Справа №750/13062/25
Провадження №3/750/4086/25
13 жовтня 2025 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли з Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, непрацюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.3 ст. 184 КУпАП
до Деснянського районного суду м. Чернігова надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 13.09.2025 інспектором сектору ювенальної превенції відділу взаємодії з громадами ЧРУП ГУНП в Чернігівській області капітаном поліції Дашук М.Ю., відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст. 184 КУпАП.
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №772504 від 13.09.2025, склад адміністративного правопорушення викладено так: «21:05 13.09.2025 ОСОБА_1 ухилилась від виконання своїх батьківських обов'язків, передбачених ст. 150 СК України, по відношенню до своєї дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки перебувала в стані алкогольного сп'яніння (почервоніння обличчя, нечітка мова) за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки не досягла віку адміністративної відповідальності, тому до відповідальності притягається її мати».
У протоколі вказане вище діяння та обставини вчинення правопорушення ОСОБА_1 кваліфіковані інспектором за ч.3 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з вимогами статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, зазначаються, зокрема суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а також інші відомості.
Водночас, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у частині статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актів, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Згідно диспозиції ч.3 ст. 184 КУпАП відповідальність наступає в разі вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
З аналізу вищевказаної норми вбачається, що об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері охорони прав та інтересів дитини. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у вчиненні неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом (матеріальний склад). Суб'єкт адміністративного правопорушення - фізичні осудні особи - батьки, або особи, що їх замінюють. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності (ч.1 цієї статті).
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актів, якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Як вбачається з матеріалів справи, дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.3 ст. 184 КУпАП, якою встановлюється відповідальність за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Таким чином, суть адміністративного правопорушення, яка викладена у протоколі про адміністративне правопорушення, не містить у собі ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого диспозицією ч.3 ст. 184 КУпАП, так як у такій не вказано яке ж саме правопорушення, відповідальність за яке передбачена цим Кодексом, вчинила неповнолітня ОСОБА_2 , тоді як ці відомості повинні міститися у відповідній графі протоколу «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення», а не у будь-яких доданих до нього матеріалах, обвинувачення повинно бути конкретним і не порушувати прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Слід зазначити, що обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який, відповідно до ст. 251 КУпАП, є одним із доказів у справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Суд не наділений повноваженнями вносити зміни до протоколів про адміністративні правопорушення, змінювати дату, час, місце та суть вчиненого правопорушення, оскільки судовий розгляд здійснюється виключно в межах обсягу відомостей та інформації, зафіксованих у протоколі.
До того ж, слід зауважити, що викладена у протоколі суть правопорушення не дає чітко зрозуміти, хто ж саме перебував в стані алкогольного сп'яніння - ОСОБА_1 чи ОСОБА_2 , і лише з подальшого зазначення у графі протоколу «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - оскільки не досягла віку адміністративної відповідальності, тому до відповідальності притягається її мати, можна дійти висновку, що у такому стані перебувала саме неповнолітня.
Більш того, у протоколі зазначено, що «… перебувала в стані алкогольного сп'яніння (почервоніння обличчя, нечітка мова)…», однак, в порушення ст. 256 КУпАП, доказів на підтвердження вказаної у протоколі обставини щодо перебування ОСОБА_2 «в стані алкогольного сп'яніння», до матеріалів адміністративної справи долучено не було.
У зв'язку з викладеним, вказаний протокол не відповідає наведеним вимогам, що є перешкодою для розгляду справи по суті, тому матеріали підлягають поверненню на доопрацювання.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 268, 283, 256 КУпАП,
Повернути адміністративний матеріал за ч.3 ст. 184 КУпАП у відношенні ОСОБА_1 для належного оформлення начальнику Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Самусь