Постанова від 07.10.2025 по справі 904/5224/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.10.2025 року м.Дніпро Справа № 904/5224/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Дарміна М.О.(доповідач),

суддів: Чус О.В., Кощеєва І.М.

при секретарі судового засідання Карпенко А.С.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 (суддя Манько Г.В. Повне рішення складено 26.02.2025) у справі № 904/5224/24

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця"

до Приватного акціонерного товариства "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ"

про стягнення 1 125 830 грн. 04 коп.

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог та рішення суду першої інстанції:

Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з приватного акціонерного товариства "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат" плати за користування вагонами в розмірі 1 098 178 грн. 20 коп., збір за зберігання вантажу в розмірі 27 651 грн. 84 коп. та судових витрат у справі.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 у справі №904/5224/24 позов задоволено повністю.

Стягнуто з Приватного акціонерного товариства "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат" (50102, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Рудна, 47, ідентифікаційний код 00190905) на користь акціонерного товариства "Українська залізниця" (03680, м. Київ, вул. Єжи Гедройця, 5, ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії "Приднапровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" (49602, м. Дніпро, пр. Д.Яворницького, 108, ідентифікаційний код 40081237) плати за користування вагонами 1 098 178 грн. 20 коп., збір за зберігання вантажу 27 651 грн. 84 коп., судовий збір в сумі 16 887 грн. 45 коп.

Приймаючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд виходив з того, що позивачем надані належні та допустимі докази на підтвердження того, що затримка вагонів на станції підходу до станції призначення відбулась через неможливість приймання їх станцією призначення з причин скупчення на ній вагонів, що прибули на адресу відповідача, у зв'язку з неприйняттям вагонів вантажовласником - Приватним акціонерним товариством "Інгулецький ГЗК" і несвоєчасним вивільненням колій від вантажу, що прибув на його адресу, які складені відповідно до встановлених законодавством вимог. Розрахунок плати за користування вагонами та збір за зберігання вантажу проведено позивачем у відповідності до норм чинного законодавства та обставин справи, позиція позивача підтверджується матеріалами справи та не спростована відповідачем належними доказами.

Підстави, з яких порушено питання про перегляд судового рішення та узагальнені доводи апеляційної скарги:

Не погодившись з вказаним рішенням, через систему « Електронний суд» Приватне акціонерне товариство "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 у справі № 904/5224/24 скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Узагальнення доводів апеляційної скарги:

Апеляційна скарга обґрунтована наступним:

Господарський суд помилково не врахував вимоги листа АТ «Укрзалізниця» № ЦМ-13/693 від 05.04.2022, який звільняє замовників від плати за користування вагонами за час дії комендантської години на території станції призначення (станція Інгулець). Оскільки спірне нарахування стосується періоду дії воєнного стану (червень 2024 року), Позивач мав виключити час комендантської години з розрахунку, але цього не зробив. У результаті, ПрАТ «ІНГЗК» вважає, що АТ «Укрзалізниця» надлишково нарахувало 459 484,80 грн з ПДВ. Суд першої інстанції не надав мотивованої оцінки цим доводам Відповідача про необхідність перерахунку і не дослідив причини, з яких АТ «Укрзалізниця» не склало передбачені телеграмним розпорядженням акти загальної форми для засвідчення факту дії комендантської години, хоча це було його прямим обов'язком.

Нарахування плати є неправомірним, оскільки вагони подавалися на під'їзну колію ПрАТ «ІНГЗК» із порушенням умов Договору про експлуатацію (зокрема, п. 7 Договору № ПР/М-20240НЮдч), відповідно до якого кількість зданих вагонів не відповідала кількості прибулих. Представники Відповідача неодноразово фіксували свої заперечення у відомостях ф. ГУ-46, вказуючи на неможливість приймати вагони через перевищення переробної спроможності під'їзних колій. Суд першої інстанції проігнорував ці вагомі заперечення Відповідача та докази порушення Позивачем договірних умов, що також ставить під сумнів правомірність стягнення всієї суми позову.

Узагальнені доводи інших учасників провадження у справі:

Позивач не скористався своїм правом згідно ч.1 ст. 263 ГПК України та не надав суду відзиву на апеляційну скаргу, що згідно ч. 3 ст. 263 ГПК України не перешкоджає перегляду оскаржуваного рішення суду першої інстанції.

Процедура апеляційного провадження в апеляційному господарському суді:

Згідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.03.2025 у даній справі визначена колегія суддів у складі: головуючий, доповідач суддя Дармін М.О., судді: Чус О.В., судді Кощеєв І.М.

Ухвалою суду від 17.03.2025 відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, до надходження до Центрального апеляційного господарського суду матеріалів справи № 904/5224/24. Доручено Господарському суду Дніпропетровської області надіслати до Центрального апеляційного господарського суду матеріали справи №904/5224/24.

21.03.2025 до Центрального апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи № 904/5224/24.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 24.03.2025 Відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 у справі № 904/5224/24. Розгляд справи призначено у судовому засіданні на 07.10.2025 об 10:00 годин.

07.10.2025 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови Центрального апеляційного господарського суду.

Як вірно встановлено місцевим господарським судом, підтверджено матеріалами справи і не оспорюється сторонами спору:

Акціонерним товариством "Українська залізниця" (далі Залізниця) та приватним акціонерним товариством "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат" (власник колії) укладено договір №ПР/М-20240/НЮдч від 20.03.2020р. про експлуатацію залізничної колії "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат", яка примикає до станції Інгулець регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі Договір).

Згідно зі Статутом залізниць України, Правилами перевезень вантажів залізничним транспортом України і на умовах цього договору експлуатується під'їзна колія, яка належить власнику, що примикає до станції Інгулець Регіональної філії "Придніпровська залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця": стрілкою №5 до продовження станційної колії №3 та стрілкою №23 до продовження станційної колії №2. Під'їзна колія обслуговується власним локомотивом. Межею під'їзної колії є знаки "Межа під'їзної колії" встановлені на продовженні колії №3 біля вхідного світлофора "НІ", на продовженні колії №2 біля вхідного світлофора "НІІ" (п. 1 Договору).

Розгорнута довжина під'їздної колії складає 50 624 грн. 66 коп. погонних метрів (п. 2 Договору).

У межах смуги відведення під'їздною колією і спорудами власника колії зайнято ділянку площею 0 кв. м. (п. 3 Договору).

