Рішення від 27.10.2025 по справі 300/3852/24

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2025 р. справа № 300/3852/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в інтересах якої згідно довіреності діє Захаріїв Б.Д. (далі - представник позивача) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у призначенні ОСОБА_1 з початку опалювального (неопалювального) сезону, а саме - з 01.05.2023 житлової субсидії у зв'язку з оскарженням споживачем «заборгованості» в судовому порядку;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 з початку опалювального (неопалювального) сезону, а саме - з 01.05.2023 житлову субсидію у зв'язку з оскарженням споживачем «заборгованості» в судовому порядку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу було призначено на понаднормову площу житлову субсидію. Однак, з листа відповідача від 05.12.2023 №11436-10881/К-02/8-0900/23, врученого позивачу 09.12.2023, позивачу стало відомо, про те, що їй відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.05.2023 через наявність заборгованості по послузі з розподілу природного газу в розмірі 9513,16 грн. Вказує на те, що 29.12.2023 повідомила відповідача про оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку та надано відповідачу відповідні ухвали судових установ України. Проте відповідач, на порушення вимог абз. 4 підпункту 5 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. №807), не призначив позивачу з початку опалювального (неопалювального) сезону житлову субсидію, що підтверджується листом відповідача від 25.01.2024, в результаті чого порушив права і законні інтереси позивача. З метою захисту порушеного права позивач звернулася з цим позовом до суду.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), (далі - КАС України) (а.с.57-59).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву. Так, у відзиві представник відповідача повідомила, що станом на 01.05.2023 у ОСОБА_1 є заборгованість по послузі з розподілу природного газу в розмірі 9513,16 грн, а тому підстав для призначення житлової субсидії з 01.05.2023 в Головного управління немає. Просила в задоволенні позову відмовити.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій вказав на помилковість заперечень представника відповідача, викладених у відзиві на позов.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

Відповідач на звернення ОСОБА_1 , листом від 05.12.2023 №11436-10881/К-02/8-0900/23 повідомив про те, що згідно відомостей, наданих надавачами послуг, станом на 01.05.2023 у позивача наявна заборгованість по послузі з розподілу природного газу в розмірі 9513,16 грн, у зв'язку з чим відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.05.2023 (а.с.21).

Відповідач за результатами розгляду повторного звернення ОСОБА_1 листом від 25.01.2024 № 1104-12809/К-02/8-0900/24 повідомив про те, що згідно відомостей, наданих надавачами послуг, станом на 01.05.2023 у позивача наявна заборгованість по послузі з розподілу природного газу в розмірі 9513,16 грн, у зв'язку з чим відмовлено у призначенні житлової субсидії з 01.05.2023. Також, вказав про те, що надані позивачем ухвали не вирішують питання по суті справи, не підтверджують відсутність заборгованості або її скасування (а.с.15).

Позивач, вважаючи, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні їй з 01.05.2023 житлової субсидії, через уповноваженого представника звернулася з цією позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-III (далі - Закон №2017-III).

Відповідно до статті 5 Закону №2017-III державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.

Згідно з статтею 9 Закону №2017-III до державних соціальних нормативів, серед іншого, належать, соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.

Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону України “Про житлово-комунальні послуги» від 19.11.2017 №2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належить встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №807) (далі - Положення №848).

Пунктом 9 Положення №848, серед іншого, передбачено, що призначення житлових субсидій здійснюється:

до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення);

починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.

Тобто з 01 грудня 2022 року повноваження щодо призначення, нарахування і виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг передано органам Пенсійного фонду України.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.

Пунктами 4 та 5 Положення №848 передбачено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» (Офіційний вісник України, 1998 р., № 30, ст. 1129; 2000 р., № 5, ст. 178).

Пунктом 69 Положення №848 передбачено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.

Пунктом 78 Положення №848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому - одинадцятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); у складі яких є внутрішньо переміщені особи; у складі яких є задекларовані особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих (задекларованих) осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.

Також, відповідно до пункту 79 Положення №848 уповноважені органи без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому цим Положенням, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення з використанням програмних засобів (в автоматичному режимі) про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61, 62 цього Положення.

У разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний період не призначається, про що уповноважений орган інформує громадянина у порядку, визначеному пунктом 62 цього Положення, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі (пункт 81 Порядку №848).

Відповідно до пункту 50 Положення №848 для призначення житлових субсидій на запит уповноважених органів у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема, про суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.

Відомості, зазначені у пункті 50 цього Положення, можуть надаватися уповноваженому органу у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації, через електронний кабінет Пенсійного фонду України тощо (пункт 51 пункту 50 Положення №848).

Відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому пункту 50 цього Положення, уповноважені органи можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо (пункт 52 Положення №848).

Відповідно до пункту 60 Положення №848 уповноваженим органом протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів та отримання інформації відповідно до пункту 50 цього Положення приймається рішення про:

призначення житлової субсидії;

непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення);

відмову в призначенні житлової субсидії.

Уповноважений орган не призначає (не розраховує) житлову субсидію на житлово-комунальні послуги, що надаються управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, які не подали відомостей про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, зокрема щодо:

розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги;

розміру внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в такому будинку.

Зі змісту наведених норм вбачається, що після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період, для чого такі уповноважені органи наділені правом збирати необхідну інформацію, в тому числі інформацію щодо заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, та протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61, 62 Положення №848.

Так, пунктом 61 Положення №848 передбачено, що у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електронні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Портал Дія).

Відповідно до пункту 62 Положення №848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії уповноважений орган повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому уповноважений орган інформує заявника про прийняте рішення в паперовій формі з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення або через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія.

У період дії воєнного стану в Україні уповноважений орган може повідомляти заявнику про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, в якому зазначається: номер рішення уповноваженого органу; номер телефону заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) заявника; прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) посадової особи, яка здійснювала інформування; дата та час телефонного дзвінка.

Тобто у разі прийняття уповноваженим органом рішення про відмову в призначенні субсидії, такий орган зобов'язаний належним способом повідомити заявника про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття, зокрема, в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення, через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія або ж в телефонному режимі з внесенням відповідного запису до журналу реєстрації інформування заявників.

Так, у спірних правовідносинах, позивачу по 30.04.2023 нараховувалась житлова субсидія, однак з 01.05.2023 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії у зв'язку з наявністю, як зазначає відповідач, станом на 01.05.2023 заборгованості з оплати комунальних послуг в сумі, що перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Так, відповідно до підпункту 5 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо уповноваженим органом отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується.

Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до уповноваженого органу надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Тобто наявність у споживача простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян є підставою для непризначення житлової субсидії.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами у позивача станом на 01.05.2023 наявна заборгованість з оплати комунальних послуг в сумі 9513,16 грн, що перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Доказів про погашення вказаної заборгованості суду не надано.

Також суду не надано належних та допустимих доказів про те, що позивачем оскаржується вказана заборгованість в судовому порядку. При цьому предметом розгляду судом цивільної справи №338/1286/22 на яку посилається представник є стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за договором з розподілу природного газу у період з 01.06.2021 по 31.10.2022 в сумі 4213,74 грн, та позивачем в якій є Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз". Водночас ОСОБА_1 не заявлено зустрічного позову у цій справі. Разом з цим, відсутні докази того, що ОСОБА_1 зверталася до суду з окремим позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" про оскарження суми заборгованості (9513,16 грн.).

Також із змісту наданої ухвали суду від 07.02.2022 у справі №640/742/22, судом встановлено те, що предметом спірних правовідносин у цій справі є визнання протиправним та нечинним з моменту прийняття п. 1.3. Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою від 30.09.2015 №2498, а не сума нарахованої заборгованості з оплати комунальних послуг в сумі 9513,16 грн.

Таким чином, виходячи із предмету спірних правовідносин у справах №338/1286/22 та №640/742/22, суд вказує на помилковість твердження представника позивача про те, що позивачем було оскаржено заборгованість з оплати комунальних послуг в сумі 9513,16 грн.

Суд наголошує, що відповідно до частини 1-2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку, що в межах спірних правовідносин відповідачем доведено правомірність відмови ОСОБА_1 у призначенні з 01.05.2023 житлової субсидії, у зв'язку з чим наявні підстави для відмови у задоволенні позову.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

у задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ;

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, адреса: вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 20551088.

Суддя /підпис/ Скільський І.І.