м. Вінниця
09 жовтня 2025 р. Справа № 120/138/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: Головного управління ДПС у Хмельницькій області до: Подільського управління капітального будівництва Міністерства оборони України про: зобов'язання укласти договір
У Вінницький окружний адміністративний суд звернулося з адміністративним позовом Головне управління ДПС у Хмельницькій області до Подільського управління капітального будівництва Міністерства оборони України про зобов'язання укласти договір.
Позов мотивований тим, що станом на 06.01.2025 у відповідача наявний податковий борг в сумі 861 776,49 грн, в тому числі по Хмельницькій області у розмірі 586 786,12 грн. На виконання вимог Податкового кодексу України та Порядку використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерело погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2017 № 585, Головне управління ДПС у Хмельницькій області скерувало на адресу відповідача повідомлення від 06.03.2024 №2570/6/22-01-13-03-06 про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків.
У зв'язку з відсутністю відповіді на вказане повідомлення, податковий орган звернувся до суду з цим позовом з вимогою про зобов'язання Подільського управління капітального будівництва Міністерства оборони України укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості на Головне управління ДПС у Хмельницькій області.
Ухвалою суду від 08.01.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Установлено строк для подання заяв по суті.
Відповідачу копія ухвали надіслана в його електронний кабінет та доставлена 08.01.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Верховний Суд у постанові від 23.11.2022 у справі № 500/8027/21 дійшов висновку, що довідка про доставку в електронному вигляді рішення суду є належним доказом отримання стороною такого рішення.
Проте, правом заперечити проти позову відповідач не скористався.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, відтак суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив такі обставини.
Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України є юридичною особою, заснованою на державній власності.
Станом на 06.01.2025 за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 861776,49 грн.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 11.03.2021 по справі №120/8583/20-а стягнуто з Подільського управління капітального будівництва Міністерства оборони України з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 110190,71 грн. (сто десять тисяч сто дев'яносто гривень 71 копійок).
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20.04.2022 по справі №120/18613/21-а стягнуто з рахунків у банках, що обслуговують Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України, кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 332115,62 грн.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 30.11.2022 по справі №560/7591/22 стягнуто за рахунок готівки та з рахунків у банках, що обслуговують Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України (вул.600 - річчя, буд.68, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 24980188) кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 19 113,20 ( дев'ятнадцять тисяч сто тринадцять гривень 20 копійок).
Надалі позивач прийняв рішення про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках у рахунок погашення податкового боргу:
- № 67 від 26.12.2022 року на суму 27193,74 грн;
- №2/4-2201 від 12.01.2023 року на суму 7657,52 грн;
№159/4-2201 від 19.06.2023 року на суму 41353,83 грн;
- №239/4-2201 від 01.08.2023 року на суму 7433,28 грн;
- №290/4-2201 від 07.09.2023 року на суму 3716,64 грн;
- №367/4-2201 від 30.10.2023 року на суму 7433,28 грн;
- №408/4-2201 від 30.11.2024 року на суму 40925,6 грн;
- №91/4-2201 від 20.03.2024 року на суму 11149,92 грн;
- №267/4-2201 від 20.09.2024 року на суму 23375,87 грн.
На виконання вимог Податкового кодексу України та Порядку використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків т/або відокремленого підрозділу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2017 № 585 Головне управління ДПС у Хмельницькій області скерувало на адресу відповідача повідомлення від 06.03.2024 №2570/6/22-01-13-03-06 про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків.
Вказане повідомлення отримане відповідачем 16.03.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 0600096344489.
У зв'язку з відсутністю відповіді відповідача на вказане повідомлення, контролюючий орган звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, (в подальшому ПК України), платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України та законами з питань митної справи.
Згідно із п. п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із п. 87.5 ст. 87 ПК України, у разі якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу, контролюючий орган визначає дебіторську заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, джерелом погашення податкового боргу такого платника податків.
Контролюючий орган укладає з платником податків договір щодо переведення права вимоги такої дебіторської заборгованості. Така дебіторська заборгованість продовжує залишатися активом платника податків, що має податковий борг, про що зазначається в договорі між платником податків і контролюючим органом, та повинна бути відповідним чином розкрита в примітках до фінансової звітності.
Податковий борг продовжує обліковуватися за платником податків, у якого він виник, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Контролюючий орган повідомляє платнику податків про таке надходження в п'ятиденний строк з дня отримання відповідного документа.
