Рішення від 23.10.2025 по справі 500/5067/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5067/25

23 жовтня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб'юка П.М. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), через представника - адвоката Берегуляка Володимира Федоровича, звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - відповідач, Національне агентство, НАЗК), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії Національного агентства з питань запобігання корупції при проведенні моніторингу способу життя ОСОБА_1 та щодо ненадання обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак корупційного кримінального правопорушення стосовно ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Національне агентство з питань запобігання корупції надати ОСОБА_1 обґрунтований висновок щодо виявлених ознак корупційного кримінального порушення стосовно ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 21 липня 2025 року Управління проведення моніторингу способу життя та контролю щодо повноти заповнення декларації Національного агентства з питань запобігання корупції звернулося до ОСОБА_1 із листом №281-03/62622-25 з повідомленням, щодо того факту, що відносно нього, як особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, здійснюється моніторинг способу життя, з метою встановлення відповідності рівня життя, наявним у ОСОБА_1 та членів його сім'ї майну і одержаним ними доходам, згідно із декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що подається відповідно до Закону.

29 липня 2025 року ОСОБА_1 було надано відповідь Управлінню проведення моніторингу способу життя та контролю щодо повноти заповнення декларації Національного агентства з питань запобігання корупції, у якій було надано усі відомі запитувані обставини та долучено копії договорів купівлі-продажу, які були у розпорядженні ОСОБА_1 . Дана відповідь була надана шляхом надсилання рекомендованого листа та за допомогою електронної пошти.

Представник позивача 22 серпня 2025 року звернувся до Управління проведення моніторингу способу життя та контролю щодо повноти заповнення декларації Національного агентства з питань запобігання корупції з адвокатським запитом, у якому просив повідомити інформацію стосовно здійснення моніторингу способу життя щодо ОСОБА_1 , як особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте стоном на момент звернення до суду із позовом позивачу обґрунтований висновок щодо виявлених ознак корупційного кримінального порушення стосовно ОСОБА_1 надано не було.

Представник вказує, що 25 серпня 2025 року позивач у персональному електронному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування отримав повідомлення від НАЗК у якому вказується, що НАЗК відповідно до абз. 2 ч.4 ст. 51-4 Закону України "Про запобігання корупції" повідомляє, що за результатами здійсненого моніторингу способу життя встановлено ознаки вчинення кримінального корупційного правопорушення, передбаченого ст.368-5 Кримінального кодексу України. Матеріали направлено до спеціального уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції - Національного антикорупційного бюро України.

Ухвалою судді від 01.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

17.09.2025 до суду від Національного агентства з питань запобігання корупції надійшов відзив на позовну заяву (арк. справи 35-41), в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що обґрунтований висновок, затверджений Національним агентством в ході здійснення моніторингу способу життя або за результатами такого здійснення, безпосередньо не тягне виникнення для особи, будь-яких правових наслідків, та за своєю правовою природою є лише способом фіксування обставин можливого вчинення особою корупційного правопорушення.

Зазначає, що затверджений Національним агентством, на виконання вимог Закону, обґрунтований висновок, в разі встановлення ознак кримінального правопорушення, за своєю правовою природою є повідомленням про кримінальне правопорушення, підтвердження вчинення якого можливе лише в рамках кримінального провадження.

Вказує, що затверджений Національним агентством відносно Позивача Обґрунтований висновок не є актом індивідуальної дії та відповідно не підлягає судовому оскарженню.

Зазначає, що моніторинг способу життя, як вид фінансового контролю - це комплекс організаційних та аналітичних заходів, які здійснюються Національним агентством на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, а також із засобів масової інформації та інших відкритих джерел інформації, яка містить відомості про невідповідність рівня життя суб'єктів декларування задекларованим ними майну і доходам. Такі дії полягають у встановленні реального рівня життя, шляхом визначення наявності та дійсної вартості активів, здійснення аналізу співвідношення рівня життя з доходами. Такий моніторинг полягає у збиранні, зберіганні та використанні інформації відповідно до Закону, що здійснюється у зв'язку із запобіганням та протидією корупції, а отже, й в інтересах національної безпеки, економічного добробуту, прав людини. Мета моніторингу способу життя суб'єктів декларування, як заходу фінансового контролю цілком відповідає тим інтересам, що вказані у ч. 2 ст. 32 Конституції України.

