Рішення від 16.10.2025 по справі 280/2458/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2025 року Справа № 280/2458/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго»

про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго»

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст і підстави позовних вимог та зустрічних позовних вимог.

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - позивач) до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (далі - відповідач), у якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період 01.01.2025 - 01.04.2025, яка складає 2361368,60 грн на р/р НОМЕР_1 ПАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

В обґрунтування позовних вимог з посиланням на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджену Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 (далі - Інструкція №21-1) позивач вказує, що відповідачем не відшкодовуються фактичні витрати на виплату та доставку пільгової пенсії колишнім працівникам Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго з січня 2025 року до березня 2025 року, у зв'язку із чим у відповідача утворилася заборгованість у розмірі 2361368,60 грн.

Крім того, до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла зустрічна позовна заява Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» (далі - позивач за зустрічним позовом) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач за зустрічним позовом), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період з 01.01.2025 - 01.04.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області утриматися від вчинення дій щодо складання щомісячних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, не в порядку і не у спосіб, передбачений пунктами 6.5, 6.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1.

В обґрунтування зустрічних позовних вимог зазначено, що в порушення норм відповідачем за зустрічним позовом не було надано у строки, передбачені Інструкцією № 21-1, щорічні розрахунки для планування річних витрат підприємства. Крім того, вказано, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у спірний період не є первинними документами у розумінні ст. 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні» та п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, оскільки носять довідковий характер. Позивач за первісним позовом з позовною заявою не надав жодного доказу, що підтверджує факт здійснення ним перерахувань пенсій особам (пенсіонерам - застрахованим особам), вказаним у Розрахунках фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за період з січня 2025 року по квітень 2025 року (відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п.6.5 Інструкції №21-1; витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих Розрахунках; відомостей на виплату пенсій).

ІІ. Виклад позицій учасників справи та документів, що надійшли до суду.

21.04.2025 надійшов відзив на позовну заяву (вх.№19157), у якому АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» зазначає, що жодних розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період 01.01.2025 - 01.04.2025 в сумі 2 361 368,60 грн та доказів їх направлення відповідачу, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, позивачем не було надано. Складання щомісяця розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій приписами Інструкції № 21-1 не передбачено, зокрема з січня 2025 року по квітень 2025 року, як зазначено в розрахунках, наданих ГУ ПФУ в Дніпропетровській області. Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій у спірний період не є первинними документами у розумінні ст. 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні» та п.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, оскільки носять довідковий характер. Позивачем в підтвердження сум заборгованості не надано підприємству детальний розрахунок суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірні період з січня 2025 по квітень 2025 у розрізі пенсіонерів, розпоряджень УПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій. Просить відмовити у задоволенні первісного позову.

07.05.2025 судом отримано відповідь на відзив (вх.№22822), в якій ГУ ПФУ в Дніпропетровській області вказує, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у Розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Водночас у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Направлені підприємству розрахунки листом від 10.01.2025 відповідачем за первісним позовом не оскаржувались, тому є узгодженими та обов'язковими для виконання, в подальшому до відповідача направлялися уточнені розрахунки. Також вважає помилковими твердження відповідача за первісним позовом про невідповідність розрахунків вимогам Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», оскільки вони сформовані відповідно до спеціального закону, яким врегульовано відносини у цій сфері.

23.05.2025 на адресу суду надійшов відзив на зустрічну позовну заяву (вх.№25862), в якому ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначає, що обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на орган Пенсійного фонду України. Підприємства зобов'язані здійснювати відшкодування зазначених витрат в розмірах визначених органом Пенсійного фонду України, підставою для відшкодування вказаних сум є Розрахунки цих витрат, які надсилаються страхувальнику, що підтверджується висновками Верховного Суду у справах № 813/1012/15, № 813/822/17. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 10.01.2025 було надіслано Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, для нарахування суми до відшкодування пенсій з січня 2025 року та проінформовано підприємство про наявну заборгованість станом на 01.01.2025 підприємство ВП Криворізька ТЕС АТ «ДТЕК Дніпроенерго», в подальшому до відповідача направлялися уточнені розрахунки. Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не оскаржувались, тому є чинними та підлягають виконанню. Просить відмовити у задоволенні зустрічного позову.

