Рішення від 13.10.2025 по справі 140/6101/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6101/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ромагротрейд» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ромагротрейд» (далі - ТзОВ «Ромагротрейд», позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач-1), Державної податкової служби України (далі ДПС України, відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Волинській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) або відмову в такій реєстрації від 16.01.2025 №12360891/43750272 про відмову в реєстрації податкової накладної (далі - ПН) №1 від 22.01.2024 в ЄРПН; зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН ПН №1 від 22.01.2024 (реєстраційний №9020220115) за датою первинного подання платником податків на реєстрацію.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем ТзОВ «Ромагротрейд» 07.02.2024 було подано на реєстрацію ПН №1 від 22.01.2024 на суму 136122,00 грн, в тому числі податок на додану вартість (далі - ПДВ) на суму 27224,40 грн. Однак реєстрацію ПН №1 від 22.1.2024 було зупинено з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій

З метою реєстрації зупиненої ПН позивачем подано до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Волинській області (далі - Комісія ГУ ДПС у Волинській області) повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних для прийняття рішення про реєстрацію ПН №1 від 22.01.2024.

У відповідь на пояснення позивачем отримано Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / розрахунку коригування (далі - РК) в ЄРПН від 08.01.2025 №12325320/43750272.

Позивачем, 16.01.2025 подано Повідомлення про надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН №1 від 22.01.2024, однак таке прийняте не було, оскільки, як зазначає позивач, ним неправильно обрахований кінцевий строк подачі.

Рішенням Комісії ГУ ДПС у Волинській області №12360891/43750272 від 16.01.2025 відмовлено в реєстрації ПН №1 від 22.01.2024 в зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН / РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в ЄРПН.

Позивач вважає, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, всупереч вимогам чинного законодавства, у зв'язку із чим просить адміністративний позов задовольнити

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнав та просив відмовити у їх задоволенні повністю. В обґрунтування такої позиції зазначив, що 06.11.2023 між ТзОВ «Ромагротрейд» (постачальник) та Селянським (фермерським) господарством (далі - С(Ф)Г, покупець) укладено договір купівлі-продажу деревних гранул (палет), відповідно до умов якого покупець зобов'язується своєчасно прийняти та оплатити поставлений постачальником товар.

ТзОВ «Ромагротрейд» складена та направлена на реєстрацію в ЄРПН ПН №1 від 22.01.2024 на суму 163346,40 грн, в т.ч. ПДВ - 22224,40 грн за продаж деревних гранул (пелет).

Квитанцією від 07.02.2024 реєстрація такої накладної була зупинена у зв'язку з тим, що обсяг постачання товару/послуги 7308, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У квитанціях також було запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

За результатами розгляду комісією наданих ТОВ «Ромагротрейд» документів до ПН №1 від 22.01.2024 встановлено відсутність:

- підтверджуючих документів щодо походження матеріалів/сировини, договори, розрахункові документи (банківських виписок, платіжних доручень), що підтверджують здійснення оплати, видаткові накладні, документи по операціях з перевізником товару, товаросупровідні документи);

- розрахункових документів (банківських виписок, платіжних доручень), що підтверджують здійснення оплати, документів по операціях з перевізником товару та товаросупровідні документи по операції з реалізації товару в адресу покупця СФГ Романюка І.М.

На виконання вимог наказу від 12.12.2019 №520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №520), Комісією прийняте рішення від 08.01.2025 №12325320/43750272 щодо недостатності документів до ПН №1 від 21.01.2024 та направлено платнику повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН ПН / РК. Однак, ТзОВ «Ромагротрейд» не скористалось правом подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, що визначено абзацом 6 пункту 9 Порядку №520.

У зв'язку із чим, Комісією ГУ ДПС у Волинській області прийняте рішення від 16.01.2025 №12360891/43750272 про відмову у реєстрації ПН №1 від 22.01.2024 згідно абзацу 9 пункту 9 Порядку № 520. Причина відмови: ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН / РК в ЄРПН, платником податку. В графі додаткова інформація зазначено: не надані підтверджуючі документи щодо походження матеріалів/сировини договори, розрахункові документи (банківських виписок, платіжних доручень), що підтверджують здійснення оплати, видаткові накладні, документи по операціях з перевізником товару, товаросупровідні документи).

Звертає увагу, що суб'єктом господарювання не було надано контролюючому органу, документів, які підтверджують факт оплати поставленого товару.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило

Також учасники справи не зверталися із клопотаннями про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, оформленими відповідно до вимог статті 167 КАС України. Суд звертає увагу, що за змістом статті 162 КАС України у відзиві на позовну заяву відповідач викладає виключно заперечення проти позову, відзив не може містити будь-яких заяв чи клопотань, оскільки заяви та клопотання учасники справи подають окремо у письмовій формі із зазначенням підстав та з дотриманням інших вимог статті 167 КАС України. Тому заявлене у відзиві на позовну заяву клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягало вирішенню судом по суті.

Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

06.11.2023 між ТзОВ «Ромагротрейд» (Постачальник) та С(Ф)Г ОСОБА_1 (Покупець) було укладено договір купівлі-продажу деревних гранул (пелет) №6/11/23 (а.с. 12), предметом якого є деревні гранули (палети). Ціна товару зазначається у рахунках на оплату та видаткових накладних. Покупець зобов'язується своєчасно прийняти та оплатити поставлений постачальником товар.

Умови даного договору передбачають наступне:

пункт 2.1. Розмір оплати за товар визначається у видаткових накладних;

пункт 2.4 Оплата здійснюється за безготівковим розрахунком шляхом перерахування суми винагороди на поточний рахунок або готівкою в касу Постачальника.

На підставі видаткової накладної №1 від 22.01.2024 позивач поставив С(Ф)Г Романюка І. М. 22,687 тон деревних гранул (пелет) загальною вартістю 163346,40 грн, в т.ч. ПДВ - 27224,40 грн (а.с. 13).

У зв'язку із здійсненням поставки, відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, позивач склав та подав до реєстрації в ЄРПН ПН №1 від 22.01.2024 на покупця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ); товар - «деревні гранули (палети)», код товару згідно з УКТ ЗЕД 4401310000 у кількості 22,687 т., обсягом постачання 136122,00 грн, ПДВ 27224,40 грн, загальна сума з ПДВ 163346,40 грн (а.с. 64).

Згідно із квитанцією від 07.02.2024 реєстрація ПН №1 від 22.01.2024 була зупинена з таких підстав: обсяг постачання товару/послуги 4401 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Показник «D»=49,4205%, «Рпоточ»=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН (а.с. 66).

04.01.2025 ТзОВ «Ромагротрейд» подало повідомлення № 1 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено (а саме: по ПН №1 від 22.01.2024), кількість додатків 6. В графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено: «просимо зареєструвати ПН №1 від 22.01.2024 реєстраційний номер 9020220115» (а.с. 7). При цьому, у заявах по суті справи представниками учасників справи визнається, що позивач до вказаного повідомлення від 04.01.2025 №1 долучив копії таких документів: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, договір купівлі/продажу від 01.11.2023 №3/23, укладений між ТзОВ «Ромдорагро» (постачальник) та ТзОВ «Ромагротрейд» (покупець), договір купівлі-продажу деревних гранул (палет) №6/11/23 від 06.11.2023, пояснення, договір про надання послуг з перевезення від 01.11.2023 №2/23, таблиця.

08.01.2025 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення за №12325320 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, в яких зазначалось про необхідність надання договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг, транспортування продукції, актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних, розрахункових документі та/або банківських виписок з особових рахунків та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН, а у графі «додаткова інформація» зазначено: «Надати підтверджуючі документи щодо походження матеріалів/сировини, договори, розрахункові документи (банківських виписок, платіжних доручень), що підтверджують здійснення оплати, видаткові накладні, документи по операціях з перевізником товару, товаросупровідні документи); розрахункові документи (банківських виписок, платіжних доручень), що підтверджують здійснення оплати, документів по операціях з перевізником товару та товаросупровідні документи по операції з реалізації товару в адресу покупця СФГ ОСОБА_1 » (а.с.70-71).

16.01.2025 позивач, у відповідь на вказане повідомлення, подав повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено (а саме: по ПН №1 від 22.01.2024), кількість додатків 7. В графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено «просимо зареєструвати ПН №1 від 22.01.2024 реєстраційний номер 9020220115» (а.с. 72). До вказаного повідомлення позивач долучив: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, договір купівлі/продажу від 01.11.2023 №3/23, укладений між ТзОВ «Ромдорагро» (постачальник) та ТзОВ «Ромагротрейд» (покупець) з видатковими накладними від 01.11.2023 №1, від 02.11.2023 №2, від 03.11.2023 №3, договір купівлі-продажу деревних гранул (палет) №6/11/23 від 06.11.2023 з видатковою накладною від 22.01.2024 №1, пояснення, договір про надання послуг з перевезення від 01.11.2023 №2/23 з актами здачі-приймання робіт від 01.11.2023 №1, від 02.11.2023 №2, від 03.11.2023 №3, розрахунок виходу палет, платіжні інструкції.