При цьому, збирання, зберігання, використання та поширення інформації, в тому числі конфіденційної, щодо осіб без їхньої згоди Національним агентством для цілей реалізації повноважень, передбачених Законом, здійснюється в тих же інтересах, задля яких існує сам захід відповідного фінансового контролю. Національне агентство здійснює обробку такої інформації з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних та забезпечення таємниці, що охороняється законом. Вказане в свою чергу унеможливлює незаконний збір, використання або розголошення інформації з обмеженим доступом.

Вказує, що моніторинг способу життя суб'єктів декларування є одним із заходів фінансового контролю, що врегульований на законодавчому рівні, проведення Національним агентством якого повністю узгоджується із вимогами Закону.

Зазначає, що Національне агентство, керуючись п. 7-1 ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 51-4 Закону, на підставі відомостей, опублікованих в засобах масової інформації, зокрема відомостей Інтернет видання "Politerno", здійснило моніторинг способу життя Тернопільського міського голови Надала С.В.

Вказані дії по відношенню до позивача, на переконання відповідача, повністю узгоджуються із положеннями чинного законодавства.

Вказує на необґрунтованість твердження позивача про вихід відповідача за законодавчо встановлені межі під час здійснення моніторингу способу його життя, оскільки під час здійснення моніторингу способу життя Позивача уповноваженою особою Національного агентства встановлено, що ОСОБА_1 обіймає посаду Тернопільського міського голови з 30.11.2010 року. З моменту набрання чинності Закону Позивачем було подано декларації за 2016 - 2024 роки, шляхом заповнення форми у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відомості з яких, зокрема, були враховані відповідачем під час складення та затвердження Обґрунтованого висновку, що в свою чергу не суперечить вимогам чинного законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини.

Зазначає, що незгода позивача із реалізацією Національним агентством визначених Законом повноважень щодо здійснення моніторингу способу його життя не може свідчити про протиправність дій відповідача.

Щодо доводів позивача про позбавлення його можливості надати письмові пояснення відповідач вказує, що в ході здійснення моніторингу способу життя було встановлено факти, що можуть свідчити про набуття іншими фізичними особами активів, щодо яких ОСОБА_1 може прямо чи опосередковано вчиняти дії, тотожні за змістом права розпорядження ними, Національним агентством 21.07.2025 за вих. № 281-03/62622-25, відповідно до положень ст. ст. 51-4, ч. 1 ст. 12, ч. 1 ст. 13 Закону, направлено суб'єкту декларування запит про надання пояснень і копій документів, зокрема з приводу придбання іншими фізичними особами майна та участі позивача в їх придбанні.

Вказує, що 30.07.2025 на адресу Національного агентства від ОСОБА_1 надійшли пояснення, зміст яких був врахований під час здійснення моніторингу способу життя, водночас не спростовував встановлених під час здійснення моніторингу способу життя обставин.

Щодо доводів позивача про неповідомлення його у встановлений законодавством строк про результати здійсненого моніторингу способу життя, представник відповідача вказує, що моніторинг способу життя відносно ОСОБА_1 закінчився 21.08.2025, у зв'язку з цим відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 51-4 Закону, 25.08.2025 останнього повідомлено в персональний електронний кабінет Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування про результати його здійснення.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Національного агентства надати позивачу обґрунтований висновок щодо виявлення ознак корупційного кримінального правопорушення, представник відповідача вказує, що положення Порядку 236/23, яким врегульовані спірні правовідносини, не містять приписів про обов'язок Національного агентства направляти суб'єкту декларування Обґрунтований висновок.

23.09.2025 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (арк. справи 48), в якій зазначено, що НАЗК у відзиві вказує, що позивач всупереч процесуального законодавства, не заявляючи відповідної позовної вимоги, стверджує, що обґрунтований висновок НАЗК є протиправним, що однак, відповідно до поданої заяви про уточнення позовних вимог, ОСОБА_1 (позивач) просить суд визнати дії при проведенні моніторингу способу життя ОСОБА_1 та дії стосовно ненадання на ознайомлення такого висновку незаконними, а не про визнання висновку протиправним.