26.05.2025 судом отримано витребувані ухвалою суду від 12.05.2025 докази по справі (вх.№26256), а саме: заяви про призначення пенсій, протоколи, розпорядження про призначення пільгової пенсії, довідки про виплату пенсії працівникам підприємства, переліченим у розрахунках; відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1, саме на підставі яких складені Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2025 - 01.04.2025; витяги з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих Розрахунках; відомості на виплату пенсій відповідним пенсіонерам, що зазначені у Розрахунках за період з 01.01.2025 - 01.04.2025).

10.06.2025 до суду надійшло клопотання АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (вх.№29018), в якому висловлено позицію після ознайомлення з наданими пенсійним органом доказами. Зазначає, що додатки 6-14 містять відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій на підприємствах ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», 38024604 ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «ПРИДНІПРОВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ» АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», тоді як предметом спору є відшкодування таких витрат на підприємстві 38024613 ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ «КРИВОРІЗЬКА ТЕС» ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», тому вказані додатки не є належними доказами. Також ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не надано докази щодо виконання вимог п. 6.4. в частині своєчасного надіслання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по ОСОБА_1 . Порівняний аналіз довідок (додатки 15, 16, 18, 19) з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з січня 2025 - березня 2025 року свідчить про наявність розбіжностей. жодний з документів, наданих у додатках 17, 20-23 не містить належних підписів посадовців, що на думку представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНРГО» робить ці докази не достовірними та недостатніми.

27.06.2025 судом отримано додаткові пояснення у справі (вх.№32283), в яких ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначає, що відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по пенсіонерам, що набули свій стаж на Відокремленому підрозділі «Придніпровська теплова електрична станція» Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», до суми заборгованості відповідача за первісним позовом включено не було, вказаний розрахунок надано до суду в межах розгляду справи №280/2458/25 помилково. З твердженням відповідача щодо порушення строку направлення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щодо пенсіонера ОСОБА_1 позивач не погоджується, оскільки в матеріалах позовної заяви наявні докази направлення відповідачеві розрахунку № 11/Р від 07.01.2025 супровідним листом за № 0400-010507-8/25716 від 07.02.2025

17.07.2025 до суду надійшли додаткові пояснення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (вх.№36103), в яких щодо відсутності відмітки уповноваженого працівника банку про зарахування вклади на списках на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки банків, а також відсутності підписів посадових осіб органів Пенсійного фонду на даних з електронних пенсійних справ представник пенсійного органу зазначає, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій (з урахуванням положень порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1). Також, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 «Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках» передбачено, що під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики. Відтак, документи, що надані до суду, є витягом з електронних пенсійних справ або з інформаційних баз і тому не містять обов'язкового паперового вигляду з підписом відповідних посадових осіб.

15.08.2025 судом отримано додаткові пояснення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області (вх.№41410), в яких зазначено, що порівняльна таблиця з переліком осіб, надана відповідачем за первісним позовом, розрахована не вірно та не відповідає матеріалам, доданим до позовної заяви. Зазначення у довідці щодо отриманої пенсії суми більшої, ніж зазначена в розрахунку, виставленому до відшкодування, пов'язано з тим, що крім розміру основної пенсії, особа має право на доплати до пенсії, що передбачені чинним законодавством, і обов'язок відшкодування яких у відповідача за первісним позовом відсутній. Зазначений алгоритм нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а також виплати безпосередньо пенсій особам, відносно яких відповідач має обов'язок щодо їх відшкодування, стосується і інших осіб.

III. Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 07.04.2025 суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.

Ухвалою від 28.04.2025 суд залишив зустрічну позовну заяву без руху та надав позивачу строк для усунення недоліків зустрічної позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали суду про залишення зустрічної позовної заяви без руху шляхом подання до суду доказів сплати судового збору в сумі 2422,40 грн.

Ухвалою від 12.05.2025 суд прийняв до розгляду зустрічний позов Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; ухвалив об'єднати в одне провадження для спільного розгляду позовні вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії з позовними вимогами Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Ухвалою від 12.05.2025 суд призначив розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання по справі на 12.06.2025; задовольнив клопотання представника Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про витребування доказів та витребував від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: заяви про призначення пенсій, протоколи, розпорядження про призначення пільгової пенсії, довідки про виплату пенсії працівникам підприємства, переліченим у розрахунках; відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено п. 6.5 Інструкції №21-1, саме на підставі яких складені Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2025 - 01.04.2025; витяги з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, що зазначені у наданих Розрахунках; відомості на виплату пенсій відповідним пенсіонерам, що зазначені у Розрахунках за період з 01.01.2025 - 01.04.2025.

Ухвалою від 02.06.2025 суд задовольнив заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Іванус Олени Анатоліївни про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 12.06.2025 суд відклав підготовче засідання на 27.06.2025.

Ухвалою від 20.06.2025 суд задовольнив заяву представника Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» Чепіги Варвари Леонідівни про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції.

Ухвалою від 27.06.2025 суд продовжив строк підготовчого провадження в адміністративній справі №280/2458/25 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, та за зустрічним позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії на тридцять днів відповідно до частини четвертої статті 173 КАС України; відклав підготовче засідання на 21.07.2025.

Ухвалою від 21.07.2025 суд зупинив провадження у справі до 18.09.2025; призначив наступне підготовче засідання на 18.09.2025. Ухвалою від 18.09.2025 суд поновив провадження у справі.

Ухвалою від 30.09.2025 суд задовольнив клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та заяву представника Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго», закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 16.10.2025.

За приписами частини шостої статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи думку сторін, викладену представниками у заявах від 16.10.2025 за вх.№51839 та вх.№51872 про розгляд справи без їх участі, суд визнав за можливе вирішити справу за наявними в ній матеріалами в порядку письмового провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00130872) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване як юридична особа 08.04.1998 за адресою: вул. Добролюбова, буд.20, м. Запоріжжя, 69006; код ЄДРПОУ 00130872.

Відповідно до Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» Акціонерне товариство «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону № 1058-ІV.

Відокремлений підрозділ «Криворізька теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» розташована за адресою: пл.Енергетиків, буд.1, м.Зеленодольськ, Апостолівський р-н, Дніпропетровська область, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Працівникам ВП «Криворізька теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надсилало на адресу АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та ВП «Криворізька теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» рекомендованими листами з повідомленням про вручення поштового відправлення (про що свідчать списки рекомендованої кореспонденції, рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення) Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначені особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "а"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме:

супровідним листом від 10.01.2025 №0400-010507-8/5486 направлено розрахунок від 03.01.2025 №321/Р на суму 732683,81 грн (з січня 2025 року), складений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області. У супровідному листі зазначено, що місячний розмір фактичних витрат на виплату пільгових пенсій в січні 2025 року становить 758136,86 грн;

супровідним листом від 07.02.2025 №0400-010507-8/25716 направлено розрахунки: від 03.02.2025 №4023/Р (з лютого 2025 року) на суму 724094,71 грн, складений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області; від 07.01.2025 №11/Р (з січня 2025 року) на суму 14587,23 грн, складений ГУ ПФУ в м.Києві; від 14.01.2025 №1100-0504-9/2875 (з січня 2025 року), складений ГУ ПФУ в Кіровоградській області. У супровідному листі зазначено, що місячний розмір фактичних витрат на виплату пільгових пенсій в лютому 2025 року становить 753868,87 грн;

супровідним листом від 14.03.2025 №0400-010507-8/52329 направлено розрахунок від 03.03.2025 №5317/Р (з березня 2025 року) на суму 774549,14 грн, складений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області; розрахунок від 10.03.2025 №7274/Р (додатковий) на суму 11905,66 грн, складений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області. У супровідному листі зазначено, що місячний розмір фактичних витрат на виплату пільгових пенсій в березні 2025 року становить 849362,87 грн.

Визначена вказаними розрахунками сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 колишнім працівникам ВП «Криворізька теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» за період з січня 2025 року по березень 2025 року відповідачем за первісним позовом не сплачена, доказів іншого суду не надано.

Управління заявляє до відшкодування загальну суму заборгованості ВП «Криворізька теплова електрична станція» АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з січня 2025 року по березень 2025 року включно в розмірі 2361368,60 грн, що відображено в загальному розрахунку суми відшкодування, долученому до позовної заяви.

Враховуючи несплату відповідачем за первісним позовом суми заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період 01.01.2025 - 01.04.2025 у розмірі 2361368,60 грн у добровільному порядку, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулось із позовом до суду. У свою чергу, Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго», вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо складання стосовно АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» та направлення на його адресу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період з 01.01.2025 - 01.04.2025, звернулося до суду із зустрічним позовом.

V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України №1058-ІV, зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Статтею 13 Закону №1788-XII визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

- за пунктом "а" - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;

- за пунктами "б"-"з" - працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.

Пунктом 2 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Покриття витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до статей 13 і 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частин другої і третьої статті 114 цього Закону до досягнення пенсійного віку, визначеного статтею 26 цього Закону, здійснюється у такому порядку:

підприємства та організації (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України; на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 цього Закону, - до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону за раніше діючим порядком;

за рахунок коштів Державного бюджету України пенсії, призначені особам відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (стосовно осіб, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пунктів 2-8 частини другої статті 114 цього Закону (стосовно осіб, які працювали у сільськогосподарських товаровиробників, які на дату відшкодування віднесені до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) та частини третьої статті 114 цього Закону.

У разі недостатності зазначених коштів фінансування суми, якої не вистачає для повного покриття витрат на виплату та доставку таких пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених особам, у тому числі, відповідно до пункті, "б"-"з" частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ за Списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями до набуття пенсіонером права на пенсію за віком. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених Пенсійним фондом України після 01 січня 2004 року, не пов'язаний з датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 20.02.2019 у справі №809/602/17, від 28.02.2019 у справі №808/329/17, від 12.03.2019 у справі №809/602/17 від 25.04.2019 у справі №816/3653/15.

Отже, обов'язок відшкодування відповідачем за первісним позовом Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком №2, встановлений діючим законодавством.

Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 (по тексту - Інструкція №21-1), визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 1.3 Інструкції №21-1 застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 2.1.1. Інструкції №21-1 платниками страхових внесків є страхувальники - роботодавці, зокрема, підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до пункту 6.1. Інструкції №21-1 для підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України) відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім тих, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за Списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України;

особам, які були зайняті на інших роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктами 6.4 та 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема «Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи» (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.

За приписами пункту 6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Отже, на роботодавця покладений обов'язок з відшкодування у повному розмірі витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, в частині пільгових пенсій, призначених на підставі пунктів "б"-"з" статті 13 Закону №1788-ХІІ, пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV. При цьому суд зазначає, що позивач (за первісним позовом) зобов'язаний визначити належні до відшкодування роботодавцем суми фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, а відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених органом Пенсійного фонду. Слід зазначити і те, що під час розгляду справи відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) не ставить під сумнів наявність в нього обов'язку відшкодувати Пенсійному фонду витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону №1788-XII та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону №1058-IV.

Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період, які надсилаються роботодавцю. Органи Пенсійного фонду зобов'язані повідомити підприємство про настання обставин, які впливають на суму відшкодування, шляхом надіслання відповідного розрахунку.

З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання вимог пункту 6.4 Інструкції №21-1 позивачем за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) складені та направлені на адресу відповідача за первісним позовом розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону № 1788-XII, та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону № 1058-ІV за Списком № 2, якими визначався розмір щомісячних внесків за спірний період.

Супровідним листом від 10.01.2025 №0400-010507-8/5486 (розрахунок від 03.01.2025 №321/Р) відповідача за первісним позовом було повідомлено про розмір сум до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з січня 2025 року.

Надалі Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направляло відповідачу супровідним листом від 07.02.2025 №0400-010507-8/25716 розрахунки від 03.02.2025 №4023/Р, від 07.01.2025 №11/Р та від 14.01.2025 №1100-0504-9/2875 та супровідним листом від 14.03.2025 №0400-010507-8/52329 розрахунки від 03.03.2025 №5317/Р та від 10.03.2025 №7274/Р (додатковий), якими відповідачу за первісним позовом було повідомлено про необхідність сплати відповідних сум для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з огляду на зміну розміру таких сум.

При цьому, вказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідачем не оскаржені, а отже визначені ними суми належних до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є узгодженими. Доказів зворотного до суду не надано.

Отримавши вищевказані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (про що відповідач за первісним позовом не заперечує), не надавши на них до Пенсійного органу жодних заперечень та не оскарживши ці розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив їх, а отже ці розрахунки є узгодженими та підлягали сплаті. Аналогічний висновок вказано Верховним Судом у постановах від 28.05.2020 у справі №826/7913/17, від 14.05.2021 у справі № 812/1125/17, від 28.07.2022 у справі № 812/630/17.

Отже, вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем за первісним позовом оскаржені не були, тобто останній був згоден із зазначеними в них сумами фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно доказів протилежного суду не надано. Крім того, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.

