Постанова від 15.10.2025 по справі 274/6855/25

справа № 274/6855/25

провадження №3/0274/1501/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.10.2025 м. Бердичів

Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Базюк Ю.П., з участю прокурора Дем?янчука М.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Бердичів, яка заміжня, має на утриманні неповнолітню дитину, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 22.05.2023 по 18.10.2023 на посаді фахівця Бердичівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, 19.03.2024 в 09:19 за адресою: вул. Героїв України, 67, м. Бердичів, Житомирська область, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи у період з 22.05.2023 по 18.10.2023 на посаді фахівця Бердичівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області, відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону), будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, 04.04.2024 в 09:34 за адресою: вул. Героїв України, 67, м. Бердичів, Житомирська область, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, яка припинила діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Відповідальність за вказані адміністративні правопорушення передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватою себе визнала. Пояснила, що дійсно мали місце події, викладені в протоколах. Не подала декларації вчасно через незнання законодавства.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. При розгляді справи необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи.

Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, речовими доказами тощо.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про запобігання корупції» відносини, що виникають у сфері запобігання корупції, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, цим та іншими законами, а також прийнятими на їх виконання іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини другої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-»ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-»ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08 листопада 2023 року № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до роз'яснення НАЗК № 4 від 10.01.2024 щодо фінансової доброчесності, особи, які звільнились у період з 01.01.2023 до 11.10.2023 (включно) подають: 1) декларацію за 2021 рік (щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» або кандидата на посаду - за потреби та якщо відповідна декларація не подана раніше) - до 31.01.2024; 2) щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави бо місцевого самоврядування» за 2022 рік - до 31.01.2024 (якщо така декларація не подана раніше); 3) декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024; 4) декларацію з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» за 2023 рік - до 31.03.2024.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, крім її власних пояснень, підтверджується:

- протоколами про адміністративне правопорушення №№ 481, 482 від 22.09.2025 в яких зазначені відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення;

- копією декларації з позначкою «при звільненні» особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який не був охоплений раніше поданими деклараціями 22.05.2023 - 18.10.2023, відповідно до якої дата публікації декларації 19.03.2024;

- копією декларації з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)», відповідно до яких дата публікації декларації 04.04.2024;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 02.09.2025 про обставини вчинення правопорушення;

- повідомленням в.о. начальника сектору з питань запобігання та виявлення корупції від 17.04.2024 № 508-17 про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації після звільнення за 2023 рік;

- копією наказу директора ДУ «Центр пробації» від 18.05.2023 № 435/к про прийняття ОСОБА_1 на посаду фахівця Бердичівського районного відділу ДУ «Центр пробації» у Житомирській області

- витягом з наказу директора ДУ «Центр пробації» від 09.10.2023 № 813/к про звільнення ОСОБА_1 з посади фахівця Бердичівського районного відділу ДУ «Центр пробації» у Житомирській області 18.10.2023;

- копією посадової інструкції фахівця Бердичівського районного відділу ДУ «Центр пробації» у Житомирській області , затвердженої начальком філії 22.05.2023;

- копією листа начальника філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області, зі змісту якого вбачається, що працівникам уповноважених органів з питань пробації Житомирської області на постійній основі доводяться вимоги антикорупційного законодавства;

- рапортом старшого оперуповноваженого УСР в Житомирській області майора поліції ОСОБА_2 від 22.09.2025 про виявлення факту можливого вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією (несвоєчасне без поважних причин подання щорічної декларації, особи, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями) в діях ОСОБА_1 ;

- рапортом старшого оперуповноваженого УСР в Житомирській області майора поліції ОСОБА_2 від 22.09.2025 про виявлення факту можливого вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією (несвоєчасне без поважних причин подання щорічної декларації, особи, яка припинила діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік) в діях ОСОБА_1 ;

Оцінюючи досліджені докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.

Обставин, що пом'якшують, обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

При накладенні стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, особу, винної, яка заміжня, має неповнолітніх дітей, не працює, ступінь вини, майновий стан, відсутність обтяжуючих обставин, причини вчинення правопорушення та приходить до висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення із застосуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу в мінімальному розмірі.

Згідно із ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (у 2025 році - 3028 грн)

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 24, 36, 40-1, 245, 251, 280, 283, 284 КУпАП, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження справи №№ 274/6855/25, 274/6857/25 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6КУпАП.

Об'єднаній справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6КУпАП присвоїти номер 274/6855/25.

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що становить 605 грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: Ю.П. Базюк