Справа № 420/5977/25
22 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області стосовно припинення ОСОБА_1 нарахування з 01.04.2024 р., з 01.12.2024 р., з 01.01.2025 р., з 01.02.2025 р. щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорії осіб" від 14.07.2021 р. № 713;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.04.2024 р., з 01.12.2024 р., з 01.01.2025 р., з 01.02.2025 р. щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження перерахованої пенсії максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 р. у справі № 420/5246/24 захищено право позивача на отримання пенсії в належному розмірі без обмеження її максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 р. № 713. На виконання рішення суду по справі № 420/19168/24 відповідач провів перерахунок пенсії позивачу з 01.04.2024 р., з 01.12.2024 р., з 01.01.2025 р., з 01.02.2025 р., виключивши з його складу щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до пенсії Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018 р., не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Позивач вважає свої права порушеними, а тому звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою від 28.02.2025 р. відкрито спрощене провадження по справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
13.03.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Таким чином, відповідно до Постанови № 713 позивачу проведений перерахунок пенсії з 01.07.2021 р. У разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 р. по справі № 420/15152/24, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.02.2021 р. на підставі довідки Головного Управління ДСНС України в Одеській області від 15.04.2024 р. № 6001.1-2706/6014 про розмір грошового забезпечення, станом на 01.01.2021 р., з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у вказаній довідці, виданій Головним Управлінням ДСНС України в Одеській області, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням: - рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 р. по справі № 420/13813/22 з урахуванням суми індексації з 01.03.2022 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"; - рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 р. по справі № 420/10850/23 з урахуванням суми індексації з 01.03.2023 р. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум. Так як, згідно з рішенням суду по справі № 420/18168/24 сума пенсії обчислюється без обмеження максимальним розміром, тому доплата пенсії згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/15152/24 відсутня. Під час проведення перерахунку на підставі вищезазначених рішень суду виплата позивачу доплати до пенсії 2000 грн. скасована оскільки, відповідно до положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000 грн. пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000 грн), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абзац третій пункту 1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.
17.03.2025 р. позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому заперечив проти наведених доводів та аргументів.
25.03.2025 р. відповідач повідомив про неможливість надати суду матеріали пенсійної справи позивача, оскільки дана пенсійна справа на час воєнного стану знаходиться на зберіганні поза межами Одеської області.
Ухвалами від 22.10.2025 р. відмовлено в задоволенні клопотань представника відповідача про зупинення провадження у справі та про залучення третьої особи.
З урахуванням п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262).
Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2022 р. по справі № 420/13813/22, яке набрало законної сили 01.12.2022 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо обмеження з 01.03.2022 р. максимальним розміром виплату ОСОБА_1 пенсії, перерахованої згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118.; зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату з 01.03.2022 р. ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром, в тому числі з урахуванням індексації суми індексації згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 р. № 118, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 р. по справі № 420/10850/23, яке набрало законної сили 18.08.2023 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.03.2023 р. максимальним розміром виплату пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату з 01.03.2023 р. пенсії без обмеження максимальним розміром ОСОБА_1 , в тому числі з урахуванням суми індексації згідно Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 р. у справі № 420/5246/24, яке набрало законної сили 09.05.2024 р., визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо обмеження з 01 липня 2021 р., з 01 березня 2022 р., з 01 березня 2023 р. максимальним розміром перерахованої пенсії ОСОБА_1 , згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року у справі № 420/17723/23 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713"Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (здійснити виплату ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01 липня 2021 р., з 01 березня 2022 р., з 01 березня 2023 р. згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2023 року у справі № 420/17723/23 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" без обмеження максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 р. у справі № № 420/18168/24, яке набрало законної сили 31.10.2024 р. визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження з 01.04.2024 р. максимальним розміром виплату пенсії ОСОБА_1 ; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату з 01.04.2024 р. пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 р. по справі № 420/15152/24, яке набрало законної сили 08.11.2024 р., визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 пенсії в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2021 р. на підставі довідки Головного Управління ДСНС України в Одеській області від 15.04.2024 року № 6001.1-2706/6014, виданої станом на 01.01.2021 р. у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб"; зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.02.2021 р. перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки Головного Управління ДСНС України в Одеській області від 15.04.2024 р. № 6001.1-2706/6014, виданої станом на 01.01.2021 р. у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
13.11.2024 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови КМУ від 14.07.2021 р. № 713 без обмеження виплати максимальним розміром.
Листом від 11.12.2024 р. № 32669-30211/Д-02/8-1500/24 відповідач повідомив, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2024 р. по справі № 420/15152/24, позивачу проведено перерахунок пенсії. Так як згідно з рішенням суду по справі № 420/18168 сума пенсії обчислюється без обмеження максимальним розміром, тому доплата пенсії згідно з рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/15152/24 відсутня. Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На реалізацію ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п.1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Водночас 14.07.2021 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 713).
У преамбулі Постанови № 713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 р.
Відтак із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018 р. встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.
Водночас абз.3 п.1 Постанови № 713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 р., крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Судом встановлено, що для реалізації положень Постанови № 713 позивачу Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області нараховувалась та виплачувалась щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000 грн., яку припинено з 01.04.2024 р., з 01.12.2024 р., з 01.01.2025 р., з 01.02.2025 р. після перерахунку відповідачем пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду від 08.10.2024 р. № 420/15152/24 за довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 р.
Отже, для вирішення питання про наявність права у позивача щодо здійснення нарахування та виплати доплати у розмірі 2000 грн. потрібно з'ясувати чи застосовуються положення абз.3 п.1 Постанови № 713 під час перерахунку пенсії, здійсненого у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік.
30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.03.2018 р. (далі - Постанова № 704).
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції) передбачалось, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 (далі - Постанова № 103), внесено зміни до Постанови № 704, внаслідок яких п.4 Постанови № 704 викладено у новій редакції, а саме: "4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".
При цьому, зміни до додатків 1, 12, 13 і 14 не вносилися.
Отже, станом на 01.01.2018 р. та 01.01.2019 р. пункт 4 Постанови № 704, визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник, як "розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 р.".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103, яким були внесені зміни до пункту 4 Постанови № 704.
Вказаною постановою скасовані зміни, у тому числі до пункту 4 Постанови № 704, та відновлено його попередню редакцію (станом на 30.07.2018 р.), згідно якої розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Таким чином, саме з 29.01.2020 р. - дня набрання законної сили рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 - діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін.
Тобто оскільки зміни внесені Постановою № 103, зокрема до пункту 4 Постанови № 704, визнані у судовому порядку нечинними, з 29.01.2020 р. діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 р., а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, на 1 січня календарного року у осіб з числа військовослужбовців виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 02.08.2022 р. у справі № 440/6017/21.
При цьому суд враховує правову позицію Верховного Суду, сформовану за аналогічних правовідносин у постанові від 16.12.2024 р. у справі № 400/6254/24, згідно якої такий перерахунок пенсії вважається таким, що виник на підставі встановленій нормативно-правовим актом, а саме: зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відповідно до статті 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У зв'язку із тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000 грн. пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000 грн.), то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є тим підвищенням, з яким абз.3 п.1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.
Оскільки зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, є правовою підставою для зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу) та, відповідно, отримання нової довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45 з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п.4 Постанови № 704, і подання таких довідок до відповідного управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то здійснений вказаним державним органом перерахунок пенсії, право на який у особи виникло після 01.03.2018 р., за умови підвищення розміру пенсії, є підставою для припинення (у разі підвищення розміру пенсії більш ніж на 2000 грн.) або зменшення розміру (у разі підвищення розміру пенсії менш ніж на 2000 грн.) щомісячної доплати в сумі 2000 грн., передбаченої Постановою № 713.
В контексті наведеного Велика Палата Верховного Суду в постанові від 13.03.2025 р. по справі № 400/6254/24 виснувала про те, що у цьому випадку не має значення, що перерахунок пенсії здійснено на виконання рішення суду, чи/або одразу на підставі безпосередньо поданої уповноваженим органом довідки до пенсійного органу. Ключовим фактором для визначення пенсій, які переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року в розумінні Постанови № 713 як підстави для припинення або зміни доплати, передбаченої цією постановою, є саме підвищення пенсії після її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців, а саме прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, як розрахункової величини для визначення посадових окладів військовослужбовців.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), суд приходить до висновку, що у даному випадку відбулось підвищення, з яким абз.3 п.1 Постанови № 713 пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом.
З огляду на викладене суд приходить до висновку що позивач не має права на нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" з 01.04.2024 р., з 01.12.2024 р., з 01.01.2025 р., з 01.02.2025 р., а тому відмова відповідача нарахувати та виплатити вказану доплату є правомірною.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
З огляду на викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко