Іменем України
06 жовтня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1188/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом адвоката Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
02 жовтня 2023 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Мандрика Владислава Володимировича (далі- представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) (далі - відповідач, військова частина НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
10 жовтня 2023 року представником позивача було додано уточнену позовну заяву, в якій просив:
-визнати протиправну бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100 000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28.09.2022 по 12.11.2022, з 20.11.2022 по 07.12.2022, з 18.12.2022 по 31.12.2022, з урахуванням фактично сплачених сум;
-зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 гривень, в розрахунку на місяць пропорційно дням участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, за періоди з 28.09.2022 по 12.11.2022, з 20.11.2022 по 07.12.2022, з 18.12.2022 по 31.12.2022, з урахуванням фактично сплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що солдат ОСОБА_1 проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України.
Відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16 вересня 2022 року № 165 (гриф) солдата ОСОБА_1 направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Під час проходження військової служби, перебуваючи у відрядженні у ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військовій частині НОМЕР_2 ), позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і борони, відсічі і стримування збройної агресії, що полягало у виконанні бойових завдань на підставі бойових наказів (розпоряджень), які видавались начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 (Військової частини НОМЕР_2 ).
Таким чином позивач набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова № 168) у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченням здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, так як фактично виконував бойові завдання на підставі бойових розпоряджень (наказів), перебуваючи у службовому відрядженні.
Так, відповідно до довідки від 25 липня 2023 року № 5246, виданої командиром Військової частини НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_1 приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області у такі періоди: з 28 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року; з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року; з 01 листопада 2022 року по 12 листопада 2022 року; з 20 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року; з 01 грудня 2022 року по 07 грудня 2022 року; з 18 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
З урахуванням викладеного, в інтересах позивача на адресу відповідача направлено адвокатський запит з проханням про виплату щомісячної доплати у вигляді підвищеної додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168, за його безпосередню участь у бойових діях та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період з 28 вересня 2022 року по 12 листопада 2022 року, з 20 листопада 2022 року по 07 грудня 2022 року, з 18 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року.
Відповідачем надано відповідь від 22 липня 2023 року за № 25/5376-23-вих, в якій зазначено, що збільшена додаткова винагорода позивачу не нараховувалась у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують час безпосередньої участі позивача у бойових діях.
Так, на думку представника позивача, відповідач, ігноруючи вимоги Постанови № 168, в період з 28 вересня 2022 року по 12 листопада 2022 року, з 20 листопада 2022 року по 07 грудня 2022 року, з 18 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року здійснював виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі до 30000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць, що вбачається із наданої довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 .
Таким чином, відповідач не нараховував та не виплачував позивачу підвищену додаткову грошову винагороду у розмірі 100000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у бойових діях та участі у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 28 вересня 2022 року по 12 листопада 2022 року, з 20 листопада 2022 року по 07 грудня 2022 року, з 18 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року відповідно до Постанови № 168.
Представник позивача вважає таку бездіяльність відповідача протиправною та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12.12.2023 відмовлено повністю у задоволенні позову адвоката Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2024 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2023 року у справі № 360/1188/23 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 01.07.2025 за касаційною скаргою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Мандрик Владислав Володимирович, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2024 року скасовано, справу № 360/1188/23 направлено на новий розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 360/1188/23 за позовом адвоката Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду через підсистему "Електронний суд" відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Запропонувано учасникам справи надати письмові пояснення щодо висновків Верховного Суду, висловлених в постанові від 01 липня 2025 року, що слугували підставою для направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідачем через підсистему «Електронний суд» надіслані додаткові пояснення, в яких зазначив, що на дані правовідносини поширюється дія п. 11 наказу 392 АГ та п. 8 наказу 628 АГ. Положення п. 2,4 наказу 392 АГ та п. 2,3 наказу 628 АГ застосовується тим органом охорони державного кордону, на ділянці відповідальності якого перебував військовослужбовець.
Згідно вимог вищезгаданих наказів, відповідач у даній справі взагалі не має розглядати рапорти та інформацію викладену у останніх (бойові розпорядження, журнал службово-бойових дій), відповідач має перевірити, що інформація, яка надійшла від 105 загону мала відповідати вимогам Додатку 2 до п. 11 наказу 392-АГ та Додатку 2 до п.8 наказу 628-АГ.
Відповідно до п. 11 наказу 392 АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Таким чином, для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди необхідна інформація про військовослужбовців, про дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, зокрема про позивача, у відповідності до Додатку 2 пункту 11 наказу 392 АГ, з зазначенням підстав.
На адресу відповідача надходили донесення від НОМЕР_3 прикордонного загону від 08.11.2022 № Т/22-4313-22-Вих та від 04.12.2022 № Т/22-4933-22-Вих (період жовтень - листопад 2022 року), в яких зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 наказу 392 АГ відсутня. Додатний рапорт не відповідає Додатку 2 пункту 11 наказу 392 АГ. Отримані листи розглянуті згідно резолюції начальника загону, на звороті наявна відмітка відповідальної особи «підстави для нарахування та виплати додаткової винагороди відсутні, результати доведені ПЗНВПС».
Відповідно до п. 8 наказу 628 АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу. За період грудень 2022 та січень 2023 (до 20.01.2023) на адресу відповідача донесення із додатком за формою наведеною у п. 8 наказу 628 АГ від начальника НОМЕР_3 прикордонного загону не надходили.
З урахуванням положень пункту 8 наказу 628-АГ у військовій частині не має підстав для нарахування додаткової винагороди передбаченою Постановою 168 лише на підставі довідки виданої іншою частиною, оскільки пунктом 8 наказу 628-АГ встановлений алгоритм дій органів охорони державного кордону (військових частини) щодо порядку підтвердження безпосередньої участі.
Відповідач зазначив, що військова частина НОМЕР_1 не розглядає рапорти начальника підрозділу та не приймає рішення щодо нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченою постановою 168 (для відряджених військовослужбовців встановлений інший порядок підтвердження прийняття безпосередньої участі - описаний вище). Для здійснення виплати, на адресу військової частини має надійти довідка визначена Додатком 2 наказу 392-АГ та наказу 628-АГ. Тільки в такому випадку можлива виплата.
НОМЕР_3 прикордонний загін, направляючи вказані рапорти, спочатку перевірив викладену інформацію, оскільки начальник НОМЕР_3 загону - керівник ділянки відповідальності повно та всебічно володіє обстановкою на ділянці відповідальності свого загону та повідомив відповідачу, що підстав для виплати додаткової винагороди не має.
Ділянка відповідальності закріплена за НОМЕР_3 прикордонним загоном і саме НОМЕР_3 прикордонний загін повністю володіє інформацією на своїй ділянці. По поверненню з оперативного підпорядкування журнал службово-бойових дій відділу прикордонної служби №2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК був зданий на зберігання. Саме тому, обов'язок належним чином повідомити (у разі прийняття безпосередньої участі у бойових діях або заходах) покладений на НОМЕР_3 прикордонний загін (орган до якого відряджені військовослужбовці).
Відповідач, не володіє іншою інформацію, окрім інформації, викладеної в листі начальника НОМЕР_3 загону та доданих рапортів до відома.
На підставі яких документів, які б підтверджували безпосередню участь позивача начальник загону має прийняти рішення про виплату додаткової винагороди до 100000,00 грн., у разі направлення донесення начальником НОМЕР_3 прикордонного загону, у якого знаходився в оперативному підпорядкуванні позивач із чіткою інформацією, щодо відсутності підтверджуючих документів. Тобто, керівник ділянки відповідальності, який володіє повно та всебічно даними та обстановкою в межах ділянки відповідальності НОМЕР_3 прикордонного загону (Чернігівська область) не підтверджує, що на вказаній ділянки (Городянська ОТГ), позивач приймав безпосередню участь. На підставі, яких документів, доказів, підтверджень начальник НОМЕР_4 прикордонного загону має приймати рішення щодо виплати позивачу додаткової винагороди до 100000,00 грн.
Що стосується довідки №5246 від 25.07.2023, відповідач зазначив, що довідка від 25.07.2023 №5246 не відповідає вимогам наказу 392 АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 наказу 392 АГ), тому не може бути взята до уваги, як додаткове підтвердження, при прийнятті рішення про виплату збільшеної додаткової винагороди. Згідно з пунктом 4 наказу 392-АГ, додатком 1 наказу 392 АГ, в якому встановлена форма довідки, в останній має бути чітко зазначено, що повинно бути у підставах, зокрема бойовий наказ, запис журналу бойових дій та рапорт начальника підрозділу. В свою чергу, в наданій довідці зазначено, лише наказ АДПСУ 165 гриф, відповідно до якого військовослужбовці 2 відділу прикордонної служби вибули/прибули до НОМЕР_3 прикордонного загону. Вказаний наказ є організаційно - розпорядчим документом, і стосується порядку вибуття/прибуття військовослужбовців у місце визначене цим наказом. Наказ АДПСУ 165 гриф прийнятий на підставі наказу ГЗСУ від 15.09.2022 №6650 з метою забезпечення заходів заміни (ротації) підрозділів в районах активних бойових дій в межах угрупувань військ (сил), в якому зазначено, про необхідність організувати та забезпечити передачу (приймання) в оперативне підпорядкування з 27.09.2022 по 30.09.2022 командувачу оперативного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » оперативно - стратегичного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » 2 та 3 відділів прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (виконують завдання на ділянках 94 та НОМЕР_5 прикордонного загонів Західного регіонального управління) з підпорядкуванням коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_6 прикордонного загону, для дій на ділянці відповідальності НОМЕР_3 прикордонного загону (в межах Чернігівської області). Додатково: Наказ АДПСУ 165 гриф не стосується лише підрозділів НОМЕР_4 прикордонного загону. Заходи ротації відбувались по всіх органах охорони державного кордону, наприклад з Донецької області вибували у Західний регіон, з Західного регіону вибували на кордон з Республікою Білорусь або в Донецьку/Харківську/Запорізьку област
При цьому зміст такого бойового наказу (про відрядження), що не є спірною в справі обставиною, виданого 16 вересня 2022 року, апріорі не може свідчити про виконання позивачем в майбутньому (в спірний період грудня 2022 року), бойових дій (завдань), які визначені Наказами Адміністрації Державно прикордонної служби України (давали б право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн, передбаченої Постановою №168).
Наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо. У період до 31.12.2022 Чернігівська область входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
З 01.01.2023 відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 №26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій. При цьому сам по собі факт віднесення Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій не свідчить про наявність у позивача права на отримання додаткової винагороди у її збільшеному розмірі. Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 360/568/23 (п.62).
Отже, вказана довідка не може бути належним доказом участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн, передбаченої Постановою №168.
Відповідно до наказу Головнокомандуючого ЗСУ «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» №26 від 02.02.2023 (зі змінами від 14.02.23 №35) Чернігівська область з січня 2023 року виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Таким чином, позивач в період січня 2023 року ніс службу поза межами районів ведення бойових дій, що свідчить про недотримання обов'язкової умови передбаченої Постановою 168 - перебування в районах ведення бойових дій.
На думку військової частини НОМЕР_1 лише Головнокомандуючий ЗСУ наділений правом визначати райони ведення бойових дій або виключати території з районів.
Щодо рапортів відповідач вказав, що відповідно до витягів з рапортів, начальник відділу прикордонної служби № 2 клопотав перед першим заступником начальника загону комендантом прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, зокрема, позивачу за період з 28.09.2022 по 31.12.2022, тобто, за кожен день в цей період.
Підставою для складання вказаних вище рапортів зазначено: БР коменданта ПКШР 24 прикз №601-ДСК від 30.09.2022, БР коменданта ПКШР 24 прикз №668-ДСК від 21.10.2022, БР коменданта ПКШР 24 прикз №690-ДСК від 26.10.2022, БР коменданта ПКШР 24 прикз №699-ДСК від 28.10.2022, Журнал бойових дій №53 дск.
В свою чергу, зміст бойових розпоряджень не відомий, доказів, що позивачу визначались завдання, за які належить до виплати додаткова винагорода у збільшеному розмірі матеріали справи не містять. На адресу відповідача бойові розпорядження, зазначені в рапорті, не надходили, тому їх зміст не відомий. Тобто, зміст рапорту не підтверджений.
В свою чергу, начальником загону стосовно військовослужбовців НОМЕР_7 відділу прикордонної служби у період вересень 2022 року - січень 2023 бойові розпорядження не приймались.
Також, у рапортах, як на підтвердження безпосередньої участі, окрім рапортів, зазначений Журнал службово-бойових дій відділу прикордонної служби №2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК.
Щодо журналу службово-бойових дій відповідачем зазначено, що з витягу з журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби №2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК не вбачається виконання позивачем бойових дій (завдань), які визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628) та які б давали право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн, передбаченої Постановою №168.
В розділі І « ІНФОРМАЦІЯ_7 в охороні (обороні) державного кордону або веденні бойових дій» містяться наступні відомості:
- Бойове розпорядження №601 (ДСК) від 30.09.2022 (Коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз), 01.10.2022 - 20.10.2022 участь в стабілізаційній операції по рубежу Ключи вздовж державного кордону Мости, шляхом створення системи віртуального контролю за ДК, виставлення «ВЗ» та «СП», зайняття ВОП;
- БР Коменданта ПКШР 24 прикз №668-ДСК від 21.10.2022, 21.10.2022 - 25.10.2022 участь в стабілізаційній операції, охорона та прикриття ділянки ДК у смузі з розмежувальними лініями в межах впс « ІНФОРМАЦІЯ_8 » праворуч: іп/т 623 - ліворуч іп/т 670. В межах впс « ІНФОРМАЦІЯ_9 » праворуч іп/т №844 - ліворуч іп/т 926;
- Бойове розпорядження Коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз №690-ДСК від 26.10.2022, 26.10.2022 - 27.10.2022 участь в стабілізаційній операції, охорона та прикриття ділянки ДК у смузі з розмежувальними лініями в межах впс « ІНФОРМАЦІЯ_8 »: праворуч іп/т №623, вздовж р. Цата, вздовж р. Снов, Нові Боровичі, ліворуч: іп/т №670, (вик) Пльохів, (вик) Хрінівка, (вик) пер. доріг АДРЕСА_1 ; на глибину до першого рубежу оборони ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », в межах ділянки відповідальності впс « ІНФОРМАЦІЯ_10 »: праворуч - іп/т №844, (вик) Деревани, ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_2 ; ліворуч - іп/т №926, Володимирівка, (вик) Олександрівка, (вик) Бурівка; на глибину до першого рубежу оборони ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 »;
- Бойове розпорядження Коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз №699-ДСК від 28.10.2022, 28.10.2022 - 29.11.2022 участь в стабілізаційній операції, виконання завдання у складі ешелону охорони та прикриття ділянки ДК у смузі: праворуч іп/т №844, (вик) Деревини, Перепис, Хоробочі. Ліворуч іп/т №926 Володимирівка, (вик Олександрівка, (вик) Бурівка; шляхом створення візуального контролю за ДК, виставлення «ВЗ» та «СП» зайняття ВОП; - БР коменданта ПКШР 24 прикз №814-ДСК від 30.11.2022 до 20:00 цієї ж дати перейти в оперативне підпорядкування коменданта ПК « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».