Згідно із квитанцією від 16.01.2025 повідомлення від 16.01.2025 №9002926614 про подання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН не прийнято до розгляду, оскільки порушено терміни подання Повідомлення, визначений пунктом 9 Порядку №520 (а.с. 73).

Комісія ГУ ДПС у Волинській області прийняла рішення від 16.01.2025 №12360891/43750272 про відмову у реєстрації ПН 22.01.2024 №1 в ЄРПН у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податку. В графі «додаткова інформація» - відсутня інформація (а.с.104).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).

За правилами абзаців першого, п'ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165, тут і надалі в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингуподаткової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно з пунктами 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстраціїподаткової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно доПорядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

У спірних правовідносинах зі змісту квитанції від 18.11.2024 встановлено, що реєстрацію ПН від 22.01.2024 №1 зупинено з тієї причини, що обсяг постачання товару/послуг 4401 дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Показник «D»=49,4205%, «Рпоточ»=0 (а.с. 66).

Згідно з пунктом 2-1 Порядку №1165 (в редакції станом на день подання на реєстрацію ПН) у цьому Порядку для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків використовуються такі показники:

1) показник D, який розраховується за такою формулою: D = S/T, де S - загальна сума сплачених платником податку та його відокремленими підрозділами сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, за період, що припадає на останні 12 звітних (податкових) періодів, які передують календарному місяцю, у якомуподаткову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками, визначенимистаттею 193Кодексу, зазначена платником податку вподаткових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі за операціями у періоді, що припадає на останні 12 звітних (податкових) періодів, які передують календарному місяцю, у якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість;

2) показник Рпоточ- сума податку на додану вартість, зазначена платником податку вподатковій накладній/розрахунку коригування, які зареєстровані в Реєстрі у поточному календарному місяці, з урахуванням прийнятої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;

3) показник Pмакс, який розраховується за такою формулою: Pмакс = Pнайб х 1,4, де Pнайб - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена платником податку у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі за операціями останніх 12 звітних (податкових) періодів, які передують місяцю, в якому податкову накладну/розрахунок коригування прийнято для реєстрації в Реєстрі, та за які настав граничний строк подання декларації з податку на додану вартість.

Значення показників D, Pпоточ та Pмакс відображається в електронному кабінеті.

Додатком 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 1 яких вказано: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодомУКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений уподатковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, далі - Порядок №520, зі змінами, чинними з 30.09.2023).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

За правилами пункту 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Згідно із пунктом 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених упункті 5цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексута Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08.03.2023 відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.01.2023 № 19, і у постанові від 24.03.2025 у справі № 140/32696/23 дійшов наступних висновків. З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08.03.2023 було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій ПН/РК. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвер.дження інформації, зазначеної у ПН/РК. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в ПН/РК.

У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН».

Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН в ЄРПН. У вказаній постанові також зазначено, що законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій про зупинення, податковий орган саме у повідомленні про надання додаткових документів повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.

Як вбачається із оскаржуваного рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 16.01.2025 №12360891/43750272 у реєстрації ПН від 22.01.2024 №1 відмовлено у зв'язку із ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податку (а.с.104).

При цьому, зі змісту протоколу засідання Комісії №2 ГУ ДПС у Волинській області від 16.01.2025 слідує, що причиною прийняття Комісією рішення від 16.01.2025 №12360891/43750272 про відмову у реєстрації ПН від 22.01.2024 №1 стало, зокрема, те, що контролюючим органом не отримано додаткове повідомлення протягом 5 робочих днів після направлення Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів платниками ГУ ДПС у Волинській області, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Так, судом встановлено, що попередньо 08.01.2025 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення за №12325320 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, в яких зазначалось про необхідність надання договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг, транспортування продукції, актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки накладних, розрахункових документі та/або банківських виписок з особових рахунків та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН, а у графі «додаткова інформація» зазначено: «Надати підтверджуючі документи щодо походження матеріалів/сировини, договори, розрахункові документи (банківських виписок, платіжних доручень), що підтверджують здійснення оплати, видаткові накладні, документи по операціях з перевізником товару, товаросупровідні документи); розрахункові документи (банківських виписок, платіжних доручень), що підтверджують здійснення оплати, документів по операціях з перевізником товару та товаросупровідні документи по операції з реалізації товару в адресу покупця СФГ ОСОБА_1 » (а.с.70-71).

Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв'язку з наведеними вище висновками щодо застосування Порядку № 520 слідує, що Комісія, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідної ПН в ЄРПН, забезпечила позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо ПН, реєстрацію якої було зупинено. Зміст Повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідних графах та заповнення графи «додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної ПН, при цьому вимога про надання товаросупровідних документів стосувалась не лише щодо придбання позивачем товару, а й щодо постачання ним такого товару контрагенту, за господарською операцією, за наслідками якої було складено спірну ПН. Також повідомлено позивача про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

В постанові від 29.07.2025 у справі № 140/1998/24 Верховний Суд дійшов висновку, що за правилами, що набрали чинності з 08.03.2023, податковий орган наділений повноваженнями за наслідками аналізу наданих в порядку, передбаченому пунктом 4 Порядку № 520, пояснень і документів, повідомити такого платника податків про необхідність подання додаткових пояснень і документів, конкретизувавши їх перелік у Повідомленні. Отримавши таке Повідомлення, добросовісний платник податків на виконання запровадженого законодавцем з 08.03.2023 алгоритму взаємодії між контролюючим органом та платником податків для вирішення питання про реєстрацію ПН в ЄРПН або подає такі додаткові документи, або надає додаткові пояснення із обґрунтуванням причин неможливості їх надання чи необґрунтованості їх витребування. В свою чергу, ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в Повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.

На вказане Повідомлення позивач 16.01.2025 подав повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено (а саме: по ПН №1 від 22.01.2024), кількість додатків 7. В графі «пояснення» вказаного повідомлення зазначено «просимо зареєструвати ПН №1 від 22.01.2024 реєстраційний номер 9020220115» (а.с. 72). До вказаного повідомлення позивач долучив: витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, договір купівлі/продажу від 01.11.2023 №3/23, укладений між ТзОВ «Ромдорагро» (постачальник) та ТзОВ «Ромагротрейд» (покупець) з видатковими накладними від 01.11.2023 №1, від 02.11.2023 №2, від 03.11.2023 №3, договір купівлі-продажу деревних гранул (палет) №6/11/23 від 06.11.2023 з видатковою накладною від 22.01.2024 №1, пояснення, договір про надання послуг з перевезення від 01.11.2023 №2/23 з актами здачі-приймання робіт від 01.11.2023 №1, від 02.11.2023 №2, від 03.11.2023 №3, розрахунок виходу палет, платіжні інструкції.

Однак, згідно із квитанцією від 16.01.2025 повідомлення від 16.01.2025 №9002926614 про подання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН не прийнято до розгляду, оскільки порушено терміни подання Повідомлення, визначений пунктом 9 Порядку №520 (а.с. 73).

Приймаючи до уваги, що 08.01.2025 Комісія ГУ ДПС у Волинській області надіслала повідомлення за №12325320 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, то крайній строк для подачі повідомлення, з урахуванням приписів пункту 9 Порядку №520 - 15.01.2025, тоді як таке подано позивачем 16.01.2025.

В даному випадку, положеннями Порядку №520 чітко врегульовано порядок дій платника податків за умов надіслання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Отже, фактичною причиною відмови у реєстрації ПН від 22.01.2024 №1 є часткове (неповне) надання документів, зазначених у повідомленні за №12325320 від 08.01.2025.

В той же час, при вирішенні даного спору суд також враховує, з наданих комісії документів вбачається, що між ТзОВ ТзОВ «Ромагротрейд» (постачальник) і СФГ Романюка І.М. (покупець) виникли взаємовідносини на підставі договору від 06.11.2023 №6/11/23 купівлі-продажу деревних гранул, за умовами якого покупець зобов'язується своєчасно прийняти та оплатити поставлений постачальником товар; ціна товару зазначається у рахунках на оплату та видаткових накладних; оплата здійснюється за безготівковим розрахунком шляхом перерахування суми винагороди на поточний рахунок або готівкою в касу постачальника (а.с.12).

Відповідно до видаткової накладної від 22.01.2024 №1 покупцю СФГ Романюка І.М. від постачальника ТзОВ «Ромагротрейд» передано деревні гранули (пелети) у кількості 22,687 т на суму 163346,4 грн, у т.ч. 27224,40 грн ПДВ (а.с.13).

Суд зауважує, що згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Оскільки для виникнення податкового зобов'язання з ПДВ достатньо настання однієї з подій, то обов'язок продавця виписати і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну на відповідну суму ПДВ, кореспондує з правом контролюючого органу вимагати у платника ПДВ ту документацію, яка підтверджує настання саме такої події.

ТзОВ «Ромагротрейд» надало податковому органу видаткову накладну від 22.01.2024 №1, яка підтверджує факт передачі покупцю СФГ Романюка І.М. від постачальника ТзОВ Ромагротрейд деревних гранул (пелет) згідно з договором від 06.11.2023 №6/11/23.

