21 жовтня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 687/137/25
Провадження № 22-ц/820/1920/25
Хмельницький апеляційний суд
у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Гринчука Р.С., Костенка А.М., Спірідонової Т.В.,
секретар судового засідання Дубова М.В.,
з участю представника ОСОБА_1 - адвоката Цвігун Т.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 травня 2025 року, суддя Бондар О.О., у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чемеровецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України, про оголошення особи померлою (загиблою),
встановив:
У лютому 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, зазначивши в якості заінтересованих осіб Чемеровецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України, про оголошення особи померлою (загиблою).
В обґрунтування заяви зазначила, що 07 жовтня 2023 року на території населеного пункту Макіївка Сватівського району Луганської області зник безвісти військовослужбовець, сержант ОСОБА_2 , з яким вона перебувала у зареєстрованому шлюбі.
Зареєструвати факт смерті загиблого чоловіка та отримати свідоцтво про смерть не має можливості, оскільки для цього потрібне лікарське свідоцтво про смерть або довідка фельдшера про смерть, однак можливість отримати такі документи відсутня у зв'язку із веденням бойових дій.
Заявник просила суд оголосити військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померлим (загиблим) ІНФОРМАЦІЯ_2 поблизу населеного пункту Макіївка Сватівського району Луганської області, таким що загинув приймаючи безпосередню участь у бойових діях, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районі їх здійснення.
Рішенням Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 травня 2025 року заяву задоволено. Оголошено військовослужбовця ОСОБА_2 померлим (загиблим) ІНФОРМАЦІЯ_2 поблизу населеного пункту Макіївка Сватівського району Луганської області, таким що загинув приймаючи безпосередню участь у бойових діях, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районі їх здійснення.
Задовольняючи заяву суд вказав, що від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника, а саме: отримання виплат, передбачених законодавством, оформлення спадщини.
В апеляційній скарзі Міністерство оборони України просило суд апеляційної інстанції рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким в задоволенні заяви відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначило, що населений пункт Макіївка Сватівського району Луганської області віднесено до переліку населених пунктів, на території яких активні бойові дії не завершені, відтак подана заява є передчасною та підлягає залишенню без задоволення.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 вказала, що матеріали справи містять докази загибелі ОСОБА_2 у зоні ведення бойових дій, відтак посилання МО України на передчасне звернення до суду є необґрунтованим.
В суді представник заявника підтримала доводи апеляційної скарги.
Інші особи в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи судом були повідомлені належним чином.
Перевіривши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: 1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №39, від 14 лютого 2023 року був призваний на військову службу на посаду сержанта з матеріального забезпечення відділення охорони взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 .
22 березня 2023 року, наказом командира в/ч НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 (по стройовій частині), молодший сержант ОСОБА_2 був зарахований на посаду командира 1 гранатометного відділення взводу вогневої підтримки 1 гірсько-штурмової роти в/ч НОМЕР_1 .
01 серпня 2023 року молодший сержант ОСОБА_2 наказом командира в/ч НОМЕР_1 (по особовому складу) від 01 серпня 2023 року №147-РС призначений на посаду заступника командира бойової машини - навідника-оператора 1 гірсько-штурмового відділення 3 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти в/ч НОМЕР_1 .
Згідно з наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 01 серпня 2023 року №216 (по стройовій частині) ОСОБА_2 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з 8 тарифним розрядом.
07 жовтня 2023 року в ході проведення дій з відновлення втрачених позицій в зоні відповідальності НОМЕР_2 механізованого батальйону НОМЕР_3 окремої механізованої бригади поблизу населеного пункту Макіївка Сватівського району Луганської області зникли безвісти військовослужбовці 3 гірсько-штурмової роти військової частини НОМЕР_1 : солдат ОСОБА_3 , сержант ОСОБА_4 , солдат ОСОБА_5 , молодший сержант ОСОБА_2 , солдат ОСОБА_6 , солдат ОСОБА_7
08 жовтня 2023 року командиру оперативного тактичного угрупування « ІНФОРМАЦІЯ_5 », командиру в/ч НОМЕР_4 , начальнику ІНФОРМАЦІЯ_6 надіслана доповідь за №2715 про факт зникнення безвісти військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 : солдата ОСОБА_8 , сержанта ОСОБА_9 , солдата ОСОБА_10 , молодшого сержанта ОСОБА_11 , солдата ОСОБА_12 , солдата ОСОБА_13 .
