Рішення від 28.10.2025 по справі 402/772/25

Справа №402/772/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

"28" жовтня 2025 р. Благовіщенський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючої судді - Терновенко А.В.

секретаря судового засідання - Рудь Т.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Благовіщенське, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Благовіщенської міської ради до відповідачів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою в межах об'єкту природно-заповідного фонду,

ВСТАНОВИВ:

30.06.2025 року Позивач звернувся в суд із позовом до відповідачів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яким просить:

1. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській об'єднаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки № 23 від 02.02.2021, укладеним між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га.

2. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській об'єднаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом зобов'язання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 повернути Благовіщенській міській раді земельну ділянку з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га.

3. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській об'єднаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права приватної власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, з припиненням усіх речових прав на неї і з закриттям розділу Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

4. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській обсипаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєтрації земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, з одночасним припиненням усіх речових прав на неї, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

Також просить стягнути з Відповідачів на користь Кіровоградської обласної прокуратури сплачений судовий збір в сумі 12112 грн.

В обгрунтування позовних вимог зазначено, що на території Благовіщенської міської ради наявний ландшафтний заказник місцевого значення «Гренівський», який було створено відповідно Рішення № 183 дев'ятої сесії Кіровоградської обласної Ради 6 скликання 19.08.2011.

З метою збереження об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області та Ульяновською РДА укладено охоронне зобов'язання № МЗланд72-564 від 17.05.2013, відповідно до якого органу виконавчої влади передано даний об'єкт під охорону.

12.06.2023 вказане охоронне зобов'язання № МЗланд72-564 було переукладено з Благовіщенською міською радою.

Межі ландшафтного заказника визначено за матеріалами проекту створення, що прямо передбачено ст. 7 Закону України «Про природно- заповідний фонд України». Вказана стаття передбачає, що межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно- заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Межі заказника детально описані в науковому обґрунтуванні його створення.

Охоронним зобов'язанням від 12.06.2023 № МЗланд72-564 частина території Заказника загальною площею 208,53 га передано під охорону Благовіщенській міській раді. Згідно з охоронним зобов'язанням та положенням про Заказник Благовіщенська міська рада зобов'язана забезпечити встановлений режим та охорону території заказника.

Таким чином, ландшафтний заказник місцевого значення «Гренівський» є об'єктом природно-заповідного фонду та відповідно територія (земельна ділянка) під ним - земелями природно-заповідного фонду.

Вивченням інформації з відкритих джерел, відомостей Державного земельного кадастру встановлено, що на території Благовіщенської міської ради має місце факт відведення земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, яка розташована в межах територій об'єкту природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський» - у приватну власність громадянина.

Із даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, була зареєстрована на праві приватної власності на підставі рішення № 522 від 05.11.2019 Данилово-Балківської сільської ради Благовіщенського району за ОСОБА_1 .

В подальшому на підставі договору купівлі-продажу № 23 від 02.02.2021 ОСОБА_1 вказану земельну ділянку було продано ОСОБА_2 та на підставі вказаного договору право власності на спірну земельну ділянку перейшло до останньої, про що внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно графічних даних Державного земельного кадастру, листа Головного управління Держгеокадастру у Кірвооградській області від 11.03.2025, земельна ділянка з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, входить в межі території об'єкту природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський» і належить до земель природно-заповідного фонду.

Таким чином, розташування земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, (виділеної на підставі рішення від 05.11.2019) у межах об'єкту природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський» (утвореного відповідно до рішення № 183 від 19.08.2011) свідчить про неможливість перебування цієї ділянки у приватній власності, а тим більше з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Цільове призначення спірної земельної ділянки фактично було змінено при затвердженні проекту землеустрою та надання земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , у якому зазначено, що земельна ділянка передається для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення.

Позивач зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, не може перебувати у приватній власності з виникненням приватного володільця, тому необхідно усунути перешкоди титульному власнику на реалізацію всіх правомочностей щодо неї (користування і розпорядження) шляхом зобов'язання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 повернути земельну ділянку з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, до комунальної власності.

За таких обставин належним способом захисту прав є вимога про зобов'язання відповідача повернути земельну ділянку у власність Благовіщенської міської ради.

