Рішення від 14.10.2025 по справі 200/6710/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року Справа№200/6710/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02 вересня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему ЄСІТС «Електронний Суд», надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про:

- визнання протиправним та скасування Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (ЄДРПОУ 21366538) про відмову в перерахунку пенсії від 22.08.2025 року № 914220180814;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії по заяві від 15.08.2025 року громадянина України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити обчислення та донарахування розміру пенсії 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» із зарахуванням для права на обчислення розміру пенсії періоди праці на підземних роботах за списком №1 шахтарі “підземні», не врахованих періодів: з 02.02.1999 р. по 25.04.2000 р., 16.06.2005 р. по 18.07.2005 р., з 05.08.2011 р. по 01.07.2012 р., з 02.07.2012 р. по 14.10.2012 р., з 19.01.2013 р. по 07.10.2014 р. та при обрахунку розміру пенсії в розрахунок РС-право зарахувати до стажу на підземних роботах за списком №1 періоду перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 03.03.2015 р по 21.11.2024 р.

В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що 15.08.2025 року, через веб портал ПФУ, звернувся із заявою про перерахунок його пенсії у відповідності до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про відмову в перерахунку пенсії від 22.08.2025 О/р № 914220180814 у зв'язку відсутністю необхідного пільгового підземного стажу. Крім того вказує, що відповідачем протиправно не було враховані періоди роботи в підземних умовах (на підземних роботах) з 02.02.1999 по 25.04.2000, 16.06.2005 по 18.07.2005, з 05.08.2011 по 01.07.2012, з 02.07.2012 по 14.10.2012, з 19.01.2013 по 07.10.2014 та період перебування на інвалідності в результаті трудкаліцтва і до моменту призначення пенсії за віком з 03.03.2015 по 21.11.2024.

Вважає протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії з урахування положень ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадження).

07 жовтня 2025 року на адресу суду надійшов відзив на адміністративний позов, зі змісту якого Головне управління ПФУ в Черкаській області просило відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції зазначило, що зр результатами розгляду заяви від 15.08.2025 встановлено, що стаж позивача роботи за списком № 1 становить 18 років 1 місяць 25 днів, в тому числі на підземних роботах 13 років 11 місяців 11 днів, що є недостатнім для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (необхідно не менше 15 років відпрацювати на підземних роботах). Оскільки згідно довідки № 25 від 22.01.2018 періоди роботи з 02.02.1999 по 25.04.2000, з 16.06.2005 по 18.07.2005, з 05.08.2011 по 01.07.2012 та довідки №21 від 17.01.2018 періоди роботи з 02.07.2012 по 15.10.2012, з 19.01.2013 по 07.10.2014 ОСОБА_1 працював 50% і більше в обліковому періоді на підземних роботах, цей період зараховано до пільгового стажу за списком №1. Для зарахування вищезазначених періодів роботи до спеціального стажу, який дає право на розрахунок у розмірі відповідно до статті 8 Закону №345 (80% від заробітної плати), підстави відсутні.

Частиною 5 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що час перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Пунктом 6 частини четвертої статті 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зокрема, внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом доповнення частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» абзацом 4 такого змісту: «Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах». Тобто, законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону № 1788-ХІІ. Отже, що до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.

На підставі поданих Позивачем документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області прийнято рішення № 914220180814 від 22.08.2025 про відмову у перерахунку пенсії.

13 жовтня 2025 року до суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву зі змісту якої позивач не погодився із доводами наведеними у відзиві на позовну заяву, вважає їх необгрунтованими. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , є особою з інвалідністю 3 групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12 ААА № 066725 від 25.04.2018.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

15.08.2025 року позивач, через веб портал ПФУ, звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії у якій просив зарахувати до пільгового (підземного) стажу період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 10.08.2013 по 31.07.2025 та здійснити обчислення пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ, а саме Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області для розгляду заяви позивача від 15.08.2025 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 22.08.2025 року № 914220180814 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового (підземного) стажу. Пільговий стаж за Списком № 1 становить - 18 років 1 місяць 25 днів, в тому числі на підземних роботах - 13 років 11 місяців 11 днів.

Вважаючи протиправним рішення відповідача, щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням пільгового (підземного) стажу та із застосування норм ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 26 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до п. 2 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Щодо застосування ст. 8 Закону України № 345-VІ від 02.09.2008 Про підвищення престижності шахтарської праці (також далі по тексту - Закон № 345-VІ).