Після повідомлення начальника групи цивільно-військового співробітництва управління в/ч НОМЕР_4 ОСОБА_14 від 08 жовтня 2023 року щодо зникнення безвісти (ймовірної загибелі) військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 : солдата ОСОБА_8 , сержанта ОСОБА_9 , солдата ОСОБА_10 , молодшого сержанта ОСОБА_11 , солдата ОСОБА_12 , солдата ОСОБА_7 , Краматорським районним управлінням поліції ГУНП в Донецькій області було внесено відомості до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань від 09 жовтня 2023 року №12023052390001454, за п. 1 ч. 2 ст. 115 КК України.
Наказом командира в/ч НОМЕР_1 , №678 від 08 жовтня 2023 року, за фактом зникнення військовослужбовців: солдата ОСОБА_8 , сержанта ОСОБА_9 , солдата ОСОБА_10 , молодшого сержанта ОСОБА_11 , солдата ОСОБА_12 , солдата ОСОБА_7 , було призначено службове розслідування, яке провів заступник командира в/ч НОМЕР_1 з морально-психологічного забезпечення, майор ОСОБА_15 .
Згідно з витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 , №600 від 14 жовтня 2023 року, за результатами проведення службового розслідування було встановлено, що зникнення військовослужбовця 3 гірсько-штурмової роти військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_2 , заступника командира бойової машини - навідника-оператора 1 гірсько-штурмового відділення 3 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти військової частини НОМЕР_1 , згідно з вимогами ч. 4 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» сталося під час проходження служби за призовом під час мобілізації на особливий період в Збройних Силах України та пов'язане з виконанням військового обов'язку військової служби в Збройних Силах України, та не пов'язане з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення і не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження. Зникнення безвісти сталося під час дій із забезпечення здійснення заходів національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Луганської області.
У діях посадових та службових осіб ознак адміністративного чи кримінального правопорушення не встановлено. Посадовими особами військової частини НОМЕР_1 здійснено своєчасні доповіді та передбачені законодавством заходи в порядку прийняття рішень щодо зниклих військовослужбовців, вжито дієвих заходів щодо встановлення місця перебування зниклих військовослужбовців, які підпадають під ознаки зниклих безвісти за особливих обставин, з урахуванням усіх наявних об'єктивних причин, що могли свідчити про продовження проходження військової служби зниклими військовослужбовцями.
Згідно з наказом №600 від 14 жовтня 2023 року командира в/ч НОМЕР_1 службове розслідування, призначене наказом командира в/ч НОМЕР_1 від 08 жовтня 2023 року, №678 «Про призначення службового розслідування за фактом відсутності особового складу військової частини НОМЕР_1 , які підпадають під ознаки осіб зниклих безвісти», визнано завершеним. Прийнято рішення вважати зниклим безвісти за особливих обставин заступника командира бойової машини - навідника-оператора 1 гірсько-штурмового відділення 3 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти в/ч НОМЕР_5 молодшого сержанта ОСОБА_2 з 07 жовтня 2023 року до часу надходження відомостей про віднайдення особи, перебування в полоні чи загибелі та/або надходження експертизи ДНК, яка б підтвердила, що тіло належить молодшому сержанту ОСОБА_2 .
Наказом командира в/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) №288 від 11 жовтня 2023 року, відповідно до п. 116 пп. 14 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 №1153/2008 (зі змінами), молодшого сержанта ОСОБА_2 , заступника командира бойової машини-навідника-оператора 1 гірсько-штурмового відділення 3 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти військової частини НОМЕР_1 , який рахується безвісті зниклим, а також на підставі витягу з єдиного реєстру досудових розслідувань №12023052390001454 від 09 жовтня 2023 увільнено від займаної посади і зараховано в розпорядження командира військової частини НОМЕР_1 з 11 жовтня 2023 року.
08 жовтня 2023 року командир в/ч НОМЕР_1 надіслав сповіщення №2387 начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 , що 07 жовтня 2023 року молодший сержант ОСОБА_2 , заступник командира бойової машини-навідника-оператора 1 гірсько-штурмового відділення 3 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти в/ч НОМЕР_1 зник безвісти в ході ведення бойових дій з військовими формуваннями російської федерації в районі н.п. Макіївка Сватівського району Луганської області.
09 жовтня 2023 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 надіслав ОСОБА_1 сповіщення №111 про те, що її чоловік, молодший сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заступник командира бойової машини-навідник-оператор 1 гірсько-штурмового відділення 3 гірсько-штурмового взводу 3 гірсько-штурмової роти в/ч НОМЕР_1 , призваний та мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_7 , 07 жовтня 2023 року, зник безвісти в ході ведення бойових дій з військовими формуваннями російської федерації в районі н.п. Макіївка Сватівського району Луганської області.