Також представник зазначає, що 26 серпня 2025 року Національне бюро повідомило Національне агентство, що за результатами розгляду матеріалів внесено відомості до ЄРДР та розпочато досудове розслідування. Тобто твердження відповідача про те, що даний висновок не стосується прав та обов'язків ОСОБА_1 та не створює для нього жодних негативних наслідків, на переконання представника, не відповідають дійсності.

Ухвалою суду від24.09.2025 у задоволенні клопотання представника Національного агентства з питань запобігання корупції про розгляд справи №500/5067/25 за правилами загального провадження відмовлено.

30.09.2025 до суду від Національного агентства з питань запобігання корупції надійшли заперечення (на відповідь на відзив), в яких зазначено, що ключовою передумовою для здійснення Національним агентством моніторингу способу життя є наявність інформації про невідповідність фактичного рівня життя особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та її доходів, отриманих із законних джерел, яка підлягає обов'язковій перевірці в межах відповідного заходу фінансового контролю. У випадку якщо суб'єкт декларування на момент здійснення моніторингу способу його життя не подав декларацію за поточний період у зв'язку з не настанням граничного строку для її подання, це не означає, що він автоматично позбавляється (звільняється) від обов'язку пояснити джерела походження майна, витрат або доходів набутих та здійснених у період не охоплений фактично поданими деклараціями, оскільки такий факт міг би бути використаний для приховування певної інформації недоброчесними службовцями, в той час як даний захід фінансового контролю запроваджений для забезпечення прозорості та доброчесності у публічній службі.

Зазначає, що предмет моніторингу не обмежується перевіркою відомостей, які суб'єкт вказує у своїй декларації, він також охоплює перевірку інформації, що існує як на момент його здійснення, так і відомостей за попередні роки (арк. справи 53-54).

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини справи.

Позивача обіймає посаду Тернопільського міського голови з 30.11.2010 року.

Національне агентство на підставі ст. 51-4 Закону України "Про запобігання корупції", Порядку здійснення моніторингу способу життя суб'єктів декларування, затвердженого наказом від 26.10.2023 № 236/23 здійснило моніторинг способу життя Тернопільського міського голови Надала Сергія Віталійовича.

Як зазначає у відзиві Національне агентство, моніторинг способу життя позивача здійснено на підставі інформації, опублікованій в засобах масової інформації, зокрема відомостей Інтернет видання "Politerno".

21 липня 2025 року Управління проведення моніторингу способу життя та контролю щодо повноти заповнення декларації Національного агентства з питань запобігання корупції звернулося до ОСОБА_1 із листом №281-03/62622-25 з повідомленням, щодо того факту, що відносно нього, як особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, здійснюється моніторинг способу життя, з метою встановлення відповідності рівня життя, наявним у ОСОБА_1 та членів його сім'ї майну і одержаним ними доходам, згідно із декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що подається відповідно до Закону. У листі на підставі ч.1 ст.12, ч.1 ст.13, ст.51-4 Закону запропоновано позивачу надати пояснення щодо походження певних коштів та майна, а також іншу інформацію що з цим повязана(аркуш справи №13-14)

29 липня 2025 року ОСОБА_1 було надано пояснення та документи. (аркуш справи №15-17)

В процесі здійснення моніторингу відповідачем затверджено обґрунтований висновок щодо виявлення ознак корупційного кримінального правопорушення від 19.08.2025, який направлено до Національного антикорупційного бюро.

22 серпня 2025 року представник позивача звернувся до Управління проведення моніторингу способу життя та контролю щодо повноти заповнення декларації Національного агентства з питань запобігання корупції з адвокатським запитом, у якому просив повідомити інформацію стосовно здійснення моніторингу способу життя щодо ОСОБА_1 , як особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. У запиті просив, у разі наявності висновку чи рішень за результатами моніторингу, надати їх копії для ознайомлення. (аркуш справи №18)

25 серпня 2025 року позивач у персональному електронному кабінеті Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування отримав повідомлення від НАЗК у якому вказується, що НАЗК відповідно до абз. 2 ч.4 ст. 51-4 Закону України "Про запобігання корупції" повідомляє, що за результатами здійсненого моніторингу способу життя встановлено ознаки вчинення кримінального корупційного правопорушення, передбаченого ст.368-5 Кримінального кодексу України. Матеріали направлено до спеціального уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції - Національного антикорупційного бюро України. (аркуш справи №19)

Не погоджуючись із такими діями Національного агентства під час здійснення моніторингу способу його життя, а також з із фактом не направлення на його адресу Обґрунтованого висновку, звернувся із вказаним позовом до суду.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступних положень чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень визначає Закон України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі - Закон).

Відповідно до ст. 4 Закону Національне агентство є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Так, згідно ч. 1 ст. 51-4 Закону Національне агентство здійснює вибірковий моніторинг способу життя суб'єктів декларування з метою встановлення відповідності їх рівня життя наявним у них та членів їх сім'ї майну і одержаним ними доходам згідно з декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що подається відповідно до цього Закону.

Вказана норма кореспондується із п. 7-1 ч. 1 ст. 11 Закону, згідно якої до повноважень Національного агентства, зокрема, належить здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій суб'єктів декларування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя суб'єктів декларування.

Моніторинг способу життя суб'єктів декларування здійснюється Національним агентством на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, а також із медіа та інших відкритих джерел інформації, яка містить відомості про невідповідність рівня життя суб'єктів декларування задекларованим ними майну і доходам (ч. 2 ст. 51-4 Закону).

Приписами ч. 3 ст. 54-4 Закону встановлено, що порядок здійснення моніторингу способу життя суб'єктів декларування визначається Національним агентством у порядку, передбаченому ч. 9 ст. 12 цього Закону, яким встановлено, що нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

На виконання вимог ч. 3 ст. 51-4 Закону Національним агентством наказом від 26.10.2023 № 236/23, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.10.2023 за №1873/40929, затверджено Порядок здійснення моніторингу способу життя суб'єктів декларування, яким визначено процедуру проведення відповідачем даного виду фінансового контролю (далі - Порядок № 236/23).

У відповідності до п.1 та п.2 Порядку № 236/23 моніторинг способу життя окремих категорій осіб з числа суб'єктів декларування, визначених в абзаці першому частини першої статті 52-1 Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон), здійснюється самостійним структурним підрозділом апарату Національного агентства, до функцій якого належить проведення заходів фінансового контролю щодо окремих категорій осіб, визначених в абзаці першому частини першої статті 52-1 Закону, відповідно до цього Порядку (крім випадків, коли процедура здійснення моніторингу способу життя врегульована окремими нормативно-правовими актами Національного агентства) та у спосіб, що унеможливлює розкриття їх належності до відповідних державних органів чи військових формувань, і з дотриманням вимог законодавства про захист інформації з обмеженим доступом.

Моніторинг способу життя суб'єктів декларування здійснюється з метою встановлення відповідності їх рівня життя наявним у них та членів їх сім'ї майну і одержаним ними доходам згідно з деклараціями особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, із додержанням законодавства про захист персональних даних та не повинен передбачати надмірного втручання у право на недоторканність особистого і сімейного життя особи.

Згідно з п.7 Порядку № 236/23 при здійсненні моніторингу способу життя суб'єктів декларування використовуються:

1) відомості, отримані з інформаційно-комунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування, а також відомості з відкритих баз даних, реєстрів іноземних держав, судових рішень, які набрали законної сили, інших джерел, що можуть містити інформацію про спосіб життя суб'єкта декларування;

2) документи та/або інформація, надані суб'єктом декларування;

3) документи та/або інформація, у тому числі з обмеженим доступом, що надходять (отримані) від державних органів, органів місцевого самоврядування, нотаріусів, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, спеціалістів, експертів, громадян та їх об'єднань, а також від державних та інших компетентних органів влади іноземних держав;

4) відомості із медіа, мережі Інтернет, інших джерел інформації, які стосуються конкретного суб'єкта декларування та містять фактичні дані, які можуть бути перевірені;

5) всі наявні в Національному агентстві відомості, у тому числі:

отримані Національним агентством під час здійснення попередніх перевірок декларацій, поданих суб'єктом декларування та/або членами його сім'ї, іншими особами;

зібрані під час здійснення контролю декларацій за допомогою засобів програмного забезпечення інформаційно-комунікаційної системи проведення логічного та арифметичного контролю декларацій, моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

зібрані в результаті розгляду повідомлень викривачів, інших суб'єктів звернення;

отримані під час реалізації повноважень щодо моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, а також контролю за дотриманням вказаними особами обмежень щодо запобігання корупції;

6) інформація та/або документи, отримані від правоохоронних органів, у тому числі з матеріалів кримінальних проваджень, дозвіл на використання яких та посилання у документах Національного агентства на які надано слідчим, детективом або прокурором відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.

Інформацію, що містить банківську таємницю та необхідна для здійснення моніторингу способу життя суб'єктів декларування, Національне агентство отримує в порядку, визначеному законодавством.

Отже, з аналізу вищенаведеного слідує, що моніторинг способу життя суб'єктів декларування є одним із заходів фінансового контролю, що врегульований на законодавчому рівні.

При цьому, передумовою для здійснення Національним агентством моніторингу способу життя є наявність інформації про невідповідність фактичного рівня життя особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та її доходів, отриманих із законних джерел, яка підлягає обов'язковій перевірці в межах відповідного заходу фінансового контролю.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.51-4 Закону, Національне агентство повідомляє суб'єкту декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя протягом п'яти днів з дня його завершення.

Вказана норма знайшла своє відображення в п.11 Порядку №236/23, відповідно до якого, протягом п'яти днів з дня завершення моніторингу способу життя суб'єкта декларування Національне агентство за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або поштового чи електронного зв'язку надсилає повідомлення такому суб'єкту декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя.

Відповідно до п.10 Порядку №236/23, за результатами моніторингу способу життя суб'єкта декларування готується доповідна записка, в якій зазначаються:

- дата початку та підстави здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

- зміст проведених заходів та їх результати, встановлені факти відповідності/невідповідності рівня життя суб'єктів декларування, невиконання інших вимог Закону;

- вжиті Національним агентством заходи реагування стосовно суб'єкта декларування в межах прав та повноважень, визначених Законом (за наявності).

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.51-4 Закону, Національне агентство повідомляє суб'єкту декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя протягом п'яти днів з дня його завершення.

Вказана норма знайшла своє відображення в п.11 Порядку №236/23, відповідно до якого, протягом п'яти днів з дня завершення моніторингу способу життя суб'єкта декларування Національне агентство за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або поштового чи електронного зв'язку надсилає повідомлення такому суб'єкту декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя.

Відповідно до ч.2 ст.32 Конституції України кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею.

Згідно ч.1 ст.5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя. (ч.2 ст.6 Закону України "Про інформацію")

Крім цього, відповідно до ч.4 ст.51-4 Закону, у разі виявлення за результатами моніторингу способу життя ознак корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, Національне агентство інформує про них спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції.

Так, згідно з п.13 Порядку № 236/23 у разі виявлення на будь-якій стадії здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування ознак іншого корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції.

Проаналізувавши вказані положення законодавства суд враховує наступне.

Щодо проведення Національним агентством моніторингу способу життя позивача та його близьких осіб за відсутності декларації за 2025 рік та не настанням часу для її подання, слід зазначити, що враховуючи зміст відзиву на позов та листа про надання пояснень, моніторинг здійснювався щодо майна і коштів набутих до 2025 року, і під час моніторингу відповідачем було враховано відомості вказані позивачем у деклараціях поданих за 2016-2024 роки. Відсутність декларації за 2025 рік, в тому числі у зв'язку з не настанням часу для її подання, не є перешкодою для проведення такого моніторингу.