Щодо аргументів зустрічного позову щодо порушення строків направлення розрахунків, то суд вважає такі помилковими, оскільки, як встановлено судом та зазначено позивачем за первісним позовом, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області був складений розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій від 03.01.2025 №321/Р, який направлено на адресу підприємства супровідним листом від 10.01.2025 №0400-010507-8/5486, тобто до 20-го січня поточного року, як передбачено пунктом 6.4 Інструкції №21-1.

Разом з тим, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії не є сталим, оскільки відповідно чинного пенсійного законодавства пенсії можуть бути перераховані, що враховано положеннями Інструкції №21-1, пунктом 6.7 якої передбачено, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії. Водночас, про такі зміни підприємство також повідомляється шляхом направлення розрахунку, при цьому обов'язок направляти підприємству рішення про перерахунок пенсії чи будь-які інші документи, що стали підставою для зміну розміру пенсії, у органу Пенсійного фонду України відсутній.

Щодо доводів представника АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про ненадання підприємству детального розрахунку суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період у розрізі пенсіонерів, розпоряджень УПФУ про призначення пенсії, витягів з відомостей на зарахування пенсій на карткові рахунки пенсіонерів, відривних талонів від відомостей на виплату пенсії, довідок про виплату пенсій, а також ненадання відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, сформованих згідно з додатком 8, що передбачено пунктом 6.5 Інструкції №21-1, суд зауважує, що Інструкцією №21-1 передбачено надсилання платнику лише розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що відповідно до матеріалів справи і було вчинено органом Пенсійного фонду України.

Суд зазначає, що єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок фактичних витрат відповідного органу ПФУ.

Також представник АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» зауважила, що порівняний аналіз зазначених довідок з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з січня 2025 - березня 2025 свідчить про наявність деяких розбіжностей, щодо яких представник Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області пояснила, що, крім розміру основної пенсії, особа має право на доплати до пенсії, що передбачені чинним законодавством і обов'язок відшкодування яких у відповідача відсутній, у зв'язку з чим розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та довідки щодо отриманої пенсіонерами пенсії можуть містити різні суми.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 6.6. Інструкції № 21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню. Відповідно у випадку включення до пенсії певних надбавок та підвищень, призначених відповідно до законодавства України, такі не включались до розрахунків фактичних витрат.

Матеріали справи не містять належним та допустимих доказів неправильного розрахунку відповідачем заявленої до стягнення суми, відповідно доводи позивача за зустрічним позовом у цій частині не підлягають задоволенню.

Стосовно тверджень АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про несвоєчасного надіслання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по ОСОБА_1 , то судом встановлено, що направлений на адресу підприємства супровідним листом від 10.01.2025 №0400-010507-8/5486 розрахунок від 03.01.2025 №321/Р не містить відомостей щодо фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по вказаному пенсіонеру. Разом з тим, розрахунок № 11/Р від 07.01.2025, який містить розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_1 на суму 14587,23 грн, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надіслало відповідачу за первісним позовом супровідним листом за №0400-010507-8/25716 від 07.02.2025, тобто з порушенням строку, передбаченим Інструкцією №21-1.

Суд зауважує, що несвоєчасне направлення розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не звільняє підприємство від обов'язку відшкодувати наявну заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Чинне законодавство України не встановлює такого наслідку порушення строку направлення розрахунку, як визнання його недійсним чи протиправним. Несвоєчасність направлення органами Пенсійного фонду України розрахунку, не впливає на встановлення наявності і визначення розміру сум витрат на виплату і доставку пільгових пенсій працівникам, та не звільняє відповідача від обов'язку їх відшкодування. Вказані висновки наведені у постанові Верховного Суду від 21.02.2019 у справі № 804/323/16.

Щодо надання позивачем за первісним позовом відомостей про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах по особам, яким призначена пенсія на пільгових умовах з урахуванням стажу роботи на підприємствах 00130872 ПАТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», 38024604 Відокремлений підрозділ «Придніпровська теплова електрична станція» Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», що не стосується предмета спору, на чому звернув увагу представник АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», то суд враховує надані представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пояснення, що докази в цій частині були долучені до матеріалів розглядуваної справи помилково. відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по цим пенсіонерам до суми заборгованості відповідача включено не було.

