Ухвала від 17.10.2025 по справі 200/7984/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

17 жовтня 2025 року Справа №200/7984/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення в адміністративній справі № 200/7984/24 за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Донецького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити з 01.03.2023 року нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень, та виплатити заборгованість зі щомісячної доплати до пенсії ОСОБА_1 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», яка виникла з 01.03.2023 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року по справі №200/7984/24 адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3, ЄДРПОУ 13486010) поновити ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.03.2023 року нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень, з урахуванням виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задоволено частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року в справі № 200/7984/24 - скасовано в частині задоволення позовних вимог про:

визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2023 по 14.05.2024 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб".

зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 з 01.03.2023 по 14.05.2024 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень, з урахуванням виплачених сум, а позовні вимоги в цій частині - залишено без розгляду.

В іншій частині, тобто, за період з 15.05.2024, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року в справі № 200/7984/24 - залишено без змін.

08.10.2025 року до суду надійшла заява від позивача, в якій останній просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року в справі № 200/7984/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у 10-ти денний строк з дня отримання ухвали суду подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року в справі № 200/7984/24.

В обґрунтування вказаної заяви зазначає, що на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у вересні 2025 року було проведено нарахування доплати до пенсії згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень. Після проведення перерахунку розмір пенсійної виплати склав 24294,49 грн., однак до виплати встановлено 23610,00 грн.

У зв'язку із зменшенням суми виплати яку було відображено у його особистому кабінеті ВЕБ порталу ПФУ позивачем було сформовано запит ВЕБ-05001-Ф-С-25-189416 від 09.09.2025 року у якому позивач просив повідомити про причини такого зменшення розміру виплати, а також надати інформацію про розмір заборгованості який нараховано на виконання вказаного рішення суду, та за який період її обраховано.

Після надсилання вказаного запиту, Відповідачем було видалено з особистого кабінету порталу ПФУ позивача відомості про нарахування доплати до пенсії згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 гривень та розмір пенсійної виплати зазначено у попередньому рівні, а саме 22 294.49 грн.

07 жовтня 2025 року Відповідач на адресу позивача надав відповідь № 41174-37198/Г-02/8 0500/25 в якій зазначив наступне:

“Ваше звернення від 09.09.2025 №ВЕБ-05001-Ф-С-25-189416, що надійшло засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України, зареєстроване 09.09.2025 за вх. №37198/Г-0500-25, розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Головне управління) відповідно до Закону України 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян». За результатами розгляду повідомляється наступне. Ви перебуваєте на обліку в Головному управлінні як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821, яка набрала чинності 17 липня 2025 року (далі - Постанова №821), затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. Пунктом 1 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою №821, визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Враховуючи зазначене, здійснити перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №200/7984/24, яке набрало законної сили 26.08.2025, можливо лише після врегулювання питань, пов'язаних з реалізацією Постанови №821.»

Таким чином до теперішнього часу, вже майже два місяці, рішення суду фактично залишається не виконаним. Будь яких дій з метою виконання судового рішення Відповідачем з 26.08.2025 року по теперішній час не здійснено.

Вивчивши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно ст. 129-1 Конституції України - судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

У відповідності до частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

За приписами частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 382 КАС в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частинами першою-третьою, шостою статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Відповідно до частини десятої статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що КАС України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.

Відповідач, у листі від 07.10.2025 № 41174-37198/Г-02/8-0500/25 зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року №821, яка набрала чинності 17 липня 2025 року, затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень. Пунктом 1 Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого Постановою №821, визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Враховуючи зазначене, здійснити перерахунок пенсії на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.05.2025 у справі №200/7984/24, яке набрало законної сили 26.08.2025, можливо лише після врегулювання питань, пов'язаних з реалізацією Постанови №821.

Суд звертає увагу, що надані суб'єктом владних повноважень докази, не свідчать про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року по справі №200/7984/24 в повному обсязі.

Стосовно строку подання звіту про виконання рішення у справі, суд зазначає наступне.

Законом України від 24 лютого 2022 року N2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і дотепер.

Суд звертає увагу, що введення на території України воєнного стану є перешкодою для нормального функціонування підприємств, установ та організацій у звичайному режимі, отже, Приймаючи до уваги, що матеріали справи не містять відомостей про виконання відповідачем рішення суду, суд дійшов висновку про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16 травня 2025 року по справі №200/7984/24 у місячний строк з дня отримання цієї ухвали Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви Позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 16 травня 2025 року по справі №200/7984/24.

На підставі викладеного, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 16 травня 2025 року у справі №200/7984/24 - задовольнити частково.

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 16 травня 2025 року у справі №200/7984/24.

Попередити керівника Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров