Рішення від 24.10.2025 по справі 200/6374/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2025 року Справа№200/6374/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Україна, 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про

визнання неправомірним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.06.2025 №914250154784 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 28.05.2025;

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за провідною професією - гірник очисного забою 5 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, періоду перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 19.01.2000 по 28.05.2025;

зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.05.2025 врахувавши період роботи: з 01.09.1981 по 15.01.1985 навчання в Професійно-технічному училище №95 за спеціальністю електрослюсар підземний, машиніст підземних установок, диплом № НОМЕР_2 ; з 15.08.1984 по 15.01.1985 за посадою електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті, З 17.01.1985 по 16.02.1986 за посадою електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті; з 19.07.1990 по 23.10.1990 за посадою машиніста підземних устаткувань з повним робочим днем в шахті; з 23.10.1990 по 19.08.1991 за посадою гірничого робітника очисного вибою (ГРОЗ) підземним з повним робочим днем в шахті -провідна професія; з 19.08.1991 по 26.09.1991 за посадою гірничого робітника очисного вибою (ГРОЗ) підземним з повним робочим днем в шахті -провідна професія, до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 8 Закону України № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці», із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20 січня 1992 року "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення";

зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 обчислення розміру пенсії з 28.05.2025 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (у розмірі 80 відсотків заробітної плати позивача (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а також виплатити різницю між сумою перерахованої та сумою раніше виплаченої пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.05.2025 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду України із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, 04.06.2025 відповідачем винесено рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу №914250154784, оскільки переведення на пенсію за віком по Списку №1 недоцільне.

В рішенні зазначено, що розмір пенсії по інвалідності станом на 28.05.2025 становить 3323,00 грн.

Позивач не погоджується із прийнятим рішенням, що стало підставою для звернення до суду.

Просив задовольнити позов.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просили відмовити в задоволенні адміністративного позову, обґрунтовуючи тим, що відповідно рішення №914250154784 від 04.06.2025 згідно проведеного розрахунку розмір пенсії за віком позивача по Списку №1 складає 3256,03 грн. Розмір пенсії по інвалідності станом на 28.05.2025 становить 3323 грн. Згідно рішення №914250154784 від 04.06.2025.

Вказали, що рішенням №914250154784 від 04.06.2025 позивачу відмовлено у проведені перерахунку пенсії, оскільки переведення на пенсію за віком по Списку №1 недоцільне.

Просили відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 22 серпня 2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Ухвалою суду від 26 вересня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду письмові пояснення щодо заявленого позову.

Ухвалою суду від 03 жовтня 2025 року ПОВТОРНО зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду письмові пояснення щодо заявленого позову.

Ухвалою суду від 14 жовтня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду: заяву від 28.05.2025 ОСОБА_1 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком по Списку №1 згідно пункту 2 частина 1 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та усі додані до неї документи; письмові пояснення щодо зарахування чи незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу періодів з 19.01.2000 по 28.05.2025; з 01.09.1981 по 15.01.1985, з 15.08.1984 по 15.01.1985, з 17.01.1985 по 16.02.1986, з 19.07.1990 по 23.10.1990, з 23.10.1990 по 19.08.1991, з 19.08.1991 по 26.09.1991, окремо по кожному періоду з зазначенням підстав.

Ухвалою суду від 21 жовтня 2025 року ПОВТОРНО зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати до суду: заяву від 28.05.2025 ОСОБА_1 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком по Списку №1 згідно пункту 2 частина 1 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та усі додані до неї документи; письмові пояснення щодо зарахування чи незарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу періодів з 19.01.2000 по 28.05.2025; з 01.09.1981 по 15.01.1985, з 15.08.1984 по 15.01.1985, з 17.01.1985 по 16.02.1986, з 19.07.1990 по 23.10.1990, з 23.10.1990 по 19.08.1991, з 19.08.1991 по 26.09.1991, окремо по кожному періоду з зазначенням підстав.

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 29 жовтня 2024 № 4024-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 січня 2025 № 4220-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16 квітня 2025 № 4356-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 липня 2025 № 4524-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить наступного висновку.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . є громадянином України. що підтверджується паспортом НОМЕР_3 , є інвалідом третьої групи безстроково відповідно до виписки з акту огляду МСЕК ДОН-04 від 035304.

28.05.2025 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії, вид пенсії перехід на інший вид пенсії.

Відповідачем прийнято рішення від 04.06.2025 №914250154784 про відмову в перерахунку пенсії за заявою позивача від 28.05.2025 про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком по Списку №1 згідно пункту 2 частина 1 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки переведення на пенсію за віком по Списку №1 недоцільне.

Вказано, що згідно проведеного розрахунку розмір пенсії за віком по Списку №1 складає 3256,03 грн. Розмір пенсії по інвалідності станом на 28.05.2025 становить 3323 грн.

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_4 від 22.08.2024 позивач:

15.08.1984 прийнятий електрослюсарем на шахту "Білозерська" ВО "Добропіллявугілля" (наказ №156ск від 21.08.84);

15.01.1985 звільнений за закінченням практики (наказ №53-к від 18.01.1984);

01.09.1981 - 15.01.1985 навчання в ПТУ №95 (диплом НОМЕР_5 );

17.01.1985 прийнятий електрослюсарем на шахту "Білозерська" ВО "Добропіллявугілля" (наказ №75-к від 25.01.85);

16.02.1986 звільнений з зв'язку з набранням законної сили вироку (наказ №61с/к від 08.04.86);

19.07.1990 прийнятий машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті (наказ №215к від 17.07.90);

23.10.1990 переведений учнем ГРОЗ з повним робочим днем в шахті (наказ №32/к від 23.10.90);

19.08.1991 переведений прохідником з повним робочим днем в шахті (наказ №213/к від 19.08.91);

26.09.1991 звільнений за власним бажанням (наказ №381к від 23.09.91).

Згідно з дипломом НОМЕР_5 позивач 01 вересня 1981 вступив до середнього професійно-технічного училища №95 м.Білозерське, а 11 січня 1985 закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища за професією електрослюсар підземний, машиніст підземних установок.

Робота позивача підтверджується довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 22.05.2025 №274 та №275, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 28.05.2025 №878, довідкою про підземні спуски від 28.05.2025 №879, довідкою про заробітну плату для нарахування пенсії від 28.05.2025 №880, довідкою про заробіток для обчислення пенсії від 27.01.2000, актом від 04.07.2025 №0500-1003-1/2193.

Відповідачем на виконання вимог ухвали суду надано письмові пояснення, в яких зазначили, що при проведенні розрахунку пенсії - переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком по Списку №1 до пільгового стажу позивача зараховано періоди роботи з 15.08.1984 по 15.01.1985, з 17.01.1985 по 16.02.1986, з 19.07.1990 по 26.09.1991 відповідно трудової книжки НОМЕР_4 від 22.08.1984 та довідок про підтвердження пільгового стажу №274 від 22.05.2025, №278 №279 від 28.05.2025. Період навчання з 01.09.1981 по 14.08.1984 зараховано відповідно трудової книжки НОМЕР_4 від 22.08.1984 з посиланням на диплом № НОМЕР_2 .

Зазначили, що до пільгового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах не було зараховано час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням з 19.01.2000 по 28.05.2025, оскільки за даними трудової книжки НОМЕР_4 та на підставі даних Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування позивач працював, отже зарахування до страхового стажу даного періоду суперечитиме нормам чинного законодавства.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач отримує пенсію по інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, 3 група, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК ДОН-04 від 035304, актом про нещасний випадок №33 від 20 квітня 1991 та рішенням Добропільського міського суду Донецької області від 19 січня 2001 у справі 2-84/01.

Відповідно до акту про нещасний випадок позивач працював на гідрошахті "Красноармійська" гірничоробочим очисного забою.

Згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за звітні роки 1998-2025 за позивача сплачено суми для нарахування пенсії.

До позову додано: форма РС-право, розрахунок заробітку для обчислення пенсії від 28.05.2025, ППВП ПФУ, протоколи перерахунку пенсії від 25.02.2025, 24.06.2025, особиста картка №1357.

Також, відповідно до Витягу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, сформованого засобами автоматизованої системи Пенсійного фонду України, за відомостями по спеціальному стажу (за наявності даних) позивачу за 2016-2023 роки пенсійним органом враховано спецстаж за кодом «ЗПЗ056А3» (Період одержання допомоги по безробіттю).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII), відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Згідно преамбули Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

За приписами ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом другим Прикінцевих положень Закону №1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право виходу на пенсію за віком на пільгових умовах не залежно від віку, мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.

