Рішення від 23.10.2025 по справі 500/2977/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2977/25

23 жовтня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради (надалі, відповідач), в якому, з урахуванням уточненої редакції позовної заяви, просить визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо нерозгляду електронних петицій: «Петиція про заборону забудови та передачі земельної ділянки по АДРЕСА_1 під інвестиційну діяльність (де знаходився цирк, парк ім. Т.Г. Шевченка» від 17.02.2025 року та «Петиція про збереження земельної ділянки по АДРЕСА_1 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» від 25.05.2025 року, зобов'язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради розглянути електронні петиції: «Петиція про заборону забудови та передачі земельної ділянки по АДРЕСА_1 під інвестиційну діяльність (де знаходився цирк, парк ім. Т.Г. Шевченка» від 17.02.2025 року та «Петиція про збереження земельної ділянки по АДРЕСА_1 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» від 25.05.2025 року.

Суд вважає за необхідне зазначити, що розцінює помилковим зазначення у прохальній частині позову дати «Петиції про збереження земельної ділянки по АДРЕСА_1 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» - 25.05.2025 року, оскільки обґрунтування позову та додані до нього документи стосуються «Петиції про збереження земельної ділянки по АДРЕСА_1 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» від 25.02.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що підставою для нерозміщення петицій позивача від 17.02.2025 та від 25.02.2025 «Петиція про заборону забудови та передачі земельної ділянки по АДРЕСА_1 під інвестиційну діяльність (де знаходився цирк, парк ім. Т.Г. Шевченка», та «Петиція про збереження земельної ділянки по АДРЕСА_1 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» на веб-сайті Тернопільської міської ради міської ради, відповідачем вказано наступне, «відсутність посилань на фактично прийняті рішення», «відсутність потреби розгляду в порядку звернення», або ж те, що "підняте питання вже було розглядом іншої петиції". Однак, на думку позивача, ані Закон України «Про звернення громадян», ані Положення про порядок розгляду електронних петицій, адресованих Тернопільській міській раді та її виконавчим органам від 28.05.2021 року, не визначають жодну із вищезгаданий причин, як підставу для відмови в оприлюдненні петиції. Таким чином, позивач вважає, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не розгляді щодо не розгляду електронних петицій:

Ухвалою суду від 21.05.2025 позовну заяву залишено без руху, та у встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, подавши до суду позовну заяву в редакції від 30.05.2025 з внесеними змінами.

Ухвалою суду від 09.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Зокрема, вказує, що Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, надіславши відповідь на петиції від 17.02.2025 та 25.02.2025 та відповіді за результатами розгляду запитів позивача про стан розгляду цих петиції, виконав встановлений законодавством обов'язок щодо розгляду петицій та запитів. Отже, на думку представника відповідача, вчинені виконавчим комітетом Тернопільської міської ради дії щодо розгляду петиції від 17.02.2025 та петиції від 25.02.2025 відповідно до норм ст.23-1 Закону України «Про звернення громадян», «Положення про порядок розгляду електронних петицій, адресованих Тернопільській міській раді та її виконавчим органам», спростовують твердження позивача про наявність протиправної бездіяльності при розгляді цих петицій.

Позивач подав до суду відповіді на відзив (вх.№4990/25 від 27.06.2025 та вх.№4998/25 від 27.06.2025), в яких підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю. Серед іншого, позивач зазначає, що на етапі вирішення відповідачем питання про оприлюднення чи не оприлюднення електронних петицій, до завдань виконавчого комітету відноситься виключно перевірка того, чи немає в ній відповідних протиправних закликів, та чи відноситься питання підняті в ній до їх компетенції. Передбачено, що доцільність або недоцільність поданої петиції визначається шляхом електронного голосування за петицію.

Представник відповідача подав до суду заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову повністю. Просить врахувати, що у кожному конкретному випадку розгляд петиції відбувається із врахування можливостей органу місцевого самоврядування у співвідношенні із наявністю відповідного повноваження та з врахуванням правового регулювання відповідної дії (яка є предметом петиції) нормами чинного законодавства. Вважає, що вчинені виконавчим комітетом Тернопільської міської ради дії щодо розгляду петиції від 17.02.2025 та петиції від 25.02.2025 відповідають нормам ст.23-1 Закону України «Про звернення громадян», «Положення про порядок розгляду електронних петицій, адресованих Тернопільській міській раді та її виконавчим органам», спростовують твердження позивача про наявність протиправної бездіяльності при розгляді цих петицій. Зауважує, що Виконавчий комітет Тернопільської міської ради, надіславши відповідь на петицію від 17.02.2025 та на петицію від 25.02.2025, які через зазначені у відповідях причини були відхилені, виконав встановлений законодавством обов'язок щодо розгляду петицій та запитів. Додатково звернув увагу суду, що реалізація права на внесення змін до містобудівної документації на місцевому рівні фізичними особами та юридичними особами відбувається у спосіб визначений Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», тобто не шляхом звернення з електронною петицією.

Судом встановлено, що 17.02.2025, ОСОБА_1 , було направлено для оприлюднення електронну петицію «Петиція про заборону забудови та передачі земельної ділянки по АДРЕСА_1 під інвестиційну діяльність (де знаходився цирк, парк ім. Т.Г. Шевченка» від 17.02.2025 року.

Із відповіді Виконавчого комітету Тернопільської міської ради №7147-Ю/2025 від 14.03.2025 року, відповідачем було повідомлено про відхилення вищезгаданої петиції. В обґрунтування цього, відповідач у відповіді зазначив наступне: «Ознайомившись з текстом петиції встановлено, що відсутні жодні посилання на фактично прийняті рішення чи ініціативи Тернопільської міської ради котрі просять скасувати, а відтак не може бути предметом розгляду петиції питання котрих фактично на момент подання цієї петиції не існує. Також зазначаємо, що ГО "Об'єднання наше майбутнє" згідно тексту петиції діє від громади міста, що не відповідає дійсності, оскільки такі повноваження у Вас відсутні відповідно до закону України “Про громадські об'єднання». З приводу внесення змін до Генерального плану міста звертаємо увагу, що відповідно до закону України “Про регулювання містобудівної діяльності» є встановлена процедура внесення змін до містобудівної документації, під час реалізації якої фізичні та юридичні особи можуть подавати свої пропозиції, а відтак Ваше питання не може бути предметом розгляду петиції в зазначеному Вами формулюванні. Враховуючи сукупність підстав наведених вище інформуємо, що Ваша петиція не буде оприлюднена, а також не потребує розгляду в порядку звернення».

Після цього, 25.02.2025 року, позивачем була створена інша петиція «Петиція про збереження земельної ділянки по вул. Білецька, 11 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» від 25.02.2025 року, котру, згідно з відповіддю відповідача №7146- Ю/2025 від 14.03.2025 року на запит позивача, також було відхилено із причин наступних причин: "Ознайомившись з текстом петиції встановлено, що підняте вами питання стосовно земельної ділянки з кадастровим номером: 6110100000:02:021:0045 вже було предметом розгляду петиції від 10.01.2025 року та було прийнято відповідне рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради №156 від 12.02.2025, в якому вирішено виконавчим органам міської ради врахувати при винесенні змін до містобудівної документації з дотриманням вимог законодавства, діючих нормативів у сфері містобудівної діяльності та законних інтересів землекористувачів, а також при розробленні документації із землеустрою, технічної документації з питань благоустрою територій".

Вважаючи протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо не розгляду електронних петицій, позивач звернувся з даним позовом до суду.

В ст.40 Конституції України, зазначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Згідно ч. 1, 2 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.

Статтею 23-1 Закону України «Про звернення громадян» передбачено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.

Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.

Для створення електронної петиції до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування її автор (ініціатор) заповнює спеціальну форму на офіційному веб-сайті органу, якому вона адресована, або веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує текст електронної петиції.

Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором).

У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення.

Дата оприлюднення електронної петиції на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання є датою початку збору підписів на її підтримку.

Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.

Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.

У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.

