Справа № 138/2689/25
Провадження №:3/138/985/25
14 жовтня 2025 року м. Могилів-Подільський
Суддя Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області Савкова І.М., за участю секретаря Цибульської Т.І., захисника Пограничного А.М.,розглянувши матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 ДПС України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Зелена Красилівського району Хмельницької області, жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, начальника служби пожежної безпеки (військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 ),-
за ч. 2 ст.172-15 КУпАП, -
До Могилів-Подільського міськрайонного суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Згідно протоколу серії ПдРУ №334002 від 09.09.2025,16.08.2025 начальник служби пожежної безпеки ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду та воєнного стану, недбало поставився до військової служби, що виразилось в незадовільному рівні виконання обов'язків добового наряду «Черговий частини» та послаблені контролю за службою добових нарядів, не вжив заходів щодо запобігання залишення військової частини штаб-сержантом ОСОБА_2 , о 18 год 15 хв 16.08.2025, що призвело до порушення вимог ст.ст.11,286, 298, 299 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 розділу 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 2.1, 2.3, 20.1 Кодексу поведінки працівників, до функціональних обов'язків яких належить здійснення управління кордонами, затвердженого спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства фінансів України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління державної служби України №330/151/809/434/146 від 05.07.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.07.2011 за №922/19660, пунктів 12,13,14 Наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.12.2024 №2513 «Про організацію служби військ в НОМЕР_2 прикордонному загоні у 2025 році», абзацу 1,13 Інструкції Чергового частини затвердженої наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.12.2024 №2513 «Про організацію служби військ в НОМЕР_2 прикордонному загоні у 2025 році».
В судовому засіданні ОСОБА_1 дав покази, згідно яких відповідно до бойового добового наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону в період з 09 год 00 хв 16.08.2025 по 09 год 00 хв 17.08.2025 призначений «Черговим частини» по НОМЕР_2 прикордонному загону. О 07 год 25 хв прибув до чергового комендантського відділення для отримання зброї та уточнення наявності військовослужбовців, які знаходяться в СЗЧ. За результатами уточнення встановлено 2 військовослужбовців СЗЧ. Під час розводу проінструктував склад добового наряду, довів, що 2 військовослужбовця СЗЧ знаходяться в казармі комендантського відділення, наголосив стосовно особливого контролю за даними військовослужбовцями черговим комендантського відділення, черговим КПП, складом патруля, особливу увагу звертати під час несення служби в тильній стороні військового містечка. Після проведення інструктажу склад добового наряду особисто кожен військовослужбовець розписався в книзі проведення інструктажу добового наряду «Чергового частини». Близько 11 год 00 хв особисто прибув в казарму комендантського відділення здійснив контроль за наявністю військовослужбовців СЗЧ. Поставив задачу «помічнику чергового частини» майстер-сержанту ОСОБА_3 , щодо перевірки військовослужбовців СЗЧ, за результатами перевірки знаходились в казармі. Особисто перевірив наявність військовослужбовців в їдальні під час прийому їжі близько 13 год 00 хв. Зазначив, що неодноразово здійснював перевірку виконання дорученого завдання підпорядкованим добовим нарядом. Близько 18 год 00 хв в телефонному режимі черговий комендантського відділення доповів, що військовослужбовці СЗЧ знаходяться в казармі. Приблизно о 21 год 00 хв отримав в телефонному режимі доповідь від чергового комендантського відділення, що відсутній штаб-сержант ОСОБА_4 .. Після чого було перевірено відеозаписи відеокамер, і встановлено, що ОСОБА_5 о 18 год 17 хв проліз під середніми ворітьми тильна сторона їдальні і пішов біля зовнішньої сторони огорожі в сторону котельні. Вважає, що вжив усіх можливих заходів для запобігання залишенню військової частини штаб-сержантом ОСОБА_6 .
Свідок ОСОБА_7 - молодший інспектор 2 комендантської групи комендантського відділення, в судовому засіданні підтвердив, що 16.08.2025 заступила в добовий наряд «Черговий підрозділ» в першу зміну. На ранковому інструктажі від чергового частини ОСОБА_1 отримала вказівку щодо несення служби, Щодо військовослужбовців СЗЧ, які знаходяться на території прикордонного загону було сказано, що вони є в кількості двох осіб та знаходяться в казармі комендантського відділення. Їх прізвища не називались, особисто вона їх не бачила і як виглядають дані особи вона не знала. Протягом добового наряду службу несла шляхом патрулювання по периметру військової частини та здійснювала зовнішній обхід прикордонного загону та прилеглої території. Під час патрулювання у світлий час доби на території загону, а саме біля входу в казарму, місця для паління, вишок, туалету та бані вона спостерігала більше 20 осіб чоловічої статі, частина з яких була одягнена у цивільний одяг.
Свідок ОСОБА_8 - заступник начальника НОМЕР_2 прикордонного загону з морально-психологічного забезпечення, в судовому засіданні повідомив, що 16.08.2025 ОСОБА_1 виконував обов'язки чергового частини. Під час несення служби, військову частину самовільно залишив військовослужбовець, який знаходився в СЗЧ. Вважає, що ОСОБА_1 не вжив заходів, щодо запобігання залишенню військової частини ОСОБА_6 ..Зазначив, що черговий комендантського відділення відповідає за виконання у повному обсязі завдань чергової служби.
В обґрунтування вини ОСОБА_1 до протоколу про адміністративне правопорушення додано: висновок службового розслідування по факту неналежного виконання службових обов'язків військовослужбовцями НОМЕР_2 прикордонного загону з додатками.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, свідків, дослідивши зміст протоколу та матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до таких висновків.
Відповідно ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими та іншими доказами.
Згідно протоколу серії ПдРУ №334002 від 09.09.2025,16.08.2025 начальник служби пожежної безпеки ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду та воєнного стану, недбало поставився до військової служби, що виразилось в незадовільному рівні виконання обов'язків добового наряду «Черговий частини» та послаблені контролю за службою добових нарядів, не вжив заходів щодо запобігання залишення військової частини штаб-сержантом ОСОБА_2 , о 18 год 15 хв 16.08.2025, що призвело до порушення вимог ст.ст.11,286, 298, 299 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.4 розділу 1 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 2.1, 2.3, 20.1 Кодексу поведінки працівників, до функціональних обов'язків яких належить здійснення управління кордонами, затвердженого спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства фінансів України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління державної служби України №330/151/809/434/146 від 05.07.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.07.2011 за №922/19660, пунктів 12,13,14 Наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.12.2024 №2513 «Про організацію служби військ в НОМЕР_2 прикордонному загоні у 2025 році», абзацу 1,13 Інструкції Чергового частини затвердженої наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.12.2024 №2513 «Про організацію служби військ в НОМЕР_2 прикордонному загоні у 2025 році».
Згідно ст.ст.11, 286, 298, 299 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, встановлено необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців такі обов'язки: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок; бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим; беззастережно виконувати накази командирів (начальників) і захищати їх у бою, як святиню оберігати Бойовий Прапор своєї частини; постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов'язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати й утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку, берегти державне майно; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю військовослужбовця Збройних Сил України; поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, які перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, не допускати порушень, пов'язаних із дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості; вести бойові дії ініціативно, наполегливо, до повного виконання поставленого завдання; виявляти повагу до командирів (начальників) і старших за військовим званням, сприяти їм у підтриманні порядку і дисципліни; додержуватися правил військового вітання, ввічливості й поведінки військовослужбовців, завжди бути одягненим за формою, чисто й охайно. Визначені наказом по військовій частині військовослужбовці відповідно до службового призначення у встановлений час напередодні або в день заступання в наряд прибувають на заняття (інструктаж) добового наряду, який проводиться заступником командира військової частини чи призначеною для цього командиром військової частини іншою службовою особою. З офіцерами, військовослужбовцями військової служби за контрактом, які заступають у наряд у вихідні, святкові та неробочі дні, інструктаж (заняття) проводиться в передостанній робочий день тижня напередодні заступання в наряд. Особовий склад добового наряду, що несе службу із стрілецькою зброєю, і наряд по їдальні повинен пройти в день заступання медичний огляд. На занятті (інструктажі) вивчаються положення статутів, інструкцій, вимоги безпеки та порядок дій у разі виникнення пожежі, а також перевіряється знання особовим складом наряду спеціальних обов'язків. Практичні заняття проводяться в день заступання в наряд у години, зазначені в розпорядку дня, в обладнаних приміщеннях (місцях), визначених командиром військової частини. У необхідних випадках проводяться заняття, на яких військовослужбовці опановують навички застосування зброї.