В розділі ІІ «Облік ведення бойових дій»: в стовбці, в якому передбачено опис бойових дій міститься: - 01.10.2022 - Відділ прикордонної служби №2 приймає участь у бойових діях з відбиття збройної агресії рф, участь в стабілізаційній операції по Рубежу Клюси вздовж державного кордону Мости, шляхом створення системи візуального контролю за ДК, виставлення «ВЗ» та «СП», зайняття ВОП.
Список особового складу згідно пункту 5, розділу 1;
- 06.10.2022 - Відділ прикордонної служби №2 приймає участь у бойових діях з відбиття збройної агресії рф, «ВЗ» між н. п. Хрінівка та н. п. Гірськ у складі м нт ОСОБА_3 , солд. ОСОБА_4 , солд. ОСОБА_5 , солд. ОСОБА_6 , прослуховували 7 вибухів (прильотів) ймовірно САУ, в р-ні н. п. Сеньківка, відстань від обстрілів до «ВЗ» 3-4 км, від ДКУ 1-2 км. Втрат не має. Список особового складу згідно пункту 5, розділ 1;
- схожі записи наявні в деякі дні жовтня 2022 року, проте прізвище позивача відсутнє; - за кожен інший день протягом спірного періоду (і навіть протягом січня 2023 року): загальна фраза «ВСП №2 приймає участь у бойових діях з відсічі збройної агресії рф. Список особового складу згідно пункту 65, розділу І».
Отже, в журналі службово-бойових дій відділу прикордонної служби №2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК стосовно позивача відсутні конкретні відомості щодо бойових дій (завдань), які визначені підпунктами 1-8 пункту 2 Наказу №392 (підпунктами 1-7 пункту 2 Наказу №628).
Оскільки вказані рапорти не підтверджені змістом документів, якими вони обґрунтовані, такі рапорти не можуть бути належними доказами участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн, передбаченої Постановою №168.
З метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи відповідач надав журнал службово-бойових дій відділу прикордонної служби №2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК.
По суті в Журналі службово-бойових дій відділу прикордонної служби № НОМЕР_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК обліковували бойові розпорядження. Сам по собі облік бойових розпоряджень в розділі 1 Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби №2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК не створює обов'язку для відповідача для нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки первісною умовою ведення Журналу службово-бойових дій є саме фіксація бойових дій або вогневого ураження.
Таким чином, не достатньо лише факту обліку в Журналу службово-бойових дій бойових розпоряджень, необхідний взаємозв'язок між виконаними бойовими завданнями позивачем на підставі бойових розпоряджень, з подальшим фіксуванням в розділі 2 Журналі службово-бойових дій та як наслідок подання рапорту командиром підрозділу.
Тільки в такому взаємозв'язку позивач набуде права на отримання збільшеної додаткової винагороди, передбаченою Постановою 168 та наказом 392 АГ.
Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 14 липня 2025 року №478/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог, направлених Верховим Судом постановою від 01 липня 2025 року на новий розгляд, наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), враховуючи висновки, наведені Верховим Судом в постанові від 01.07.2025, суд виходить з такого.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) проходить військову службу в лавах Державної прикордонної служби України з 19 березня 2022 року, з 14 травня 2023 року обіймає посаду інспектора прикордонної служби 2 категорії - водія відділення повітряної розвідки та ударних безпілотних повітряних суден розвідувальної прикордонної застави першої прикордонної комендатури швидкого реагування (військове звання - «солдат») та у період з 19 березня 2022 року по 02 липня 2023 року та з 16 січня 2023 року по 30 квітня 2023 року безпосередньо брав участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування військової агресії Російської Федерації проти України в Донецькій та Луганській областях, про що свідчать службове посвідчення серії НОМЕР_9 від 13 серпня 2022 року, довідка військової частини НОМЕР_1 від 22 липня 2023 року № 12/1498, витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20 березня 2022 року № 85-ОС «Про особовий склад» та витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 14 травня 2023 року № 240-ОС «Про особовий склад».
З заяв по суті справи судом встановлено, що солдат ОСОБА_1 в період з 28 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року перебував в оперативному підпорядкуванні (перебував у відрядженні) ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ) у складі відділу прикордонної служби № 2 НОМЕР_4 прикордонного загону на ділянці українсько-білоруського кордону в межах Чернігівської області.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 25 липня 2023 року № 5246 ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 28 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 12 листопада 2022 року, з 20 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 07 грудня 2022 року, з 18 по 31 грудня 2022 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 жовтня 2022 року № 3137-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за вересень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03 жовтня 2022 року № 3137-ОС, під порядковим номером 1059 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, кількість діб - 30 діб, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 01 лютого 2023 року (зареєстрований 02 лютого 2023 року за вхідним № 1786р), поданим на ім'я полковника ОСОБА_7 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_8 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за вересень 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 100) за період проходження служби з 28 по 30 вересня 2022 року, кількість діб - 3, підстава - бойове розпорядження начальника НОМЕР_3 прикордонного загону від 22 вересня 2022 року № 1322-дск «Про прийом-передачу підрозділів», Журнал бойових дій № 53дск; ст. 2-8.
