іменем України
01.10.2025 Справа №905/328/25
Суддя - Говорун О.В.
Секретар судового засідання - Руденко Е.В.
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Відповідач - Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Пем-Енерговугілля".
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу".
Про стягнення 86984544,88 грн.
Представники учасників справи:
від позивача - Курбанов А.В.;
від відповідача - Дем'яненко О.І.
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Пем-Енерговугілля" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 86984544,88 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії №0525-01041 від 16.05.2019, у зв'язку з чим просить стягнути заборгованість, 3% річних та інфляційні втрати.
Від представника відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що з позовними вимогами, в частині стягнення заборгованості за період липень - жовтень 2022 року у загальному розмірі 85725682,11 грн, а також нарахованих на цю суму інфляційних втрат та 3% річних відповідач не погоджується оскільки електрична енергія за вказаний період була спожита КП "Компанія "Вода Донбасу", яке було учасником ринку електричної енергії та мало діючий договір з позивачем на постачання електричної енергії для забезпечення власних потреб. Відповідно до Постанови КМУ №1209 від 27.12.2018, відключення КП "Компанія "Вода Донбасу" від електропостачання було заборонено. Крім того, відповідач зазначає, що заборгованість КП "Компанія "Вода Донбасу", яка виникла перед позивачем за поставлену електричну енергію протягом липня-жовтня 2022 року, згідно з рішенням Господарського суду Донецької області у справі №905/541/23, яке набуло законної сили 08.11.2023, вже було стягнуто на користь позивача.
Відповідач зазначив, що позивач перекладає обсяги спожитої КП Компанії "Вода Донбасу" електроенергії на втрати відповідача, посилаючись на Постанову НКРЕКП від 08.08.2023 №1475, якою Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі" зобов'язані припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8. глави 6.2. розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку - позивачеві, у термін до 01 вересня 2023 року валідованих даних комерційного обліку по точкам комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанії "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати такого порушення. В свою чергу Позивача зобов'язано забезпечити сертифікацію даних комерційного обліку у термін до 01 вересня 2023 року по точках комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року, після отримання таких даних комерційного обліку в тому числі і від відповідача. Вказаною Постановою Регулятор не зобов'язував НЕК Укренерго покладати обсяги спожитої КП Компанії "Вода Донбасу" електроенергії на втрати ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля". Аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду у від 21.01.2025 у справі №905/1743/23.
Щодо задоволення інших вимог відповідач не заперечував.
Від представника позивача надійшла відповідь на відзив в якій зазначається, що спожиті обсяги КП Компанії "Вода Донбасу" в липні-жовтні 2022 року були зняті з КП Компанії "Вода Донбасу" та перекладені як збільшення обсягів електричної енергії для врегулювання небалансів на відповідача. Таке зняття та перекладання було здійснено позивачем у зв'язку з порушенням відповідачем вимог п.6.2.8 Правил ринку та на підставі Постанови НКРЕКП №1475 від 08.08.2023, відповідно до якої регулятором було прийнято рішення щодо суперечки між учасниками ринку - позивачем, відповідачем та КП Компанією "Вода Донбасу" та встановлено порушення в частині внесення до ММS ненульових обсягів споживання електричної енергії учасником ринку КП Компанія "Вода Донбасу", який набув статус "Дефолтний" 14.08.2019.
Висновків Верховним Судом щодо законності або незаконності Постанови №1475 у справі №905/1473/23 зроблено не було.
Відповідач право на оскарження Постанови №1475 не реалізував.
Від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив в яких зазначено, КП Компанії "Вода Донбасу" не була учасником спору за результатами розгляду якого була прийнята постанова НКРЕКП від №1475 від 08.08.2023 та в пункті 1.7.5 Правил ринку відсутній такий захід як покладення обсягів споживання електричної енергії учасником ринку, який набув статусу "Дефолтний", на оператора системи розподілу.