Представник Благовіщенської міської ради у судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому порядку, заперечень, клопотань, заяв до суду не подавала.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому порядку, заперечень, клопотань, заяв до суду не подавала.

З огляду на неявку в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, згоду позивача, суд, керуючись ст.280 ЦПК України приходить до висновку про необхідність ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що рішенням №522 Данилово-Балківської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області від 05.11.2019 року (а.с.80) ОСОБА_1 передано безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення, що перебуває на території Данилово-Балківської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області.

В подальшому, 02.02.2021 року, ОСОБА_1 продала зазначену земельну ділянку ОСОБА_2 , що підтверджується копією Договору купівлі-продажу (а.с.46-49).

Таким чином, ОСОБА_2 являється власником земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, що знаходиться на території Данилово-Балківської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, що вбачається із Відомостей з Державного реєстру речових прав (а.с.45).

У позовній заяві Позивачем зазначено, що відповідно Рішення № 183 дев'ятої сесії Кіровоградської обласної Ради 6 скликання 19.08.2011 року, на території Благовіщенської міської ради створено ландшафтний заказник місцевого значення «Гренівський» (а.с.57-60).

З метою збереження об'єкту природно-заповідного фонду місцевого значення Держуправлінням охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області та Ульяновською РДА укладено охоронне зобов'язання № МЗланд72-564 від 17.05.2013, відповідно до якого органу виконавчої влади передано даний об'єкт під охорону.

12.06.2023 вказане охоронне зобов'язання № МЗланд72-564 було переукладено з Благовіщенською міською радою Межі ландшафтного заказника визначено за матеріалами проекту створення (а.с.61-71), що прямо передбачено ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України». Вказана стаття передбачає, що межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно- заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.

Вищенаведене та картографічні матеріали, на яких доступно для візуального сприйняття зображено накладення площі спірної земельної ділянки на територію об'єкту природно-заповідного фонду ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський», у сукупності та взаємному зв'язку підтверджують, що земельна ділянка з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, входить в межі об'єкту природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський» і належить до земель природно-заповідного фонду.

У позовній заяві Позивач посилається на положення п.«в» ч.4 ст.83 ЗК України, яким визначено, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч. 2 ст. 4 ЦПК України до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Відповідно до ч. 3 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Підстави для звернення до суду прокурора визначені у ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до норм якої прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Предметом спірних правовідносин є протиправна зміна цільового призначення земель природно-заповідного фонду під цим об'єктом, як об'єкту обмеженого в обороті та особливої охорони, протиправний перехід в приватну власність, як земель призначених для сільськогосподарського обробітку, а відтак порушення інтересів держави.

Позов прокурора про повернення земельної ділянки під об'єктом природно-заповідного фонду, право власності на які незаконно зареєстровано за приватною особою, спрямований на збереження екосистеми України, захисту довкілля і реалізації екологічних прав громадян, а також контролю за використанням і розпорядженням майном відповідно до загальних інтересів, які полягають у тому, щоб таке використання та розпорядження відбувалося згідно з вимогами законодавства.

Оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, що розташована в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський», розміщена на території Благовіщенської об'єднаної територіальної громади, від імені якої діє Благовіщенська міська рада, то саме вона і є її власником і титульним володільцем та наділена всіма провомочностями власника щодо вказаної земельної ділянки.

Згідно з ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 60 цього Закону закріплено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Згідно з ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, а за змістом ст. 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Спірна земельна ділянка розташована в межах ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський», була, впродовж тривалого часу до виникнення спірних правовідносин, і є частиною об'єкту природно- заповідного фонду.

На момент прийняття рішення Данилово-Балківської сільської ради діяли норми ЗК України та Закону України «Про природно-заповідний фонд України», які встановлювали, що спірна земельна ділянка відносилася і є частиною об'єкту природно-заповідного фонду - ландшафтного заказника місцевого значення «Гренівський».

За ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» (у редакції, чинній на момент прийняття рішень) зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно до ст. ст. 51-53 цього Закону за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку. Статус спірної земельної ділянки першочергово визначається розташуванням на ній об'єкта природно-заповідного фонду і спеціальним режимом цих територій.

Під цільовим призначенням земельної ділянки варто розуміти визначений законодавством правовий режим її експлуатації (використання), водночас поширення на відповідну територію режиму природно-заповідного фонду, встановленого законом, обтяжує цю земельну ділянку тими обмеженнями, які вимагаються для збереження і охорони цих земель.

Положеннями ст. 21 ЗК України передбачено, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель, зокрема, є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Як у ст.373 ЦК України, якою встановлено права власника земельної ділянки, так і у ст. 415 ЦК України, якою визначені права землекористувача, вказано на обов'язок використання земельної ділянки виключно за цільовим призначенням.

Верховний суд у постанові від 22.06.2022 у справі № 752/3093/19 зазначив: «Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (ст. 391 ЦК України).

Заволодіння громадянами та юридичними особами землями, стосовно яких діє чітка заборона на передачу їх у приватну власність із метою будівництва та обслуговування індивідуального житлового будинку та господарських споруд всупереч вимогам ЗК України (перехід до них права володіння цими землями), є неможливим (подібні висновки Великої Палати Верховного Суду викладено у постанові від 28.11.2018 у справі №504/2864/13-ц, від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц).

Отже, зайняття спірної земельної ділянки із порушенням положень ЗК України необхідно розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності відповідної територіальної громади. У такому разі позовну вимогу щодо зобов'язання повернути земельну ділянку потрібно розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки (п. 71 постанови Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц, п. 96 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-ц).

Власник земельної ділянки, яка входить у межі об'єкта природно- заповідного фонду, яким у цій справі є Благовіщенська міська рада, може вимагати усунення порушення, зокрема, шляхом заявлення негаторного позову про зобов'язання відповідача повернути таку ділянку.

Земельна ділянка із кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, зареєстрована на праві власності за ОСОБА_2 (на теперішній час), проте згідно обмежень встановлених законодавством вона не може перебувати у приватній власності із виникненням приватного володільця, тому права територіальної громади на реалізацію усіх правомочностей власника щодо неї, а саме користування і розпорядження, підлягають захисту шляхом зобов'язання ОСОБА_2 (презумпційного власника) повернути зазначену земельну ділянку у комунальну власність Благовіщенській міській раді (титульному власнику).

Оскільки зміна титульного власника спірної земельної ділянки є неможливою, тобто за жодних умов не може виникнути право приватної власності на таку ділянку, то і володіння такою ділянкою є неможливим. Тому ані наявність державної реєстрації права власності за порушником, ані фізичне зайняття ним земельної ділянки природно-заповідного фонду не приводять до заволодіння такою ділянкою.

Право власності на спірну земельну ділянку не могло припинитися внаслідок прийняття рішення про передачу земельної ділянки ОСОБА_1 Данилово-Балківською сільською радою, якій було заборонено законодавством розпоряджатися земельними ділянками природо-заповідного фонду, шляхом їх передачі у приватну власність.

З огляду на викладене, Данилово-Балківською сільською радою рішення №522 від 05.11.2019 в частині земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, прийнято усупереч ч.2 ст.7, ч.1 ст.9, ст.54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст.ст.19, 20, 83, 84, 122, 150 ЗК України.

Мета позивача спрямована на усунення перешкод власникові, який не втратив володіння специфічним об'єктом цивільних відносин (земельною ділянкою під об'єктом природно-заповідного фонду), у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом її повернення. Такий спосіб захисту повністю відповідає критерію ефективності, оскільки співвідноситься зі змістом права, за захистом якого звертається позивач, характером порушення цього права та спричиненими цим порушенням наслідками. Використання цього способу захисту якнайкраще забезпечить відновлення відповідних прав та інтересів держави, оскільки ця позовна вимога за своєю правовою природою є вимогою про усунення перешкод у користуванні майном і правовим наслідком її задоволення є створення Благовіщенській міській раді належних умов і можливостей для повноцінного використання та розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га.

У постанові від 15.09.2020 по справі № 469/1044/17 Велика Палата Верховного Суду вказала на те, що рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування за умови його невідповідності закону не тягне тих юридичних наслідків, на які спрямоване, тому його оскарження має на меті не позбавлення рішення юридичної сили, а захист інтересу у юридичній визначеності на майбутнє. Такий інтерес порушується, допоки існує незаконне рішення (триваюче порушення).