Черговий частини зобов'язаний: у разі надходження сигналу тривоги негайно подати сигнал на підйом підрозділів, доповісти командирові військової частини, оповістити його заступників та інших посадових осіб частини і діяти згідно з інструкцією; до їх прибуття керувати діями підрозділів частини; у разі одержання повідомлення про мобілізацію негайно доповісти про це командирові й начальникові штабу військової частини і діяти за їх вказівками та інструкціями; видавати зброю та боєприпаси до неї військовослужбовцям офіцерського, сержантського (старшинського) складу управління та штабу військової частини під особистий підпис, а ящики із зброєю та боєприпасами до неї військовослужбовців офіцерського, сержантського (старшинського) складу підрозділів військової частини - під особистий підпис сержанта із матеріального забезпечення (старшини) підрозділу у книзі видачі зброї та боєприпасів (додаток 10 до цього Статуту). У разі приведення військової частини в бойову готовність зброю та боєприпаси до неї військовослужбовцям офіцерського, сержантського (старшинського) складу управління та штабу військової частини дозволяється видавати за картками-замінниками зданої на зберігання зброї; здійснювати контроль за своєчасністю здавання зброї та боєприпасів; у разі несанкціонованого спрацьовування охоронної сигналізації кімнат для зберігання зброї у підрозділах з'ясувати причини спрацьовування сигналізації та діяти згідно з обставинами; у разі виникнення радіаційної та хімічної небезпеки діяти згідно з інструкцією; стежити за виконанням підрозділами розпорядку дня й керувати поданням установлених сигналів; особисто перевіряти не менше ніж двічі на добу (з них один раз уночі) несення служби добовим нарядом і додержання внутрішнього порядку в підрозділах, вживати заходів для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням, випадкам порушення вимог безпеки, а також для усунення виявлених недоліків; постійно знати місце перебування командира військової частини, негайно доповідати йому про всі надзвичайні події у військовій частині, про самовільно відсутніх військовослужбовців строкової військової служби і вжиті заходи щодо їх розшуку; постійно перебувати в кімнаті чергового; виходячи у службових справах, залишати замість себе помічника й сповіщати йому, куди і на який час вибув; мати зведений розклад занять, знати райони навчальних об'єктів, а також місце проведення занять кожної роти; мати відомості про розподіл особового складу, а також про розподіл бойової та іншої техніки; через чергового парку контролювати її повернення до парку, доповідати командирові військової частини про випадки затримки машин у рейсі, вживати заходів для розшуку й повернення їх до парку; перевіряти і своєчасно висилати призначені від частини підрозділи (команди) й доповідати про це начальникові штабу чи командирові військової частини; проводити огляд зовнішнього вигляду військовослужбовців, які звільняються із розташування військової частини; у разі виникнення пожежі, стихійного лиха в розташуванні військової частини чи поблизу неї негайно вживати заходів для врятування Бойового Прапора військової частини, людей, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, матеріальних засобів; викликати пожежний і черговий підрозділи та до їх прибуття організувати гасіння пожежі; разом з лікарем (фельдшером) перевіряти перед роздаванням їжі її якість, вносячи відповідний запис до книги обліку контролю за якістю приготування їжі, давати дозвіл на її видачу; у разі виникнення сумніву щодо якості їжі негайно доповідати про це командирові військової частини; бути особисто присутнім під час роздавання та приймання їжі, контролювати повноту видачі її особовому складові; контролювати підтримання чистоти і порядку в казармах та на закріплених територіях у розташуванні військової частини; давати в особливих випадках команду черговим рот на зачинення вхідних дверей до казарми на засуви; у разі прибуття командира військової частини зустрічати його і доповідати, а в присутності особового складу перед цим давати команду " ІНФОРМАЦІЯ_2 ". Наприклад: "Пане (пані) полковнику, за час мого чергування надзвичайних подій не трапилося (чи трапилося те-то). Черговий частини капітан ОСОБА_9 ". Заступникам командира військової частини черговий частини лише відрекомендовується. Після вечірньої повірки та ранкового огляду черговий військової частини заслуховує доповіді чергових рот і складає відомість про відсутніх, а за наявності самовільно відсутніх - їх список. Цей список він подає командирові військової частини після ранкової доповіді. Про всі виявлені недоліки під час виконання службових обов'язків добовим нарядом і про порушення правил внутрішнього порядку у військовій частині за час чергування, які не можна усунути до здавання чергування, черговий військової частини робить запис у книзі приймання та здавання чергування (додаток 9 до цього Статуту). Книга приймання та здавання чергування щоденно подається черговим військової частини на перегляд командирові військової частини.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.3 та 20.1 Кодексу поведінки працівників, до функціональних обов'язків яких належить здійснення управління кордонами, затвердженого спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства закордонних справ України, Міністерства фінансів України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління державної служби України №330/151/809/434/146 від 05.07.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.07.2011 за №922/19660, професійне, сумлінне виконання службових обов'язків згідно з Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами. Працівник повинен усвідомлювати, що займана посада є виявом довіри народу. Від працівників вимагається: належним чином виконувати функції, пов'язані зі своєю посадою, підтримуючи довіру суспільства до органу, в якому проходить службу чи працює, у тому числі утримуватися від дій, які можуть завдати шкоди службі.
Наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.12.2024 №2513 «Про організацію служби військ в НОМЕР_2 прикордонному загоні у 2025 році» визначено наступне: пунктом 12- практичні тренування зі складом добового наряду проводити щоденно черговому військової частини та його помічникам; пунктом 13 - черговому військової частини особисто перевіряти організацію та порядок несення служби складом добового наряду та варти не менше ніж двічі на добу. Черговому військової частини відповідати за своєчасне оповіщення структурних підрозділів управління прикордонного загону про оголошення сигналів тривоги, підтримання внутрішнього порядку на закріпленій території структурних підрозділів, охорону та оборону військового містечка прикордонного загону; пунктом 14 - для посилення охорони об'єктів прикордонного загону випадок виникнення нестандартних (кризових) ситуацій черговому військової частини посилювати охорону території військового містечка наявними силами з добового наряду «Черговий підрозділ».
Абзацами 1,13 Інструкції Чергового частини затвердженої наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 26.12.2024 №2513 «Про організацію служби військ в НОМЕР_2 прикордонному загоні у 2025 році», визначено, що Черговий частини призначається - він відповідає за правильність несення служби добовими нарядами. Черговий частини повинен негайно доповідати начальнику прикордонного загону про всі події в прикордонному загоні.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачена відповідальність за недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
З об'єктивної сторони вказане правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього.
Службова недбалість може проявлятись у формі: 1) невиконання службових обов'язків через несумлінне ставлення до них; 2) неналежного виконання службових обов'язків через несумлінне ставлення до них.
Невиконання службових обов'язків означає невиконання службовою особою дій , передбачених як безумовних для виконання нею по службі.
Неналежне виконання службових обов'язків - це такі дії службової особи в межах службових обов'язків, які виконані не так, як того вимагають інтереси служби.
При цьому для встановлення наявності об'єктивної сторони службової недбалості у виді дії чи бездіяльності необхідно встановити: нормативний акт, яким визначаються компетенція службової особи і коло службових обов'язків, покладених на неї цим актом; які саме обов'язки, в якому обсязі та порядку вона повинна була виконувати у відповідних умовах; чи мала вона реальну можливість належним чином виконати ці обов'язки в умовах, що склалися; у чому саме виявилися допущені особою порушення службових обов'язків.
Дослідивши протокол про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, серії ПдРУ № 334002, від 09.09.2025, суд зазначає, що у фабулі вказаного протоколу не конкретизовано в чому саме полягає недбалість ОСОБА_1 , причинно наслідковий зв'язок між бездіяльністю останнього, яка полягала у недбалому ставленні військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду та наслідками у виді самовільному залишенні військовослужбовцем НОМЕР_3 прикордонного загону штаб-сержантом ОСОБА_10 16.08.2025 о 18 год 15 хв території управління НОМЕР_2 прикордонного загону поза контрольно-пропускним пунктом. Крім того, як встановлено в судовому засіданні, жоден нормативний акт не містить алгоритму дій (розпоряджень), які мав здійснити ОСОБА_1 у даному випадку, щоб запобігти наслідкам, що настали.
Сам факт втечі штаб-сержанта ОСОБА_10 з військової частини, під час несення служби ОСОБА_1 в добовому наряді «Черговий частини», не свідчить про неналежне виконання обов'язків останнього.
Оцінюючи надані докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд зазначає наступне.
Зокрема, в контексті рішення ЄСПЛ «Надточій проти України» (рішення від 15.05.2008р., заява N7460/03) правопорушення, яке розглядається, має ознаки, притаманні «кримінальному обвинуваченню» у значенні статті 6 Конвенції, що вимагає дотримання стороною обвинувачення, яку в цій справі представляє начальник відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), відповідного доказового забезпечення, що передбачає такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності вини обвинуваченого.
Положеннями ч. 1 ст. 11 Загальної декларації прав людини від 10 грудня 1948 року та ч. 2 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 01.11.1950р., рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 р. № 23 рп/2010 у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 14-1 КУпАП передбачено, що кожен, кого обвинувачено у вчиненні правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено у законному порядку при додержанні, зокрема, процедури притягнення до адміністративної відповідальності, яка повинна ґрунтуватись на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Наведені правові позиції закріплюють, що особа не вважається винною, доки її вина не буде доведена у встановленому законом порядку. Тобто, особа не повинна доказувати свою невинуватість і її поведінка вважається правомірною, доки не буде доведено зворотне.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» доказування має випливати із сукупності ознак чи неспростованих презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумних сумнівом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про недоведеність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, а тому приходить до висновку провадження у справі закрити.
Керуючись ч. 2 ст.172-15, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,-
Закрити провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.172-15 КУпАП згідно протоколу серії ПдРУ №334002 від 09.09.2025 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя: І.М.Савкова