У поясненнях щодо ПН від 22.01.2024 №1 позивач повідомив, що в листопаді 2023 року розпочав виробництво паливних гранул та дров'яну деревину для виробництва пелет придбав у ТзОВ «Ромдорагро», яким і здійснювалося перевезення товару (а.с.13). На підтвердження вказаних обставин комісії регіонального рівня ТзОВ «Ромагротрейд» надало договір купівлі-продажу від 01.11.2023 №3/23 дров'яної деревини (а.с.20) з видатковими накладними від 01.11.2023 №1 (а.с.21), від 02.11.2023 №2 (а.с.22), від 03.11.2023 року №3 (а.с.23); договір про надання послуг з перевезення від 01.11.2023 №2/23 (а.с.80), акти здачі-приймання робіт (надання послуг) від 01.11.2023 №1 (а.с.81), від 02.11.2023 №2 (а.с.82), від 03.11.2023 №3 (а.с.83).

Із витягу з Державного реєстру речових праві на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.09.2020 слідує, що у ТзОВ Ромагротрейд на праві власності є приміщення загальною площею 1602,5 кв.м, у якому, зберігається товар (а.с. 27).

Та вказані документи надавались відповідачем до відзиву на позовну заяву.

У постанові від 21.02.2023 у справі №240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.

На думку суду, вказані вище документи є достатніми для підтвердження господарської операції, щодо якої складено податкову накладну від 22.01.2024 №1. Подані позивачем первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, узгоджуються між собою. Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію податкової накладної від 22.01.2024 №1 в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Натомість встановлені обставини у справі дають суду підстави для висновку про формальний підхід при прийнятті Комісією ГУ ДПС у Волинській області спірного рішення, яке прийнято з підстав неподання/часткового неподання ТзОВ «Ромагротрейд» документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено в Реєстрі, без зазначення конкретного переліку документів, які не було подано позивачем. Тобто, позиція податкового органу не доведена у рішенні; які документи не було надано у графі Додаткова інформація спірного рішення не уточнено.

При вирішенні спору суд враховує висновки Верховного Суду у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, відповідно до яких суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції, за наслідками якої складено податкову накладну, подану для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією. Предметом розгляду у справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. При розгляді таких спорів, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлює обов'язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в ЄРПН відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України.

Суд наголошує на тому, що під час реєстрації податкової накладної проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми критеріями шляхом дослідження документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної саме у податкових накладних. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28.11.2019 у справі №1640/2650/18, від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС у Волинській області від 16.01.2025 №12360891/43750272 прийнято неправомірно, позаяк платник надав пояснення та первинні документи щодо господарської операції, по якій складена ПН від 22.01.2024 №1, та, на думку суду, поданих після зупинення реєстрації спірної ПН позивачем вказаних вище первинних документів є достатньо для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН. Вказані первинні документи відповідають встановленим вимогам щодо форми та змісту, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність відображених у цих документах даних про господарську операцію, передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію спірної ПН в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.

Відтак, з наведених вище мотивів позовні вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного рішення підлягають до задоволення.

Крім того, підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії, виходячи з такого.

За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Пунктом 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (зі змінами) передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання такої події, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Відповідно до пункту 20 вказаного Порядку внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення, а подані позивачем пояснення та документи, на думку суду, підтверджують здійснення господарської операції, по яких складена спірна ПН, ознак порушення вимог законодавства щодо їх складення вони не містять та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію вказаної ПН, тому з метою повного та ефективного захисту прав позивача похідні позовні вимоги про зобов'язання зареєструвати ПН від 22.01.2024 №1 в ЄРПН належить також задовольнити.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI) визначено ставки судового збору у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем, - 1 розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу.

Вимога про визнання протиправним та скасування рішення як акта індивідуальної дії разом із вимогою зобов'язального характеру повинна бути оплачена судовим збором у сумі 3028,00 грн.

Позивач сплатив судовий збір у сумі 6056,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 02.06.2025 №456 (а.с. 6).

Оскільки суд задовольняє позов, то на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області (комісією якого прийняте протиправне рішення) судовий збір у сумі 3028,00 грн. Питання про повернення надміру сплаченого судового збору може бути вирішено за клопотанням особи, яка його сплатила, відповідно до статті 7 Закону №3674-VI.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області від 16.01.2025 №12360891/43750272.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Ромагротрейд» податкову накладну від 22.01.2024 №1 датою подання її на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ромагротрейд» судовий збір у розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім грн 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Ромагротрейд» (44763, Волинська область, Володимирський район, село Хворостів, вулиця Лісна, 7, код ЄДРПОУ 43750272).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код ВП 44106679).

Відповідач-2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя О. О. Андрусенко