Справа №751/8433/25
Провадження №3/751/2834/25
29 жовтня 2025 року місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
у складі: головуючого судді Топіхи Р.М.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП,
25 вересня 2025 року о 22 годині 40 хвилин ОСОБА_1 вчинив щодо своєї співмешканки ОСОБА_2 , перебуваючи за місцем їх спільного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , домашнє насильство психологічного характеру, а саме умисні дії, що виражались в нецензурній лайці в її бік, чим завдав їй психологічних страждань, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 . Правопорушення вчинено повторно протягом року.
Також, 26 вересня 2025 року о 01 годині 58 хвилин ОСОБА_1 вчинив щодо своєї співмешканки ОСОБА_2 , перебуваючи за місцем їх спільного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , домашнє насильство психологічного характеру, а саме умисні дії, що виражались в образах потерпілої нецензурною лайкою, чим завдав їй психологічних страждань, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю ОСОБА_2 .
Крім того, 26 вересня 2025 року о 01 годині 58 хвилин ОСОБА_1 протягом дії термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА № 470467 від 25 вересня 2025 року, а саме з 00 години 10 хвилин 26 вересня 2025 року по 00 годин 10 хвилин 01 жовтня 2025 року, який винесено відносно нього, перебував за адресою проживання ОСОБА_2 , а саме у квартирі АДРЕСА_2 , чим порушив заходи застосовані до нього, а саме заборону на контактування в будь-який спосіб з постраждалою особою.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладене, вважаю за доцільне об'єднати адміністративні матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Чернігівській області про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених
ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП в одне провадження.
У судове засідання особа, щодо якої складені протоколи,
ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений у передбаченому законом порядку.
Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав у своїх рішеннях, що сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження (рішення ЄСПЛ у справах «Пономарьов проти України», «Каракуця проти України»).
З огляду викладене, враховуючи положення ст. 268 КУпАП, суд прийняв рішення про розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки її явка до судового засідання не є обов'язковою.
Дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи про адміністративне правопорушення, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 251 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП настає, у разі вчинення особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню, за одне з порушень, передбачених частиною першою або частиною другою цієї статті, а саме за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Частиною 2 ст. 173-8 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Суд безпосередньо дослідив та оцінив докази у справі, а саме:
- протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАД № 728730
від 25 вересня 2025 року, № 728690 та № 333479 від 26 вересня 2025 року;
- протоколи прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 25 та 26 вересня 2025 року; - копії термінових заборонних приписів стосовно кривдника серія АА № 470467 від 25 вересня 2025 року, № 470405 від 26 вересня 2025 року; - пояснення ОСОБА_2 від 25 та 26 вересня 2025 року; - електронний рапорт інспектора Управління патрульної поліції в Чернігівській області Довгуна А.Д. від 26 вересня 2025 року; - форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 25 та 26 вересня 2025 року, відповідно до яких поліцейським уповноваженого підрозділу поліції, який провів оцінку ризиків, визначено рівень небезпеки відповідно як низький; - відеозаписи до протоколів серії ВАД № 728730 від 25 вересня 2025 року, № 728690 та № 333479 26 вересня 2025 року; - копію постанови Новозаводського районного суду міста Чернігова від 30 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за
ч. 3 ст. 173-2 КУпАП, та дійшов до висновку про наявність в діях
ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених
ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП , що підтверджується належними та допустимими доказами у справі, які повністю узгоджуються між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність,
Обставин, передбачених статтями 34, 35 КупАП, які відповідно пом'якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне накласти на
ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції більш серйозного правопорушення за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП у виді штрафу у розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 9, 23, 33-35, 40-1, 173-2, 173-8 245, 251, 252, 283, 284 КУпАП, суддя
Адміністративні справи № 751/8433/25, №751/8434/25 та № 751/8435/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, об'єднати в одне провадження, присвоївши справі № 751/8433/25, провадження
№ 3/751/2834/25.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 гривень (ГУК у м. Черніг.обл/тг м. Чернігів/21081100, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA288999980313000106000025739, КБКД: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
У разі несплати правопорушником штрафу у п'ятнадцятиденний термін з дня вручення йому постанови, постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Р.М. Топіха