Аналогічно у випадку із вказаним вище договором купівлі-продажу. Його існування зумовлює стан юридичної невизначеності. Визнання згаданого правочину недійсними належним чином захистить інтерес держави у юридичній визначеності та усуне правові невідповідності у статусі відчуженої ділянки, що свідчить про негаторний характер таких позовних вимог.

Стаття 203 ЦК України закріплює, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу, є підставою недійсності правочину (ст. 215 ЦК України).

Стаття 328 ЦК України встановлює, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Таке право вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Договір купівлі-продажу є правочином щодо розпорядження майном, а тому правом на його укладення, за ст.ст.317, 319 ЦК України, наділений лише законний власник майна, тобто особа, що має усі правомочності щодо майна (користування, розпорядження та володіння).

Право власності на спірну земельну ділянку, на момент виникнення спірних правовідносин, у ОСОБА_1 не виникло, оскільки в силу вимог закону приватна особа не може набути право власності на землі під об'єктами природно-заповідного фонду, що беззаперечно підтверджує незаконність подальшої передачі цієї земельної ділянки теперішньому власнику - ОСОБА_2 . Укладати договір купівлі-продажу може лише законний власник майна.

Також у зазначеному договорі вказано про відсутність обставин, які обмежують можливість використання земельної ділянки за цільовим призначенням, що суперечить вимогам ст. 178 ЦК України, ст. ст. 43, 44, 83, 84 ЗК України, ст.ст.5, 61 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.3, 7, 9, 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», які підтверджують статус зазначеної ділянки як обмежено оборотоздатної і такої, що не може бути предметом інших правочинів.

Таким чином, оскільки при укладенні згаданого договору наведені вище вимоги ЦК України, ЗК України, Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України» не дотримані, є визначені ст.ст.203, 215 ЦК України правові підстави для визнання правочинів недійсними.

Щодо скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права власності на земельні ділянки.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом (частина 4 статті 182 ЦК України). Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (ч. 4 ст. 334 ЦК України).

Відповідно до ч. 13 ст. 79-1 ЗК України, ч. 10 ст. 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 гривні.

Положеннями Закону України «Про судовий збір» встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Позовні вимоги про повернення земельної ділянки є немайновою, оскільки за своєю суттю не направлена на «збагачення» позивача, а лише спрямована на усунення для законного (титульного) власника перешкод в реалізації правомочностей власника.

Таким чином в позовній заяві, у даному випадку, заявлено 4 вимоги немайнового характеру, а тому судовий збір за подання позовної заяви становить 3 028, 00 грн. х 4 = 12 112, 00 грн.

Відповідно до змісту ч.2 ст.141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 526, 530, 531, 615, 629,1049, 1054 ЦК України, ст.ст. 13, 81,141, 280-281 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

1. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській об'єднаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки № 23 від 02.02.2021, укладеним між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га.

2. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській об'єднаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом зобов'язання ОСОБА_2 та ОСОБА_1 повернути Благовіщенській міській раді земельну ділянку з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га.

3. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській об'єднаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права приватної власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, з припиненням усіх речових прав на неї і з закриттям розділу Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

4. Усунути перешкоди власнику - Благовіщенській обсипаній територіальній громаді в особі Благовіщенської міської ради у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєтрації земельної ділянки з кадастровим номером 3525581900:02:000:5181, площею 2 га, з одночасним припиненням усіх речових прав на неї, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

Стягнути з Відповідачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 на користь Кіровоградської обласної прокуратури сплачений судовий збір в сумі 12112 грн. (по 6056 грн. з кожного), який перерахувати за реквізитами: код ЄДРПОУ 02910025, банк - Державна Казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, розрахунковий рахунок UА848201720343100001000004600, код класифікації видатків бюджету - 2800).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Сторони у справі:

позивач - Кіровоградська обласна прокуратура - 25006, м. Кропивницький, проспект Європейський, 4, код ЄРДПОУ 02910025 в інтересах в інтересах держави в особі Благовіщенської міської ради (код ЄДРПОУ 05402697, вул.Промислова 23/54, м Благовіщенське, Голованівський район, Кіровоградська область);

відповідачі:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_2

Суддя: А. В. Терновенко