У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладення з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов'язання платника податків укласти зазначений договір.
Згідно із пунктом 1 розділу II Порядку використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 року № 585, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2017 за № 857/30725 (в подальшому Порядок № 585), контролюючий орган повідомляє платника податків про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 2 розділу II Порядку № 585, повідомлення розглядається як пропозиція для укладання договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган.
Переведення платником податків права вимоги дебіторської заборгованості, що випливає з відносин платника податків з дебітором, на орган стягнення здійснюється на основі договору, укладеного в письмовій формі, між платником податків та контролюючим органом (пункт 3 розділу II Порядку № 585).
Згідно із пунктом 4 розділу II Порядку № 585 встановлено, що у разі згоди платника податків контролюючий орган укладає договір з таким платником податків. Договір повинен містити, зокрема: назву договору та місце його укладання; найменування платника податків та контролюючого органу; предмет договору; порядок виконання зобов'язань за договором; права та обов'язки сторін; умови укладання, зміни та припинення договору; місцезнаходження та реквізити сторін. У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладання з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган звертається до суду щодо зобов'язання платника податків укласти зазначений договір.
У договорі обов'язково зазначається, що платник податків переводить на контролюючий орган своє право вимоги до дебітора в рахунок погашення податкового боргу (пункт 8 розділу II Порядку № 585).
Відповідно до п. п. 6, 7 роз. II Порядку № 585, визначення такої дебіторської заборгованості здійснюється шляхом перевірки контролюючим органом дебіторської заборгованості, яка відображена на рахунках бухгалтерського обліку платника податків та в аналітичному обліку. Податковий борг продовжує обліковуватися за платником податків, у якого він виник, до надходження коштів до бюджету за рахунок стягнення цієї дебіторської заборгованості. Контролюючий орган повідомляє платника податків про таке надходження у п'ятиденний строк з дня отримання відповідного документа.
Платник податків передає контролюючому органу всі документи, що свідчать про право вимоги.
Підпунктом 20.1.35-1 пункту 20.1. статті 20 ПК України встановлено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо зобов'язання платника податків, який має податковий борг, укласти договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості цього платника на контролюючий орган.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що дебіторська заборгованість платника податків, строк погашення якої настав, визначається контролюючим органом джерелом погашення податкового боргу такого платника податків у разі, якщо здійснення заходів щодо погашення податкового боргу платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, не привело до повного погашення суми податкового боргу або у разі недостатності у платника коштів для погашення податкового боргу. У такому випадку контролюючий орган укладає з платником податків договір щодо переведення права вимоги такої дебіторської заборгованості. Повідомлення платника податків про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків за формою, згідно із додатком 1 до Порядку № 585 розглядається як пропозиція для укладання договору про переведення права вимоги дебіторської заборгованості платника податків на контролюючий орган. У разі відмови платника податків, що має податковий борг, від укладення з контролюючим органом договору щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості такий контролюючий орган має право звернутися до суду щодо зобов'язання платника податків укласти зазначений договір.
Суд встановив, що на виконання вимог Податкового кодексу України та Порядку № 585 Головне управління ДПС у Хмельницькій області скерувало на адресу відповідача повідомлення від 06.03.2024 №2570/6/22-01-13-03-06 про визначення джерелом погашення податкового боргу дебіторської заборгованості платника податків.
Отже, Головне управління ДПС у Хмельницькій області вчинило всі дії, передбачені пунктом 87.5 статті 87 Податкового кодексу України та пунктом 4 розділу II Порядку № 585, для того, щоб укласти з Подільським управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості.
Проте, останній маючи податковий борг, ухилився від укладення такого договору.
Враховуючи викладене, з урахуванням доведеної наявності у відповідача податкового боргу та відсутності грошових коштів на його погашення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача укласти з позивачем договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Відтак, з огляду на те, що обставини, наведені позивачем у адміністративному позові, знайшли підтвердження в ході судового розгляду, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Хмельницькій області задовольнити.
Зобов'язати Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ - 24980188, вул. 600-річчя, 68, м. Вінниця, 21027) укласти з Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області договір щодо переведення права вимоги дебіторської заборгованості на Головне управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ -44070171, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, 29000)
Відповідач: Подільське управління капітального будівництва Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ - 24980188, вул. 600- річчя, 68, м. Вінниця, 21027)
Повне судове рішення складено 09.10.2025.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна