08 вересня 2025 року
справа № 758/4492/25
провадження № 33/824/4606/2025
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Музичко С.Г., розглянувши справу за апеляційною скаргою представника Енергетичної митниці - Хотинського Олега Сергійовича на постанову Подільського районного суду м. Києва від 11 липня 2025 року, у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,-
Відповідно до протоколу про порушення митних правил №0029/UA903000/2025 від 14 січня 2025 року, складеним заступником начальника оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Енергетичної митниці Войтович Володимиром Івановичем за відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , директора ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДИНГ» (код ЄДРПОУ 44931872, встановлено, що 07.08.2023 через пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск», відділи митного оформлення №3-6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Литовської Республіки на митну територію України на адресу ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДИНГ» (адреса на час вчинення порушення митних правил: 01033, м. Київ. вул. Жилянська, 68, офіс 14) був переміщений товар «паливо дизельне» загальною вагою 23 310 кг, 30,457 тис. л. при 15 С, вартістю 20 501,10 Євро.
Переміщення через державний кордон України відбувалось на підставі:
- митної декларації типу IM40EA: від 07.08.2023 № 23UA903040016361U7;
- товаротранспортної накладної CMR: від 07.08.2023 № 994;
- рахунка (invoice) від 07.08.2023 № ЕКО7855;
- зовнішньоекономічного контракту від 11.07.2023 № 2023.07.11.
07.08.2023 декларантом ФОП « ОСОБА_3 », шляхом електронного декларування до відділу митного оформлення «Коростень» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці був поданий та 08.08.2023 випущений у вільний обіг вищевказаний товар за митною декларацією типу IM40EA від 07.08.2023 № 23UA903040016361U7.
Поставка товару відбувалась в рамках зовнішньоекономічного контракту від 11.07.2023 №2023/07/11, укладеного між ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» в особі директора ОСОБА_1 (Покупець) та литовським підприємством UAB «EKOENERGIJA» (Granito g 11, LT-02241 Vilnius, Литва) в особі керівника компанії Julijus Srage (Продавець), породавець продає, а покупець покупає дизельне паливо.
Відповідно до розділу 2, 3, 4 контракту від 11.07.2023 № 2023/07/11 товар по своїй якості, що поставляється, повинен відповідати стандартам, а якість товару повинно підтверджуватися паспортом якості/сертифікатом відповідності, виданими заводами виробниками або терміналом, які розташовані (розміщені) в країнах - членах ЄС. Продавець зобов'язаний надати Покупцю одночасно з передачею товару наступні документи: інвойс (рахунок-фактуру), міжнародного товаро-транспортну накладну (СМR), паспорт якості/сертифікати відповідності на товар, що відвантажується. Товар вважається поставленим Продавцем по якості - згідно паспортами якості сертифікатами відповідності.
На виконання статті 198 Митного кодексу (далі - МК) України, ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів, з метою підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандарту EN 590 (паливо-дизельне) і його ідентифікації, подано документи про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 26.07.2023 № 166354_5230726, який містить відповідні штампи (печатки) заводу виробника - «Orllen Lietuva».
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання субєктами ЗЕД, з метою приховування нафтопродуктів, зокрема вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orllen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orllen Lietuva» був направлений лист від 21.08.2024 № 7.6-3/20-01/13/4196 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orllen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікації.
За результатами опрацювання відповіді, було встановлено, що паспорт (сертифікат)якості від 26.07.2023 № 166354_5230726 був виданий на партію товару « паливо дизельне» у кількості 24 792 кг, яка була реалізована литовському підприємству UAB «EKOENERGAJA».
Відповідно до частини 2 статті 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з даними картки обліку , особа яка здійснює операції з товарами, керівником ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» є ОСОБА_1 .
Статтею 65 Господарського кодексу України передбачено, що керівник підприємства без доручень діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПК «Провадження у справах про ПМП» встановлено, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, відповідальність за які передбачена статтями 482, 483 МК України, не притягувався.
Таким чином, керівником ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне», з приховуванням від митного контролю у кількості 518 кг вартістю 419,58 Євро, що в перерахунку згідно з офіційних курсів валют, чинних на дату перетину кордону, дорівнює 16 851,72 грн, шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Виходячи з вищевикладеного, в діях керівника ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України.
Постановою судді Подільського районного суду м. Києва від 11 липня 2025 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, закрито на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Закриваючи провадження у справі, суд першої інстанції зазначив, що митним органом не надано належних доказів умисного переміщення товару чи наміру умисно перемістити товар через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги товару, у зв'язку з чим дійшов висновку про недоведеність також умислу ОСОБА_1 на вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, представник Енергетичної митниці Хотинський О. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Подільського районного суду м. Києва від 11.07.2025 та прийняти нову постанову про визнання директора ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» ОСОБА_1 винним в порушенні митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів (16 851,72 грн.) - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що до митних органів України був проданий сертифікат якості, який виданий компанією «Orlen Lietuva» на іншу кількість товару. Директор ТОВ «Кастор-Трейдинг» ОСОБА_1 чітко розумів та усвідомлював характер протиправної дії, ввів в обіг дизельне паливо невідомого походження та з невідомими фізико-хімічними властивостями на підставі документів, що містять не правдиві відомості та свідомо припускав настання шкідливих наслідків.
Натомість, як вказує апелянт, енергетичною митницею надано беззаперечний доказ того, що ТОВ «Кастор-Трейдинг» подано сертифікат (паспорт) якості від 26.07.2023 №166354_5230726, виданий заводом-виробником «Orlen Lietuva» на кількість товару, що не відповідає тій, яка була випущена у вільний обіг на території України, а саме лист Public Company «Orlen Lietuva» від 11.10.2024 № D2(12.11-9)-2356.
Апелянт також вказує, що саме директором ТОВ «Кастор-Трейдинг» ОСОБА_1 до митних органів України надав сертифікат (паспорт) якості від 26.07.2023 №166354_5230726 був виданий на партію товару «паливо дизельне» у кількості 24 792 кг., яка була реалізована литовському підприємству UAB «EKOENERGIJA».
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників Енергетичної митниці, які підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити, думку ОСОБА_1 який заперечувала проти задоволення апеляційної скарги та просив відмовити в її задоволенні, перевіривши матеріали справи та вивчивши зміст апеляційної скарги, вважаю що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.ст. 245, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Статтею 489 МК України встановлено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також інші обставини, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Під час апеляційного розгляду встановлено, що 07.08.2025 через через пункт пропуску «Ягодин-Дорогуск», відділи митного оформлення №№3-6 митного поста «Ягодин» Волинської митниці з Латвійської Республіки через митний кордон України на адресу підприємства ТОВ «Кастор-Трейдинг» (адреса на час вчинення порушення митних правил: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 68, офіс14) був переміщений товар «Паливо дизельне» загальною вагою 25 310 кг, 30 457 тис.л. при 15С, вартістю 20 501,10 Євро.
Переміщення через державний кордон України відбувалось на підставі:
- митної декларації типу IM40EA: від 07.08.2023 № 23UA903040016361U7;
- товаротранспортної накладної CMR: від 07.08.2023 № 994;
- рахунка (invoice) від 07.08.2023 № ЕКО7855;
- зовнішньоекономічного контракту від 11.07.2023 № 2023.07.11.
07.08.2023 декларантом ФОП « ОСОБА_3 », шляхом електронного декларування до відділу митного оформлення «Коростень» митного поста «Центральний» Енергетичної митниці був поданий та 08.08.2023 випущений у вільний обіг вищевказаний товар за митною декларацією типу IM40EA від 07.08.2023 № 23UA903040016361U7.
Поставка товару відбувалась в рамках зовнішньоекономічного контракту від 11.07.2023 №2023/07/11, укладеного між ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» в особі директора ОСОБА_1 (Покупець) та литовським підприємством UAB «EKOENERGIJA» (Granito g 11, LT-02241 Vilnius, Литва) в особі керівника компанії Julijus Srage (Продавець), породавець продає, а покупець покупає дизельне паливо.
Відповідно до розділу 2, 3, 4 контракту від 11.07.2023 № 2023/07/11 товар по своїй якості, що поставляється, повинен відповідати стандартам, а якість товару повинно підтверджуватися паспортом якості/сертифікатом відповідності, виданими заводами виробниками або терміналом, які розташовані (розміщені) в країнах - членах ЄС. Продавець зобов'язаний надати Покупцю одночасно з передачею товару наступні документи: інвойс (рахунок-фактуру), міжнародного товаро-транспортну накладну (СМR), паспорт якості/сертифікати відповідності на товар, що відвантажується. Товар вважається поставленим Продавцем по якості - згідно паспортами якості сертифікатами відповідності.