Частиною 5 статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV, час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці», якою передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Отже, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» та Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Таким чином, час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням як до, так і після 1 січня 2004 року зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

При цьому, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі № 233/2084/17.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач отримав виробничу травму. Факт отримання такої травми позивачем та причини його виникнення, не заперечуються відповідачем.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що позивач має право на зарахування до пільгового стажу роботи за Списком №1 за весь час перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.05.2025 врахувавши період роботи: з 01.09.1981 по 15.01.1985 навчання в Професійно-технічному училище №95 за спеціальністю електрослюсар підземний, машиніст підземних установок, диплом № НОМЕР_2 ; з 15.08.1984 по 15.01.1985 за посадою електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті, З 17.01.1985 по 16.02.1986 за посадою електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті; з 19.07.1990 по 23.10.1990 за посадою машиніста підземних устаткувань з повним робочим днем в шахті; з 23.10.1990 по 19.08.1991 за посадою гірничого робітника очисного вибою (ГРОЗ) підземним з повним робочим днем в шахті -провідна професія; з 19.08.1991 по 26.09.1991 за посадою гірничого робітника очисного вибою (ГРОЗ) підземним з повним робочим днем в шахті -провідна професія, до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 8 Закону України № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці», із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20 січня 1992 року "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд зазначає наступне.

Як вбачається з додаткових письмових пояснень відповідача при проведенні розрахунку пенсії - переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком по Списку №1 до пільгового стажу позивача зараховано періоди роботи з 15.08.1984 по 15.01.1985, з 17.01.1985 по 16.02.1986, з 19.07.1990 по 26.09.1991 відповідно трудової книжки НОМЕР_4 від 22.08.1984 та довідок про підтвердження пільгового стажу №274 від 22.05.2025, №278 №279 від 28.05.2025; період навчання з 01.09.1981 по 14.08.1984 зараховано відповідно трудової книжки НОМЕР_4 від 22.08.1984 з посиланням на диплом № НОМЕР_2 .

Тому, суд вважає, що в задоволенні цієї частині позову слід відмовити.

Стосовно позовних вимог в частині про зобов'язання відповідача здійснити позивачу обчислення розміру пенсії з 28.05.2025 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (у розмірі 80 відсотків заробітної плати позивача (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а також виплатити різницю між сумою перерахованої та сумою раніше виплаченої пенсії, суд зазначає наступне.

Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно Закону України №1058.

Відповідно, питання щодо врахування при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є похідним і повинно вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно Закону України №1058.

Також, відповідач ще не здійснив переведення, перерахунок з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно Закону №1058-IV на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 04.06.2025 №914250154784 про відмову позивачу в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивачу щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за провідною професією - гірник очисного забою 5 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, періоду перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 19.01.2000 по 28.05.2025року.

Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

В силу вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Згідно ч. 2 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, а також обставини, встановлені у ході судового розгляду справи, суд доходить висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими в частині, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 968,96 грн. згідно квитанції №7381-9347-0279-9685 від 20.08.2025 року.

Отже, в зв'язку з частковим задоволенням позову, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних відповідача в розмірі 484,48 грн.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Україна, 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання неправомірним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.06.2025 №914250154784 про відмову ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 28.05.2025; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за провідною професією - гірник очисного забою 5 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, періоду перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 19.01.2000 по 28.05.2025; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.05.2025 врахувавши період роботи: з 01.09.1981 по 15.01.1985 навчання в Професійно-технічному училище №95 за спеціальністю електрослюсар підземний, машиніст підземних установок, диплом № НОМЕР_2 ; з 15.08.1984 по 15.01.1985 за посадою електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті, З 17.01.1985 по 16.02.1986 за посадою електрослюсаря підземного з повним робочим днем в шахті; з 19.07.1990 по 23.10.1990 за посадою машиніста підземних устаткувань з повним робочим днем в шахті; з 23.10.1990 по 19.08.1991 за посадою гірничого робітника очисного вибою (ГРОЗ) підземним з повним робочим днем в шахті -провідна професія; з 19.08.1991 по 26.09.1991 за посадою гірничого робітника очисного вибою (ГРОЗ) підземним з повним робочим днем в шахті -провідна професія, до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 8 Закону України № 345 «Про підвищення престижності шахтарської праці», із застосуванням роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20 січня 1992 року "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 обчислення розміру пенсії з 28.05.2025 відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (у розмірі 80 відсотків заробітної плати позивача (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, а також виплатити різницю між сумою перерахованої та сумою раніше виплаченої пенсії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Україна, 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) від 04.06.2025 №914250154784 про відмову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Україна, 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком № 1, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за провідною професією - гірник очисного забою 5 розряду підземний з повним робочим днем в шахті, періоду перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 19.01.2000 по 28.05.2025року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: Україна, 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 484,48 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.О. Аканов