ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"24" жовтня 2025 р. Справа № 300/7543/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування рішення,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Микулич Ігор Володимирович (надалі, також - представник позивача), звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач, ГУ НП в Івано-Франківській області), в якій просить:
- визнати протиправними дії інспектора СРДН Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області лейтенанта поліції Дудури Дениса Володимировича щодо винесення термінового заборонного припису серії АА № 642200 від 15.09.2025 року стосовно ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати терміновий заборонний припис серії АА № 642200 від 15.09.2025 року стосовно ОСОБА_1 .
Підставою звернення до суду слугували протиправні, на думку позивача, дії посадової особи відповідача щодо винесення термінового заборонного припису.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву, суд вважає, що вона підлягає залишенню без руху у зв'язку з наявними в ній недоліками.
Пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України передбачено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Так, способи захисту порушеного права визначено частиною 1 статті 5 КАС України, відповідно до якої кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Також частиною 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може, серед іншого, прийняти рішення про:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю;
Відповідно до змісту прохальної частини позовної заяви ОСОБА_1 просить:
"- визнати протиправними дії інспектора СРДН Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області лейтенанта поліції Дудури Дениса Володимировича щодо винесення термінового заборонного припису серії АА № 642200 від 15.09.2025 року стосовно ОСОБА_1 ".
Відповідно до заявленої вимоги позивач просить визнати дії посадової особи відповідача протиправними, однак не наводить прохань про зобов'язання вчинити певні дії чи утриматися від певних дій. Як зазначено вище, визнання дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними поєднується із таким способом захисту, як зобов'язання вчинити певні дії чи утриматися від вчинення певних дій та передує застосуванню подальших форм захисту. Заявлена у такій формі вимога могла би бути задоволена судом тільки шляхом констатації наявності чи відсутності порушень прав позивача, що не відповідає завданню ефективного судового захисту. Суд звертає увагу позивача, що норми Кодексу адміністративного судочинства передбачають можливість визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень як самостійної форми захисту порушених прав, без застосування попередніх форм захисту у вигляді визнання дій чи бездіяльності протиправними. Водночас, заявлення позивачем такої вимоги не дає суду можливості розглядати їх по суті, оскільки вимога про визнання протиправними дій без подальшої форми захисту є неповною. Крім того, скасування індивідуального акта не передбачає необхідності визнання дій тієї чи іншої посадової особи протиправними.
Таким чином, позивачу слід уточнити зміст заявлених ним позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
З матеріалів справи судом встановлено, що до позовної заяви додано серед додатків, копію термінового заборонного припису серії АА № 042200 від 15.09.2025. Однак, суд звертає увагу позивача, що копія припису виготовлена таким чином, що неможливо встановити наявні у ньому відомості, необхідні для ідентифікації наявності спірних відносин та вирішення спору по суті.
Зважаючи на те, що даний акт є оспорюваним у даній позовній заяві, то позивачу слід долучити копію даного припису належної якості.
Відповідно до частини 4 статті 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Таким чином, позивачу необхідно додати до матеріалів справи копію термінового заборонного припису серії АА № 042200 від 15.09.2025 належної якості або клопотання про витребування даного доказу у відповідача.
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви, позивачу слід надати суду: позовну заяву з уточненим змістом позовних вимог, та копію термінового заборонного припису серії АА № 042200 від 15.09.2025 належної якості або клопотання про витребування даного доказу у відповідача.
За наявності вказаних недоліків, позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування рішення - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду:
позовної заяви з уточненим змістом позовних вимог;
копії термінового заборонного припису серії АА № 042200 від 15.09.2025 належної якості або клопотання про витребування даного доказу у відповідача.
Копію цієї ухвали надіслати представнику позивача через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ "Мої справи".
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Главач І.А.