Справа №750/13057/25
Провадження №3/750/4084/25
13 жовтня 2025 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.1 ст. 184 КУпАП
до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 10.09.2025 інспектором сектору ювенальної превенції ВВзГ ЧРУП ГУНП в Чернігівській області майором поліції Єрмак С.В., відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 184 КУпАП.
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення від 10.09.2025 серії ВАД №772200, склад адміністративного правопорушення викладено так: «11.08.2025 року о 22:02 год. ОСОБА_1 ухилилася від виконання своїх батьківських обов'язків згідно ст. 150 СК України щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 11.08.2202 год. біля буд. 112-А в м. Чернігові керував транспортним засобом Мустанг МТ 200, д.н.з. НОМЕР_1 , без відповідних документів, чим порушив п. 2 (далі нерозбірливі знаки) ПДР України, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП».
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.1 ст. 184 КУпАП, відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Зміст наведеної норми дозволяє констатувати, що в силу її вимог особа може бути притягнута до відповідальності за наявності в сукупності таких умов, коли вона: 1) є батьком або матір'ю дитини чи іншою особою, яка їх замінює (далі - батьки); 2) ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей; 3) ухиляється від виконання вказаних обов'язків саме відносно неповнолітніх дітей.
Диспозиція статті 184 КУпАП є бланкетною та відсилає до інших нормативних актів (законів), відповідно до яких на кожного із батьків або осіб, які їх замінюють, покладена відповідальність за ухилення від виконання батьківських обов'язків, передбачених законодавством.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
В свою чергу, в протоколі про адміністративне правопорушення не розкрито суть адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 184 КУпАП, а саме не конкретизовано від яких саме, передбачених законодавством батьківських обов'язків, зазначених у ст. 150 Сімейного кодексу України ухилилась ОСОБА_1 , так як вказана стаття СК України містить сім частин.
Також, відповідно до статті 12 КУпАП адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Статтею 13 КУпАП передбачена відповідальність неповнолітніх, а саме: до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-2, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Зі змісту протоколу та долучених до нього документів, слідує, що неповнолітньому ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час складення протоколу щодо ухилення його матері ОСОБА_1 від виконання своїх батьківських обов'язків по відношенню до нього, досягнув віку 17 років, тобто за керування ним транспортним засобом без відповідних документів, передбачена адміністративна відповідальність на загальних підставах.
Разом з тим, до матеріалів не додано документу, згідно якого зафіксовано саме правопорушення, вчинене ОСОБА_2 11.08.2025 року. При цьому у протоколі також не зрозуміло зазначено який же саме пункт ПДР було порушено останнім.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, тобто правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП, відповідно до положень статті 276 цього Кодексу, розглядаються за місцем вчинення правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №772200 від 10.09.2025 року зазначено, що ОСОБА_1 11.08.2025 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП, оскільки ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків згідно ст. 150 СК України щодо виховання свого неповнолітнього сина ОСОБА_2 , який 11.08.2202 год. «біля будинку №112А в м. Чернігові», однак, в порушення ст. 256 КУпАП, місце вчинення правопорушення не вказано, а саме на якій вулиці розташований будинок 112-А в м. Чернігові не зазначено, тоді як ці відомості повинні міститися у відповідній графі протоколу «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення», а не у будь-яких доданих до нього матеріалах, обвинувачення повинно бути конкретним і не порушувати прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Також, суд звертає увагу й на те, що дата вчинення правопорушення повністю не зазначена у протоколі, оскільки там міститься наступне формулювання «11.08.2202 год».
Суд зазначає, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який, відповідно до ст. 251 КУпАП, є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
У зв'язку з викладеним, вказаний протокол не відповідає наведеним вимогам, що є перешкодою для розгляду справи по суті, тому матеріали підлягають поверненню на доопрацювання.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 268, 283, 256 КУпАП,
Повернути адміністративний матеріал за ч.1 ст. 184 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 для належного оформлення начальнику Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Самусь