Згідно із записом у військовому квитку ОСОБА_2 НОМЕР_6 , його було зараховано для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_1 , з 22 березня 2023 року, що підтверджується довідкою №1839 від 22.03.2023 року.
Згідно з копією довідки в/ч НОМЕР_1 від 22 липня 2023 року, молодший сержант ОСОБА_2 перебував на військовій службі у в/ч НОМЕР_1 , з 22 березня 2023 року по контракту.
ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_7 , виданого управлінням персоналу в/ч НОМЕР_8 18 вресня 2023 року.
ОСОБА_2 та його дружина, ОСОБА_1 , були зареєстровані та проживали за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується копією довідки №9/06.08.-09, виданою 09 січня 2024 року Гуменецькою сільською радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Вони перебували у зареєстрованому шлюбі з 08 січня 2009 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_9 , виданого Нігинською сільською радою Кам'янець-Подільського району Хмельницької області 08 січня 2009 року.
Окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).
П. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України установлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно з ч. 1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Особа може бути оголошена в судовому порядку померлою у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть цієї особи. На цьому наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі №177/11/20, від 07 листопада 2023 року у справі №607/159/23.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі №337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі №753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути, зокрема, письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю.
Вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин. Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року у справі №607/1612/23 (провадження №61-6323св23).
Законодавець розрізняє дві підстави оголошення судом фізичної особи померлою: загальну та спеціальну.
У ч. 1 ст. 46 ЦК України міститься загальна норма: «фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років» та дві спеціальні: «якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку, протягом шести місяців» та «за можливості вважати фізичну особу загиблою від певного нещасного випадку або інших обставин внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, утвореної внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».
У ч. 2 ст. 46 ЦК України законодавець навів дві спеціальні норми: «фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій» (речення перше) та «з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців» (речення друге).
Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті (ч.ч. 2, 3 ст. 46 ЦК України).
Район воєнних (бойових) дій це визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії (ст. 1 Закону України «Про оборону України»).
Бойові дії це форма застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони, а також поліції особливого призначення Національної поліції України для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Ст. 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі №755/11021/22 зроблено висновок, що шість місяців, які визначені в реченні 2 ч. 2 ст. 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, (в подальшому - затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376).
У цьому Наказі зазначені (1) території, на яких ведуться (велися) бойові дії, зокрема: (а) території можливих бойових дій; (б) території активних бойових дій; (в) території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси; (2) тимчасово окуповані рф території України. До того ж цей Наказ містить інформацію про дату початку та завершення бойових дій на відповідній території, у зв'язку з чим суди можуть використовувати дані з відповідного Наказу, для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що обрахування шестимісячного строку, зазначеного у реченні 2 ч. 2 ст. 46 ЦК України, від дня припинення або скасування воєнного стану в Україні загалом або закінчення воєнних дій, збройного конфлікту на усій її території суперечило б принципу правовладдя (верховенства права) та його складовій правовій визначеності (п.п. 81, 85).
Під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням 2 ч. 2 ст. 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, в яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
Велика Палата Верховного Суду вказала на те, що у ч. 2 ст. 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою (п.п. 94, 100 постанови Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2024 року у справі №755/11021/22).
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 07 жовтня 2023 року зник безвісти в ході ведення бойових дій з військовими формуваннями російської федерації в районі н.п. Макіївка Сватівського району Луганської області.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року №376, станом на час розгляду справи судом першої інстанції с. Макіївка Красноріченської селищної територіальної громади Сватівського району Луганської області, в районі якого під час виконання бойового завдання зник безвісти ОСОБА_2 , віднесена до територій активних бойових дій, які не припинені.
За таких обставин, відлік шестимісячного строку для оголошення ОСОБА_2 померлим не розпочався і заява ОСОБА_1 не може бути задоволена з вищенаведених підстав.
Суд першої інстанції вищенаведеного не врахував та дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення заяви про оголошення ОСОБА_2 померлим.
Посилання ОСОБА_1 на наявність правових підстав для оголошення її чоловіка померлим, незважаючи на встановлений факт того, що бойові дії на території, де зник ОСОБА_2 не припинені, є необґрунтованими та зводяться виключно до невірного тлумачення норм матеріального права.
Судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є самостійною підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення про відмову у задоволенні заяви.
Керуючись ст.ст. 374, 376, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд,
постановив:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.
Рішення Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 14 травня 2025 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чемеровецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України, про оголошення військовослужбовця ОСОБА_2 померлим, відмовити.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 22 жовтня 2025 року.
Судді: Р.С. Гринчук
А.М. Костенко
Т.В. Спірідонова