Протягом 2019-2022 роки до березня 2023 року КП Компанії "Вода Донбасу" для забезпечення власних потреб купувала електричну енергію у НЕК "УКРЕНЕРГО" на балансуючому ринку та була постачальником електроенергії для власних потреб на підставі ліцензії та прямих договорів укладених з НЕК Укренерго.
Також, між ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та КП "Компанія "Вода Донбасу" у грудні 2019 року було укладено договір про розподіл електричної енергії.
ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" починаючи з 2019 року, в якості ППКО та АКО відносило об'єми споживання електричної енергії об'єктів КП Компанії "Вода Донбасу" на платформі MMS як на електропостачальника КП Компанії "Вода Донбасу". Всі сторони-учасники ринку електричної енергії: позивач, відповідач та КП Компанії "Вода Донбасу" приймали дані комерційного обліку, підписували взаємні акти та здійснювали інші дії, що підтверджували відсутність заперечень у будь-якої сторони.
Отже, до березня 2023 року КП "Компанія "Вода Донбасу", як постачальник/ споживач на власні об'єкти, закуповувала електричну енергії напряму на ринку електричної енергії, та сплачувало позивачу за прямими договорами за послуги з передачі електричної енергії та вартість небалансів електричної енергії. Вказані договори є чинними по теперішній час.
Рішенням суду, яке набрало чинності 08.11.2023 у справі №905/541/23 на користь НЕК "Укренерго" стягнуто з КП Компанія "Вода Донбасу" заборгованість за період липень-жовтень 2022 року, який входить у розгляд справи №905/328/25, та який був стягнутий після прийнятої Постанови НКРЕКП 1475 від 08.08.2023. Додатково представник відповідача зазначив, що 01.03.2024 НЕК Укренерго в межах справи 905/541/23 зверталось до Господарського суду Донецької області з заявою про звернення стягнення на грошові кошти, які належать особі, яка має заборгованість перед боржником, також вже після винесення Регулятором Постанови 1475 від 08.08.2023.
Таким чином, позивач вже отримав рішення про стягнення вартості тих самих об'ємів електричної енергії з КП Компанія "Вода Донбасу", а отже підстави щодо стягнення з ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" у позивача відсутні.
Щодо тверджень позивача про наданий статус "Дефолтний" КП Компанії "Вода Донбасу" 14.08.2019, відповідач зазначає, що вказаний статус присвоєно Компанії "Вода Донбасу" лише як виробнику електричної енергії, як постачальнику не надавався, а тому КП не було споживачем постачальника "останньої надії".
Також позивачем не зазначено з якого часу були виявлені порушення відповідачем абз.3 п.6.2.8 ПРРЕЕ посилаючись на те, що позивачем не надано доказів, з якого часу Компанія "Вода Донбасу" споживало електроенергію від постачальника "останньої надії" та з якого часу відповідач повинен був виконати умови даного пункту ПРРЕЕ.
Відповідач звертає увагу суду, що у редакції, яка діяла до 20.05.2021 абз. 3 п. 6.2.8 ПРРЕЕ було передбачено наступне: "…Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи за зверненням постачальника "останньої надії"…".
Протягом 2019, 2020 та 2021 роки звернень від постачальника "останньої надії" про припинення електроживлення об'єктів КП "Компанія "Вода Донбасу" не надходило. Відповідач наголошує, що пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року (із змінами) №1209 “Деякі питання постачання електричної енергії захищеним Споживачам» передбачена пряма заборона на відключення від електроенергії КП "Компанія "Вода Донбасу" на час бойових дій.
В період з 06.05.2022 по 06.12.2023, у тому числі у спірний період, діяв наказ Міністерства енергетики України 13 квітня 2022 року № 148 "Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану" (далі - Наказ №148), яким було затверджено "Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану" (далі-Положення), яким передбачено, що постачальник "останньої надії" у період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування (крім випадку зміни постачальника за ініціативою споживча в порядку глави 6.1 розділу VI ПРРЕЕ) здійснює постачання електричної енергії тим споживачам, у яких відсутній електропостачальник, в тому числі яким станом на 04.03.2022 постачання електричної енергії здійснював постачальник "останньої надії". Отже, всі об'єми споживання КП Компанії "Вода Донбасу" повинні бути віднесені на постачальника "останньої надії" або споживача.
Тобто всім споживачам у яких на 06.05.2022 (дата набуття чинності Наказу №148), був відсутній електропостачальник, в тому числі яким станом на 04.03.2022 постачання електричної енергії здійснював постачальник "останньої надії, було гарантовано постачання електричної енергії у період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування.
Згідно з пунктом 6.2.8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у поєднанні з абзацем 3 частини 1 "Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам", встановлено пряму заборону на відключення захищених споживачів, до яких належить КП Компанії "Вода Донбасу".
Від представника позивача надійшли заперечення в яких зазначено, що КП Компанія "Вода Донбасу" набуло статусу "Дефолтний" 14.08.2019. 90-то денний строк для відключення КП "Компанія "Вода Донбасу" від постачальника останньої надії витікає 14.11.2019. Отже з 15.11.2019 у КП "Компанія "Вода Донбасу" ПОН не мав бути постачальником. Таким чином, станом на 13.04.2022 (дата наказу №148), КП "Компанія "Вода Донбасу" не мала бути на постачанні ПОН. Відповідач мав здійснити переведення КП "Компанія "Вода Донбасу" на постачальника універсальних послуг.
Відповідно до ухвали суду від 10.06.2025, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу".
Від представника третьої особи надійшли письмові пояснення в яких зазначено, що вимоги ПрАТ "НЕК Укренерго" щодо стягнення з ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" у даній справі включають обсяги КП "Компанія Вода Донбасу" та не можуть бути стягнуті, оскільки дані обсяги у тому числі є предметом спору у справі №910/6820/24 та дані обсяги третя особа визнає як обсяги власного споживання.
Від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі в яких не погоджується з позицію третьої особи та зазначає, що з постанови Північного апеляційного господарського суду від 18.06.2025 у справі № 910/6820/24, якою рішення Господарського суду міста Києва від 11.02.2025 залишено в силі, встановлено, що Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" звернулася з позовом до НЕК "Укренерго" про визнання незаконними дій, зобов'язання вчинити дії. Рішенням суду у справі №910/6820/24 встановлено, що зміни та відображення даних комерційного обліку в системі управління ринком "Market Management System" за точками комерційного обліку (EIC-кодами) КП "Компанія "Вода Донбасу" стосуються періоду з 14.03.2023 по 30.09.2024. Вимоги у справі №905/328/25 обґрунтовані наявністю у відповідача заборгованості за договором №0525-01041 від 16.05.2019 про врегулювання небалансів електричної енергії, яка утворилася за актами-коригування до наступних розрахункових періодів липень-жовтень 2022 року, вересень 2023 року.
Від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, які аналогічні за змістом викладеним у відзиві на позовну заяву.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача заперечив щодо задоволення позовних вимог, просив відмовити у повному обсязі.
Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Згідно з ст.52 Закону України "Про ринок електричної енергії", адміністратор розрахунків, забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, Правил ринку та Кодексу комерційного обліку. Функції адміністратора розрахунків покладаються на оператора системи передачі.
Балансуючий ринок електричної енергії - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії (п.п. 7, 12, 46 ч. 1 ст.1 Закону України “Про ринок електричної енергії»).
На балансуючому ринку оператором системи передачі (ОСП) здійснюються: 1) купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; 2) купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Згідно з ч.7 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії", за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №307 від 14.03.2018 затверджені Правила ринку.
Відповідно до заяви про укладення договору від 07.05.2019 ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" надало письмову згоду на приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії (т.1 а.с.9 зворотній бік-10).
21.05.2019 позивач повідомив відповідача про приєднання до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - договір). Дата акцептування 16.05.2019. Ідентифікатор договору №0525-01041.
Даний Договір є публічним та укладається сторонами з урахуванням статей 634 Цивільного кодексу України та розміщений на офіційному сайті ДП " НЕК "Укренерго" за https://ua.energy/ (т.1 а.с.11).
Умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії затверджені наказами НЕК "Укренерго" від 27.01.2023 №58, від 01.03.2024 №117, від 24.06.2024 №360, від 08.07.2024 №393 (т.1 а.с.12,18, 27,33).
Відповідно до п.п.1.1, 1.2 договору про врегулювання небалансів електричної енергії (далі - договір), останній є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ (т.1 а.с.27 зворотній бік-31).
За цим договором СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи (п.1.3. договору).
Пунктом 1.4 договору визначено, що ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України Про ринок електричної енергії (далі - Закон) та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №307 (далі - Правила ринку).
Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до правил ринку (п.1.5. договору).
Згідно з п. 2.1 договору, вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством.
Відповідно до п. 2.2 договору, порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
За змістом п. 3.1 договору, при невиконанні або неналежному виконанні умов цього договору сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором, Правилами ринку, Кодексом системи передачі, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №309, Законом та чинним законодавством України.
Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п.5.6. договору).
Як передбачено п.5.9 договору ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (далі-Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг мiж Сторонами та розміщений у мережi Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формi шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разi неможливості пiдпису в електронній формi). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системi, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днiв з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зi своєї сторони.
Відповідно до п.9.1. договору, останній набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру.
Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах (п. 9.2 договору).
Згідно з п.7.7.3 глави 7.6 розділу VII Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа.
Відповідно до пункту 5.29.4 глави 5.29 розділу V Правил ринку, встановлено, що для кожного розрахункового місяця здійснюються 3 подекадні розрахунки - один для кожної декади. У контексті подекадних розрахунків АР переглядає щоденні звіти про розрахунки, видані протягом відповідного періоду, і визначає та коригує будь-які помилки в дебетуванні і кредитуванні небалансів електричної енергії.
Пунктом 7.8.1. Правил ринку передбачено, якщо учасник ринку або ОСП (у якості АР) ініціює суперечку щодо суми, зазначеної в рахунку (запит платіжного документа), оплата повинна бути проведена згідно з платіжним документом. Якщо за результатами розгляду запиту платіжного документа будуть виявлені суми, що підлягають поверненню, учасники ринку та ОСП (у якості АР) зобов'язані здійснити перерахування надлишкових сум на відповідний рахунок.
Відповідно до пункту 7.8.5. Правил ринку, при розрахунках відповідно до запиту платіжного документа оплата повинна бути здійснена протягом трьох робочих днів з моменту вирішення суперечки.
Відповідно до пункту 1.1.2 Правил ринку із змінами, внесеними НКРЕКП згідно з постановою № 1211 від 26.06.2024 поточна заборгованість ППБ/СВБ - сума поточного зобов'язання ППБ/СВБ перед ОСП (з ПДВ) щодо забезпечення необхідної суми грошових коштів на рахунку ескроу ППБ/СВБ за результатами декадного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - декадний звіт ППБ), місячного звіту про розрахунки ППБ за балансуючу електричну енергію (далі - місячний звіт ППБ), декадного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - декадний звіт СВБ), місячного звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - місячний звіт СВБ), позапланового звіту про розрахунки СВБ за небаланси електричної енергії (далі - позаплановий звіт СВБ) та звіту про коригування, термін виконання яких відповідно до цих Правил не минув. Рахунок ескроу ППБ/СВБ - рахунок умовного зберігання, відкритий учасником ринку, що є ППБ/СВБ (крім ОСП), у будь-якому з визначених ОСП банків, для акумулювання коштів, що АР використовує для контролю достатності коштів для оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/СВБ, розрахунків за балансуючу електричну енергію з ППБ/за небаланси з СВБ та для повернення коштів учаснику ринку, згідно з цими Правилами/ Також змінами від 26.06.2024 встановлено здійснення розрахунку за небаланси з використанням рахунку ескроу. Однак відповідно до п. 10.12. розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Правил ринку виконання зобов'язань СВБ/ППБ, що виникли за результатами діяльності на балансуючому ринку у розрахункові періоди до 01 липня 2024 року здійснюється відповідно до виставлених АР платіжних документів та звітів, шляхом внесення плати на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП. При формуванні таких платіжних документів та звітів АР застосовує неттінг на умовах, що діяли до 01 липня 2024 року.
Підпункт 7.3.1. пункту 7.3 Правила ринку, чинних до внесення вказаних змін, встановлював що АР на щодекадній основі надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
Відповідно до п.1.1. Додатку 10 до Правил ринку - Правила врегулювання, якщо АКО надасть оновлені дані комерційного обліку по учасниках ринку, то будь-які розбіжності, виявлені після цього, урегульовуються між ОСП та СВБ, до якої входять такі учасники ринку, відповідно до цих Правил врегулювання.
Згідно з п. 1.1.2 глави 1.1., п. 1.11.1 та п. 1.11.8 глави 1.1. розділу І Правил ринку система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс, що складається з окремих систем та підсистем, які забезпечують автоматичне управління даними та процесами, а також виконання розрахунків, передбачених цими Правилами, з урахуванням інтеграції з іншими програмно-інформаційними комплексами, які забезпечують необхідні функції.
За допомогою системи управління ринком (скорочено - СУР) здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів. Система управління ринком забезпечує, серед іншого, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.
Відповідно до п.1.11.6 Правил ринку Учасники ринку мають право на доступ до інформації, яка міститься в СУР та стосується їх безпосередньо.
Частиною 4 ст. 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" встановлено, що постачальники послуг з балансування та сторони, відповідальні за баланс, у яких виникли зобов'язання перед оператором системи передачі в результаті діяльності на балансуючому ринку, вносять плату за електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оператора системи передачі в одному з уповноважених банків.
Порядок розподілу коштів, що надходять на рахунки із спеціальним режимом використання визначено НКРЕКП постановою від 27.06.2019 за № 1246 "Про алгоритм розподілу коштів" та постановою від 18.06.2019 № 1041 "Про затвердження Порядку розподілу коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників та внесення зміни до постанови НКРЕКП від 18 січня 2019 року № 26".
Як зазначає позивач, на виконання умов договору ним було здійснено врегулювання небалансів електричної енергії та відповідачу виставлені рахунки-фактури, а саме:
- №2301202400567 від 08.01.2025 (розрахунковий період 01.09.2023-30.09.2023) на суму 22049,42 грн;
- №2404202400733 від 07.0.2025 (розрахунковий період 01.07.2022-31.07.2022) на суму 12215998,98 грн;
- №2404202400775 від 17.01.2025 (розрахунковий період 01.08.2022-31.08.2022) на суму 16160258,20 грн;
- №2504202400520 від 22.01.2025 (розрахунковий період 01.09.2022-30.09.2022) на суму 30217852,86 грн;
- №3004202400249 від 29.01.2025 (розрахунковий період 01.10.2022-31.10.2022) на суму 27131572,08 грн; (т.1 а.с.52-56).
Вказані рахунки були скріплені електронним підписом представника позивача та направлені відповідачу на електронну пошту електронним сервісом (т.1 а.с.57-61).
Відповідно Додатку 10 до Правил ринку, згідно оновлених даних комерційного обліку, позивачем було проведено врегулювання попередніх розрахункових періодів та виставлено акти-корегування:
- Акт-корегування (врегулювання) №ВР/23/09-0525 від 26.01.2024 до Акту купівлі- продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2023 № ВН/23/09-0525 (корегування вересня 2023 року).
Вказаний акт-коригування підписаний сторонами за допомогою електронно-цифрового підпису (т.1 а.с.42-43);
- Акт-корегування (врегулювання) №СВБ_ВР_03_2022_07_0525 від 06.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.07.2022 № ВН/22/07-0525, акту корегування від 24.11.2022 ВР/22/07- 0525 (корегування липня 2022 року).
Акт Підписаний позивачем та відправлений відповідачу на електронну пошту електронним сервісом 06.09.2024. Відповідачем вказаний акт не підписаний (т.1 а.с.44-45 зворотній бік);
- Акт-корегування (врегулювання) №СВБ_ВР_03_2022_08_0525 від 19.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.08.2022 № ВН/22/08-0525, акту корегування від 13.12.2022 ВР/22/08-0525 (корегування серпня 2022 року).
Акт Підписаний позивачем та відправлений відповідачу на електронну пошту електронним сервісом 19.09.2024. Відповідачем вказаний акт не підписаний (т.1 а.с.46-47 зворотній бік);
- Акт-корегування (врегулювання) №СВБ_ВР_03_2022_09_0525 від 24.09.2024 до Акту упівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2022 № ВН/22/09-0525, акту корегування від 30.12.2022 ВР/22/09- 0525 (корегування вересня 2022 року).
Акт підписаний позивачем та відправлений відповідачу на електронну пошту електронним сервісом 24.09.2024. Відповідачем вказаний акт не підписаний (т.1 а.с.48-49 зворотній бік);
- Акт-корегування (врегулювання) №СВБ_ВР_03_2022_10_0525 від 25.09.2024 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.10.2022 № ВН/22/10-0525, акту корегування від 20.02.2022 ВР/22/10- 0525 (корегування жовтня 2022 року).
Акт підписаний позивачем та відправлений відповідачу на електронну пошту електронним сервісом 25.09.2024. Відповідачем вказаний акт не підписаний (т.1 а.с.50-52).
У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором, позивачем було направлено на адресу відповідача вимогу №01/9961 від 18.02.2025 (а.с.62-63).
Відповідь на зазначену вимогу до суду не надано.
Відповідно до ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ч.1 ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст.634 ЦК України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Згідно з ч.1 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії" - в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.
Частиною 1 статті 4, частиною 3 статті 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
Відповідно до ч.7 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії", за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.
Порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об'єднаній енергетичній системі України визначають Правила ринку (п. 1.1.1. Правил ринку).
За змістом п.1.1.2 Правил ринку, договір про врегулювання небалансів електричної енергії - договір, відповідно до якого суб'єкт господарювання набуває статусу учасника ринку та здійснюється врегулювання небалансів електричної енергії.
Пунктом п.1.5.1 Правил ринку визначено, що усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електричну енергію за договорами про постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії, для чого кожен учасник ринку зобов'язаний стати СВБ або передати свою фінансову відповідальність за небаланси іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи на підставі укладення/приєднання до відповідного договору.
Частиною 1 ст.530 ЦК України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно з ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Під час розгляду справи в суді відповідач фактично визнав основний борг у сумі 22049,42 грн за розрахунковий період з 01.09.2023 по 30.09.2023.
В порушення вказаних вище вимог законодавства та договору, відповідач взяті зобов'язання щодо здійснення своєчасної оплати за надані позивачем у вересні 2023 року послуги не виконав, у зв'язку з чим утворилась заборгованість відповідача перед позивачем у розмірі 22049,42 грн.
Станом на час прийняття рішення судом у справі, доказів на підтвердження виконання відповідачем зобов'язання за договором щодо оплати за надані позивачем у вересні 2023 року послуги до суду надано не було.
За таких обставин, вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 22049,42 грн підлягає задоволенню повністю.
Щодо стягнення грошових коштів з відповідача за спожиту електричну енергію в липні-жовтні 2022 року на загальну суму 85725682,11 грн.
Відповідач не визнає зазначену заборгованість у зв'язку з тим, що дані обсяги не закуповувалися відповідачем за укладеним з відповідачем договором, були спожиті КП "Компанія "Вода Донбасу" та безпідставно були перекладені позивачем на ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля".
Згідно з довідкою щодо обсягів фактичного споживання електричної енергії від 11.10.2024 №0.02/109, КП "Компанія "Вода Донбасу" визнає вказані обсяги споживання за собою (т.1 а.с.116).
Позивач, в обґрунтування покладання обсягів електричної енергії спожитої КП "Компанія "Вода Донбасу" посилається на п.6.2.8 Правил ринку, а також на Постанову НКРЕКП № 1475.
Відповідно до п.6.2.8 Правил ринку, постачальник "останньої надії" постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів, крім випадків, визначених законодавством.
Якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії або не продовжить дію договору про постачання електричної енергії з постачальником "останньої надії" з терміном більше 90 днів відповідно до вимог цих Правил, електроживлення його об'єкта (об'єктів) має бути припинено оператором системи в порядку, передбаченому розділом VII цих Правил за зверненням постачальника "останньої надії".
У разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії" (за умови відсутнього акцептування постачальником "останньої надії" заяви про продовження постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" терміном більше ніж на 90 днів), обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи.
Збитки, пов'язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.
У разі акцептування заяви споживача про продовження постачання електричної енергії постачальником "останньої надії" терміном більше 90 днів, постачальник "останньої надії" до закінчення 90 денного строку поточного постачання вносить відповідні дані в централізований реєстр ТКО Датахаб, про що заінтересовані учасники отримують інформування.
Позивач зазначає, що у зв'язку з набуттям 14.08.2019 КП "Компанія "Вода Донбасу" статусу "Дефолтний" відповідач, починаючи з 15.11.2019, мав припинити електроживлення КП "Компанія "Вода Донбасу".
08.08.2023 НКРЕКП прийнято постанову №1475 "про результати розгляду спору між АТ "Донецькі електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та НЕК "Укренерго" відповідно до якої АТ "Донецькі електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" зобов'язані припинити порушення абзацу третього пункту 6.2.8. глави 6.2. розділу VI Правил роздрібного ринку шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01 вересня 2023 року валідованих даних комерційного обліку по точкам комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року з урахуванням того, що учасник ринку КП "Компанії "Вода Донбасу" у зазначений період мав статус "Дефолтний", та не допускати такого порушення. Зобов'язано НЕК "Укренерго" припинити порушення абзацу 15 підпункту 6 пункту 1 Постанови №555 шляхом забезпечення сертифікації даних комерційного обліку у термін до 1 вересня 2023 року згідно з п.2.2.2 глави 2.2 розділу ІІ Кодексу комерційного обліку по точках комерційного обліку КП "Компанії "Вода Донбасу" за період з 01. Січня 2022 року по 28 лютого 2023 року, після отримання таких даних комерційного обліку від АТ "Донецькі електромережі", ТОВ "ДТЕК Високовольтні мережі", ПРАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" відповідно до п.1 цієї постанови, надати сертифіковані дані комерційного обліку АР для подальшого формування платіжних документів і здійснення розрахунків та не допускати в подальшому такого порушення.
В той же час, виходячи зі змісту вказаної постанови, регулятор не зобов'язував НЕК Укренерго покладати обсяги спожитої КП Компанії "Вода Донбасу" електроенергії на втрати ПрАТ "ДТЕК ПЕМ- Енерговугілля".
Регулятором було зобов'язано відповідача припинити порушення пункту 6.2.8. глави 6.2. розділу VI Правил роздрібного ринку та визначений механізм припинення порушення - шляхом передачі адміністратору комерційного обліку у термін до 01 вересня 2023 року валідованих даних комерційного обліку по точкам комерційного обліку КП "Компанія "Вода Донбасу" за період з 01 січня 2022 року по 28 лютого 2023 року.
Виходячи з із місту п.6.2.8 Правил роздрібного ринку, ухвалення рішення НКРЕКП щодо покладання спожитих обсягів електричної енергії на втрати оператора системи не вимагається.
Спожиті обсяги автоматично з 91 дня покладаються на оператора системи, у разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об'єкта (об'єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником "останньої надії".
Отже, для висновку про наявність підстав для покладання спожитих обсягів електричної енергії КП "Компанія "Вода Донбасу" на втрати оператора системи необхідно встановити чи мав відповідач припинити електроживлення об'єктів КП Компанії "Вода Донбасу" починаючи з 15.11.2019 (як зазначає позивач).
Відповідно до абз.3 п.1 Порядку забезпечення постачання електричної енергії захищеним споживачам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 №1809 (набрала чинності з 01.02.2019), на час проведення операції Об'єднаних сил обмеження, відключення електропостачання не застосовуються щодо об'єктів комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу» та комунального підприємства “Попаснянський районний водоканал».
Згідно з абз.2 п.7 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України 13 квітня 2022 року № 148 "Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану" (далі - Наказ №148), постачальник "останньої надії" у період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування (крім випадку зміни постачальника за ініціативою споживча в порядку глави 6.1 розділу VI ПРРЕЕ) здійснює постачання електричної енергії тим споживачам, у яких відсутній електропостачальник, в тому числі яким станом на 04.03.2022 постачання електричної енергії здійснював постачальник "останньої надії".
Наказ №148 втратив чинність 10.10.2023.
Отже, враховуючи ухвалення Урядом України рішення про неможливість припинення електроживлення Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу», суд відхиляє доводи позивача щодо наявності підстав для припинення відповідачем електропостачання третьої особи починаючи з 15.11.2019.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для припинення електроживлення третьої особи, а відтак спожита КП "Компанія "Вода Донбасу" електрична енергія протягом липня 2022 року - жовтня 2022 року не може бути покладена на відповідача як оператора системи.
Судом також враховано, що між позивачем та відповідачем 26.06.2019 був укладений договір про врегулювання небалансів електричної енергії. Як учасник ринку, третя особа виявила бажання закуповувати електричну енергію самостійно для власного споживання на оптовому ринку.
Третя особа зазначила, що в період з 01.07.2019 по 13.03.2023 вказаний договір сторонами виконувався, про що свідчать складені сторонами акти, виставлені рахунки, а також звернення позивача до суду з вимогами про стягнення заборгованості з третьої особи, яка виникла за договором від 26.06.2019 (справи №№905/38/21, 905/970/21, 905/2170/21, 905/586/22, 905/541/23).
Зокрема, предметом позову у справі №905/541/23 було стягнення заборгованості за договором від 26.06.2019, яка утворилась за період з березня 2022 року по березень 2023 року.
Приймаючи до уваги викладене вище, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача коштів за спожиту третьою особою електричну енергію протягом липня 2022 - жовтня 2022 року в розмірі 85725682,12 грн є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Позивач, на підставі ч.2 ст.625 ЦК України, просить стягнути інфляційні втрати в розмірі 834013,30 грн та три відсотки річних в розмірі 402800,04 грн.
За змістом ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи, що судом відмовлено у стягненні з відповідача заборгованості у розмірі 85725682,12 грн, здійснивши власний розрахунок трьох відсотків річних (за період з 14.01.2025 по 23.04.2025) та інфляційних втрат (за період січень 2025 року - лютий 2025 року) на визнану обґрунтованою суму заборгованості в розмірі 22049,42 грн, суд задовольняє вимоги щодо стягнення 3% річних та інфляційних втрат на суму 126,86 грн та на суму 443,11 грн відповідно.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Судові витрати, за приписами статті 129 ГПК України, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.129, 236-238 ГПК України, господарський суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Пем-Енерговугілля" (вул. Комерційна, 8, м. Краматорськ, Донецька обл., 84302, ідентифікаційний код юридичної особи, 00169845) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул. Симона Петлюри, 25, м. Київ, 01032,ідентифікаційний код юридичної особи - 00100227) борг у розмірі 22049 (двадцять дві тисячі сорок дев'ять) грн 42 коп., 3% річних у розмірі 126 (сто двадцять шість) грн 86 коп., інфляційні втрати у розмірі 443 (чотириста сорок три) грн 11 коп., витрати по сплаті судового збору у розмірі 220 (двісті двадцять) грн 47 коп.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 17.10.2025.
Суддя О.В. Говорун