27 жовтня 2025 року справа № 580/6625/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, оформлене листом від 19.03.2025 № 2465-1590/1-02/8-2300/25 про відмову ОСОБА_1 у виплаті недоотриманої пенсії її померлого батька ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виплатити ОСОБА_1 недоотриману пенсію її померлого батька ОСОБА_2 за результатами перерахунку, здійсненого на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2023 року у справі №580/9946/23 та Черкаського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року у справі №580/5186/21.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що відповідно до статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вона має право на отримання пенсії померлого батька ОСОБА_2 , в загальній сумі 221639,88 грн, нарахованої відповідачем на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 580/9946/23 та від 26.08.2021 у справі № 580/5186/21, яка залишилась невиплаченою відповідачем на день його смерті.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надавши до суду відзив, в якому зазначив, що у зв'язку із відсутністю бюджетних асигнувань кошти нараховані на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 580/9946/23 та від 26.08.2021 у справі № 580/5186/21 залишилися не виплаченими. З огляду на вищевказане, відповідач вважає, що вимоги позивача щодо зобов'язання Головного управління виплатити доплату до пенсії, яка належала померлому пенсіонеру на підставі вищевказаних рішень суду, є безпідставними та таким, що не підлягають до задоволення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів, судом встановлено, що ОСОБА_3 є дочкою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 16.02.1984.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 12.08.2009, виданого повторно, ОСОБА_3 змінила своє прізвище на - ОСОБА_4 .
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 580/9946/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести нарахування та виплату з 01.11.2021 ОСОБА_2 щомісячну доплату у сумі 2000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 та нараховано доплату пенсії у сумі 54000,0 грн.
Крім того, рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 26.08.2021 у справі №580/5186/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок 01.04.2019 пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.06.2021 №ФР44465, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення відповідно до ст.ст. 43,51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та здійснити виплату з урахуванням фактично виплачених сум, починаючи з 01.04.2019.
На виконання рішення суду відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 та нараховано доплату пенсії у сумі 167639,88 грн.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 від 20.08.2024).
Позивач 10.02.2025 звернулась із заявою до відповідача про виплату недоотриманої її померлим батьком ОСОБА_2 пенсії, нарахованої згідно рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 580/9946/23 та від 26.08.2021 у справі № 580/5186/21.
Відповідач листом від 10.03.2025 №2465-1590/І-02/8-2300/25 повідомив позивача про те, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.0.2023 № 10-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, (далі - Порядок) заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію, або може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису. Із заявою про виплату недоотриманої пенсії ОСОБА_2 позивач в Головне управління в строки і за формою визначеними законодавством - не звертався, а тому законодавчих підстав для виплати позивачу недоотриманих сум пенсії ОСОБА_2 немає.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернулась до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За загальним правилом, встановленим ч. 1 ст. 52 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у ч. 2 ст. 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 61 Закону №2262-ХІІ визначено, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника
За приписами ч. 3 цієї статті Закону №2262-ХІІ зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі-Порядок №3-1), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402.
Абзацом 3 пункту 4 Порядку №3-1 передбачено, що заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Відповідно до абз. 1 п. 2.26 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника. Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що право на отримання пенсійних виплат спадкоємці (правонаступники) мають у випадку, якщо така виплата була нарахована померлому або присуджена йому на підставі судового рішення, що набрало законної сили, однак померлим не отримана. Водночас, суми недоодержаної пенсії виплачуються членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті.
Поряд із цим, у постанові Верховного Суду від 30.01.2020 у справі № 200/10269/19-а сформульований висновок про те, що у разі переходу до членів сім'ї спадкодавця належних останньому соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв'язку з чим не застосовуються норми спадкового права. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад. Фактично законом встановлено переважне право членів сім'ї померлого перед спадкоємцями останнього на отримання соціальних виплат, що належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 09.06.2022 у справі № 200/12094/18-а, такий висновок Верховного Суду стосується випадків, коли члени сім'ї пенсіонера або особа, якій забезпечується пенсією у разі втрати годувальника, реалізувала своє право на неодержану пенсію, в порядку, встановленому ч. 1 ст. 52 Закону № 1058-ІV та ч. 1ст. 61 Закону №2262-ХІІ, шляхом звернення до територіального органу Пенсійного фонду не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (ч. 2 ст. 52 Закону № 1058-ІV), проте не отримала таку виплату й оскаржує прийняте суб'єктом владних повноважень рішення з цього питання.
Таким чином, аналіз наведених норм у їх сукупності свідчить, що суми пенсії, які підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей, і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини, а виплачуються виключно за процедурою, визначеною ч.1 ст. 61 Закону №2262-ХІІ.
Тобто, статтею 61 Закону №2262-ХІІ визначено два критерії суб'єктного складу осіб:
- члени сім'ї померлого пенсіонера, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника;
- батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
Як встановлено судом вище, відповідач за результатом розгляду заяви відмовив у виплаті позивачу пенсії покійного батька, посилаючись на те, що порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02.0.2023 № 10-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, (далі - Порядок) заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4 до цього Порядку) подається заявником до органу, що призначає пенсію, або може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Тобто, відповідач не досліджував чи наявні підстави для виплати позивачу вказаних сум, які передбачені статтею 61 Закону №2262-ХІІ (як от: чи є ОСОБА_1 суб'єктом, який має право на виплату; чи є інші особи, які мають право на виплату; розмір виплати кожній особі, якщо було більше одного звернення; дотримання строків звернення тощо), а розглянув заяву позивача відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
При цьому, зі смісту заяви та доданих до неї документів, вбачається, що вони містять необхідні дані для прийняття відповідачем рішення щодо виплати недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Водночас, суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати документи, яким не була надана належна оцінка, або взагалі такі документи не досліджувалися, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність підстав для виплати нарахованої, але не виплаченої, пенсії померлого і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, відповідності їх критеріям, які пред'являються до рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині 2 статті 2 КАС України.
При цьому, при ухваленні рішення судом враховано, що позивач є членом родини померлого пенсіонера, однак матеріали справи не містять доказів того, що позивач проживала разом із пенсіонером на день його смерті. Доказів того, що позивач є членом сім'ї померлого пенсіонера, який належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника, суду також не надано.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо нерозгляду по суті в порядку ст. 61 Закону №2262-ХІІ заяви ОСОБА_1 про виплату неодержаних її батьком у зв'язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 580/9946/23 та від 26.08.2021 у справі № 580/5186/21.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виплату неодержаних її батьком - ОСОБА_2 у зв'язку зі смертю, суми пенсії за вислугу років із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача половину сплаченого судового збору у сумі 605,60 грн.
Керуючись статтями 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо нерозгляду по суті заяви ОСОБА_1 про виплату доплати, що підлягала виплаті її батькові, ОСОБА_2 на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 580/9946/23 та від 26.08.2021 у справі № 580/5186/21, і залишились неодержаними у зв'язку з його смертю.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) від 10.02.2025 про виплату доплати, що підлягала виплаті її батькові ОСОБА_2 на виконання рішень Черкаського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 у справі № 580/9946/23 та від 26.08.2021 у справі № 580/5186/21, і залишились неодержаними у зв'язку з його смертю та прийняти рішення по суті, із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