Ухвала від 23.10.2025 по справі 751/8874/25

Справа№751/8874/25

Провадження №1-кс/751/2306/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2025 року місто Чернігів

Слідчий суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши клопотання слідчого у кримінальному провадженні - слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - прокурором відділу Чернігівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна,

встановив:

До суду з даним клопотанням звернувся слідчий, вказавши, що в провадженні СУ ГУНП в Чернігівській області знаходяться матеріали кримінального провадження, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025270000000468 від 09.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

З метою збереження та можливої конфіскації майна у органу досудового розслідування виникла необхідність у накладенні арешту на майно, яке належить ОСОБА_5 , а саме: квартиру, розміщену за адресою: АДРЕСА_1 , на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/4; квартиру, розміщену за адресою: АДРЕСА_2 ; нежитлове приміщення, «магазин» за адресою: АДРЕСА_3 , на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/2; земельну ділянку з кадастровим номером 7423388900:07:001:0056 за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район, с/рада Талалаївська, на праві власності; нежитлову будівлю, «клуб» за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район с. Хвилівка, вул. Миру, буд. 4, на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/2; транспортний засіб легковий автомобіль - AUDI Q3, номер та серія знака: НОМЕР_1 , рік випуску: 2012, VIN: НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 .

В судове засідання слідча не з'явилась, подала заяву про розгляд справи без її участі. Клопотання підтримує.

Розгляд даного клопотання проводиться без повідомлення власника майна, у відповідності до ч. 2 ст. 172 КПК України.

Фіксування судового розгляду клопотання за допомогою технічних засобів, згідно ст. 107 КПК України, не здійснювалось.

Вивчивши матеріали клопотання з додатками, слідчий суддя доходить висновку про необхідність задоволення даного клопотання виходячи з наступного.

Як вбачається з клопотання слідчого про арешт майна, у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Чернігівській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025270000000468 від 09.05.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Так, органом досудового розслідування встановлено, що відповідно до Положення про Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області, затвердженого рішенням №42-26/2022 Ніжинської міської ради Чернігівської області VIIІ скликання від 07 грудня 2022 року, начальник управління є посадовою особою органів місцевого самоврядування:

- здійснює керівництво діяльністю Управління, розподіляє обов'язки між працівниками Управління. Забезпечує виконання покладених на Управління завдань;

- затверджує плани роботи Управління;

- вносить міському голові м. Ніжина (особі, яка здійснює його повноваження) пропозиції щодо штатного розпису Управління;

- затверджує положення про структурні підрозділи Управління, посадові інструкції посадових осіб Управління;

- видає у межах своєї компетенції накази та контролює їх виконання;

- розпоряджається бюджетними коштами у межах затвердженого Ніжинською міською радою кошторису. Має право першого підпису фінансових документів. Відкриває та закриває рахунки в органі Державного казначейства України;

- у межах компетенції безпосередньо розробляє нормативно-правові акти, які приймає Ніжинська міська рада, її виконавчий комітет, міський голова м. Ніжина (особа, яка здійснює його повноваження);

- забезпечує підготовку матеріалів, що належать до компетенції Управління, на розгляд Ніжинської міської ради та її виконавчого комітету;

- забезпечує співробітництво з іншими виконавчими органами та виконавчим комітетом ради, органами державної влади, органами місцевого самоврядування, представницькими органами, а також з підприємствами, установами, організаціями, об'єднаннями громадян;

- вживає заходів щодо своєчасного розгляду депутатських запитів, заяв, звернень та скарг громадян, підприємств, установ та організацій з питань, віднесених до повноважень Управління;

- звітує про роботу Управління перед міським головою м. Ніжина (особою, яка здійснює його повноваження), його заступником по напрямку діяльності Управління;

- представляє Управління без довіреності у судах загальної юрисдикції, адміністративних та господарських судах, судах апеляційної та касаційної інстанції, інших органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності;

- здійснює особистий прийом громадян з питань, що стосуються діяльності Управління;

- забезпечує своєчасне опрацювання запитів на публічну інформацію з питань, віднесених до повноважень Управління, та надає відповіді на такі запити в порядку та строки визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації»;

- подає згідно з чинним законодавством пропозиції міському голові м. Ніжина (особі, яка здійснює його повноваження) щодо заохочення посадових осіб Управління;

- забезпечує підвищення кваліфікації працівників, контролює стан трудової та виконавчої дисципліни в Управлінні, притягнення до дисциплінарної відповідальності;

- забезпечує дотримання працівниками Управління трудового законодавства та законодавства України з питань проходження служби в органах місцевого самоврядування;

- забезпечує роботу з ведення діловодства та збереження документів в Управлінні;

- вживає заходи, що виключають розголошення відомостей, що містять державну таємницю;

- укладає договори, контракти, угоди для забезпечення діяльності Управління;

- здійснює інші дії відповідно до повноважень та в межах компетенції;

- начальник управління має право подвійного підпису при оформленні фінансових документів. Начальник Управління в разі відсутності головного бухгалтера управління за своїм подвійним підписом має право здійснювати фінансові операції;

- ведення поточних рахунків Управління здійснює головний бухгалтер Управління, який призначається і звільняється начальником Управління.

Органом досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 призначено на посаду в.о. начальника Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області.

Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду в.о. начальника Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області, тобто, посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ст. 18 КК України, є службовою особою.

Пунктом 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу (далі - БК) України визначено, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 19 БК України на всіх стадіях бюджетного процесу здійснюються контроль за дотриманням бюджетного законодавства, аудит та оцінка ефективності управління бюджетними коштами відповідно до законодавства.

Учасниками бюджетного процесу є органи, установи та посадові особи, наділені бюджетними повноваженнями (правами та обов'язками з управління бюджетними коштами).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 26 БК України контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

У свою чергу, здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за бюджетні кошти здійснюється відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», згідно з п. 2 ч. 1 ст. 5 якого, закупівлі здійснюються за принципами максимальної економії, ефективності та пропорційності.

Методика визначення очікуваної вартості предмета закупівлі передбачена Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженою наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18 лютого 2020 року № 275 (далі - Примірна методика).

Згідно з п. 2 розділу І Примірної методики очікувана вартість - розрахункова вартість предмета закупівлі на конкретних умовах поставки із зазначенням інформації про включення/невключення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів. Очікувана ціна за одиницю - розрахункова ціна одиниці товару із зазначенням інформації про включення/невключення до очікуваної ціни податку на додану вартість (ПДВ), інших податків і зборів, а також доставки товару до замовника.

Відповідно до розділу ІІ Примірної методики, визначення замовником очікуваної вартості складається з таких етапів: визначення потреби в товарах, роботах, послугах; формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик; аналізу ринку; визначення вимог до умов поставки і оплати; визначення очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі.

Згідно з п. 3 розділу ІІ Примірної методики, аналіз ринку передбачає використання як загальнодоступної інформації щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель "Prozorro" та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформації, отриманої шляхом проведення ринкових консультацій.

Під час проведення ринкових консультацій замовники можуть направляти учасникам ринку повідомлення (анкети, запити, запрошення до обговорення тощо) з описом необхідних та бажаних вимог до предмета закупівлі, в яких, крім іншого, слід зазначати, що надсилання таких повідомлень (анкет, запитів, запрошень) не тягне за собою виникнення зобов'язань з боку замовника щодо надання переваг учасникам ринку, що брали участь в ринкових консультаціях. Зацікавлені учасники ринку надсилають свої пропозиції із зазначенням можливих варіантів, замовники опрацьовують та аналізують отримані пропозиції. За потреби замовники можуть організовувати зустрічі з зацікавленими постачальниками/підрядниками для консультацій та обговорення. Отримана замовниками під час ринкових консультацій інформація дозволить визначити оптимальні вимоги до предмета закупівлі з урахуванням актуальних пропозицій ринку та визначити обґрунтовану очікувану вартість.