Рух поїздів на під'їзній колії здійснюється з додержанням Правил технічної експлуатації залізниць України, Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України, Інструкції з сигналізації на залізницях України, Інструкції про порядок обслуговування і організації руху на під'їзній колії (п. 4 Договору).

Ппро готовність вагонів до відправлення з під'їзної колії відповідальний працівник залізничного цеху ПрАТ «ІНГЗК" повідомляє по телефону відповідального працівника станції примикання Інгулець залізниці не пізніше, ніж за одну годину до пред'явлення вагонів до здачі залізниці, з наступним наданням письмового повідомлення за формою, встановленою Правилами користування вагонами і контейнерами, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 25.02.1999 №113 (п. 8 Договору).

З під'їздної колії вагони здаються за повідомленями: вагони, навантажені концентратом залізорудним - цілими маршрутами, сформованим у відповідності з ПТЕ і планом формування поїздів; інші - у тій кількості, у якій були передані. З під'їздної колії ПРАТ "ІНГЗК" на станцію Інгулець, вагони здаються у кількості не більше 240 осей, максимальною вагою 5100 тонн. Вагони, що повертаються з під'їзної колії, подаються локомотивом власника колії на одну з колій №1, 2, 3, IV, 5, 6, 7, 8, 9, 10 станції Інгулець, за вказівкою чергового по залізничній станції Інгулець, де здійснюється приймання вагонів залізницею у технічному та комерційному відношенні (п. 9 Договору).

Середньодобова переробна спроможність по основним вантажним фронтам наведена у додатку 1 до договору. Час перебування вагонів на під'їзній колії обчислюється з моменту закінчення передавальних операцій при передачі вагонів залізницею власнику колії до моменту закінчення цих операцій при поверненні вагонів залізниці (п. 10 Договору).

Акціонерним товариством "Українська залізниця" (далі Залізниця) та приватним акціонерним товариством "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат" (власник колії) підписано додаткову угоду №4 ПР/М-20240 /НЮдч до договору №ПР/М-20240/НЮдч від 20.03.2020р.

Пункт 21 Договору викладено у новій редакції: "21 Цей договір вважається укладеним з моменту підписання його сторонами та скріплення печатками сторін, і діє з 01.04.2020р. до 31 березня 2025р. включно".

Відповідно до ст.17 Статуту залізниць України перевезення вантажів залізничним транспортом організовується на договірних засадах. Надання залізницею вантажовласнику (відповідачу) послуг, пов'язаних з перевезенням вантажів, здійснюється на підставі Договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом від 25.02.2020р. (далі - Договір про надання послуг).

Відносини щодо подачі і забирання вагонів між Регіональною філією "Придніпровська залізниця" та ПрАТ "Інгулецький ГЗК" здійснюється на підставі договору № ПР/М-20240/НЮдч від 20.03.2020р. "Про експлуатацію залізничної під'їзної колії Публічного акціонерного товариства "Інгулецький гірничо - збагачувальний комбінат", яка примикає до станції Інгулець регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - Договір).

На кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну) за формою, наведеною у додатку 1 до Правил оформлення перевізних документів. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони одержувача. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу разом з вантажем.

Пунктом 6.4 Правил реєстрації та експлуатації власних вантажних вагонів, встановлено, що перевезення власних вагонів у завантаженому і порожньому стані у всіх випадках (передислокація, ремонт тощо) оформляється перевізним документом (накладною) в електронному (із накладенням електронного цифрового підпису) або паперовому вигляді згідно з правилами оформлення перевізних документів. Згідно п. 1.5 Правил оформлення перевізних документів перевезення власних (орендованих) локомотивів і вагонів у завантаженому та порожньому стані оформлюються перевізними документами.

Порядок та розмір нарахування плати за перевезення власних приватний порожніх вагонів встановлений у п.14 розділу 2 Тарифного керівництва 1.

Порожні власні вагони, які перевозяться залізницею за повними перевізними документами зі сплатою провізної плати, мають статус "вантажу", який залізниця зобов'язана доставити на станцію призначення у цілості та збереженості і видати його одержувачу, зазначеному в накладній, а одержувач має щодо залізниці права та обов'язки, передбачені Статутом залізниць України.

Згідно приписів ст.ст. 46, 47 Статуту залізниць України, п.15 Договору одержувач зобов'язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що прибув на його адресу, навіть поставка якого йому не передбачена планом (договором, контрактом, замовленням, нарядом тощо). За несвоєчасне забирання вантажу справляються відповідні плата і збори.

В червні 2024 року за накладними залізницею було прийнято до перевезення на адресу одержувача ПрАТ "Інгулецький ГЗК" порожні власні вагони.

На шляху прямування, відповідно до вимог п.п. 9, 10 Правил користування вагонами, вагони було затримано за наказами №112 від 02.06.2024, №113 від 02.06.2024, №115 від 03.06.2024, №119 від 06.06.2024 через зайнятість колій на станції призначення Інгулець з вини одержувача ПрАТ "Інгулецький ГЗК".

Накази про затримку спірних вагонів на підходах до станції призначення було видано через наявність на коліях станції призначення Інгулець неприйнятих ПрАТ "Інгулецький. ГЗК" вагонів, що надійшли на його адресу та які заважали залізниці виконувати технологічні операції з вантажами.

За фактом затримки станціями Кривий Ріг - Сортувальний, Кривий Ріг-Західний у порядку, передбаченому п.п. 9,10 Правил користування вагонами та контейнерами, складено акти про затримку вагонів форми ГУ-23а №35 від 02.06.2024, №33 від 02.06.2024. №34 від 02.06.2024, №38 від 09.06.2024, №36 від 06.06.2024. №37 від 08.06.2024, №3;5 від 03.06.2024 (початок затримки). №35 від 03.06.2024 (кінець затримки).; акти загальної форми ГУ-23 № 33 від 02.06.2024, №34 від 02.06.2024, № 15185 від 03.06.2024, № 36 від 06.06.2024.

