Ухвала від 14.10.2025 по справі 200/7253/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

14 жовтня 2025 року Справа №200/7253/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому проваджені адміністративну справу за позовом Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного

до відповідача: ОСОБА_1

про відшкодування витрат, пов'язаних із утриманням у вищому навчальному закладі,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, пов'язаних із утриманням у вищому навчальному закладі у розмірі 788044,45 грн.

Ухвалою суду від 24 вересня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем до суду надано клопотання про зупинення провадження, мотивоване тим, що він проходить військову службу під час особливого стану.

Розглянувши подане клопотання, суд зазначає наступне.

Так, пунктом 5 частини першої статті 236 КАС визначено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі цей строк неодноразово продовжувався і не скасовано до теперішнього часу.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі цей строк неодноразово продовжувався і не скасовано до теперішнього часу.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Виходячи із правової позиції Верховного Суду, викладеної, зокрема, у постанові від 25 липня 2024 року у справі №852/2а-2/24, конструкція пункту 5 частини першої статті 236 КАС дає підстави для висновку, що визначена ним підстава зупинення провадження пов'язана не із самою обставиною введення воєнного стану, а із фактом перебування сторони у справі у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан.

При цьому, вказана вище норма має тимчасовий характер, тобто обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан. За такої умови підстава для зупинення провадження у справі вичерпується тоді, коли участь сторони у складі Збройних Сил України припиняється. Учасник справи може припинити участь у складі Збройних Сил України ще до припинення воєнного стану, якщо така можливість передбачена законодавством.

Наведене правове регулювання дозволяє дійти висновку, що норма пункту 5 частини першої статті 236 КАС може бути застосована судами при вирішенні питання про зупинення провадження у справі у разі перебування фізичної особи, яка є стороною чи третьою особою, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, до припинення перебування такої фізичної особи у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Верховний суд зазначає, що конструкція норми пункту 5 частини першої статті 236 КАС носить імперативний характер та покладає на суд саме обов'язок, а не право зупинити провадження у випадку перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Таким чином, факт перебування відповідача на службі у Збройних Силах України в умовах воєнного стану та наявність клопотання від сторони позивача про зупинення провадження свідчить про наявність достатніх підстав для зупинення провадження у справі, які передбачені пунктом 5 частиною першою статті 236 КАС.

Втім, позивачем до суду на підтвердження вказаних обставин не надано документів, які б посвідчували факт несення ним військової служби станом на дату подання клопотання, зокрема, копії військового квитка.

Разом з тим, відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 06 вересня 2025 року № 9/6040, позивач станом на дату подання довідки проходив військову службу у вказаній військовій частині.

Суд зазначає, що адміністративне судочинство, зокрема, побудоване на розумності строків розгляду справи судом.

Безпідставне зупинення провадження у справі може призвести до необґрунтованого затягування розгляду справи.

Згідно ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Враховуючи викладене, з метою дотримання принципу змагальності сторін, суд вважає за необхідне витребувати у військової частини НОМЕР_1 відомості про проходження позивачем військової служби.

Отже, клопотання позивача буде вирішено судом після отримання витребуваних судом доказів.

Щодо посилання представника позивача про неможливість участі позивача у судових засіданнях та надання пояснень, суд зазначає наступне.

Справа слухається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Такого клопотання сторонами до суду на час прийняття цієї ухвали не надано.

Керуючись ст. ст. 236, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Витребувати у військової частини НОМЕР_1 відомості про проходження ОСОБА_1 військової служби на час розгляду справи та залучення позивача до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Роз'яснити позивачу, що питання про зупинення провадження у справі буде вирішено судом до надання витребуваних доказів.

Витребувані судом документи направити на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua протягом трьох днів з дня отримання цієї ухвали суду.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.

Суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.В. Олішевська