30 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/25429/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 р. (суддя Врона О.В) в адміністративній справі №160/25429/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови йому у перерахунку та виплаті пенсії на пільгових умовах із застосуванням норм статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та без застосування обмежень збільшення розміру пенсії в результаті перерахунку, встановлених пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 та без застосування обмежень збільшення розміру пенсії максимальним її розміром, встановленим частиною 3 статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити йому з 01 березня 2024 р. перерахунок та виплату пенсії на пільгових умовах, із застосуванням норм статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» із нарахуванням компенсації втрати частини доходів та без застосування обмежень збільшення розміру пенсії в результаті перерахунку, встановлених пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 та без застосування обмежень збільшення розміру пенсії максимальним її розміром, встановленим частиною 3 статті 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог вказав, що йому призначена пенсія із урахуванням вимог Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», проте протягом 2023 р. і по лютий 2024 р. йому виплачувалась пенсія в меншому розмірі. Також, вважає протиправним застосування обмежень у виплаті пенсії в результаті її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 та обмежень збільшення розміру пенсії максимальним її розміром.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким задовольнити заявлені ним позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що норми права, які прямо суперечать Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», не підлягають застосуванню.
Письмовий відзив на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходив.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, обчислену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». Листом від 08 квітня 2024 р. №21302-12386/Р-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 58 років 9 місяців, в тому числі додатковий стаж по Списку №1 - 26 років, коефіцієнт страхового стажу із урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0.58750. При перевірці електронної пенсійної справи виявлено, що розрахунок заробітної плати проведено неправильно, тому з 01 травня 2024 р. електронна пенсійна справа приведена у відповідність. Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058 за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 3.98508. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії із урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014 - 2016 р., із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17; 1,11, 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 складає 31 858, 60 грн. (3764,40 грн.х1,17 х1,11х 1,11х 1,14х 1,197х1,0796=7994,47 грн. х 3,98508). Загальний розмір пенсійної виплати з 01 травня 2024 р. складає 22623,13 грн., у тому числі: 18716,93 - основний розмір пенсії (31858,60 *0,58750); 779,13 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 33 роки); 5990,82 грн. - доплата до пенсії по Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці»; 2452,23 грн. - обмеження в індексації з 01 березня2023 р.; 411,52 грн. - обмеження в індексації з 01 березня 2024 р. Протягом березня-квітня 2024 р. розмір пенсії позивача був підвищений до 23 061,99 грн. З травня 2024 р. розмір пенсії позивача становить 22 623,13 грн. Аналогічні роз'ясненням були надані Пенсійним фондом і в листі від 15 травня 2024 р. №29853-19202/Р-01/8-0400/24.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що стаття 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» встановлює мінімальний розмір пенсії шахтаря при її обчисленні. В свою чергу положення статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» визначають порядок призначення пенсії за віком на пільгових умовах. З 01 березня 2024 р. призначено до виплати позивачу пенсію в розмірі 23 061,99 грн., що не перевищує десять прожиткових мінімум працездатних осіб, встановлених у 2024 р. (23 610,00 грн.), отже пенсія позивача відповідачем в даний період не була обмежена. Також вказано, що розмір індексації позивача становив 1 911,52 грн., але згідно п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. № 185 цей розмір правомірно обмежено сумою 1500,00 грн.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як вбачається із наявних у справі письмових доказів, позивач 09.03.2024 та 17.04.2024 звертався до відповідача за роз'ясненнями підстав для виплати пенсії у меншому розмірі та вимогою здійснити перерахунок пенсії і її виплату у відповідності до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» . На свої заяви він отримав відповіді від 08.04.2024 та 15.05.2024 (а.с.12-17).
За даними розрахунку із електронної пенсійної справи позивача, станом на 01.03.2024 сума пенсії позивача по ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці" була визначена у розмірі 25925,74 грн., тобто 80 % від його заробітної плати, з якої обчислюється пенсія (32407,18 грн. х 80%). Фактично йому нараховувалась пенсія у розмірі 23061,99 грн. із обмеженням в індексації з 01.03.2023 на суму «-2452,23» та з 01.03.2024 на суму «-411,52» (а.с.22).
За даними розрахунку із електронної пенсійної справи позивача, станом на 01.05.2024 сума пенсії позивача по ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці" була визначена у розмірі 25486,88 грн., тобто 80 % від його заробітної плати, з якої обчислюється пенсія (31858,60 грн. х 80%). Фактично йому нараховувалась пенсія у розмірі 22623,13 грн. із обмеженням в індексації з 01.03.2023 на суму «-2452,23» та з 01.03.2024 на суму «-411,52» (а.с.23).
Зменшення розміру пенсії відповідач у листі від 08.04.2024, адресованому позивачу, пояснив тим, що при перевірці його електронної пенсійної справи виявлено, що розрахунок заробітної плати було проведено не вірно, тому з 01.05.2024 року електронна пенсійна справа приведена у відповідність. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивача становить 31858,60 грн. (а.с.13, 14).
У листі від 15.05.2024 відповідач повідомив позивача про те, що розмір збільшення його пенсії в результаті перерахунку становить 1911,52 грн. При цьому, розмір підвищення зменшено на 411,52 грн. (1911,52 грн. - 1500 грн.) на виконання постанови КМУ № 185 (а.с.16,17).
Щодо обмеження пенсії максимальним розміром слід зазначити наступне.
Частиною 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону №3668-VI, із змінами, внесеними Законом №911-VIII від 24 грудня 2015 р. визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас, згідно статті 8 Закону “Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Отже, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 р. у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Також, Верховний Суд 26 серпня 2025 р. у справі № 360/948/24 ухвалив постанову, якою підтримав висновок суду першої інстанції про те, що обмеження розміру пенсії суперечить гарантованому розміру Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці», адже приписами статті 8 вказаного Закону чітко визначено, що мінімальний розмір пенсії встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що з 01.03.2024 виплата пенсії позивачу у розмірі, який є меншим, ніж передбачено статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є протиправною.
Щодо обмеження індексації пенсії слід зазначити наступне.
Частиною 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 01 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 6 "Прикінцеві положення" Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 р. положення частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1,3 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 р. “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 р.» установлено, що з 01 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини 2 статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500,00 грн.
Верховним Судом в постанові від 24 жовтня 2024 р. у справі №440/3462/24 вказано, що обмеження індексації пенсії у 2024 р. граничним розміром 1500,00 грн. згідно Постанови КМУ №185 є правомірним.
Відтак, обмеження індексації пенсії є правомірним.
Щодо компенсації втрати частини доходів позивача.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Враховуючи те, що відповідач протиправно виплачував позивачу пенсію у розмірі, меншому, ніж вона була нарахована, наявні підстави для виплати компенсації втрати частини доходів.
За результатом перегляду справи в апеляційному порядку колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав, передбачених статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.
Частиною 1 статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Також, пунктом "в" частини 4 статті 322 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у резолютивній частині постанови суду апеляційної інстанції зазначається про розподіл судових витрат, понесених у зв'язку із переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Відшкодуванню за рахунок відповідача підлягає сплачена позивачем сума судового збору в загальному розмірі 3028,00 грн. (1211,20 грн. - подання позовної заяви та 1816,80 грн. - подання апеляційної скарги).
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2024 р. в адміністративній справі №160/25429/24 - скасувати та ухвалити нове рішення.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 березня 2024 р. пенсії у розмірі, меншому, ніж передбачено статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2024 р. перерахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме - у розмірі 80% заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2024 р. компенсацію втрати частини доходів.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) судові витрати зі сплати судового збору на суму 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 30 вересня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає відповідно до пункту 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.П. Баранник