Щодо забезпечення права на надання пояснень то як встановлено судом, 21 липня 2025 року Управління проведення моніторингу способу життя та контролю щодо повноти заповнення декларації Національного агентства з питань запобігання корупції звернулося до ОСОБА_1 із листом №281-03/62622-25 з повідомленням, щодо того факту, що відносно нього, як особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, здійснюється моніторинг способу життя, з метою встановлення відповідності рівня життя, наявним у ОСОБА_1 та членів його сім'ї майну і одержаним ними доходам, згідно із декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що подається відповідно до Закону.

У листі на підставі ч.1 ст.12, ч.1 ст.13, ст.51-4 Закону запропоновано позивачу надати пояснення щодо походження певних коштів та майна, а також іншу інформацію що з цим пов'язана.

29 липня 2025 року ОСОБА_1 було надано пояснення та документи.

Щодо надання позивачу Обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак корупційного кримінального правопорушення, який затверджено 19.08.2025 та направлено до Національного антикорупційного бюро суд зазначає наступне.

Національним агентством за результатами проведення моніторингу способу життя позивача та його близьких осіб виявлено ознаки корупційного кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368-5 Кримінального кодексу України.

19.08.2025 відповідачем було затверджено Обґрунтований висновок щодо виявлення ознак корупційного кримінального правопорушення, який направлено до Національного антикорупційного бюро.

Відповідач вказує, що моніторинг способу життя відносно ОСОБА_1 закінчився 21.08.2025, у зв'язку з цим відповідно до абз.2 ч.4 ст.51-4 Закону, 25.08.2025 позивача повідомлено в персональний електронний кабінет Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування про результати його здійснення, а саме, про те, що Обґрунтований висновок щодо виявлення ознак корупційного кримінального правопорушення направлено до Національного антикорупційного бюро України.

Такі дії, на переконання відповідача, повністю узгоджуються із Законом та Порядком №236/23. Відповідач стверджує, що обов'язку надсилання суб'єкту декларування власне самого Обґрунтованого висновку законодавством не передбачено.

З даного приводу слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.4 ст. 51-4 Закону у разі виявлення за результатами моніторингу способу життя ознак корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, Національне агентство інформує про них спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції.

Згідно з п.13 Порядку №236/23 у разі виявлення на будь-якій стадії здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування ознак іншого корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, Національне агентство затверджує обґрунтований висновок та надсилає його іншим спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції.

Таким чином, законодавством визначено, що уповноваженим суб'єктом на отримання Обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак корупційного кримінального правопорушення є спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції, в даному випадку - Національне антикорупційне бюро України. Надання такого висновку суб'єкту декларування законодавством не передбачено.

Натомість, за результатами розгляду Обґрунтованого висновку Національним антикорупційним бюро України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Відповідно до ч.1 ст.221 Кримінального процесуального кодексу України:

"Слідчий, дізнавач, прокурор зобов'язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення, за виключенням матеріалів про застосування заходів безпеки щодо осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві, а також тих матеріалів, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження може зашкодити досудовому розслідуванню. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається."

Таким чином, для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування представнику позивача слід звернутись з відповідним клопотанням в порядку ч.1 ст.221 Кримінального процесуального кодексу України до Національного антикорупційного бюро України.

Поряд з цим, Законом і Порядком №236/23 визначено обов'язок Національного агентства повідомити суб'єкта декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя протягом п'яти днів з дня його завершення.

Вказані норми кореспондуються з положеннями ч.2 ст.32 Конституції України, відповідно до яких, кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею.

Також, згідно ч.1 ст.5 Закону України "Про інформацію", кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Як висновується з ч.1 ст.51-4 Закону, моніторинг способу життя суб'єктів декларування - це встановлення відповідності їх рівня життя наявним у них та членів їх сім'ї майну і одержаним ними доходам.

Відповідно до п.10 Порядку №236/23, за результатами моніторингу способу життя суб'єкта декларування готується доповідна записка, в якій зазначаються:

- дата початку та підстави здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

- зміст проведених заходів та їх результати, встановлені факти відповідності/невідповідності рівня життя суб'єктів декларування, невиконання інших вимог Закону;

- вжиті Національним агентством заходи реагування стосовно суб'єкта декларування в межах прав та повноважень, визначених Законом (за наявності).

