Україна
Донецький окружний адміністративний суд
за наслідками розгляду клопотання позивача
08 жовтня 2025 року Справа №200/5251/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голошивець І.О., розглянувши у письмовому провадженні клопотання позивача про залучення до участі у справі Кабінет Міністрів України та Донецьку обласну державну адміністрацію в якості третьої особи на стороні відповідача за позовною заявою ОСОБА_1 до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправною відмову тa зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, викладену в листі Є-211-е від 17.06.2025, щодо не розгляду заяви від 05 червня 2025 року ОСОБА_1 про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та виплату грошової компенсації, та доданих до неї документів;
- зобов'язати Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області розглянути відповідно до вимог п.17 Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року №947 та вирішити питання, щодо якого звернулась ОСОБА_1 у заяві від 05 червня 2025 року про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та виплату грошової компенсації.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2025 року відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Звільнено позивача від сплати судового збору. Встановлений відповідачу строк для надання на адресу суду: відзиву на позовну заяву та усі наявні докази на підтвердження зазначеного у відзиві; належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, та виплату грошової компенсації поданою нею 05.06.2025 року та всі документи, що подавалися разом з заявою; належним чином засвідчену копію відповіді або прийнятого рішення за наслідком проведеного розгляду заяви; повноваження комісії, яка обстежувала житло у 2014 році, рішення, протоколи, тощо якими комісію було створено та відповідно призупинено, підстави зупинення; повноваження комісії, яка у 2025 році здійснює обстеження житла у відповідності до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 року №947, рішення, протоколи, тощо якими комісію було створено.
У липні 2025 року на адресу суду засобами електронного суду надійшло клопотання позивача про залучення до участі у справі Кабінет Міністрів України та Донецьку обласну державну адміністрацію в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Дане клопотання представника відповідача було вмотивовано наступним: - «[…]. Відповідно до Конституції України Стаття 117. Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Акти Кабінету Міністрів України підписує Прем'єр-міністр України. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом. Стаття 118. Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Постанова Кабінету Міністрів України № 947 від 18.12.2013 року встановлює механізм надання допомоги громадянам, постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій, та є обов'язковою для виконання. Невиконання цього Порядку Слов'янською міською військовою адміністрацією прямо стосується сфери регулювання актів Кабінету Міністрів України, а також реалізації державної політики, делегованої органам обласної виконавчої влади, зокрема Донецькій обласній державній адміністрації, що координує діяльність військових адміністрацій на місцях. Рішення суду може вплинути на права Кабінету Міністрів України та на обов'язки Донецької обласної державної адміністрації які передбачені п.п.5,6 Порядку. Таким чином, судове рішення у справі може вплинути на правове становище як Кабінету Міністрів України, що є розробником та затверджувачем нормативного акту, так і Донецької обласної державної адміністрації, яка бере участь у реалізації зазначеного нормативно-правового акту. Їх участь у справі є необхідною для всебічного, об'єктивного та повного з'ясування обставин справи.».
Розглянувши надане клопотання про залучення до участі у справі Кабінет Міністрів України та Донецьку обласну державну адміністрацію в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів ч.2 ст.49 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Частинами 4, 5 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже, можливість вступу у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки. Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.
Отже, обов'язковою умовою залучення особи до участі у справі в якості третьої особи є доведення можливості впливу рішення у справі на права, свободи, інтереси та обов'язки такої особи.
Суд зазначає, що спірним питанням в даній справі є основна позовна вимога позивача - визнати протиправною відмову Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, викладену в листі Є-211-е від 17.06.2025, щодо не розгляду заяви від 05 червня 2025 року ОСОБА_1 про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та виплату грошової компенсації, та доданих до неї документів, та як похідна вимога, зобов'язати Слов'янську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області розглянути відповідно до вимог п.17 Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року №947 та вирішити питання, щодо якого звернулась ОСОБА_1 у заяві від 05 червня 2025 року про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та виплату грошової компенсації.
В свою чергу, те що Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 947 від 18.12.2013 року та те, що Донецька обласна державна адміністрація як місцевий орган державної виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади України й в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, в даному випадку у межах Донецької області, не вказує на те, що рішення в справі може вплинути на їх права, свободи, інтереси або обов'язки.
В даному випадку слід звернути увагу на п.4 постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18.12.2013 (у редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - військово-цивільні адміністрації населених пунктів проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території, збирають інформацію, необхідну для прийняття рішень щодо надання або відмови в наданні грошової компенсації та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.
Пунктами 5 та 6 Постанови КМУ №947 передбачено, що рішення про надання постраждалим грошової допомоги та її розмір приймає Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади.
Рішення про надання грошової компенсації приймають комісії з розгляду питань, пов'язаних з наданням грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації (далі - комісія), на підставі поданих органами місцевого самоврядування, а у разі їх відсутності - військово-цивільними адміністраціями населених пунктів сформованих та затверджених списків постраждалих на виплату грошової компенсації.
Комісія утворюється в Донецькій та Луганській областях Донецькою та Луганською облдержадміністраціями. Рішення про утворення комісії, затвердження її складу та положення про неї (в тому числі внесення змін до них) погоджується з Мінреінтеграції шляхом надсилання відповідного листа.
В даному випадку, з позовної заяви наданої позивачем, судом встановлено, що в першу чергу спірним питанням є відсутність належного розгляду заяви від 05 червня 2025 року ОСОБА_1 відповідачем по справі про проведення обстеження житла, зруйнованого внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації та виплату грошової компенсації, та доданих до неї документів.
В свою чергу питання нарахування та виплати грошової компенсації є передчасною вимогою.
Таким чином, враховуючи те, що позивач жодним чином не обґрунтовує, яким чином судове рішення у цій справі може вплинути на права та обов'язки Кабінету Міністрів України та Донецької обласної державної адміністрації, а також те, що суд не встановив таких обставин, у задоволенні зазначеного клопотання слід відмовити повністю.
Отже, суд дійшов до висновку відмовити у задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі Кабінет Міністрів України та Донецьку обласну державну адміністрацію.
Керуючись ст. ст. 9, 49, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі Кабінет Міністрів України та Донецьку обласну державну адміністрацію в якості третьої особи за позовною заявою ОСОБА_1 до Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://court.gov.ua/).
Суддя І.О. Голошивець