Вагони, то прибули на станцію призначення Інгулець, своєчасно не забиралися Відповідачем на під'їзну колію, про що було складено акти загальної форми ГУ-23 №3263 від 03.06.2024, №3264 від 03.06.2024. №3274 від 04.06.2024, №3275 від 04.06.2024. №3276 від 04.06.2024, №3279 від 04.06.2024, №3289 від 05.06.2024, №3291 від 05.06.2024, №3297 від 05.06.2024, №3298 від 05.06.2024, №3299 від 05.06.2024. №3304 від 06.06.2024. №3305 від 06.06.2024, №3311 від 06.06.2024, №3317 від 07.06.2024, №3324 від 07.06.2024, №3325 від 07.06.2024, №3318 від 07.06.2024, №3325 від 07.06.2024, №3330 від 08.06.2024, №3331 від 08.06.2024, №3335 від 08.06.2024. №3340 від 09.06.2024. №3344 від 09.06.2024. №3345 від 09.06.2024, №3346 від 09.06.2024. №3352 від 09.06.2024. №3360 від 10.06.2024, №3383 від 11.069.2024, №3385 від 11.06.2024, №3386 від 11.06.2024, №3410 від 13.06.2024, №3411 від 13.06.2024, №3414 від 13.06.2024.

За весь час затримки вагонів з вини вантажовласника було нараховано плату за користування за відомостями ф.ГУ-46 №№ 05069353, 06069357, 06069358, 67059359, 07069360, 08069362, 09069363, 10069366, 10069367, 11069370, 11069373, 12069374, Г2069375, 12069376, 13069377, 13069378, 14069379, 15069381, 16069382, 16069383, 17069384, збір за зберігання вантажу за накопичувальними картками ф.ФДУ-92 №№05069121, 05069122, 05069123, 05069124, 06069126, 06069127, 06069128, 06069129, 08069134, 08069135, 12069146, 13069151 в загальній сумі 1125 830,04 грн. (з ПДВ).

Відомості плати за користування вагонами та накопичувальні картки працівниками ПрАТ "Інгулецький ГЗК" було підписано із запереченням, згідно якого Відповідач не визнає своєї вини в затримці та зазначає, що не погоджується із часом затримки, оскільки вагони подано під час комендантської години.

Несвоєчасне забирання з колій станції Інгулець одержувачем вантажів, які прибували на адресу відповідача, є порушенням вимог ст.46 Статуту залізниць України.

Зайнятість приймально - відправних колій по станції Інгулець, згідно технологічного процесу роботи станції планує поїзний диспетчер дирекції з урахуванням підводу під навантаження вагонів, маневрових робіт, для обгону локомотива, прийняття для відправлення навантажених і порожніх власних вагонів, які ПрАТ "Інгулецький ГЗК" пред'являє залізниці до перевезення, прийняття для відправлення навантажених і порожніх власних вагонів, які пред'являють залізниці до перевезення його контрагенти, для видачі одержувачам прибулих вантажів, підготовки вагонів в комерційному і технічному відношенні вагонів перед пред'явленням до забирання на під'їзну колію та інших технологічних процесів станції пов'язаних з перевезенням вантажів.

Відповідно до п.16.4 Правил технічної експлуатації залізниць України, черговий по станції зобов'язаний забезпечити наявність вільних колій для своєчасного приймання поїздів.

Акти загальної форми, складені на станції Інгулець за весь час затримки вагонів на станції підходу Кривий Ріг Західний до станції призначення по наказу № 112 за період 04год. 14хв. 02.06.2024р. по 02.06.2024р. 21год.43хв. Акти загальної форми, складені на станції Інгулець за весь час затримки вагонів на станції підходу Кривий Ріг Західний до станції призначення по наказу № 113 за період 22год. 10хв. 02.06.2024р. по 09.06.2024р. 20гоо.30хв. Акти загальної форми, складені на станції Інгулець за весь час затримки' вагонів на станції підходу Кривий Ріг Сортувальний до станції призначення по наказу № 115 за період 06год. 10хв. 03.06.2024р. по 03.06.2024р. 10год. 35хв. Акти загальної форми, складені на станції Інгулець за весь час затримки вагонів на станції підходу Кривий Ріг Західний до станції призначення по наказу № 119 за період 22год. 10хв. 06.06.2024р. по 08.06.2024р. 12год.00хв.

Приписами ст. 42 Статуту залізниць України визначено, що залізниця зобов'язана повідомити одержувача в день прибуття вантажу або до 12-ої години наступного дня. Якщо залізниця не повідомить про прибуття вантажу, одержувач звільняється від внесення плати за користування вагонами і за зберігання вантажу до того часу, як буде надіслано повідомлення. За угодою між одержувачем і станцією вагони можуть подаватися без попереднього повідомлення.

Позивач у відповідності до п.4 Правил користування вагонами та контейнерами, п. 5 Договору своєчасно повідомив відповідача про готовність залізниці передати на під'їзну колію відповідача вагони, щодо яких станцією Інгулець складено акти загальної форми. Відповідні записи-повідомлення відображено в Книгах повідомлень про час подавання вагонів під навантаження або вивантаження ф. ГУ-2. Повідомлення одержувача про прибуття на його адресу вагонів підтверджується відмітками у графі 49 накладних внутрішнього сполучення і графі 35 накладних міжнародного сполучення (Е-повідомлення).

Згідно положень п.6 Договору, вагони для під'їзної колії Власника подаються локомотивом залізниці на одну з колій станції Інгулець за вказівкою чергового по станції, де здійснюються передавальні операції з вагонами у технічному та комерційному відношенні. Подальший рух вагонів здійснюється локомотивом власника колії". Пунктом 7 Договору встановлено, що всі вагони здаються на під'їзну колію у тій кількості, в якій прибули на станцію Інгулець, але не більше 260 осей, вагою не більше 1430 тонн. Умовами укладеного між позивачем та Відповідачем Договору передбачено, що максимальна кількість вагонів у кожній партії, що передається підприємству, не повинна перевищувати 65 вагонів. Пунктом 9 Договору визначено, що з під'їзної колії вагони здаються за повідомленнями: вагони, навантажені концентратом залізорудним - цілими маршрутами, сформованими у відповідності з ПТЕ і планом формування поїздів; інші - у тій кількості, у якій були передані. Вагони, що повертаються з під'їзної колії, подаються локомотивом власника колії на одну з колій станції Інгулець.

Відповідно до ст. 7 Статуту залізниць України станції здійснюють операції, пов'язані з перевезенням пасажирів, багажу, вантажобагажу, з прийняттям, видачею вантажів вагонними, дрібними відправками та в контейнерах, а за договорами з відправниками - їх навантаження та вивантаження.

Заперечення Відповідача, наведені ним при підписанні відомостей ф.ГУ-46 та накопичувальних карток ф.ФДУ-92, що є розрахунковими документами, не стосуються нарахування плати за користування та збору за зберігання в період дії комендантської години.

Приписами ст. 121 Статуту залізниць України та п.16 Правил користування вагонами та контейнерами визначено перелік обставин, за яких вантажовласник звільнюється від плати за користування вагонами.

Заперечення, наведені Відповідачем у відомостях ф.ГУ-46 та актах загальної форми ф.ГУ-23, не підпадають під жоден з випадків звільнення ПрАТ "Інгулецькич ГЗК" від плати за користування вагонами.

Пунктом 14 Договору визначено, що власник колії сплачує залізниці: плату за користування вагонами згідно з Правилами користування вагонами та контейнерами; збір за зберігання вантажів у вагонах - у разі затримки їх з причин, залежних від Власника колії, після закінчення терміну безоплатного зберігання, незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї) - згідно з Правилами зберігання вантажів.

Відповідно до п. 3.4 Договору про надання послуг Замовник зобов'язаний сплачувати у визначеному Договором розмірі плату за користування власними вагонами Перевізника: під час виконання вантажних операцій на місцях загального користування; переданих Замовнику на місцях незагального користування; затриманих на станціях в очікуванні подазанн'я під вантажні або інші операції, з причин, які залежать від Замовника; затриманих під час перевезення з інших причин, що не залежать від Перевізника.

Порядок нарахування збору за зберігання вантажу визначено Правилами зберігання вантажів. Згідно п.8 Правил зберігання вантажів, збір за зберігання у вагонах у разі їх затримки з вини одержувача після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї на прикордонних, припортових станціях тощо). Відповідно до п.9 Правил зберігання вантажів факт затримки вантажу засвідчується актом загальної форми.

Встановлено, що позивачем було оформлено відповідні акти форми ГУ-23а. ГУ-23. на підставі яких розраховано плату за користування спірними вагонами в сумі 1098178,20грн, та збір за зберігання вантажу в сумі 27651,84грн, що підлягають стягненню з Відповідача.

Надані позивачем докази підтверджують правомірність нарахування плати за користування вагонами, збору за зберігання вантажу, та безпідставність викладеного Відповідачем у відомостях ф. ГУ-46 та накопичувальних картках заперечення.

За умов відсутності згоди відповідача на списання плати користування вагонами та збору за зберігання вантажу в безспірному порядку позивач правомірно звернувся до суду з визначеними у позовній заяві вимогами.

Обставини справи, встановлені судом апеляційної інстанції та оцінка апеляційним господарським судом доводів учасників провадження у справі і висновків суду першої інстанції:

Заслухавши доповідь судді-доповідача щодо змісту судового рішення, перевіривши повноту встановлення господарським судом обставин справи та докази у справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, а також доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених статтею 269 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів апеляційного господарського суду встановила, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного:

З урахуванням доводів і вимог апеляційної скарги, в порядку частини 1 статті 269 Господарського процесуального кодексу України ,колегією суддів не перевіряється правильність висновків суду першої інстанцїі в частині неоспорюваних сторонами обставин справи відносно того, що відносини щодо подачі і забирання вагонів між Регіональною філією "Придніпровська залізниця" та ПрАТ "Інгулецький ГЗК" здійснюється на підставі договору № ПР/М-20240/НЮдч від 20.03.2020р. "Про експлуатацію залізничної під'їзної колії Публічного акціонерного товариства "Інгулецький гірничо - збагачувальний комбінат", яка примикає до станції Інгулець регіональної філії "Придніпровська залізниця" акціонерного товариства "Українська залізниця" (далі - Договір); що на шляху прямування, відповідно до вимог п.п. 9, 10 Правил користування вагонами, вагони було затримано за наказами №112 від 02.06.2024, №113 від 02.06.2024, №115 від 03.06.2024, №119 від 06.06.2024 через зайнятість колій на станції призначення Інгулець з вини одержувача ПрАТ "Інгулецький ГЗК"; що накази про затримку спірних вагонів на підходах до станції призначення було видано через наявність на коліях станції призначення Інгулець неприйнятих ПрАТ "Інгулецький. ГЗК" вагонів, що надійшли на його адресу та які заважали залізниці виконувати технологічні операції з вантажами.; що за фактом затримки станціями Кривий Ріг - Сортувальний, Кривий Ріг-Західний у порядку, передбаченому п.п. 9,10 Правил користування вагонами та контейнерами, складено акти про затримку вагонів форми ГУ-23а №35 від 02.06.2024, №33 від 02.06.2024. №34 від 02.06.2024, №38 від 09.06.2024, №36 від 06.06.2024. №37 від 08.06.2024, №3;5 від 03.06.2024 (початок затримки). №35 від 03.06.2024 (кінець затримки); акти загальної форми ГУ-23 № 33 від 02.06.2024, №34 від 02.06.2024, № 15185 від 03.06.2024, № 36 від 06.06.2024; що вагони, які прибули на станцію призначення Інгулець, своєчасно не забиралися Відповідачем на під'їзну колію, про що було складено акти загальної форми ГУ-23 №3263 від 03.06.2024, №3264 від 03.06.2024. №3274 від 04.06.2024, №3275 від 04.06.2024. №3276 від 04.06.2024, №3279 від 04.06.2024, №3289 від 05.06.2024, №3291 від 05.06.2024, №3297 від 05.06.2024, №3298 від 05.06.2024, №3299 від 05.06.2024. №3304 від 06.06.2024. №3305 від 06.06.2024, №3311 від 06.06.2024, №3317 від 07.06.2024, №3324 від 07.06.2024, №3325 від 07.06.2024, №3318 від 07.06.2024, №3325 від 07.06.2024, №3330 від 08.06.2024, №3331 від 08.06.2024, №3335 від 08.06.2024. №3340 від 09.06.2024. №3344 від 09.06.2024. №3345 від 09.06.2024, №3346 від 09.06.2024. №3352 від 09.06.2024. №3360 від 10.06.2024, №3383 від 11.069.2024, №3385 від 11.06.2024, №3386 від 11.06.2024, №3410 від 13.06.2024, №3411 від 13.06.2024, №3414 від 13.06.2024; що за весь час затримки вагонів з вини вантажовласника було нараховано плату за користування за відомостями ф.ГУ-46 №№ 05069353, 06069357, 06069358, 67059359, 07069360, 08069362, 09069363, 10069366, 10069367, 11069370, 11069373, 12069374, Г2069375, 12069376, 13069377, 13069378, 14069379, 15069381, 16069382, 16069383, 17069384, збір за зберігання вантажу за накопичувальними картками ф.ФДУ-92 №№05069121, 05069122, 05069123, 05069124, 06069126, 06069127, 06069128, 06069129, 08069134, 08069135, 12069146, 13069151 в загальній сумі 1125 830,04 грн. (з ПДВ).

Спірні правовідносини виникли в зв'язку із здійсненням перевезення вантажів залізницею, а відтак, підпадають під правове регулювання Глави 64 Цивільного кодексу України, Глави 32 Господарського кодексу України, Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 457 від 06.04.1998 року, та інших нормативних актів, прийнятих у відповідності до них та які регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до ст. 909 Цивільного кодексу України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної (ч. 3 ст. 909 Цивільного кодексу України).

Згідно з ч.2 ст. 908 та ст. 920 Цивільного кодексу України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань.

За приписами п.п. 8 п. 6 розд. 1 Статуту залізниць України накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

При цьому Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст.2 Статуту).

На підставі цього Статуту затверджені Міністерством транспорту Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст.5 Статуту).

Правилами перевезень вантажів, а саме п. 1.1. "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 року, а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів).

Накладна згідно з вказаними Правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису). Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги.

Як встановлено судом першої інстанції, у червні 2024 року за накладними залізницею було прийнято до перевезення на адресу одержувача ПрАТ "Інгулецький ГЗК" порожні власні вагони.

Згідно зі ст. 6 Статуту залізниці України вантаж матеріальні цінності, які перевозяться залізничним транспортом у спеціально призначеному для цього вантажному рухомому складі.

За сталою практикою Верховного Суду порожні приватні власні вагони, які перевозяться залізницею за повними перевізними документами зі сплатою провізної плати, мають статус "вантажу", які залізниця зобов'язана доставити на станцію призначення у цілісності та збереженості і видати їх одержувачу, зазначеному в накладній, а одержувач має щодо залізниці права та обов'язки, передбачені Статутом залізниць України, зокрема, обов'язок отримати їх від залізниці, а у разі несвоєчасного приймання вагонів від залізниці - сплатити плату за користування вагонами, які знаходяться на коліях залізниці чи на станціях підходу, та збір за зберігання у розмірах, встановлених Тарифним керівництвом № 1, а також інші права та обов'язки, які має одержувач відносно вантажу, що прибув на його адресу.

Положеннями ст. 42 Статуту залізниць України залізниця зобов'язана повідомити одержувача про вантажі, які прибули на його адресу в день прибуття вантажу або до 12-ої години наступного дня. Порядок і способи повідомлення встановлюються начальником станції. Одержувач може визначити спосіб повідомлення. Якщо залізниця не повідомить про прибуття вантажу, одержувач звільняється від внесення плати за користування вагонами (контейнерами) і за зберігання вантажу до того часу, як буде надіслано повідомлення. За угодою між одержувачем і станцією вагони (контейнери) можуть подаватися без попереднього повідомлення.

Відповідно до ст.ст. 46, 47 Статуту одержувач зобов'язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу; терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюються Правилами; вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби; цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача; за зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.

У разі прибуття вантажу на адресу одержувача, поставка якого йому не передбачена планом (договором, контрактом, замовленням, нарядом та ін.), останній зобов'язаний прийняти такий вантаж від станції на відповідальне зберігання.

Для транспортного обслуговування одного або кількох підприємств у взаємодії із залізничним транспортом загального користування призначено під'їзні колії (ст. 64 Статуту залізниць України).

Статтею 71 Статуту залізниць України визначено, що порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під'їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів).

Згідно з ст. 119 Статуту за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх під вивантаження, перевантаження з причин, що залежать від вантажоодержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати.

Згідно з наказом Міністерства інфраструктури України №205 від 22.03.2019 року, у редакції наказу №418 від 11.08.2021 року "Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів "Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ним послуги", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 13.08.2021 року за № 1070/36692, до тарифів, плат та зборів, що вказані у розділах II і III Збірника тарифів, застосовується коефіцієнт 3, 023.

Відповідно до п. 2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України № 644 від 21.11.2000 року, усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи, які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами, включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника. Один примірник накопичувальної картки, відомості плати за користування вагонами та контейнерами, за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу надаються вантажовласнику.

За умовами п. 3 розділу ІІ Правил користування вагонами і контейнерами, затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №113 від 25.02.1999 року, облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46, відомістю плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, які складаються на підставі пам'яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, актів загальної форми ГУ-23.

Пунктом 4 розділу ІІ Правил користування вагонами і контейнерами передбачено, що відомості плати за користування вагонами (контейнерами) мають підписуватися начальником станції і вантажовласника щоденно або в періоди пред'явлення їх станцією до розрахункового підрозділу, що встановлюються начальником залізниці. У разі непогодження даних, зазначених у відомості, представник вантажовласника зобов'язаний підписати відомість із зауваженнями.

У п.п. 6, 7 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами визначено, що час користування обчислюється окремо для кожного вагона і контейнера за його номером. Номерному обліку часу користування підлягають усі вагони і контейнери, подані під вантажні операції на місцях загального користування, а на місцях незагального користування - вагони і контейнери парку залізниць України й інших держав, передані на під'їзні колії або орендовані ділянки колій. Усі завантажені вагони, а також порожні вагони, які належать підприємствам, організаціям, портам, установам і громадянам, та орендовані ними, що знаходяться на станціях і на підходах до них в очікуванні подавання під вантажні або інші операції з причин, які залежать від вантажовласника, є такими, що перебувають у користуванні вантажовласника. Час користування вагонами на залізничних під'їзних коліях, що обслуговуються локомотивами власників колій, обчислюється з моменту їх передавання на передавальних коліях.

За приписами п. 8 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами, у разі затримки вагонів на станції з причин, які залежать від вантажовласника, складається акт загальної форми, який підписується представниками станції і вантажовласника. В акті вказується час (у годинах та хвилинах) початку та закінчення затримки вагонів і їх номери.

Згідно з п. 9 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами про затримку вагонів і контейнерів з вини вантажовласника на підходах до станції призначення залізниця видає наказ. Облік затриманих на підходах вагонів здійснюється станцією, на якій вони простоюють, на підставі акта про затримку вагонів, що складається станцією. Усі дані, вказані в цьому акті, передаються станцією у "Повідомленні про затримку вагонів" до інформаційно-обчислювального центру залізниці та на станцію призначення.

Пунктом 10 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами встановлено, що акт про затримку вагонів складається у трьох екземплярах - один залишається на станції затримки і два додаються до перевізних документів. Станція призначення інформує вантажовласника про затримку вагонів з його вини, передаючи йому копію Повідомлення про затримку вагонів не пізніше двох годин після його отримання (телефонограмою, телеграфом, поштовим зв'язком, через посильних, факсом або іншим способом, установленим начальником станції за погодженням з вантажовласником).

Відповідно до п.п. 12 - 15 розділу ІІІ Правил користування вагонами і контейнерами, загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника; час до 30 хвилин не враховується, час 30 хвилин і більше враховується як повна година.

Плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці.

Розмір плати за користування вагонами і контейнерами в залежності від часу користування встановлюється згідно з чинним законодавством.

За час перебування на під'їзних коліях та інших місцях незагального користування вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, плата не вноситься. Якщо такі вагони затримані на станції призначення чи на підходах до неї або на станції відправлення з причин, що залежать від вантажовласника, то плата за користування сплачується в розмірі 50 відсотків.

Плата за користування вагонами розраховується на підставі вимог ст.ст.119, 125 Статуту залізниць України, п.п.3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12 Правил користування вагонами, затверджених наказом Мінтрансу України №113 від 25.02.1999 року та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.03.1999 року за №165/3458, Розділу V Тарифного керівництва №1, затвердженого наказом Мінтрансу №317 від 26.03.2009 року.

За ст. 129 Статуту залізниць України обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

Згідно з п. 3 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України №334 від 28.05.2002 року, акти загальної форми складаються (окрім іншого), як у випадку затримки вагонів на станції призначення в очікуванні подачі під вивантаження (перевантаження) з причин, що залежать від одержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства, так і в інших випадках для засвідчення обставин, що виникли в процесі перевезення вантажу і можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, якщо при цьому не потрібне складання комерційного акта.

Визначення можливості або неможливості доставити на станцію призначення затримані вагони у певний інтервал часу відноситься до технології роботи залізниці, для чого необхідні спеціальні знання диспетчера з руху поїздів.

Доводи апелянта стосовно того, що: «..В спірний період вагони подавались з порушенням умов Договору про експлуатацію. Тому відомості плати за користування вагонами форми ГУ - 46, складені для нарахування плати за користування вагонами, були підписані представниками Відповідача із запереченнями:

Немає можливості приймати порожні вагони через забезпечення порожніми вагонами та перевищення переробної спроможності під'їзних колій.

Недостатня кількість підготовлених власних вагонів під навантаження повного маршруту.

Вагони пред'явлені в порушення договору № ПР/М-20240/НЮдч, п. 7, згідно якого вагони здаються на під'їзну колію ПРАТ «ІНГЗК» в тій кількості, в якій прибули. Фактично прибувало більше вагонів, а здавалось менше.

Отже, плата за користування вагонами та збір за зберігання вантажу були нараховані неправомірно. Зазначене підтверджується запереченнями представників Відповідача у відомостях ф. ГУ-46, зазначена обставина в свою чергу також вказує на неправомірність дій зі сторони Позивача в частині стягнення з Відповідача плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу…» відхиляються колегією суддів з огляду на наступне:

Матеріалами справи встановлено, що Відповідно до п. 4 Правил користування вагонами та контейнерами вантажоодержувача було повідомлено про прибуття на його адресу спірних вагонів та готовність їх подавання залізницею, про що зроблено відповідні записи в Книзі повідомлень ф.ГУ-2 (а.с. 210-236 Т.3).

За фактом затримки станціями Кривий Ріг - Сортувальний, Кривий Ріг-Західний у порядку, передбаченому п.п. 9,10 Правил користування вагонами та контейнерами, складено акти про затримку вагонів форми ГУ-23а №35 від 02.06.2024, №33 від 02.06.2024. №34 від 02.06.2024, №38 від 09.06.2024, №36 від 06.06.2024. №37 від 08.06.2024, №3;5 від 03.06.2024 (початок затримки). №35 від 03.06.2024 (кінець затримки).; акти загальної форми ГУ-23 № 33 від 02.06.2024, №34 від 02.06.2024, № 15185 від 03.06.2024, № 36 від 06.06.2024.

Вагони, то прибули на станцію призначення Інгулець, своєчасно не забиралися Відповідачем на під'їзну колію, про що було складено акти загальної форми ГУ-23 №3263 від 03.06.2024, №3264 від 03.06.2024. №3274 від 04.06.2024, №3275 від 04.06.2024. №3276 від 04.06.2024, №3279 від 04.06.2024, №3289 від 05.06.2024, №3291 від 05.06.2024, №3297 від 05.06.2024, №3298 від 05.06.2024, №3299 від 05.06.2024. №3304 від 06.06.2024. №3305 від 06.06.2024, №3311 від 06.06.2024, №3317 від 07.06.2024, №3324 від 07.06.2024, №3325 від 07.06.2024, №3318 від 07.06.2024, №3325 від 07.06.2024, №3330 від 08.06.2024, №3331 від 08.06.2024, №3335 від 08.06.2024. №3340 від 09.06.2024. №3344 від 09.06.2024. №3345 від 09.06.2024, №3346 від 09.06.2024. №3352 від 09.06.2024. №3360 від 10.06.2024, №3383 від 11.069.2024, №3385 від 11.06.2024, №3386 від 11.06.2024, №3410 від 13.06.2024, №3411 від 13.06.2024, №3414 від 13.06.2024.

Вказані акти складені у відповідності до вимог п. 8 Правил користування вагонами, пункту 3 Правил складання актів, затверджених наказом Міністерства транспорту України №334 від 28.05.2002 року, містять інформацію про причину затримки вагонів на станції призначення та час початку і закінчення затримки з вини ПрАТ "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат".

За весь час затримки вагонів з вини вантажовласника було нараховано плату за користування за відомостями ф.ГУ-46 №№ 05069353, 06069357, 06069358, 67059359, 07069360, 08069362, 09069363, 10069366, 10069367, 11069370, 11069373, 12069374, Г2069375, 12069376, 13069377, 13069378, 14069379, 15069381, 16069382, 16069383, 17069384, збір за зберігання вантажу за накопичувальними картками ф.ФДУ-92 №№05069121, 05069122, 05069123, 05069124, 06069126, 06069127, 06069128, 06069129, 08069134, 08069135, 12069146, 13069151 в загальній сумі 1125 830,04 грн. (з ПДВ).

Відомості плати за користування вагонами форми ГУ-46 підписані Відповідачем із запереченнями, а саме: "Немає можливості приймати порожні вагони через забезпечення порожніми вагонами та перевищення переробної спроможності під'їзних колій. Вагони пред'явлені в порушення договору № ПР/М-20240/НЮдч, п. 7, згідно якого вагони здаються на під'їзну колію ПРАТ "ІНГЗК" в тій кількості, в якій прибули. Фактично прибувало більше вагонів, а здавалось менше. Недостатня кількість підготовлених власних вагонів під навантаження повного маршруту.".

Згідно з ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Таким чином, доказами вини відповідача у затримці вагонів та правомірності дій залізниці є: акти загальної форми ГУ-23, повідомлення про затримку вагонів, відомості плати за користування вагонами ф. ГУ-46 та накладні, оформлені працівниками залізниці у відповідності з вимогами діючих нормативно-правових документів: п. п. 4, 6, 8, 9, 10, 12 Правил користування вагонами, ст. ст. 119, 125 Статуту залізниць України, договору сторін.

Щодо посилання відповідача на дію комендантської години як підставу звільнення від плати, а саме: «…Департаментом комерційної роботи Акціонерного товариства «Українська залізниця» на адресу структурних підрозділів та, в тому числі, регіональних філій було надіслано Лист № ЦМ-13/693 від 05.04.2022.

У вказаному листі зазначено, що рішенням правління АТ «Укрзалізниця» від 02.04.2022 (протокол № Ц-54/42 Ком.т) затверджено «Перелік виняткових умов, які є підставою для звільнення замовників послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів, від обов'язку вносити плату за користування вантажними вагонами і контейнерами та зборів/плат AT «Укрзалізниця» під час дії воєнного стану в Україні» (далі - Перелік), який додається. В цьому Переліку зокрема вказано:

«У разі виникнення затримок навантажених вагонів та контейнерів незалежно від їх власності, порожніх власних вагонів (контейнерів) або орендованих вагонів на своїх осях, під час перевезення на станціях відправлення, на підходах до станції призначення, в тому числі у «кинутих» поїздах чи затримок на станціях в очікуванні подачі вагонів (контейнерів) на під'їзні колії, до часу користування вагоном (контейнером) не включається час затримки вагону (контейнеру), що виник, серед іншого, у випадку запровадження комендантської години на території, на якій розташована станція відправлення та/або станція призначення. В такому разі до часу користуванні вагоном не включається час дії комендантської години за місцезнаходженням станції.

Замовник звільняється від плати за користування вагонами за час існування таких обставин».

Як вбачається з позовної заяви та доданих до неї матеріалів, плата за користування вагонами та збір за зберігання вантажу, що є предметом позовних вимог у даній справі, були нараховані Позивачем за період затримки вагонів після 24.02.2022 (червень 2024). Тобто, за період, в який було запроваджено комендантську годину на території, на якій розташована станція призначення Інгулець.

Але Позивачем було здійснено нарахування плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу без урахування вимог Листа № ЦМ-13/693 від 05.04.2022, а саме не було виключено з часу користування вагонами час дії комендантської години за місцезнаходженням станції Інгулець (Дніпропетровська область).

В зв'язку з чим, Відповідачем під час розгляду справи в суді першої інстанції було здійснено перерахунок плати за користування вагонами з урахуванням вимог листа № ЦМ-13/693 від 05.04.2022. Було виключено час затримки вагонів за час дії комендантської години за місцезнаходженням станції Інгулець (Дніпропетровська область) та Відповідач наголошував на тому, що Позивачем надлишково було нараховано плату за користування вагонами в розмірі 457 696,44 грн з ПДВ та збір за зберігання вантажу в розмірі 1 788,36 грн з ПДВ.

Але наведеним доводам Відповідача господарським судом не було надано мотивованої оцінки. В оскаржуваному рішення взагалі не зазначено стислий виклад заперечень відповідача.

Як слідує з телеграмного розпорядження № ЦМ-13/693 від 05.04.2022, звільнення Замовника (в даному випадку - Відповідача) від плати за користування вагонами за час дії комендантської години за місцезнаходженням стації призначення не залежить від будь-яких додаткових обставин, а є безумовною підставою для неврахування часу дії комендантської години в загальний час затримки вагонів та, відповідно, звільнення від плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу за вказаний час.

Також відповідно до телеграмного розпорядження № ЦМ-13/693 від 05.04.2022 всіх причетних працівників залізниці зобов'язано організувати його виконання, в тому числі перерахунок часу затримки навантажених і порожніх вагонів та контейнерів з початку дії воєнного стану в Україні (24.02.2022). Скласти акти загальної форми ГУ-23 відповідно рішення Правління та забезпечити об'єктивний розгляд претензій та перерахунок нарахованих, коштів.

Та в той же час відсутність актів загальної форми, які б засвідчували факт існування таких обставин (комендантської години), не спростовує факт існування самої комендантської години. Адже, факт існування комендантської години є загальновідомим, а також підтверджується відповідними розпорядженнями, що були надані Відповідачем під час розгляду справи в суді першої інстанції.

До того ж складання актів загальної форми для засвідчення факту існування комендантської години відповідно до вказаного телеграмного розпорядження є обов'язком Позивача, а не Відповідача. Відповідач не змозі примусити працівників Позивача складати такі акти.

Але судом не були досліджені питання, з яких причин Позивачем не були складені зазначені вище акти, а також не було взято до уваги надані Відповідачем докази щодо запровадження та часу дії комендантської години.

Отже, оскільки плата за користування вагонами та збір за зберігання вантажу, що є предметом позовних вимог у даній справі, були нараховані за період затримки вагонів після 24.02.2022, тобто, за період, в який було запроваджено комендантську годину на території, на якій розташована станція призначення Інгулець, то Позивач повинен був врахувати вимоги телеграмного розпорядження при нарахуванні та розрахунку суми позову пред'явленні позову.

Оскільки цього Позивачем зроблено не було, то це повинно було бути враховано судом першої інстанції при ухваленні рішення.

Але суд першої інстанції помилково не врахував вимоги вказаного телеграмного розпорядження, що призвело до ухвалення необґрунтованого рішення в частині стягнення нарахованої Позивачем за час затримки вагонів в період дії комендантської години на станції призначення плати за користування вагонами та збору за зберігання вантажу в розмірі 459 484,80 грн. з ПДВ…» колегія суддів зазначає наступне.

Рішенням правління АТ "Укрзалізниця" від 02.04.2022 (протокол № Ц-54/42 Ком.т) затверджено Перелік виняткових умов, які є підставою для звільнення замовників послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів, від обов'язку вносити плату за користування вантажними вагонами і контейнерами та зборів/плат АТ "Укрзалізниця" під час воєнного стану в Україні.

До підрозділів Укрзалізниці зміст рішення правління було доведено телеграфним розпорядженням № ЦМ-13/693 від 05.04.2022.

У вказаному переліку зазначено, що у разі виникнення затримок навантажених вагонів та контейнерів незалежно від їх власності, порожніх власних вагонів (контейнерів) або орендованих вагонів на своїх осях, під час перевезення на станціях відправлення, на підходах до станції призначення, в тому числі у "кинутих" поїздах чи затримок на станціях в очікуванні подачі вагонів (контейнерів) на під'їзні колії, до часу користування вагоном (контейнером) не включається час затримки вагону (контейнеру), що виник, зокрема у випадку: запровадження комендантської години на території, на якій розташована станція відправлення/призначення. В такому разі до часу користування вагоном не включається час дії комендантської години за місцезнаходженням станції; проведення бойових дій або тимчасової окупації збройними формуваннями Російської Федерації території, на якій розташована станція відправлення та/або станція призначення та/або будь-яка станція на шляху прямування.

Вказані вище обставини засвідчуються актом загальної форми ГУ-23, який складається згідно з Додатком 6 до Правил користування вагонами.

Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 19.04.2023 у справі № 904/2019/22, щодо застосування зазначених Правил та Переліку, згідно з положеннями Переліку обставини, за наявності яких час затримки вагону не включається до часу користування вагоном, мають бути засвідчені актом загальної форми ГУ-23, який складається згідно з додатком 6 до Правил та має містити конкретний опис обставин, що стали підставою для затримки вагонів та складання актів. Саме акт загальної форми ГУ-23 є підставою не враховувати в час користування вагоном час існування обставин, зазначених вище (у тому числі обставин запровадження комендантської години на території, на якій розташована станція відправлення/призначення).

Рішення правління АТ «Українська залізниця» від 02.04.2022 (протокол №Ц-54/42 Ком.т) є локальним (внутрішнім) нормативним актом залізниці, який не вносить змін/доповнень до Статуту залізниць України, Правил перевезень вантажів та укладеного сторонами договору, а тому за відсутності складених залізницею актів про засвідчення відповідних обставин, а саме запровадження комендантської години на території, на якій розташована станція відправлення/призначення, відсутні підстави не враховувати в час користування вагоном час комендантської години (пункти 5.22., 5.26. постанови).

З інформації, зазначеній в актах загальної форми ГУ-23, вбачається, що відповідач працював та забирав вагони на свої під'їзні колії цілодобово.

Правове регулювання впровадження комендантської години здійснюється на підставі Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII, Постанови Кабінету Міністрів України від 08.07.2020 №573 "Питання запровадження та здійснення деяких заходів правового режиму воєнного стану", Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 №1455 "Про затвердження порядку встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеженні свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан".

Під час комендантської години запроваджуються певні заборони та обмеження, зокрема, перебування на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, пересування на транспортних засобах тощо.

Проте відповідач не надав доказів того, що підприємство зупинило роботу у зв'язку з воєнним станом або ввело певні обмеження під час виконання працівниками трудових обов'язків та у правовідносинах із Позивачем під час комендантської години.

З урахуванням вищевикладеного колегія суддів виснує, що Відповідач не надав доказів того, що воєнний стан та комендантська година у Дніпропетровській області звільняють останнього від обов'язку сплати спірних платежів.

Алгоритм та порядок встановлення фактичних обставин кожної конкретної справи не є типовим і залежить насамперед від позиції сторін спору, а також доводів і заперечень, якими вони обґрунтовують свою позицію. Предмет доказування формується, виходячи з підстав вимог і заперечень сторін та норм матеріального права (постанова об'єднаної палати Касаційного господарського суду в складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі №910/4994/18).

Система доказування у господарському процесі засновується на розподілі тягаря доказування між сторонами у справі. Посилаючись на ту чи іншу обставину або спростовуючи їх у суді, сторона повинна доводити такі обставини доказами (статті 13, 74 ГПК).

Підсумовуючи викладене, колегія суддів виснує, що доводи апеляційної скарги не впливають на юридичну оцінку обставин справи, здійснену господарським судом у відповідності до норм чинного законодавства та не спростовують вказаних вище висновків суду, які напряму випливають із матеріалів даної справи, обставин спору та норм чинного законодавства України.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006). Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.275 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 276 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права

Відповідно до частин 1, 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Під час розгляду справи, колегією суддів не встановлено порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення та неправильного застосування норм матеріального права.

У даній справі апеляційний суд дійшов висновку, що скаржнику було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин. Наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують обґрунтованих та правомірних висновків суду першої інстанції, викладених в рішенні Господарського суду Дніпропетровської області, яке є предметом апеляційного оскарження.

З урахуванням вищевикладеного, рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 у справі №904/5224/24 підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства "Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат" на нього, відповідно, підлягає залишенню без задоволення.

Розподіл судових витрат:

У відповідності до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати за подання апеляційної скарги у сумі 20 264,94 грн. покладаються на особу, яка подала апеляційну скаргу.

Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 273, 275, 276, 282, 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 у справі № 904/5224/24 - залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 18.02.2025 у справі № 904/5224/24 - залишити без змін.

Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 20264,94грн покласти на Приватне акціонерне товариство "ІНГУЛЕЦЬКИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ".

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку в строки передбачені ст. 288 ГПК України.

Повний текст постанови виготовлено 17.10.2025

Головуючий суддя М.О. Дармін

Суддя О.В. Чус

Суддя І.М. Кощеєв