Таким чином, суд приходить до висновку, що "результати здійсненого щодо суб'єкта декларування моніторингу способу життя" включають:

- дату початку та підстави здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

- результати проведених заходів контролю та встановлені факти відповідності/невідповідності рівня життя суб'єктів декларування, невиконання інших вимог Закону;

- вжиті Національним агентством заходи реагування стосовно суб'єкта декларування.

Відповідно до абз.2 ч.4 ст.51-4 Закону, Національне агентство повідомляє суб'єкту декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя протягом п'яти днів з дня його завершення.

Вказана норма знайшла своє відображення в п.11 Порядку №236/23, відповідно до якого, протягом п'яти днів з дня завершення моніторингу способу життя суб'єкта декларування Національне агентство за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або поштового чи електронного зв'язку надсилає повідомлення такому суб'єкту декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя.

Таким чином, в силу наведених вимог законодавства, протягом п'яти днів з дня завершення моніторингу способу життя суб'єкта декларування Національне агентство повинне надіслати повідомлення такому суб'єкту декларування про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя в якому мають бути відображені:

- дата початку та підстави здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

- результати проведених заходів контролю та встановлені факти відповідності/невідповідності рівня життя суб'єктів декларування, невиконання інших вимог Закону;

- вжиті Національним агентством заходи реагування стосовно суб'єкта декларування.

Натомість, в порушення абзацу другого частини четвертої Закону та п.11 Порядку №236/23 Національним агентством (відповідачем) за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави надіслано позивачу повідомлення в якому відображено лише інформацію про вжиті Національним агентством заходи реагування стосовно суб'єкта декларування за результатами проведеного моніторингу (про направлення обгрунтованого висновку до Національного антикорупційного бюро).

Поряд з цим, повідомлення не містить наступної інформації:

- дату початку та підстави здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

- результати проведених заходів контролю та встановлені факти відповідності/невідповідності рівня життя суб'єктів декларування, невиконання інших вимог Закону.

При цьому, станом на час направлення такого повідомлення відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені не були, а тому, покликання відповідача на такі обставини суд оцінює критично.

Таким чином, Національне агентство (відповідач) у повідомленні від 25.08.2025 не відобразило у повному обсязі інформацію про результати здійсненого моніторингу способу життя позивача та його близьких осіб, що є протиправною бездіяльністю.

Враховуючи наведене, відповідно до ч.2 ст.5 КАС України, з метою захисту та відновлення порушених прав позивача, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не повідомлення позивача про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя в повному обсязі.

У зв'язку з цим, слід зобов'язати відповідача повідомити позивача про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя в повному обсязі, а саме, надати інформацію про:

- дату початку та підстави здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

- результати проведених заходів контролю та встановлені факти відповідності/невідповідності рівня життя суб'єктів декларування, невиконання інших вимог Закону.

Обраний спосіб захисту є належним та достатнім для ефективного відновлення порушеного права позивача.

Решта доводів не спростовують висновків суду за результатами розгляду справи.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб обраний судом.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити у спосіб обраний судом.

Визнати протиправною бездіяльності Національного агентства з питань запобігання корупції щодо не повідомлення ОСОБА_1 про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя суб'єкта декларування в повному обсязі.

Зобов'язати Національне агентство з питань запобігання корупції повідомити ОСОБА_1 про результати здійсненого щодо нього моніторингу способу життя суб'єкта декларування, який закінчився 21.08.2025, - в повному обсязі, а саме, надати інформацію про:

- дату початку та підстави здійснення моніторингу способу життя суб'єкта декларування;

- результати проведених заходів контролю та встановлені факти відповідності/невідповідності рівня життя суб'єктів декларування, невиконання інших вимог Закону.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національного агентства з питань запобігання корупції на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 23 жовтня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Національне агенство з питань запобігання корупції (місце проживання: бульв. Миколи Міхновського, 28, м. Київ, 01103, код ЄДРПОУ 40381452).

Головуючий суддя Баб'юк П.М.