З аналізу наведеної норми вбачається, що результатом розгляду петиції може бути прийнято рішення про її підтримку або не підтримку.

Слід також зазначити, що відповідно до статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян" Тернопільською міською радою прийнято Положення про порядок розгляду електронний петицій, адресований Тернопільській міській раді та її виконавчим органам від 28.01.2021, що визначає порядок подання та розгляду електронних петицій, адресованих Тернопільській міській раді, на підтримку якої зібрано не менш як 300 підписів громадян упродовж не більше 30 днів з дня її оприлюднення.

Поряд з цим, згідно ч. 1 ст. 14, ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду. Обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Оскільки електронна петиція є зверненням громадянина до органу місцевого самоврядування, варто вказати, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду. Заборонено відмовляти у прийнятті звернення.

Водночас, суд вважає, що положеннями Закону України «Про звернення громадян» передбачено вичерпний перелік підстав, за яких подана громадянином електронна петиція не розміщується на веб-сайті органу до якого подана.

Як вже було зазначено вище, електронна петиція не розміщується на веб-сайті органу та не приймається до розгляду у разі, якщо містить заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини (ст.23-1 Закону України «Про звернення громадян»).

Як встановлено судом, підставою для нерозгляду електронних петицій слугувала відсутність посилань на фактично прийняті рішення», "відсутність потреби розгляду в порядку звернення», "підняте питання вже було розглядом іншої петиції".

Однак, на думку суду, чинним законодавством не визначено жодної із вищезгаданих причин, як підставу для відмови в розгляді петиції.

Частиною десятою ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Отож, даючи правову оцінку дій суб'єкта владних повноважень під час розгляду електронних петицій від 17.02.2025 та від 25.02.2025, та вирішуючи питання відсутності чи наявності протиправних дій (бездіяльності) в діях відповідача, суд зазначає, що Виконавчий комітет Тернопільської міської ради всупереч вимогам Закону України "Про звернення громадян", розглянув спірні електронні петиції не у спосіб передбачений даним законом. Відтак, у спірному випадку слід визнати протиправними дії, а не бездіяльність відповідача щодо не розгляду електронних петицій від 17.02.2025 та від 25.02.2025.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Крім того, суд не надає оцінки змісту петицій, оскільки такі дії відносяться до повноважень відповідача.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача слід зобов'язати виконавчий комітет Тернопільської міської ради повторно розглянути електронні петиції: «Петиція про заборону забудови та передачі земельної ділянки по АДРЕСА_1 під інвестиційну діяльність (де знаходився цирк, парк ім. Т.Г. Шевченка» від 17.02.2025 року та «Петиція про збереження земельної ділянки по АДРЕСА_1 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» від 25.02.2025 року та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Тернопільської міської ради щодо не розгляду у передбачений спосіб електронних петицій: «Петиція про заборону забудови та передачі земельної ділянки по вул. Білецька, 11 під інвестиційну діяльність (де знаходився цирк, парк ім. Т.Г. Шевченка» від 17.02.2025 року та «Петиція про збереження земельної ділянки по вул. Білецька, 11 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» від 25.02.2025.

Зобов'язати Виконавчий комітет Тернопільської міської ради повторно розглянути у передбачений законом спосіб електронні петиції: «Петиція про заборону забудови та передачі земельної ділянки по вул. Білецька, 11 під інвестиційну діяльність (де знаходився цирк, парк ім. Т.Г. Шевченка» від 17.02.2025 року та «Петиція про збереження земельної ділянки по вул. Білецька, 11 у громадському користуванні: облаштування відкритого кемпінгу та інтеграція в парк ім. Т.Г. Шевченка» від 25.02.2025 року та прийняти відповідне рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Тернопільської міської ради на користь ОСОБА_1 2500 (дві тисячі п'ятсот) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено та підписано 23 жовтня 2025 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ),

відповідач - Виконавчий комітет Тернопільської міської ради (місцезнаходження: вул. Листопадова, 5, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46001 код ЄДРПОУ:04058344).

Головуюча суддя Дерех Н.В.