Тобто директором ТОВ «Кастор-Трейдінг» ОСОБА_4 до митних органів України був поданий сертифікат (паспорт) якості від 26.07.2023 №166354_5230726, який виданий компанією «Orlen Lietuva» на іншу кількість товару (24 792 кг).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/211 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю стосовно використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування нафтопродуктів, зокрема вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих Public Company «Orllen Lietuva».
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України нафтопродуктів, Енергетичною митницею на адресу Public Company «Orllen Lietuva» був направлений лист від 21.08.2024 № 7.6-3/20-01/13/4196 стосовно сертифікатів (паспортів) якості нафтопродуктів виданих компанією «Orllen Lietuva» щодо яких існує ризик фальсифікації.
За результатами опрацювання відповіді, було встановлено, що паспорт (сертифікат)якості від 26.07.2023 № 166354_5230726 був виданий на партію товару « паливо дизельне» у кількості 24 792 кг, яка була реалізована литовському підприємству UAB «EKOENERGAJA».
Однак фактично ТОВ «Кастор-Трейдінг» з наданням сертифікату якості №166354_5230726 від 26.07.2023 було ввезено на митну територію України 25310 кг, що на 518 кг перевищує кількість партії товару «паливо дизельне».
Таким чином, керівником ТОВ «Кастор-Трейдінг» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне », з приховуванням від митного контролю у кількості 518 кг вартістю 16 851,72 грн., шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару.
Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2005 року, підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, інвойс, дозвіл відповідних державних органів тощо. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Так, відповідно до абз. 4 п. 6 даної Постанови документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені, чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння, як конкретне адміністративне правопорушення.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, у тому числі шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, чи документів одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги або кількості, країни походження, відправника або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що можливо містять ознаки підробки.
Суб'єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення, характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.
Таким чином, аналіз вищенаведених норм закону дає підстави вважати, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, полягає саме в умисному переміщенні товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару підроблених документів, які містять неправдиві дані.
При цьому, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, при вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доказування поза розумним сумнівом, який застосовується при оцінці доказів і полягає у тому, що такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Так, відповідно до п. 43 ст. 4 МК України посадовими особами підприємств є керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання такими підприємствами вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними в установленому порядку.
Директор ТОВ «Кастор-Трейдінг» ОСОБА_1 відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України, як керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Матеріалами справи встановлено, що саме директор ТОВ «Кастор-Трейдінг» ОСОБА_1 , як імпортер товару, вчиняв активні дії щодо ввезення, митного оформлення нафотопродуктів та у подальшому введення його в обіг на ринку України та несе відповідальність за її відповідність вимогам Технічного регламенту, а тому саме останнім вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» у кількості 518 кг, вартістю 16 851,72 грн. грн з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо кількості (ваги) товару та його походження у цій кількості.
Керівник є посадовою особою та відповідальним за здійснення контролю за додержанням вимог митного (податкового) законодавства України під час здійснення зовнішньоекономічної діяльності ТОВ Кастор-Трейдінг» ОСОБА_1 та несе юридичну відповідальність згідно Митного кодексу України та інших законодавчих актів України за достовірність (законність) документів, а також достовірність, точність, правдивість даних про товари, та іншої інформації, яка міститься в документах, що надаються виконавцю для митного оформлення товарів.
Об'єктивною стороною даного правопорушення є вчинення директором ТОВ «Кастор-Трейдінг» ОСОБА_1 дій, спрямованих на переміщення товару «паливо дизельне» у кількості 518 кг вартість 16 851,72 грн., через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного органу як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо ваги (кількості) товару, чим вчинив порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» з використанням сертифіката (паспорта) якості від 26.07.2023 року №166354_5230726 в особі директора ОСОБА_1 вчинив дії фактично спрямовані на переміщення на переміщення через митний кордон України зазначений товар з приховуванням від митного контролю у кількості 518 кг. вартістю 419,58 Євро, що в перерахунку згідно з офіційного курсу валют, чинного на дату перетину кордону, дорівнює 16 851,72 грн.
Дії посадової особи - директора ТОВ «КАСТОР-ТРЕЙДІНГ» ОСОБА_1 , як імпортера характеризуються умисною формою вини, які полягають у наступному.
Відповідно ч. 1, 2 ст. 36 Митного кодексу України, країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі. Країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 43 Митного кодексу України, документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, засвідчена декларація про походження товару, декларація про походження товару, сертифікат про регіональне найменування товару. Декларація про походження товару - це письмова заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару.
Директором ТОВ «Кастор-Трейдінг» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «паливо дизельне» з приховуванням від митного контролю у кількості 518 кг вартістю 419,58 Євро, що в перерахунку згідно з офіційного курсу валют, чинного на дату перетину кордону, дорівнює 16 851,72 грн. та з використанням сертифікату якості від 26.07.2023 року № 166354_5230726 фактично ввезено на митну територію України товар «паливо дизельне» у кількості 25 310 кг, що більше на 518 кг ніж продано (відвантажено) компанією «Orlen Lietuva» підприємству UAB «EKOENERGIJA» згідно з паспортом (сертифікатом) якості від 26.07.2023 №166354_5230726.
Фактично на товар «паливо дизельне» у кількості 518 кг відсутні документи, які б підтверджували якість цього товару та його походження.
Отже, директор ТОВ «Кастор-Трейдінг» ОСОБА_1 чітко розумів та усвідомлював характер протиправної дії, ввів в обіг «паливо дизельне» у кількості 25 310 кг, що більше на 518 кг ніж продано (відвантажено) компанією «Orlen Lietuva» підприємству UAB «EKOENERGIJA» згідно з паспортом (сертифікатом) якості від 26.07.2023 №166354_5230726.
Таким чином, досліджені апеляційним судом докази свідчать про помилковість висновків судді суду першої інстанції про відсутність в діяннях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, відтак доводи апеляційної скарги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Законом України від 21 листопада 2023 року № 3475-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо врегулювання окремих питань розпорядження іноземними товарами, транспортними засобами комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем, а також такими, що незаконно ввезені на митну територію України» внесені зміни до МК України, зокрема, згідно з підпункту 1 пункту 13 розділу I Закону, частину 1 статті 483 МК України викладено в наступній редакції:
«1. Переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, або з конфіскацією товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю».
Указані зміни до частини 1 статті 483 МК України, відповідно до пункту 1 «Прикінцевих положень» Закону, набрали чинності 05 січня 2024 року.
Частиною 1 статті 467 МК України передбачено, що якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються митними органами або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
З урахуванням того, що на момент розгляду апеляційним судом справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України, законодавець привів нормативне регулювання санкції вказаної норми у відповідність із Конституцією України та указаним рішенням Конституційного Суду України, з огляду на обставини вчинених ОСОБА_1 порушень митних правил, а також з урахуванням того, що строки накладення адміністративного стягнення на теперішній час не закінчились, суд апеляційної вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 100% вартості товару безпосереднього предмету порушення митних правил.
Частиною 1 статті 483 МК України також передбачено додаткове стягнення у вигляді з конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Зі змісту санкції указаної статті вбачається, що застосування такого додаткового стягнення є безальтернативним та безумовно має бути застосовано до особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у разі визнання її винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 483 МК України.
Також у вказаній статті не визначено дій суду у разі якщо у матеріалах справи відсутня інформація щодо збереження таких товарів на момент розгляду справи, або якщо товар не збережено та вже випущено у вільний обіг.
Абзацом 5 пункту 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» роз'яснено, що якщо особу визнано винною у вчиненні правопорушення, але зазначені товари чи транспортні засоби відсутні, суддя вправі вирішити у постанові питання про стягнення їхньої вартості.
Керуючись ст. 530 Митного кодексу України, ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Апеляційну скаргу представника скаргою представника Енергетичної митниці - Хотинського Олега Сергійовича - задовольнити.
Постанову судді Подільського районного суду м. Києва від 11 липня 2025 року щодо ОСОБА_1 , якою провадження у справі про порушення митних правил закрито на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП - скасувати.
Постановити нову постанову, якою ОСОБА_1 визнати винуватим у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 100% вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 16 851,72 грн. з конфіскацією товару, шляхом стягнення його вартості розміром 100%. (без конфіскації товарів)
Постанова апеляційного суду є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя