про відмову у вжитті заходів забезпечення позову
13 жовтня 2025 року м. Київ № 320/50274/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в рамках адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Кононенко Олену Сергіївну звернулася до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України», в якому позивачка просить суд:
визнати протиправним та скасувати Рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або рішення медико-соціальної експертної комісії від 05.05.2025 № ЦО-3826, прийняте щодо ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) Центром оцінювання функціонального стану особи при Державній установі «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» (49005, м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, буд. 1а, код ЄДРПОУ: 03191673).
Зобов'язати Центр оцінювання функціонального стану особи при Державній установі «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України» (49005, м. Дніпро, пров. Феодосія Макаревського, буд. 1а, код ЄДРПОУ: 03191673) внести дані через електронну систему охорони здоров'я в Централізований банк даних з проблем інвалідності, про встановлення другої групи інвалідності безстроково ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Разом із позовною заявою представником позивача було також подано заяву про забезпечення позову, в якій заявник просить суд забезпечити позов шляхом заборони Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області, а також іншим територіальним органам Пенсійного фонду України звертатися до органів державної виконавчої служби або приватних виконавців, суду, банків чи інших органів для стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Броварським МВ ГУ МВС України в Київській області 29.09.2009 року) отриманої нею пенсії по інвалідності, II групи, у період з 03.01.2023 по 31.08.2025 р. у розмірі 262 361,91 грн. - до набрання законної сили рішенням у цій справі.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 153 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову подається одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Так, в обґрунтування заяви про забезпечення позову заявник зазначає, що з 03.01.2023 по 31.08.2025 ОСОБА_1 отримувала пенсію по інвалідності (II група).
05.05.2025 року Відповідач прийняв Рішення № ЦО-3826, згідно з яким ОСОБА_1 скасовано інвалідність II групи.
Позивачка, вважає вказане Рішення державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» № ЦО-3826 від 05.05.2025 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернулася до суду із вказаним позовом.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області № 1000- 0404-8/121555 від 12.09.2025 позивачку повідомлено про необхідність самостійно повернути на рахунок Головного управління протягом місяця з моменту отримання листа раніше отриману нею пенсію по інвалідності за період з 03.01.2023 по 31.08.2025 у розмірі 262 361,91 грн. (у зв'язку зі скасуванням інвалідності), та попереджено, що якщо кошти не надійдуть на рахунок Головного управління протягом 30-ти календарних днів, сума боргу буде стягнута в судовому порядку.
Відтак, вказуючи на можливе стягнення пенсійним органом суми надмірно сплаченої їй пенсії по інвалідності в судовому порядку, позивачка звернулася із вказаною заявою про забезпечення позову
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд звертає увагу на таке.
Відповідно до положень статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з частинами першою та другою статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Частиною першою статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити, зокрема, обґрунтування необхідності забезпечення позову, а також захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності.
При цьому, частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачений вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Для задоволення судом поданої заявником заяви про забезпечення адміністративного позову останній має довести, що невжиття обраних заходів призведе хоча б до одного із наслідків, передбачених частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до пункту 5 частини третьої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України, не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.
Як вбачається із позовної заяви, предметом позовної заяви є Рішення державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» про невизнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю другої групи.
Водночас, у заяві про забезпечення позову заявник просить суд заборонити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області, а також іншим територіальним органам Пенсійного фонду України звертатися до органів державної виконавчої служби або приватних виконавців, суду, банків чи інших органів для стягнення з позивачки отриманої нею пенсії по інвалідності.
При цьому, суд звертає увагу, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (або інших територіальних органів Пенсійного фонду України) щодо стягнення сум надмірної виплаченої пенсії по інвалідності (через органи ДВС, суду, банків чи інших органів) не є предметом позову даної адміністративної справи, а по своїй суті є окремим правовідносинами, які підлягають розгляду в іншому позовному провадженні.
Таким чином, забезпечення позову у спосіб, що просить позивач, прямо суперечитиме імперативній нормі пункту 5 частини третьої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а тому у задоволенні заяви представника позивача про забезпечення позову слід відмовити.
Керуючись статтями 150-154, 156, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.
Копію ухвали надіслати (видати) особі, яка подала заяву.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвалу про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Суддя Шевченко А.В.