65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"25" вересня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/2378/25
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Ю.С.
при секретарі судового засідання: Степанюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовні вимоги Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45, код ЄДРПОУ 00032767)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (65490, Одеська обл., м. Теплодар(пн), вул. Комунальна, буд. 1-Е, код ЄДРПОУ 36437048)
про стягнення 1699995 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача: Мокрова А.В., діє в порядку самопредставництва
від відповідача: не з'явився
Суть спору: Антимонопольний комітет України звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» про стягнення 1699995 грн. пені.
Позовні вимоги Антимонопольного комітету України обґрунтовані несплатою відповідачем штрафу згідно з рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк у встановлений строк, у зв'язку з чим позивачем розраховано пеню за прострочення відповідачем сплати штрафу у розмірі 1699995 грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/2378/25; визначено здійснювати розгляд справи у порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 18.07.2025 об 11:45. У підготовчому засіданні 18.07.2025 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 177 ГПК України про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та у порядку ст. 185 ГПК України про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 05.09.2025 о 12:15. У судовому засіданні 05.09.2025 судом у протокольній формі винесено ухвалу у порядку ст. 202 ГПК України про відкладення судового засідання на 25.09.2025 о 12:45.
У судовому засіданні 25.09.2025 представник позивача просить суд задовольнити позов.
Відповідач у підготовчі та судові засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, повідомлявся шляхом направлення ухвал суду на юридичну адресу, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що підтверджується поштовими повідомленнями з довідками Укрпошти “адресат відсутній за вказаною адресою». Відповідно до п.4 ч.6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду. Таким чином, судом були вжиті всі можливі заходи належного повідомлення відповідача про розгляд судом господарської справи, час та місце судових засідань. Суд виходить з того, що учасники справи в господарському процесі мають вчиняти належні дії щодо ефективного використання належних їм процесуальних прав та виконання належних обов'язків, а господарський суд, повідомляючи учасників справи шляхом надсилання поштових повідомлень за офіційними, відомими суду, адресами зі свого боку забезпечує їм належні процесуальні гарантії на участь у розгляді справи. Відтак, господарський суд констатує, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даної справи господарським судом.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, зокрема, Указом Президента України від 14 липня 2025 року №478/2025, затвердженим Законом України від 15.07.2025 №4524-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Справа №916/2378/25 розглядається судом в період оголошеного на всій території України воєнного стану через військову агресію російської федерації проти України.
Жодних заяв та/або клопотань, пов'язаних з неможливістю вчинення якихось процесуальних дій у зв'язку з воєнним станом, про намір вчинити такі дії до суду від сторін не надійшло.
Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надійшов, з огляду на що суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними матеріалами в порядку ч.9 ст. 165 ГПК України.
У відповідності до вимог пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод - кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку. Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.
В судовому засіданні 25.09.2025 господарський суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті.
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 25.09.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд встановив:
Рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк у справі №06-02/2020:
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛК ЕНЕРГОМИР» (ідентифікаційний код юридичної особи 34321228) і Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, які проводило Державне підприємство “Морський торгівельний порт “Южний» на закупівлю “Капітальний ремонт мереж електропостачання: Кабельні лінії КЛ 10 кВ ГПП Берегова - РП-1 (45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи)» відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2019-05-20-001449-а (п.1 рішення);
- накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) штраф у розмірі 339999 (триста тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень за порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення (п.3 рішення);
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛК ЕНЕРГОМИР» (ідентифікаційний код юридичної особи 34321228) і Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, які проводив Одеський державний університет внутрішніх справ на закупівлю “Заміна панелей РП-0,4 кВ з пусконалагоджувальними послугами в трансформаторній підстанції ЗТП №4237 (інвентарний номер: 101310011), за адресою: 65025, Україна, Одеська область, місто Одеса, 21-й кілометр Старокиївської дороги, будинок 42-В» відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2019-06-25-000475-с (п.4 рішення);
- накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) штраф у розмірі 339999 (триста тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень за порушення, зазначене в пункті 4 резолютивної частини цього рішення (п.6 рішення);
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛК ЕНЕРГОМИР» (ідентифікаційний код юридичної особи 34321228) і Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, які проводив Одеський державний університет внутрішніх справ на закупівлю “Заміна панелей РП-0,4 кВ з пусконалагоджувальними послугами в трансформаторній підстанції ЗТП №4237 (інвентарний номер: 101310011), за адресою: 65025, Україна, Одеська область, місто Одеса, 21-й кілометр Старокиївської дороги, будинок 42-В» відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2019-07-18-002041-b (п.7 рішення);
- накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) штраф у розмірі 339999 (триста тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень за порушення, зазначене в пункті 7 резолютивної частини цього рішення (п.9 рішення);
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛК ЕНЕРГОМИР» (ідентифікаційний код юридичної особи 34321228) і Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, які проводило Управління капітального будівництва Одеської міської ради на закупівлю “Реконструкція внутрішньо майданчикових мереж електропостачання КУ “Міська клінічна інфекційна лікарня», за адресою: м. Одеса, вул. Пастера, 5/7» (ДК 021:2015-45454000-4-Реконструкція) відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2019-09-11-003065-b (п.10 рішення);
- накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) штраф у розмірі 339999 (триста тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень за порушення, зазначене в пункті 10 резолютивної частини цього рішення (п.12 рішення);
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю “ЛК ЕНЕРГОМИР» (ідентифікаційний код юридичної особи 34321228) і Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) вчинили порушення, передбачене пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, які проводило Управління капітального будівництва Одеської міської ради на закупівлю “Реконструкція зовнішніх мереж електропостачання комунальної установи “Міська клінічна інфекційна лікарня», за адресою: м. Одеса, вул. Пастера, 5/7» (ДК 021:2015-45454000-4-Реконструкція) відповідно до ідентифікатора закупівлі UA-2019-10-04-000364-с (п.13 рішення);
- накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) штраф у розмірі 339999 (триста тридцять дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять) гривень за порушення, зазначене в пункті 13 резолютивної частини цього рішення (п.15 рішення);
- вказано, що: штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення; відповідно до статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу; рішення може бути оскаржене до господарського суду міста Києва у двомісячний строк з дня його одержання.
Всього за рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк на Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) накладено штраф у загальному розмірі 1699995 грн.
Листом від 23.10.2024 №145-26.13/01-10294е на адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (65490, Одеська обл., м. Теплодар(пн), вул. Комунальна, буд. 1-Е, код ЄДРПОУ 36437048) направлено рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк. В матеріалах справи наявні докази направлення відповідачу рішення засобами поштового зв'язку (поштове повідомлення та довідка Укрпошти з відміткою “за закінченням терміну зберігання»).
В матеріалах справи наявна роздруківка з газети “Урядовий кур'єр» (від 05.12.2024 №246 (7906), в якій міститься оголошення, а саме: “До уваги Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛК ЕНЕРГОМИР» (ідентифікаційний код юридичної особи 34321228) і Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048). За результатами розгляду справи №06-02/2020 Тимчасовою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України прийнято рішення від 08.10.2024 №34-р/тк. Відповідно до цього рішення дії Товариства з обмеженою відповідальністю “ЛК ЕНЕРГОМИР» (ідентифікаційний код юридичної особи 34321228) і Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048), визнано порушеннями, передбаченими пунктом 1 статті 50 та пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів. Інформація про прийняте рішення розміщена на офіційному вебсайті Антимонопольного комітету України (http://www.amcu.gov.ua) у рубриці “Законодавство» - “Рішення ТАК АМКУ». Ця інформація розміщена на підставі абзацу п'ятого частини першої статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції».
У позовній заяві позивачем наведено наступний розрахунок заявленої до стягнення пені:
- період нарахування пені за прострочення сплати штрафу: з 18.02.2025 (наступний день після двомісячного строку для сплати штрафу, накладеного рішенням №34-р/тк) по 20.05.2025 включно (день, до якого розраховано пеню);
- розмір пені за один день прострочення сплати штрафу становить: 1699995х1,5% = 25499,93 гривень, де 1699995 - розмір штрафу, накладеного рішенням №34-р/тк; 1,5% - відсоток від суми штрафу відповідно до ч.5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції»; за 92 днів прострочення сплати штрафу сума пені становить: 25499,93 х 92 = 2345993,56 гривень; відповідно до ч.5 ст. 56 Закону України «Про захист економічної конкуренції» розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Комітету; отже, розмір пені, за розрахунком позивача, становить 1699995 гривень.
Несплата відповідачем штрафу, присудженого рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк, та наступна несплата відповідачем пені стали підставою для звернення до господарського суду з відповідним позовом про стягнення пені.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про Антимонопольний комітет України» Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері публічних закупівель. Особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, уповноважених з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.
Стаття 3 Закону України “Про Антимонопольний комітет України» визначає, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині: здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції; контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері публічних закупівель; проведення моніторингу державної допомоги суб'єктам господарювання та здійснення контролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції.
Згідно з ч.1 ст. 25 Закону України “Про Антимонопольний комітет України» з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, клопотання, позови, скарги до суду, в тому числі про: визнання недійсними нормативно-правових та інших актів, зокрема рішень, наказів, розпоряджень, постанов тощо, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю чи розірвання угоди в разі невиконання ними у встановлені строки рішень органів Антимонопольного комітету України про скасування або зміну актів, прийнятих органами влади, органами місцевого самоврядування, органами адміністративно-господарського управління та контролю, або про розірвання угоди; стягнення несплаченої у добровільному порядку пені; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України; безоплатне вилучення товарів з неправомірно використаним позначенням та (або) копій виробів іншого суб'єкта господарювання.
Закон України “Про захист економічної конкуренції» визначає правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності і спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин.
Пунктом 4 ч.2 ст. 6 Закону України “Про захист економічної конкуренції» передбачено, що антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються: спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів.
За ст. 35 Закону України “Про захист економічної конкуренції» розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняття розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі. При розгляді справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України: збирають і аналізують документи, висновки експертів, пояснення осіб, іншу інформацію, що є доказом у справі, та приймають рішення у справі в межах своїх повноважень; отримують пояснення осіб, які беруть участь у справі, або будь-яких осіб за їх клопотанням чи з власної ініціативи. На офіційному веб-сайті Антимонопольного комітету України оприлюднюється інформація про справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно з п.п. 1, 6 ч.1 ст. 48 Закону України “Про захист економічної конкуренції» за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 50 Закону України “Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є, зокрема, антиконкурентні узгоджені дії.
Згідно з ст. 51 Закону України “Про захист економічної конкуренції» порушення законодавства про захист економічної конкуренції тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За п.1 ч.1 ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції» органи Антимонопольного комітету України накладають штрафи на об'єднання, суб'єктів господарювання: юридичних осіб.
Частиною 2 ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції» встановлено, зокрема, що за порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом;
За ч.5 ст. 52 Закону України “Про захист економічної конкуренції» якщо доходу (виручки) немає або відповідач на вимогу органів Антимонопольного комітету України, голови його територіального відділення не надав розмір доходу (виручки), штраф, передбачений абзацом другим частини другої цієї статті, накладається у розмірі до двадцяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; штраф, передбачений абзацом третім частини другої цієї статті, - у розмірі до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; штраф, передбачений абзацом сьомим частини другої цієї статті, - у розмірі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі потреби розмір доходу (виручки) може бути визначений органами Антимонопольного комітету України на підставі адміністративної інформації, отриманої з інших джерел.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб. У разі, якщо вручити рішення, розпорядження, немає можливості, зокрема, внаслідок: відсутності фізичної особи за останнім відомим місцем проживання (місцем реєстрації); відсутності посадових осіб чи уповноважених представників суб'єкта господарювання, органу адміністративно-господарського управління та контролю за відповідною юридичною адресою, - рішення, розпорядження органів Антимонопольного комітету України вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, розпорядження в офіційному друкованому органі (газета Верховної Ради України “Голос України», газета Кабінету Міністрів України “Урядовий кур'єр», “Офіційний вісник України», друковані видання відповідної обласної ради за останнім відомим місцем проживання чи місцем реєстрації, юридичної адреси відповідача). Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання. Рішення та розпорядження органу Антимонопольного комітету України набирають чинності з дня їх прийняття. Особа, на яку накладено штраф рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу. Встановлені у рішенні органу Антимонопольного комітету України зобов'язання, передбачені статтею 48 цього Закону, підлягають виконанню у двомісячний строк з дня одержання рішення органу Антимонопольного комітету України, якщо інше не передбачено законом або цим рішенням. Строки, передбачені абзацом першим цієї частини, зупиняються на час розгляду судом справи про оскарження рішення органу Антимонопольного комітету України у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також на час проведення перевірки чи перегляду рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органом Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня сплати штрафу, накладеного рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Відповідно до ч.ч. 5-15 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України. Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу. Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду. Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. За заявою особи, на яку накладено штраф, органи Антимонопольного комітету України своїм рішенням мають право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу (за умови надання такою особою письмової згоди з фактом вчинення порушення та розміром накладеного штрафу), але не більше ніж на 12 місяців. У разі несплати пені органи Антимонопольного комітету України стягують пеню в судовому порядку. У разі якщо протягом строку, встановленого абзацом першим частини третьої цієї статті, рішення органу Антимонопольного комітету України не виконується, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає наказ про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу. Наказ Голови Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, є виконавчим документом, який пред'являється до органів державної виконавчої служби для примусового виконання в порядку, визначеному законом. Зазначені в абзаці першому цієї частини накази мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Сплата штрафу не звільняє суб'єкта господарювання від обов'язку припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а також від виконання інших зобов'язань, встановлених рішенням органу Антимонопольного комітету України. Якщо рішення органу Антимонопольного комітету України прийнято стосовно декількох відповідачів або якщо виконання такого рішення має бути здійснено в різних місцях, або якщо таким рішенням передбачено вчинення декількох дій, Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України видає декілька наказів, у кожному з яких зазначаються один відповідач та один стягувач, а також визначається, в якій частині має бути виконано рішення органу Антимонопольного комітету України, або зазначається, що обов'язок чи право стягнення є солідарним. Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України, який видав наказ, передбачений частиною дев'ятою цієї статті, може з власної ініціативи або за заявою відповідача виправити помилку, допущену під час оформлення або видання наказу. Про виправлення допущеної помилки Голова Антимонопольного комітету України, голова територіального відділення Антимонопольного комітету України вносить до наказу про примусове виконання рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у тому числі про стягнення штрафу, зміни, які є невід'ємною частиною виконавчого документа. ротягом п'яти днів з дня сплати штрафу та пені суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу, пені. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету. Рішення відповідних органів та посадових осіб Антимонопольного комітету України про накладення адміністративних стягнень на посадових осіб та інших працівників суб'єктів господарювання, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю виконуються в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону України “Про захист економічної конкуренції» заявник, відповідач, третя особа мають право повністю або частково оскаржити рішення, розпорядження органу Антимонопольного комітету України, передбачені статтями 36 і 48 цього Закону, до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення, розпорядження. Зазначений строк не підлягає поновленню.
У відповідності до ч.1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з вимогами ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Салов проти України» від 06.09.2005).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Надточий проти України» від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З матеріалів справи вбачаються наступні обставини:
- за рішенням Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк на Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (ідентифікаційний код юридичної особи 36437048) накладено штраф у загальному розмірі 1699995 грн.;
- у вказаному рішенні зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення; відповідно до статті 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Антимонопольного комітету України документи, що підтверджують сплату штрафу; рішення може бути оскаржене до господарського суду міста Києва у двомісячний строк з дня його одержання;
- у листі від 23.10.2024 №145-26.13/01-10294е на адресу відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (65490, Одеська обл., м. Теплодар(пн), вул. Комунальна, буд. 1-Е, код ЄДРПОУ 36437048) було направлено рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк; в матеріалах справи наявні докази направлення відповідачу рішення засобами поштового зв'язку (поштове повідомлення та довідка Укрпошти з відміткою “за закінченням терміну зберігання»);
- позивачем розміщено в газеті “Урядовий кур'єр» (від 05.12.2024 №246 (7906) оголошення про прийняття стосовно відповідача рішення від 08.10.2024 №34-р/тк, яке відповідно до вимог ч.1 ст. 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції» вважається таким, що вручене відповідачу, через десять днів з дня оприлюднення інформації про прийняте рішення, тобто 16.12.2025; таким чином, двомісячний строк для сплати штрафу сплинув 17.02.2025;
- в матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем штрафу відповідно до рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк;
- в матеріалах справи відсутні відомості про оскарження відповідачем та/або зміну, скасування чи визнання недійсним рішення Тимчасової адміністративної колегії Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції від 08.10.2024 №34-р/тк, у зв'язку з чим господарський суд виходить з того, що станом на час розгляду справи рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету України є чинним;
- підстави та умови нарахування пені в даному випадку визначаються вищенаведеною статтею 56 Закону України “Про захист економічної конкуренції», яка встановлює як обов'язковість нарахування пені в разі несплати штрафу, так і правила обчислення її розміру та строки нарахування.
Проаналізувавши наявні матеріали справи, враховуючи вищевстановлені судом обставини, перевіривши розрахунок пені та встановивши його обґрунтованість та відповідність вимогам вищевказаних норм законодавства, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів сплати відповідачем нарахованої пені, господарський суд дійшов висновку про законність, обґрунтованість та підставність заявлених Антимонопольним комітетом України позовних вимог про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» 1699995 грн. пені.
За таких обставин господарський суд дійшов висновку про повне задоволення позовних вимог Антимонопольного комітету України.
Іншого відповідачем не доведено.
Відповідно до ст. 129 ГПК України понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Позовні вимоги Антимонопольного комітету України - задовольнити повністю.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (65490, Одеська обл., м. Теплодар(пн), вул. Комунальна, буд. 1-Е, код ЄДРПОУ 36437048) 1699995 /один мільйон шістсот дев'яносто дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто п'ять/ грн. пені та зарахувати зазначену суму у дохід загального фонду Державного бюджету України, отримувач: ГУК у м. Києві/Соломян. р-н, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UA278999980313090106000026010, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ЕК УКРЕНЕРГОМОНТАЖ» (65490, Одеська обл., м. Теплодар(пн), вул. Комунальна, буд. 1-Е, код ЄДРПОУ 36437048) на користь Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45, код ЄДРПОУ 00032767) 20399 /двадцять тисяч триста дев'яносто дев'ять/ грн. 94 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Повне рішення складено 02 жовтня 2025 р.
Суддя Ю.С. Бездоля