Пунктом 1 розділу ІІІ Примірної методики передбачено способи для отримання інформації про ціну товарів та послуг, зокрема: здійснення пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціну товару; направлення не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

На думку органу досудового розслідування, ОСОБА_5 , в порушення вищезазначених норм чинного законодавства, обіймаючи посаду в.о. начальника Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області, будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, шляхом зловживання своїм службовим становищем, здійснила розтрату коштів місцевого бюджету Ніжинської міської ради Чернігівської області на загальну суму 2 859 493,9988 грн, що більше ніж у шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян та є особливо великим розміром, за наступних обставин.

Так, органом досудового розслідування встановлено, що Управлінням житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради 10.02.2025 оголошено про проведення відкритих торгів з особливостями щодо публічної закупівлі надання послуги виконання Поточний ремонт доріг без твердого покриття методом грейдерування та/або з відсипкою (45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) загальною вартістю 9 500 286,00 грн з ПДВ.

Єдиним учасником указаної процедури публічної закупівлі стало ТОВ «ВЕЛАРМ» з ціновою пропозицією у розмірі 9 500 286,00 грн, яке 18.02.2025, відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій, визнано переможцем.

Після цього, 28.02.2025 між в.о. начальника Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області ОСОБА_5 з однієї сторони (Замовиник) та директором ТОВ «ВЕЛАРМ» ОСОБА_6 (Виконавець) з іншої сторони укладено договір №44 про надання послуг та виконання Поточного ремонту доріг без твердого покриття методом грейдерування та/або з відсипкою (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) на території Ніжинської територіальної громади Чернігівської області.

Відповідно до п. 1.1 виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги та виконати Поточного ремонту доріг без твердого покриття методом грейдерування та/або з відсипкою (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (далі - Послуги), а Замовник - прийняти і оплатити Послуги.

Згідно з п. 1.2 обсяги і складові послуг та строки їх надання визначаються Технічним завданням у додатку №1 до даного Договору, який є його невід'ємною частиною.

Пунктом 2.1 Договору визначено, що його ціна становить 9 500 286,00 грн з ПДВ 20% - 1 583 471,00 грн.

Відповідно до п. 3.1 Строк надання послуг до 31.08.2025.

Згідно з додатком №4 до Договору №44 від 28.02.2025 «Інформація про ціни на матеріальні ресурси» за вказаним договором затверджено ціни на матеріальні ресурси: щебенево - піщана суміш С7 у кількості 3286,68 м3 та щебенево - піщана суміш С5 у кількості 1210,24 м3. Ціна за одиницю (1 м3) визначена 1661,58 грн.

Разом з цим, органом досудового розслідування встановлено, що вартість 1 м3 щебенево - піщаної суміші С7 з урахування ПДВ становить 1026,03 грн та вартість 1 м3 щебенево - піщаної суміші С5 з урахування ПДВ становить 1024,81 грн.

У подальшому, органом досудового розслідування встановлено, що згідно платіжної інструкції №192 від 15.04.2025 з розрахункового рахунку УЖКГ та Б Ніжинської міської ради Чернігівської області НОМЕР_4 на розрахунковий рахунок ТОВ «ВЕЛАРМ» НОМЕР_5 перераховано грошові кошти у сумі 2 183 058, 00 грн; згідно платіжної інструкції №214 від 07.05.2025 з розрахункового рахунку УЖКГ та Б Ніжинської міської ради Чернігівської області НОМЕР_4 на розрахунковий рахунок ТОВ «ВЕЛАРМ» НОМЕР_5 перераховано грошові кошти у сумі 1 189 071,60 грн; згідно платіжної інструкції №267 від 14.05.2025 з розрахункового рахунку УЖКГ та Б Ніжинської міської ради Чернігівської області НОМЕР_4 на розрахунковий рахунок ТОВ «ВЕЛАРМ» НОМЕР_5 перераховано грошові кошти у сумі 2 172 435,60 грн; згідно платіжної інструкції №311 від 03.06.2025 з розрахункового рахунку УЖКГ та Б Ніжинської міської ради Чернігівської області НОМЕР_4 на розрахунковий рахунок ТОВ «ВЕЛАРМ» НОМЕР_5 перераховано грошові кошти у сумі 1 773 350,40 грн; згідно платіжної інструкції №375 від 02.07.2025 з розрахункового рахунку УЖКГ та Б Ніжинської міської ради Чернігівської області НОМЕР_4 на розрахунковий рахунок ТОВ «ВЕЛАРМ» НОМЕР_5 перераховано грошові кошти у сумі 2 182 370,40 грн. З них, 2 859 493,9988 грн зайво перерахованих у зв'язку із завищенням ціни за одиницю товару - щебенево - піщаної суміші С7 та щебенево - піщаної суміші С5, які закуплено відповідно до договору № 44 від 28.02.2025.

За таких обставин, на думку органу досудового розслідування, в.о. начальника Управління житлово-комунального господарства та будівництва Ніжинської міської ради Чернігівської області ОСОБА_5 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, розтратила частину грошових коштів місцевого бюджету Ніжинської міської ради Чернігівської області у розмірі 2 859 493,9988 грн, виділених на виконання Поточного ремонту доріг без твердого покриття методом грейдерування та/або з відсипкою (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв'язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь), при закупівлі щебенево - піщаної суміші С7 та щебенево - піщаної суміші С5 за договором № 44 від 28.02.2025, що більше ніж у шістсот разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, внаслідок чого місцевому бюджету Ніжинської міської ради Чернігівської області завдано збитки в особливо великих розмірах.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах, в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

07.10.2025 ОСОБА_5 вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 КК України.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта нерухомого:

- квартира розміщена за адресою: АДРЕСА_1 , на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/4, належить ОСОБА_5 ;

- квартира розміщена за адресою: АДРЕСА_2 , на праві власності належить ОСОБА_5 ;

- нежитлове приміщення, «магазин» за адресою: АДРЕСА_3 , на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/2, належить ОСОБА_5 ;

- земельна ділянка з кадастровим номером 7423388900:07:001:0056 за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район, с/рада Талалаївська, на праві власності належить ОСОБА_5 ;

- нежитлова будівля, «клуб» за адресою: АДРЕСА_4 , на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/2, належить ОСОБА_5 .

Також, відповідно до інформації з реєстраційної картки ТЗ, за ОСОБА_5 зареєстроване право власності на транспортний засіб - AUDI Q3, номер та серія знака: НОМЕР_1 , рік випуску: 2012, VIN: НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 .

Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна, як виду покарання.

Згідно з ч. 5 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

За таких обставин, слідчий суддя вважає, що викладені в клопотанні доводи про необхідність накладення арешту на належне ОСОБА_5 майно, з метою його можливої конфіскації, є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Більш того, незастосування арешту на вказане майно в цілому може призвести до його зникнення.

Накладення арешту жодним чином не позбавляє власника майна права його користування.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.170-174 КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт на майно, яке належить ОСОБА_5 , із забороною його відчуження та розпорядження, а саме: квартиру, розміщену за адресою: АДРЕСА_1 , на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/4; квартиру, розміщену за адресою: АДРЕСА_2 ; нежитлове приміщення, «магазин» за адресою: АДРЕСА_3 , на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/2; земельну ділянку з кадастровим номером 7423388900:07:001:0056 за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район, с/рада Талалаївська, на праві власності; нежитлову будівлю, «клуб» за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район с. Хвилівка, вул. Миру, буд. 4, на праві спільної часткової власності, розмір частки 1/2; транспортний засіб легковий автомобіль - AUDI Q3, номер та серія знака: НОМЕР_1 , рік випуску: 2012, VIN: НОМЕР_2 , номер двигуна: НОМЕР_3 .

Ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.

Ухвала може бути оскаржена протягом 5 днів безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду.

Особи, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право подати до Новозаводського районного суду м. Чернігова клопотання про скасування арешту майна.

Слідчий cуддя ОСОБА_1