Рішення від 23.10.2025 по справі 500/5397/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5397/25

23 жовтня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грицюка Р.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - відповідач) про дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.06.2025 №11/1/8849;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки про розмір грошове забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.06.2025 №11/1/8849, з урахуванням проведених раніше виплат.

Адміністративний позов надісланий засобами поштового зв'язку представником позивача - адвокатом Єрьоміною Вікторією Анатоліївною, яка діє на підставі ордеру на надання правничої допомоги серії ВО №1765038 від 21.08.2025.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області й отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII).

ІНФОРМАЦІЯ_2 сформував і направив ГУ ПФУ в Тернопільській області довідку від 06.06.2025 №11/1/8849 про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача (а. с. 8).

Представник позивача звернулася до відповідача з заявою від 14.07.2025, у якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до довідки 06.06.2025 №11/1/8849 з 01.01.2018 по 31.03.2019 (а. с. 9).

Листом від 05.08.2025 №5053-5228/Л-02/8-1900/25 відповідач відмовив у задоволенні заяви та повідомив, що підстав для перерахунку пенсії немає (а. с. 10).

Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в письмовому провадженні за правилами статті 263 КАС України.

Відзив на позовну заяву не надходив, хоча відповідач належним чном повідомлений про відкриття провадження у справі 19.09.2025.

Суд, досліджуючи докази, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області й отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

ІНФОРМАЦІЯ_2 сформував і направив ГУ ПФУ в Тернопільській області довідку 06.06.2025 №11/1/8849 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача за посадою начальник обслуги лабораторії ракетних комплексів групи зеніт. ракет. дивізіонів, де посадовий оклад, оклад за військовим званням разом із щомісячними додатковими видами грошового забезпечення становлять 10952,45 грн (а. с. 8).

Представник позивача звернулася до відповідача з заявою, якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.06.2025 №11/1/8849 (а. с. 9).

Листом від 05.08.2025 №5053-5228/Л-02/8-1900/25 відмовив у задоволенні заяви та зазначив, що умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103). Від 05.03.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 №826/3858/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом залишено без змін, яким вирішено визнати протиправним та нечинними пункти 1-2 Постанови №103. Після визнання протиправним та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Враховуючи викладене, підстав для перерахунку пенсії немає (а. с. 10).

Вважаючи протиправним дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною першою статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на дану виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 (далі - Порядок №45) визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу

Пунктом 4 Постанови №704 в редакції, чинній на момент прийняття постанови, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 були внесені зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 було викладено у новій редакції, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Така ж правова позиція викладена у постанові КАС ВС від 11.08.2023 №380/103/22.

Суд критично оцінює доводи відповідача, зазначені у листі від 05.08.2025 №5053-5228/Л-02/8-1900/25 про те, що після визнання Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 нечинними пункти 1, 2 Постанови №103, Урядом не приймалось інших рішень про зміну грошового забезпечення, оскільки предмет спору не стосується складових грошового забезпечення та перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.

З огляду на викладене, суд вважає безпідставними доводи відповідача про відсутність підстав на вчинення відповідного перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 06.06.2025 №11/1/8849.

За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 06.06.2025 №11/1/8849, є протиправними.

Відтак, позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, проте за період з 01.04.2018 по 31.03.2019 з огляду на таке.

У період з 01.01.2008 по 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб визначалося Постановою КМ № 1294 від 07.11.2007, яка набрала чинності 01.01.2008.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років для військовослужбовців.

Пунктом 10 Постанови №704 у первинній редакції установлено, що постанова набирає чинності з 01.01.2018, однак 27.12.2017 Постановою № 1052 внесено зміни до пункту 10 Постанови №704, з урахуванням яких Постанова №704 набирає чинності з 1 січня 2019 року.

У подальшому 21.02.2018 Постановою №103 повторно внесено зміни до пункту 10 Постанови №704, з урахуванням яких Постанова №704 набирає чинності з 01 березня 2018 року. Отож, фактичне підвищення посадових окладів за постановою №704 військовослужбовців відбулося з 01.03.2018.

Підсумовуючи викладене, грошове забезпечення позивача:

- у період з 01.01.2008 по 01.03.2018 визначалося з урахуванням схеми та розміру грошового забезпечення, визначеного Постановою № 1294 від 07.11.2007;

- у період з 01.03.2018 по даний час визначається за нормами Постанови №704 від 30.08.2017.

З довідки №11/1/8849 від 06.06.2025 вбачається, що вона видана позивачу на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 у справі №500/1716/25 за нормами чинними на 01.03.2018. Дослідивши зазначену довідку про розмір грошового забезпечення позивача, судом установлено, що вона сформована із урахуванням норм грошового забезпечення, запроваджених з 01.03.2018 Постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017.

Однак, як встановлено судом вище у період з 01.01.2018 по 01.03.2018 розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, визначався за нормами Постанови Кабінету Міністрів № 1294 від 07.11.2007.

Враховуючи, що згадана довідка видана станом на 01.03.2018, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 відсутні. При цьому, жодних інших доказів, які б дозволяли суду зобов'язати пенсійний орган здійснити вказаний перерахунок пенсії раніше вказаної у довідці дати в матеріалах справи немає.

Відтак, на переконання суду, у задоволенні позову у цій частині належить відмовити.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі оновленої довідки з 01.04.2018 по 31.03.2019 не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги в цій частині є обгрунтованими та позов у цих межах підлягає задоволенню. Як наслідок обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій. В іншій частині у задоволенні позову належить відмовити.

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача пропорційно задоволених вимог.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і в доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи викладене, суд визнає наявність підстав для часткового задоволення позову із словесним коригуванням обраного способу захисту порушених прав позивача.

Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії з 01.04.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки про розмірі грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.06.2025 №11/1/8849.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06.06.2025 №11/1/8849 із урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір, сплачений у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 23 жовтня 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ).

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001 код ЄДРПОУ 14035769).

Головуючий суддя Грицюк Р.П.