Стосовно доводів АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про відсутність підписів уповноважених осіб на долучених до матеріалів справи списках на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки банків, відомостях про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, а також на даних з підсистеми Призначення та виплати пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС), то Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зауважило, що відповідно до пункту 4-1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1), заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

За пунктом 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, серед іншого, сканує документи (на створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис); надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Таким чином, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Відповідно до пункту 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596 (далі - Порядок № 1596), органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - Списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - Опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках.

Згідно з абзацом третім 3 пункту 13 Порядку № 1596 за договорами, зазначеними у пункті 3 цього Порядку, та за наявності технічних можливостей сторін цих договорів списки, а також документи та відомості, необхідні для відкриття рахунків одержувачам за зверненнями органів Пенсійного фонду України, органів соціального захисту населення, можуть подаватися в електронній формі з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри відповідно до вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики.

Таким чином, надані до суду докази по справі, до яких відповідач за первісним позовом висловив сумніви щодо їх достовірності за відсутності фізичних підписів, є витягами з електронних пенсійних справ або з відповідних інформаційних баз, тому не містять паперового вигляду з підписом відповідних посадових осіб. При цьому суд зазначає, що відповідно до частини шостої статті 18 Закону України від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

Водночас щодо наявності повноважень у осіб, які підписували (створювали) списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки банків, відомостях про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, а також на даних з підсистеми Призначення та виплати пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС) АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» заперечень не висловило.

Таким чином, надані до матеріалів справи письмові докази належним чином підтверджують виконання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області обов'язку надсилання на адресу відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсії за період січень 2025 року - березень 2025 року на загальну суму 2361368,60 грн.

Отже, відповідні позовні вимоги за зустрічним позовом заявлені безпідставно та не підлягають задоволенню.

Суд підсумовує, що єдиним документом, на підставі якого відповідач має нести обов'язок згідно з чинним законодавством по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, є розрахунок відповідного органу ПФУ, яким виплачені відповідні кошти пенсіонерам. Разом з тим, у матеріалах справи також наявні документи з пенсійних справ (протоколи про призначення пенсії, розпорядження про перерахунки пенсії, підтверджуючі довідки про пільговий стаж роботи), витяги зі списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки, відомості про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах (додаток 8 до Інструкції № 21-1), заяви про призначення пенсій. Вказані розрахунки у встановленому законом порядку відповідачем оскаржені не були, обставини призначення пільгової пенсії та обов'язок щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії відповідачем за первісним позовом не спростовані.

Отже, відповідач за первісним позовом зобов'язаний відшкодувати суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у розмірі визначеному позивачем.

У відповідності до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Станом на день вирішення спору суду не надано доказів погашення АТ «ДТЕК Дніпроенерго» заборгованості перед Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №2 за період з січня 2025 року по березень 2025 року по ВП «Криворізька теплова електрична станція» в сумі 2361368,60 грн.

Згідно зі статтею 23 Закону №1058-IV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Враховуючи, що позовні вимоги первісного позову документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а також те, що за відповідачем обліковується заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з січня 2025 року по березень 2025 року у розмірі 2361368,60 грн, а доказів її погашення суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення зазначеної заборгованості підлягають задоволенню.

Решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки жодного правового значення для правильного вирішення справи не мають.

VI. Висновки суду.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача за первісним позовом заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з січня 2025 року по березень 2025 року у розмірі 2361368,60 грн. Водночас доводи позивача за зустрічним позовом про протиправність дій щодо складання та направлення розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, призначених особам, які були зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України, за період з 01.01.2025 - 01.04.2025 не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, є необґрунтованими, а тому зустрічний позов не підлягає задоволенню.

VII. Розподіл судових витрат.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні зустрічного позову, за відсутності доказів понесення судових витрат відповідачем, підстав для їх розподілу немає.

Згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки позивачем за первісним позовом не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період січень - березень 2025 року у розмірі 2 361 368,60 грн (два мільйони триста шістдесят одна тисяча триста шістдесят вісім гривень 60 копійок) на р/р НОМЕР_1 , ПАТ «Державний ощадний банк України» МФО 305482, ЄДРПОУ 21910427.

У задоволенні зустрічного позову Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач за первісним позовом (відповідач за зустрічним позовом) - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.

Відповідач за первісним позовом (позивач за зустрічним позовом) - Акціонерне товариство «ДТЕК Дніпроенерго», місцезнаходження: вул. Фанатська, буд. 20, м. Запоріжжя, 69006, код ЄДРПОУ 00130872.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 16.10.2025.

Суддя К.В.Мінаєва