, а виплачено відповідно пункту 10 Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн., сума - обмеження становить 3207,51 грн; з 01.03.2024 нарахована індексація в сумі 2276,84 грн, а виплачено відповідно пункту З Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить 776,84 грн; з 01.03.2025 нарахована індексація в сумі 3551,21 грн, а виплачено відповідно пункту 3 Постанови №209 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить 2051,21 грн.

Спір у цій справі, відповідно до змісту підстав та предмета позову - незгода позивача із розміром сум індексації за 2023, 2024, 2025 роки у розмірі 1500,00 грн., за кожний рік.

Судом не встановлена обставина обмеження пенсії позивачу максимальним розміром, оскільки відповідач виконує рішення суду від 02.07.2024 у справі №440/5795/24 та виплачує пенсію без обмеження максимальний розміром із 20.03.2024, а з 01.03.2025 розмір пенсії позивачу збільшений на 1500,00 грн. - сума індексації за 2025 рік.

Підтвердженням відсутності обмеження максимального розміру пенсії позивача - є нарахування та виплата пенсії із сумами індексації за 2025 рік, тобто збільшення розміру пенсії станом на 20.03.2024 на 1500,00 грн. із 01.03.2025 до розміру 30475,05 грн., що офіційно встановлено судом внаслідок витребування ухвалою додаткових доказів від відповідача.

Позивач, вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо проведення виплати пенсії, після її перерахунків з 01.03.2023, 01.03.2024, 01.02.2025 із застосуванням обмеження максимальним розміром, звернувся до суду із цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ /надалі - Закон №796-ХІІ/.

Згідно зі статтею 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.

Відповідно до частин 1, 2 статті 54 Закону №796-XII Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

За приписами частини 3 статті 67 Закону №796-XII (у редакції згідно із Законом України від 05 жовтня 2006 року № 231-V) у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Положеннями підпункту 17 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року № 107-VI частину третю статті 67 Закону №796-XII викладено в такій редакції:

"Максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень,додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ).

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 положення пункту 28 розділу II визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Згідно із статтею 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011 року № 3668-VI (надалі - Закон № 3668-VI, чинний з 01 жовтня 2011 року) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 6 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI внесено зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до статті 67 Закону № 796-XII, внаслідок чого частину третю цієї статті викладено в такій редакції:

"Максимальний розмір пенсії (з урахування надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною,індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".

Згідно з частиною 3 статті 67 Закону №796-XII (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII та у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Разом з тим, 20 березня 2024 року Конституційний Суд України прийняв рішення № 2-р(II)/2024 у справі №3-123/2023(229/23), яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Згідно з частиною 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України".

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2024 року № 2-р(II)/2024 у справі №3-123/2023(229/23), припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з 20 березня 2024 року - з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20 березня 2024 року №2-р(II)/2024 втратили чинність припис статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII.

Тому саме з 20 березня 2024 року ані стаття 67 Закону №796-XII не обмежує пенсію десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, ані припис статті 2 Закону №3668-VI не поширює свою дію на Закон №796-XII. Натомість, до 20 березня 2024 року положення Закону №3668-VI та частини третьої статті 67 Закону № 796-XII були чинними, а тому обов'язкові для застосування.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 04.07.2024 у справі №580/7744/23, правова позиція Конституційного Суду України щодо неконституційності приписів статті 2 Закону про реформування пенсійної системи із змінами, що поширює свою дію на Закон із змінами, та першого речення ч. 3 ст. 67 Закону із змінами має пряму дію у часі і може бути застосована до правовідносин, що виникли або принаймні тривали після ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення, тобто з 21.03.2024.

У цій постанові Верховний Суд також зазначив, що, враховуючи висновки Конституційного Суду України, викладені у рішенні №2-р(II)/2024, з 21.03.2024 правові підстави обмежувати пенсію позивача максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) у відповідача відсутні.

Право позивача отримувати пенсію із 20.03.2024 без обмеження її максимальним розміром вже було захищено судом відповідно до рішення суду від 02.07.2024 у справі № 440/5795/24.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 05.03.2025 встановлено обмеження в індексації з 01.03.2023, 01.03.2024. Відповідно до протоколу перерахунку пенсії від 30.05.2025 встановлено обмеження в індексації з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.03.2025.

Позивачу була нарахована індексація пенсії з 01.03.2023 в сумі 4707,51 грн, а виплачено відповідно пункту 10 Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн., сума - обмеження становить 3207,51 грн; з 01.03.2024 нарахована індексація в сумі 2276,84 грн, а виплачено відповідно пункту З Постанови №168 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить 776,84 грн; з 01.03.2025 нарахована індексація в сумі 3551,21 грн, а виплачено відповідно пункту 3 Постанови №209 в розмірі 1500,00 грн, сума - обмеження становить 2051,21 грн.

У лютому 2025 розмір пенсії позивача складав 28975,05 грн, що відповідає розміру пенсії позивача, обрахованого на виконання рішення суду від 02.07.2024 у справі № 440/5795/24, з березня 2025 - 30475,05 грн, тобто 28975,05 грн з урахуванням Постанови № 209.

Отже, відповідач не порушив право позивача на отримання пенсії з 28.02.2025, 01.03.2025 без обмеження її максимальним розміром.

Щодо позовних вимог про виплату пенсії без обмеження індексації максимальним (граничним) розміром 1500 грн, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (надалі - постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 року розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968), пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., № 26, ст. 1475) підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

У силу абзацу третього пункту 3 постанови № 185 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Тобто вищезгадане обмеження стосується визначення граничного розміру індексації пенсії з 01.03.2024 сумою у розмірі 1500,00 грн.

Відповідно до Постанови №209 розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 24, ст. 1525), підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови. Відповідно до пункту 3 Постанови №209 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн.

Питання застосування граничного розміру індексації пенсій з 01.03.2023 відповідно до постанови №168 було предметом судового розгляду Верховним Судом у справі №420/25804/23.

У постанові від 07.06.2024 у справі №420/25804/23 Верховний Суд дійшов висновку, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Отже положеннями постанови №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) пенсії.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної величини - в розмірі 1500,00 грн.

На підставі викладеного, Верховний Суд у постанові від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23 дійшов висновку про правомірність дій пенсійного органу щодо встановлення позивачу індексації пенсії у розмірі граничної величини, передбаченої пунктом 10 постанови №168, - 1500,00 грн.

Аналогічні висновки щодо правозастосування у спірних відносинах викладені у постановах Верховного Суду від 13.06.2024 у справі №120/14637/23, від 20.06.2024 у справі №420/23990/23, від 21.06.2024 у справі №620/13042/23, від 25.06.2024 у справах №№ 420/25467/23, 420/24063/23, 440/12646/23, від 26.06.2024 у справі №580/9314/23, від 02.07.2024 у справі №620/12774/23, від 16.07.2024 у справі №480/9389/23.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що дії пенсійного органу щодо обчислення позивачу суми індексації пенсії на підставі постанов № № 168, 185, 209 у розмірі 1500,00 грн є правомірним.

Тож у задоволенні позовних вимог щодо виплати пенсії з урахуванням сум індексації пенсії з без обмеження її граничним розміром (1500,00 грн), належить відмовити.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо розподілу судових витрат у цій справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНКОПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (м. Полтава, вул. Гоголя, 34, 36000, код ЄДРПОУ 13967927).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя В.І. Бевза