Відповідно до статті 1 Закону № 345-VІ, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7, 5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Законом № 345-VІ визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком № 1, чоловіки - не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Так, стаття 1 Закону № 345-VІ для застосування положень цього закону вимагає дотримання чітких умов, а саме:

- робота за професією, яка пов'язана з видобутком вугілля, залізної руди, руд кольорових і рідкісних металів, марганцевих, уранових, магнієвих (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритних руд, робота на шахтобудівних підприємствах та в державних воєнізованих аварійно-рятувальних службах (формуваннях) у вугільній промисловості;

- віднесення професії до Списку № 1;

- робота на підземних роботах повний робочий день.

Отже, виходячи з положень наведених норм, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VІ та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду України від 28 січня 2014 року у справі № 21-455а13, від 24 червня 2014 року у справі № 21-236а14, від 20 січня 2016 року у справі № 459/6146/13-а та Верховного Суду від 18 квітня 2019 року у справі № 392/17/17.

Верховний Суд у постановах у справі № 345/4616/16 від 20.11.2018, у справі № 345/4570/16-а від 06.02.2019, у справі № 345/4462/16-а від 05.12.2019, у справі № 345/3954/16-а від 11.07.2019 та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону № 345-VІ слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

Поряд з цим, у постанові від 29.12.2021 у справі № 345/2562/17 Верховний Суд дійшов висновку, що саме по собі віднесення посади позивача за тим чи іншим кодом професій не є показником тривалості його робочого часу.

Також, суд вважає застосовними висновки, викладені у постанові від 06 липня 2023 року у справі № 200/5813/20-а Верховного Суду, в якій колегія суддів зазначила, що віднесення посади, на якій працював позивач, до пункту «г» підрозділу 1 розділу 1 Списку № 1, що передбачає зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді), не свідчить проте, що позивач не має права на отримання пенсії у розмірі, передбаченому статтею 8 Закону № 345-VІ.

Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_3 від 06.07.1994 ОСОБА_1 у спірні періоди працював:

02.02.1999 - 25.04.2000 начальником зміни підземним з повним робочим днем в шахті;

16.06.2005 - 18.07.2005 гірничим майстром видобувної дільниці підземний з повним робочим днем в шахті;

05.08.2011 - 01.07.2012 заступником директора з виробництва зайнятий на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік;

02.07.2012 - 14.10.2012 начальником зміни зайнятий на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді);

19.01.2013 - 07.10.2014 начальником зміни виробничої служби, зайнятий на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді).

Також, разом із заявою про перерахунок пенсії позивачем була надана пільгова довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» № 25 від 22.01.2018 відповідно до якої ОСОБА_1 отримував заробітну плату як підземний робітник, працював повний робочий день під землею за період з 02.02.1999 по 25.04.2000 виконував гірничі роботи за професією, посадою начальник зміни підземний дільниця ІТР що передбачено Списком 1, розділом 1, підрозділ 1010100г, з 16.06.2005 по 18.07.2005 виконував «зайнятий 50 % і більше робочого часу на рік» за професією, посадою начальник зміни підземний дільниця ІТР що передбачено Списком 1, розділом 1, підрозділ 1, код КП 1,1г, з 05.08.2011 по 01.07.2012 виконував «зайнятий 50 % і більше робочого часу на рік» за професією посадою зам. директора з виробництва, що передбачено Списком 1, розділом 1, підрозділом 1, код КП 1.1г.

Підстав для видачі: постанова Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1996, ПКМУ № 10 від 26.01.1991, ПКМУ № 162 від 11.03.1994, ПКМУ № 36 від 16.01.2003, особова картка № 2103, розрахункові відомості, контрольні табелі-спуску виїзду в шахту.

Пільгова довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» № 21 від 17.01.2018 відповідно до якої ОСОБА_1 отримував заробітну плату як підземний робітник, працював повний робочий день під землею за період з 02.07.2012 по 15.10.2012 виконував гірничі роботи за професією начальник дільниці підземний, що передбачно Списком 1, розділом 1, підрозділом 1, позиція 1.1б затвердженим ПКМУ № 36 від 16.01.2003, з 19.01.2013 по 07.10.2014 виконував гірничі роботи за професією начальник зміни, виробнича служба що передбачено Списком 1, розділом 1, підрозділом 1, позиція 1.1г затвердженим ПКМУ № 36 від 16.01.2003.

За пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

З довідки про підземні спуски від 22.01.2018 року № 26 вбачається, що у позивача наявні періоди роботи протягом якого виконувались роботи з повним робочим днем під землею, тобто позивач знаходився під землею не менше 80 відсотків робочого часу, а саме: за 1999 рік - лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень листопад, грудень; за 2005 рік - червень, липень; за 2011 рік - серпень, вересень листопад, грудень; за 2012 рік - січень, лютий, березень, квітень, травень, червень.

Також, ці відомості підтверджуються довідками № 52 від 16.03.2015, № 54 від 13.03.2015.

За пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Враховуючи наведене вище, у позивача наявні періоди роботи протягом якого виконувались роботи з повним робочим днем під землею, тобто позивач знаходився під землею не менше 80 відсотків робочого часу, а саме: за 1999 рік - лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень листопад, грудень; за 2005 рік - червень, липень; за 2011 рік - серпень, вересень листопад, грудень; за 2012 рік - січень, лютий, березень, квітень, травень, червень.

Разом з цим, суд зазначає, що відповідно до відомостей з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, копію витягу з якого позивачем надано до суду, останній у спірні періоди виконував роботи, які дають право на пільги у пенсійному забезпеченні (код ЗП3013А1).

Наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435 (зі змінами) затверджено довідник кодів підстав для обліку Пенсійним фондом України стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

Згідно зазначеного довідника код підстави ЗП3013А1 - це працівники зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, і за результатами атестації робочих місць.

Таким чином, робота повний робочий день під землею на посадах, які відносяться до списку № 1 за спірні періоди підлягають зарахуванню до пільгового стажу позивача.

Суд зазначає, що стаж позивача на підземних і відкритих гірничих роботах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, становить 18 років 2 місяці 8 днів, а тому суд вважає, що позивач має право на застосування ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" при визначенні розміру пенсії.

Щодо зарахування періоду перебування на інвалідності, суд зазначає наступне.

Частиною 5 статті 56 Закону України № 1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14).

Пунктом 4 частини 1 статті 24 Закону № 1058-ІV встановлено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини 4 статті 9 Закону України «Про охорону праці», якою передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Отже, законодавством передбачено зарахування часу перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Судом встановлено, що позивач з 03.03.2015 по 12.11.2024 перебував на обліку та отримував пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, з 13.11.2024 року переведено на пенсію за віком на пільгових умовах.

Крім того, суд зазначає, що встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності безстроково внаслідок професійного захворювання підтверджується Довідками МСЕК, які наявні в матеріалах справи

Отже період перебування позивача на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням та внаслідок нещасного випадку на виробництві з 03.03.2015 по 12.11.2024 (включно) підлягає зарахуванню до пільгового стажу.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань. Крім того, Суд указав на те, що за деяких обставин вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачаються національним правом.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правового захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень

Оскільки рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 22.08.2025 року № 914220180814 про відмову у перерахунку пенсії було прийняте без повного дослідження наданих позивачем документів та правильного визначення стажу, суд дійшов висновку про необхідність визнання його протиправним та скасування.

З метою повного та всебічного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 15.08.2025 року із зарахуванням до пільгового страхового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів його роботи з 02.02.1999 по 25.04.2000, 16.06.2005 по 18.07.2005, з 05.08.2011 по 01.07.2012, з 02.07.2012 по 14.10.2012, з 19.01.2013 по 07.10.2014 та період перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 03.03.2015 по 12.11.2024 (включно), з урахуванням раніше сплачених сум.

З огляду на зазначене вище, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Нормами частини 1,3,8 статті 139 КАС встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Враховуючи викладене, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 22.08.2025 року № 914220180814 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (місцезнаходження: м. Черкаси, вул. Смілянська, 23; код ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до вимог ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 15.08.2025 року із зарахуванням до пільгового страхового стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів його роботи з 02.02.1999 по 25.04.2000, 16.06.2005 по 18.07.2005, з 05.08.2011 по 01.07.2012, з 02.07.2012 по 14.10.2012, з 19.01.2013 по 07.10.2014 та період перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві з 03.03.2015 по 12.11.2024 (включно), з урахуванням раніше сплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (місцезнаходження: м. Черкаси, вул. Смілянська, 23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова