Ухвала від 14.10.2025 по справі 592/16280/25

Справа № 592/16280/25

Провадження № 2-н/592/2761/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2025 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі головуючого судді Онайка Р.А., розглянувши заяву Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Л.Українки 14» (м. Суми, вул.Лесі Українки, 14) про видачу судового наказу по стягненню з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) заборгованість по внескам та платежам співвласників об'єднання, судовий збір,-

УСТАНОВИВ:

Представник об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Л.Українки 14» звернувся до Ковпаківського районного суду м. Суми із заявою про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 заборгованість по внескам та платежам співвласників об'єднання у розмірі 6114,30 грн, витрат по сплаті судового збору 302,80 грн.

Перевіривши матеріали заяви, суд приходить до наступних висновків.

Частиною 1 ст. 161 ЦПК України визначено вичерпний перелік вимог за якими може бути виданий судовий наказ.

Заява про видачу судового наказу не містить посилання на конкретний пункт ч. 1 ст. 161 ЦПК України, на підставі якого заявник просить видати судовий наказ. Разом з тим зі змісту заявим вбачається заявлена вимога очевидно не є передбаченою п. 1, 2, 4, 5, 6 ,7 ЦПК України.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 161 ЦПК України судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, електронних комунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості.

Преамбулою ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що цей нормативно-правовий акт регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Згідно ст. 2 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та управління побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках. Не є предметом регулювання ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Відповідно до ч.1 ст. 22 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Ч. 6 ст. 22 ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» визначає, що для фінансування самозабезпечення об'єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об'єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.

Зі змісту заяви вбачається, що заявник просить стягнути заборгованість за внески на утримання спільного майна багатоквартирного будинку (витрат на управління), які не є житлово-комунальними послугами, і зазначені вимоги обґрунтовані виключно з посиланням на вимоги ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

При цьому зазначення в розрахунку «витрат на управління» суперечить змісту долучених витягів з протоколів загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, де зазначено про затвердження розміру внеску на утримання та поточний ремонт спільного майна. Крім того, згідно п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб, в той же час статутом заявника передбачено, що він є неприбутковою організацією.

Таким чином, заявником заявлена вимога, яка не передбачена і п. 3 ч.1 ст. 161 ЦПК України.

Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 165 ЦПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо заявлено вимогу, яка не відповідає вимогам статті 161 цього Кодексу.

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Л.Українки 14» про видачу судового наказу по стягненню з ОСОБА_1 заборгованість у розмірі 6414,30 грн та судового збору у розмірі 302,80 грн

На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Сумського апеляційного суду.

Суддя Р.А. Онайко

Попередній документ
130963046
Наступний документ
130963048
Інформація про рішення:
№ рішення: 130963047
№ справи: 592/16280/25
Дата рішення: 14.10.2025
Дата публікації: 16.10.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Ковпаківський районний суд м. Суми
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи наказного провадження; Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено до судового розгляду (15.10.2025)
Дата надходження: 07.10.2025
Предмет позову: про видачу судового наказу