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки на грошове забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за 30 днів вересня 2022 року.
Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_9 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_8 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01 по 31 жовтня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_14 , серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 108) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_9 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ). Листом від 02 листопада 2022 року № 22/4227-22-Вих ІНФОРМАЦІЯ_15 (військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_16 (військову частину НОМЕР_1 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за жовтень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03 листопада 2022 року № 3632-ОС, під порядковим номером 958 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31 доба, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 01 листопада 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_9 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_8 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 жовтня 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 106) за період проходження служби з 01 по 31 жовтня 2022 року, кількість діб - 31, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 7-14, 52-62.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_9 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ). Листом від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих ІНФОРМАЦІЯ_15 (військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_16 (військову частину НОМЕР_1 ).
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки грошового забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за 31 день жовтня 2022 року.
Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_9 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_8 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01 по 30 листопада 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_14 , серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 108) за період проходження служби з 01 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_9 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за листопад 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 03 грудня 2022 року № 4112-ОС, під порядковим номером 911 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 30 діб, сума - 30000,00 грн.
Рапортом від 01 грудня 2022 року, поданим на ім'я полковника ОСОБА_9 , першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_8 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 30 листопада 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 107) за період проходження служби з 01 по 12 листопада 2022 року та з 20 по 30 листопада 2022 року, кількість діб - 22 (математично правильно 23), підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 13-20, 62-67.
Зазначений рапорт за резолюцією полковника ОСОБА_9 , коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 , направлений до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військової частини НОМЕР_2 ). Листом від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих ІНФОРМАЦІЯ_15 (військова частина НОМЕР_2 ) направив зазначений рапорт на ІНФОРМАЦІЯ_16 (військову частину НОМЕР_1 ).
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки грошового забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за 30 днів листопада 2022 року.
Згідно з рапортом від 20 грудня 2022 року начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_8 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 628-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за період з 01 по 31 грудня 2022 року персоналу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_14 , серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 107) за період проходження служби з 01 по 07 грудня 2022 року та з 18 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 21.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС «Про виплату додаткової винагороди» наказано виплатити додаткову винагороду у розмірі 30000,00 грн за період з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно військовослужбовцям ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно з Додатком 1.
Відповідно до Списку військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_3 на виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн за грудень 2022 року, який є додатком № 1 до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26 грудня 2022 року № 4613-ОС, під порядковим номером 941 значиться солдат ОСОБА_1 , період проходження служби - з 01 грудня 2022 року по 07 грудня 2022 року та з 18 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 21 доба, сума - 20322,58 грн.
Згідно з рапортом від 01 січня 2023 року начальник відділу прикордонної служби № 2 підполковник ОСОБА_8 відповідно до вимог Постанови № 168 та Наказу № 392-АГ, а також з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців на період дії воєнного стану клопотав перед командуванням про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000,00 грн, пропорційно із розрахунку на місяць, особовому складу відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 за безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01 по 31 грудня 2022 року, серед іншого солдату ОСОБА_1 (порядковий номер у списку 193) за період проходження служби з 01 по 07 грудня 2022 року та з 19 по 31 грудня 2022 року, кількість діб - 20, підстава - бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 30 вересня 2022 року № 601-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 21 жовтня 2022 року № 668-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 26 жовтня 2022 року № 690-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 28 жовтня 2022 року № 699-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПКШР НОМЕР_6 прикз від 30 листопада 2022 року № 814-ДСК, бойове розпорядження коменданта ПК « ІНФОРМАЦІЯ_12 » від 05 грудня 2022 року № 13-ДСК, Журнал бойових дій № 53 дск ст. 20-26, 67-72.
Відповідно до довідки від 21 липня 2023 року № 322-М про види грошового забезпечення, що нараховані ОСОБА_1 за період з 01 лютого 2022 року по 21 липня 2023 року, особистої картки грошового забезпечення за 2022 рік та архівної відомості № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року позивачу виплачено додаткову винагороду у розмірі 20322,58 грн за 21 день грудня 2022 року.
Листом від 17 жовтня 2023 року № 14/9525-23-Вих ІНФОРМАЦІЯ_17 (військова частина НОМЕР_2 ) повідомив суд, що рапорт щодо виплати додаткової грошової винагороди, збільшеної до 100000,00, за грудень 2022 року до Військової частини НОМЕР_1 не направлявся, оскільки підтверджуючі документи щодо прийняття солдатом ОСОБА_1 безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 відділу прикордонної служби ІНФОРМАЦІЯ_3 (військової частина НОМЕР_1 ) не надходили.
Згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 від 20 липня 2023 року № 14/5293-23-Вих відповідно до вимог Інструкції з ведення Історичного формуляру, Історичної довідки та Журналу бойових дій, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 06 жовтня 2020 року № 393, в розділі І Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК обліковувались бойові розпорядження коменданта прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_6 з 26 вересня 2022 року. До розділу ІІ Журналу службово-бойових дій відділу прикордонної служби № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 від 24 вересня 2022 року № 53-ДСК за період з вересня 2022 року по січень 2023 року вносились загальні данні обстановки вздовж українсько-білоруського кордону в межах Городнянської ОТГ Чернігівського району на ділянці відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 6 липня 1999 року № 8-рп/99, зауважив, що «служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов'язані з постійним ризиком для життя і здоров'я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п'ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов'язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо».
Відповідно до абзацу першого пункту 1 статті 9 Закону України від 20.11.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з пунктами другим-третім статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзаци перший, другий пункту 4 статті 9 Закону № 2011-ХІІ).
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202 «Про введення воєнного стану в Україні» (далі Указ № 64/202), затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Пунктами 2 та 4 Указу № 64/202 визначено військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_18 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави. Кабінету Міністрів України невідкладно: 1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні; 2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
У подальшому, Указами Президента України продовжено строк дії воєнного стану в Україні.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану» (далі Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 16 Закону № 389-VIII передбачено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.
Згідно із положеннями статті 1 Закону України від 03.04.2003 № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі Закон № 661-IV) на Державну прикордонну службу України покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону та охорони суверенних прав України в її прилеглій зоні та виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 661-IV основними функціями Державної прикордонної служби України зокрема є:
охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму;
охорона суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні та контроль за реалізацією прав і виконанням зобов'язань у цій зоні інших держав, українських та іноземних юридичних і фізичних осіб, міжнародних організацій;
ведення розвідувальної, інформаційно-аналітичної та оперативно-розшукової діяльності в інтересах забезпечення захисту державного кордону України згідно із законами України «Про розвідувальні органи України» та «;Про оперативно-розшукову діяльність»;
участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, а також припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, що порушили порядок перетинання державного кордону України;
координація діяльності військових формувань та відповідних правоохоронних органів, пов'язаної із захистом державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї, а також діяльності державних органів, що здійснюють різні види контролю при перетинанні державного кордону України та пропуску до тимчасово окупованої території і з неї або беруть участь у забезпеченні режиму державного кордону, прикордонного режиму і режиму в пунктах пропуску через державний кордон України та в контрольних пунктах в'їзду - виїзду.
Виконання зазначених у частині першій цієї статті функцій є оперативно-службовою діяльністю Державної прикордонної служби України (частина друга статті 2 Закону № 661-IV).
Частиною першою статті 6 Закону № 661-IV визначено, що Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону; Морська охорона, яка складається із загонів морської охорони; органи охорони державного кордону - прикордонні загони, окремі контрольно-пропускні пункти, авіаційні частини; розвідувальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно із пунктами 3, 4 статті 19 Закону № 661-IV на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань покладаються: участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав; участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану.
Отже, за вище наведеного правового регулювання, відповідач входить до структури Державної прикордонної служби України, а тому починаючи з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та на час розгляду даної адміністративної справи здійснює передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до статті 1 Закону України від 06.12.1991 № 1932-XII «Про оборону України» (далі Закон № 1932-ХІІ) військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій;
район воєнних (бойових) дій - визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України частина сухопутної території України, повітряного або/та водного простору, на якій впродовж певного часу ведуться або/та можуть вестися воєнні (бойові) дії.
Частиною першою статті 12 Закону № 1932-XII визначено, що участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2022 року № 1146 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 01 вересня 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі одночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєв
Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення (абзац другий).
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників) (абзац третій).
Згідно із пунктом 2-1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168», яка застосовувалася у період з 24 лютого 2022 року по 20 січня 2023 року) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
На виконання Указу № 64/2022 та пункту 2-1 Постанови № 168, з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, 30 липня 2022 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 392-АГ) (підлягав застосуванню з 01 серпня 2022 року до 01 грудня 2022 року).
Відповідно до пункту 1 Наказу № 392-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.
Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 Наказу № 392-АГ визначено, що заходами, передбаченими абзацом другим пункту 1 цього наказу, визначається виконання у відповідні дні військовослужбовцем:
1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійнорозвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
Згідно із пунктом 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
1) бойового наказу (бойового розпорядження);
2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційновахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Пунктом 5 Наказу № 392-АГ визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.
У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.
Згідно із пунктом 11 Наказу № 392-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Пунктом 12 Наказу № 392-АГ встановлено, що виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4, 6 цього наказу.
На заміну Наказу № 392-АГ Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 628-АГ) (підлягав застосуванню з 01 грудня 2022 року).
Відповідно до пункту 1 Наказу № 628-АГ військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення, органах забезпечення (далі органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.
Додаткова винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
Пунктом 2 Наказу № 628-АГ передбачено, що до безпосередньої участі у бойових діях або заходах належать виконання військовослужбовцем у районах ведення бойових дій:
1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, в тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу технічної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
3) бойових (спеціальних) завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншої технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;
7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морських та річкових акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів.
Згідно із пунктом 3 Наказу № 628-АГ документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;
3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або в заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені, та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
Відповідно до пункту 5 Наказу № 628-АГ виплата додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів Голови Держприкордонслужби, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня.
Пунктом 7 Наказу № 628-АГ визначено, що для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 3 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.
У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 цього наказу.
Згідно із пунктом 8 Наказу № 628-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23 сформував висновок, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 № 628/0/81-22-АГ.
Зі змісту наведених вище нормативно-правових актів слідує, що умовами виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України в розмірі до 100000,00 грн пропорційно в розрахунку на місяць є:
- період дії воєнного стану;
- безпосередня участь у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії;
- безпосереднє перебування в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів.
Якщо перша з цих умов не потребує доказування через свій правовий характер, то наявність інших умов має встановлюватися судом на підставі зібраних у справі доказів.
Щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у спірному періоді, суд зазначає таке.
У розумінні частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У зв'язку з цим будь-які дані, на підставі яких суд може встановити факт безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій, є доказом такої участі військовослужбовця.
Постановою №168 не визначені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Перелік таких документів визначений у пунктах 4, 5 Наказу № 392-АГ та пунктах 3, 7 Наказу № 628-АГ, а саме: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій, рапорт (донесення) про участь військовослужбовця у бойових діях; у виконанні бойових (спеціальних) завдань; довідка про безпосередню участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цих Наказів.
Довідкою Військової частини НОМЕР_2 від 25 липня 2023 року № 5246 підтверджено, що ОСОБА_1 , який проходить військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області з 28 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 12 листопада 2022 року, з 20 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 07 грудня 2022 року, з 18 по 31 грудня 2022 року.
Підстава видачі довідки бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2022 №165 (гриф).
Також судом встановлено, що безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії протягом вересня-грудня 2022 року підтверджена рапортами начальника відділу прикордонної служби № 2 підполковника ОСОБА_10 від 01 листопада 2022 року, від 01 грудня 2022 року, які листами Військової частини НОМЕР_2 від 08 листопада 2022 року № 22/4313-22-Вих та від 04 грудня 2022 року № 22/4933-22-Вих відповідно були скеровані відповідачу; а також рапортами начальника ІНФОРМАЦІЯ_19 підполковника ОСОБА_10 від 01 січня 2023 року та від 01 лютого 2023 року.
Відповідно, військова частина НОМЕР_1 , в якій позивач проходить військову службу, повинна була врахувати направлені їй упродовж спірного періоду рапорти з клопотанням начальника відділу прикордонної служби № 2 про виплату особовому складу відділу додаткової грошової винагороди, як і зазначені у них підстави для такої виплати.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 08 серпня 2024 року у справі № 360/1015/23.
Твердження відповідача, що вказана довідка не відповідає формі, наведеній у додатках 1 до Наказу № 392-АГ та Наказу № 628-АГ, суд вважає неприйнятними, оскільки недотримання форми довідки жодним чином не нівелює відображену у ній інформацію про участь позивача у відповідних діях та заходах.
Посилання відповідача про невідповідність довідки від 25 липня 2023 року № 5246 вимогам Наказу № 628-АГ (не зазначені відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 Наказу № 628-АГ), а також відсутність повного пакету підтверджуючих документів, визначеного пунктом 4 Наказу № 392-АГ та пунктом 3 Наказу № 628-АГ, то суд відхиляє їх як безпідставні з огляду на те, що згідно з пунктом 4 Наказу № 392-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до пункту 3 Наказу № 628-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.
Аналогічний за змістом правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 360/564/23.
Також за правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у постанові від 06 червня 2024 року у справі № 200/706/23 підтвердженням безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах може бути навіть довідка командира військової частини (установи), до якої відряджений військовослужбовець.
За таких обставин суд дійшов висновку, що інформацією, яка сукупно наявна у рапортах про виплату позивачу додаткової винагороди за вересень-грудень 2022 року та довідці Військової частини № НОМЕР_2 від 25 липня 2023 року № 5246, у повній мірі підтверджено безпосередню участь позивача в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області протягом спірного періоду.
Суду відповідачем не надано жодних доказів, що вказана у вище описаній довідці від 25 липня 2023 року № 5246 та рапортах, складених начальником відділу прикордонної служби № 2 за вересень-грудень 2022 року, інформація про безпосередню участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення відповідних заходів, є недостовірною.
Що стосується ненаправлення військовою частиною № НОМЕР_2 визначених пунктом 4 наказу № 392-АГ документів відповідачу, а також самих рапортів начальника відділу прикордонної служби № 2 підполковника ОСОБА_10 від 01 січня 2023 року та від 01 лютого 2023 року, то недотримання органами Держприкордонслужби вимог стосовно обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів чи наявність окремих недоліків документів, складених уповноваженими особами, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця (постанова Верховного Суду від 28 червня 2024 року у справі № 200/619/23), як і не свідчить про відсутність в останнього права на таку винагороду (пункт 48 постанови Верховного Суду від 21 березня 2024 року у справі № 560/3159/23 та пункт 81 постанови Верховного Суду від 23 травня 2024 року у справі № 360/334/23).
Посилання відповідача про неможливість підтвердження або надання інформації про виконання завдань військовослужбовцями, в тому числі позивачем, згідно бойових розпоряджень, які вказані у рапортах начальника відділу прикордонної служби № 2 підполковника ОСОБА_10 в межах Чернігівської області у період з вересня 2022 року по грудень 2022 року, не спростовують встановлених судом обставин, тому не впливають на висновки суду.
Щодо безпосереднього перебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у період здійснення заходів, судом з заяв по суті справи та вищеописаних доказів встановлено, що в період з 28 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 12 листопада 2022 року, з 20 по 30 листопада 2022 року, з 01 по 07 грудня 2022 року, з 18 по 31 грудня 2022 року позивач перебував в оперативному підпорядкуванні Військової частини № НОМЕР_2 на території Чернігівської області.
Вказана обставина сторонами визнається, у суду відсутні обґрунтовані сумніви щодо достовірності цієї обставини, тому відповідно до частини першої статті 78 КАС України така обставина є звільненою від доказування.
Відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01 жовтня 2022 року № 262 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 01 листопада 2022 року № 282 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 грудня 2022 року № 311 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 02 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область в період з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року , з 01 жовтня 2022 року по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 грудня 2022 року по 31 грудня 2022 року входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 жовтня 2022 року № 71/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», 04 листопада 2022 року № 81/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій», від 05 грудня 2022 року № 94/0/8-22-ОД «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» та від 03 січня 2023 року № 1 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» визначено врахувати в організації виконання завдань органами Державної прикордонної служби України під час участі з відбиття збройної агресії Російської Федерації проти України такі райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 вересня 2022 року по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: Чернігівська, Сумська, Харківська, Луганська, Донецька, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська та Одеська області, акваторія Чорного та Азовського морів у межах територіальних вод України.
Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04 жовтня 2022 року № 72/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 листопада 2022 року № 83/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій», від 06 грудня 2022 року № 96/0/8-22-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» та від 04 січня 2023 року № 105/0/8-23-ОД «Про склад органів та підрозділів, які брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій» визнано такі органи (підрозділи) Державної прикордонної служби України, які відповідно до розпоряджень (наказів, директив) Адміністрації Держприкордонслужби включені до складу угруповань військ (сил) Збройних Сил України з відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, брали участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій у період з 01 по 30 вересня 2022 року, з 01 по 31 жовтня 2022 року, з 01 листопада 2022 року по 30 листопада 2022 року та з 01 по 31 грудня 2022 року: зокрема, ІНФОРМАЦІЯ_17 та НОМЕР_4 прикордонний загін Державної прикордонної служби України.
Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02 лютого 2023 року № 26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область не визначена районом ведення воєнних (бойових дій) з 01 січня 2023 року по 31 січня 2023 року.
Суд зауважує, що з вищенаведених положень статті 1 Закону № 1932-ХІІ слідує, що саме до повноважень Головнокомандувача Збройних Сил України належить визначення території України, на якій впродовж певного часу ведуться та/або можуть вестися воєнні (бойові) дії, - території ведення воєнних (бойових) дій.
Отже, судом встановлено, що зміст наказів Головнокомандувача Збройних Сил України «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» від 01 жовтня 2022 року №262, від 01 листопада 2022 року № 282, від 02 грудня 2022 року № 311 та від 02 січня 2023 року № 1 вказує на включення всієї території Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій з 01 вересня 2022 року до 31 грудня 2022 року включно.
Оскільки за наказами Головнокомандувача Збройних Сил України територія всієї Чернігівської області з 01 вересня 2022 року по 31 грудня 2022 року включно була визначена територією ведення воєнних (бойових) дій, а позивач брав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, тому суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди пропорційно кількості діб проходження служби та виконання завдань за період з 28 по 30 вересня 2022 року - 3 доби, з 01 по 31 жовтня 2022 року - 31 доба, з 01 по 12 листопада 2022 року та з 20 по 30 листопада 2022 року - 23 доби, з 01 по 07 грудня 2022 року та з 18 по 31 грудня 2022 року - 21 доба.
Відповідно позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неповного нарахування та виплати позивачу збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року.
Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, то суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Проніна проти України зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення Бендерський проти України, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.
Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.
З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог із самостійним обранням належного способу захисту порушених прав.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору, вимог щодо відшкодування інших судових витрат позивачем не заявлено.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Мандрика Владислава Володимировича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_13 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) (ідентифікаційний код НОМЕР_10 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неповного нарахування та виплати ОСОБА_1 збільшеної до 100000,00 грн додаткової винагороди відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року.
Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» збільшену до 100000,00 грн додаткову винагороду за 3 доби вересня 2022 року, 31 добу жовтня 2022 року, 23 доби листопада 2022 року та 21 добу грудня 2022 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова