вул. Шевченка, 41а, селище Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9 17 39,e-mail: inbox@sm.pl.court.gov.ua, web: https://sm.pl.court.gov.ua
ідентифікаційний код 02886143
Справа №547/689/25
Провадження №2/547/478/25
06 жовтня 2025 року с-ще Семенівка, Полтавська область
Семенівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді В.Ф.Харченка,
за участі секретаря судового засідання К.С.Перекопної,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_1 - адвоката К.М.Малініної (в режимі відеоконференції),
представника відповідача Комунального підприємства Семенівської селищної ради "Комунальник" - С.Л.Борис,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 1, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства Семенівської селищної ради "Комунальник" про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, про поновлення на роботі, про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
Щодо невідповідності штатного розпису комунального підприємства наказу про затвердження штатного розпису комунального підприємства
Наказом директора КП "Комунальник" О.С.Суркова від 03.03.20205 № 18 "Про затвердження штатного розпису" з метою впорядкування структури і чисельності працівників затверджено і введено в дію з 05.05.2025 штатний розпис КП "Комунальник" (додається) у кількості 51 штатних одиниць. Визнано таким, що втратив чинність з 05.05.2025 наказ директора КП "Комунальник" "Про затвердження штатного розпису" від 01.02.2025 № 16.
Директором КП "Комунальник" О.С.Сухоруковим 03.03.2025 затверджено штатний розпис на 2025 рік на період травень-серпень у кількості 37 штатних посад. Посада інженера з охорони праці у ньому відсутня.
Штатний розпис має реквізит "Погоджено", який складено 03.03.2025 Семенівським селищним головою Л.П.Милашевич (а.с. 171, 172).
Слід наголосити, що згідно наказу від 03.03.20205 № 18 штатний розпис затверджено у кількості 51 штатна посада, однак штатний розпис, який є додатком до наказу, вказує на 37 штатних одиниць (а.с. 170).
Отже штатний розпис КП "Комунальник" не може налічувати 37 штатних одиниць, оскільки наказ про його затвердження вказує на 51 штатну одиницю.
Іншими словами вторинний (похідний) документ (додаток до наказу) не відповідає первинному (власне наказу) у частині кількості штатних одиниць, тобто є іншим додатком аніж той, що затверджений 03.03.2025.
Щодо передумов для директора, як органу управління комунального підприємства, права змінювати, затверджувати штатний розпис комунального підприємства
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 92 Цивільного кодексу України юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, а також яка є членом колегіального виконавчого органу юридичної особи, з моменту її вступу на посаду набуває обов'язків щодо такої юридичної особи, зокрема зобов'язана діяти виключно в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно, у межах повноважень, наданих статутом юридичної особи і законодавством, і у спосіб, який, на її добросовісне переконання, сприятиме досягненню мети діяльності юридичної особи, у тому числі уникаючи конфлікту інтересів.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 57 чинного на час виникнення спірних правовідносин Господарського кодексу України установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. В установчих документах повинні бути зазначені найменування суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень, порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
Статут КП "Комунальник" затверджено рішенням сесії Семенівської селищної ради Семенівського району Полтавської області від 03.04.2020.
Згідно п. 1.2 Статуту засновником підприємства є територіальна громада в особі Семенівської селищної ради. Підприємство є підпорядкованим, підзвітним і підконтрольним Семенівській селищній раді.
Згідно п. 7.7 Статуту КП "Комунальник" директор вирішує усі питання діяльності підприємства, за винятком тих, які належать до виключної компетенції органу управління та засновника, керуючись законами, іншими нормативними актами України, цим Статутом.
Згідно п. 7.8 Статуту КП "Комунальник" до компетенції директора відноситься "визначає структуру управління і встановлює штати з урахуванням умов та фонду оплати праці за погодженням із засновником" (а.с. 118, 122).
Отже Статут, як установчий документ, чітко визначив який орган управління і за яких умов може встановити (змінити, затвердити) штатний розпис підприємства.
Суд наголошує, що:
- засновником КП "Комунальник" є Семенівська селищна територіальна громада в особі Семенівської селищної ради;
- директор КП "Комунальник" встановлює штати за погодженням із засновником (Семенівською селищною радою);
- 03.03.2025 штатний розпис КП "Комунальник" і зміни до нього затверджено директором КП "Комунальник" О.С.Сурковим та погоджено Семенівським селищним головою Л.П.Милашевич.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.
Отже закон розрізняє Семенівську селищну раду і Семенівського селищного голову як різних суб'єктів системи місцевого самоврядування.
Формою роботи і реалізації повноважень Семенівської селищної ради є сесійна робота: сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження (ч.ч. 8 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, єдиною підставою, яка б давала директору КП "Комунальник" О.С.Суркову право затвердити чи змінити штатний розпис КП "Комунальник" ("встановити штати"), є відповідне рішення сесії Семенівської селищної ради, як засновника КП "Комунальник".
В Україні затверджено і діє з 01.09.2021 Національний стандарт ДСТУ 4163:2020 "Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів", на заміну ДСТУ 4163-2003.
ДСТУ 4163:2020 поширюється на організаційно-розпорядчі документи, зокрема на: штатні розписи, рішення, накази, розпорядження, документи, створювані в результаті діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств незалежно від їхнього функціонально-цільового призначення, рівня і масштабу діяльності та форми власності. Стандарт установлює: склад реквізитів документів; вимоги до змісту та місця розташування реквізитів у документах; вимоги до бланків та оформлення документів; вимоги до виготовлення документів.
П.п. 5.25 п. 5 ДСТУ 4163:2020 визначає, що грифом погодження документа оформлюють зовнішнє погодження документів. Якщо документ погоджує посадова особа сторонньої юридичної особи, до повноважень якої належить погодження питань, наведених у цьому документі, то гриф погодження складається зі слова ПОГОДЖУЮ, найменування посади (найменування юридичної особи є складовою частиною найменування посади), особистого підпису, власного імені, прізвища особи та дати погодження. Якщо документ погоджують іншим документом (листом, протоколом, актом тощо), то гриф погодження складається зі слова ПОГОДЖЕНО, назви виду погоджувального документа в називному відмінку, його дати і номера.
За встановлених судом обставин справи Семенівська селищна рада, як засновник КП "Комунальник", не ухвалювала на своїй сесії жодних рішень щодо штатного розпису КП "Комунальник" у лютому чи березні 2025 року.
Надані судові копії 2-х штатних розписів КП "Комунальник" від 03.02.2025 на період лютий - серпень 2025 року та від 03.03.2025 на період травень - серпень 2025 року у грифі погодження не містять вказівки на погоджувальний документ: назву, дату і номер рішення сесії Семенівської селищної ради про погодження відповідних змін до штатного розпису (а.с. 168, 169, 171, 172), що вимагається за змістом вказаних в ухвалі суду положень Статуту КП "Комунальник", Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ДСТУ 4163:2020.
Отже затвердження і запровадження директором КП "Комунальник" О.С.Сурковим, як органом управління комунального підприємства, штатного розпису КП "Комунальник", було вчинене ним 03.02.2025 і 03.03.2025 поза межами його компетенції, що визначена Статутом КП "Комунальник" - без погодження із засновником - Семенівською територіальною громадою в особі Семенівської селищної ради.
Вчинене порушення зумовило наступне порушення права на працю позивача ОСОБА_1 .
Згідно із ч.ч. 1, 6 ст. 262 ЦПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.
Пунктом 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06.11.1992 "Про практику розгляду судами трудових спорів" роз'яснено, що судам необхідно активізувати регулювання окремими ухвалами і поданнями на факти порушення трудового законодавства, невжиття службовими особами всіх залежних від них заходів по зміцненню трудової і виробничої дисципліни, інші недоліки в роботі організацій, що продовжують трудові спори. Відповідно до ст. 235 ЦПК суд вправі реагувати окремими ухвалами на факти порушення законодавства про працю та трудової дисципліни і в тому разі, коли він закриває провадження в справі.
Відтак суд постановляє окрему ухвалу і надсилає її Семенівській селищній раді і КП "Комунальник" з метою недопущення повторення виявлених судом недоліків і порушень.
Ураховуючи зазначене, керуючись ст.ст. 1-5, 13, 45, 258-262, 351-355 ЦПК України, суд
Надіслати (вручити) копію окремої ухвали Комунальному підприємству Семенівської селищної ради "Комунальник" і Семенівській селищній раді з метою недопущення повторення виявлених судом недоліків і порушень.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення і може бути оскаржена особою, якої вона стосується, протягом 15 днів з дня прогошення до Полтавського апеляційного суду.
Повна ухвала складена 06.10.2025.
Суддя В.Ф.Харченко