Рішення від 30.09.2025 по справі 280/5306/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

30 вересня 2025 року Справа № 280/5306/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати противоправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 053130013064 від 29.10.2024 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період її роботи в Приватному акціонерному товаристві «Краматорський цементний завод Пушка» з 24.10.1996 по 11.12.2004, з 10.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 30.11.2006, з 01.12.2006 по 18.12.2008 роки.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач 23.10.2024 звернулась до Управління пенсійного фонду України в місті Краматорську Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058. Проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 053130013064 від 29.10.2024 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, у зв'язку з чим звернулась з позовом до суду. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 30 червня 2025 року поновлено позивачу пропущений строк звернення до суду в даній справі. Відкрито спрощене позовне провадження.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що за результатам розгляду документів позивача відповідачем до пільгового стажу за Списком № 2 зараховано всі періоди роботи з урахуванням проведених атестацій робочих місць. Рішенням № 053130013064 від 29.10.2024 встановлено, що вік позивача складає 55 років 10 місяців 03 дні, страховий стаж - 30 років 11 місяців 15 днів, пільговий стаж - 03 роки 04 місяці 07 днів. До страхового стажу зараховано всі періоди. Згідно наданих документів пільговий стаж за Списком №2 становить 03 роки 04 місяці 07 днів. До пільгового стажу згідно довідки №55 від 12.11.2024 не зараховано періоди роботи з 24.10.1996 по 11.12.2004, з 10.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 30.11.2006, з 01.12.2006 по 18.12.2008, оскільки в долучених виписках до наказів про результати атестації робочих місць №163 від 12.12.1999 та №160 від 10.08.2005 посада «машинист сирьевых мельниц» (мовою оригіналу) вказана як посада за Списком №2, тоді як в вищезазначній довідці вказано, що посада «машинист сирьевых мельниц» (мовою оригіналу) передбачена Списком №1 розділ XIV підрозділ 1а Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003. В долученій виписці з наказу №212 від 12.12.1994 про результати атестації робочих місць за Списком №2 також відсутня посада «машинист сирьевых мельниц» (мовою оригіналу). Відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, судом установлені наступні обставини.

З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що 23.10.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах.

Заява про призначення пенсії з доданими документами була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та прийнято рішення № 053130013064 від 29.10.2024 про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.

Відповідно до рішення № 053130013064 від 29.10.2024, вік заявника становить 55 років 10 місяців 03 дні.

Страховий стаж - 30 років 11 місяців 15 днів. До страхового стажу зараховано всі періоди.

Згідно наданих документів пільговий стаж за Списком №2 становить 03 роки 04 місяці 07 днів.

До пільгового стажу згідно довідки №55 від 12.11.2024 не зараховано періоди роботи з 24.10.1996 по 11.12.2004, з 10.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 30.11.2006, з 01.12.2006 по 18.12.2008, оскільки в долучених виписках до наказів про результати атестації робочих місць №163 від 12.12.1999 та №160 від 10.08.2005 посада «машинист сирьевых мельниц» (мовою оригіналу) вказана як посада за Списком №2, тоді як в вищезазначній довідці вказано, що посада «машинист сирьевых мельниц» (мовою оригіналу) передбачена Списком №1 розділ XIV підрозділ 1а Постанови КМУ № 36 від 16.01.2003. В долученій виписці з наказу №212 від 12.12.1994 про результати атестації робочих місць за Списком №2 також відсутня посада «машинист сирьевых мельниц» (мовою оригіналу).

Позивач, не погодившись з рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 053130013064 від 29.10.2024 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (ст. 8 Закону №1058-IV).

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV).

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно із ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (ч.ч. 2, 5 ст. 45 Закону №1058-IV).

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (надалі за текстом Порядок №637) закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Пунктом 1 Порядку №637 визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 вказаного Порядку встановлено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У постанові Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 за №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" (втратила чинність 03.08.2016) зазначено: "Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінет Міністрів України постановляє: 1.Затвердити такі, що додаються: Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах; Список №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. …".

У Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 за № 36, наявний Розділ XIV виробництво неметалевих мінеральних виробів (будівельних матеріалів), підрозділ 1а Виробництво цементу, 14.1а машиністи сировинних млинів, зайняті сухим помелом.

Списком № 2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, розділом ХVII підрозділ 1а, передбачено посаду 2180100а-13627 Машиністи гвинтових насосів (фулерувальники).

Відповідно до п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою КМУ від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації. наказів необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Окрім того, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Неможливість пенсійного органу скористатись правом на перевірку таких документів не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на соціальний захист та пенсійне забезпечення.

На виконання ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України суд враховує висновки Великої палати Верховного суд, наведені у постанові від 19.02.2020 по справі 520/15025/16а, відповідно до яких:

"…основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, проте якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників";

"…атестація робочого місця є важливим запобіжником порушень у забезпеченні належних умов праці на підприємствах, в організаціях та установах. Проте, розуміючи положення пункту "б" статті 13 Закону N 1788-XII - "за результатами атестації робочих місць" як обмежувальний захід при призначенні пільгової пенсії, держава покладає відповідальність за непроведення атестації, та відповідно, надмірний тягар, на пенсіонера";

"….непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник".

Таким чином, при вирішенні питання щодо наявності підстав для врахування періодів, визначених у позові суд виходить із того, що задля встановлення наявності підстав для їх врахування належить встановити достатність записів трудової книжки для встановлення характеру виконуваної позивачем роботи та їх включення до затверджених постановами Кабінету міністрів України переліків робіт що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 06.03.2018 у справі № 754/14898/15-а дійшов висновку, що підставою для призначення пенсії на пільгових умовах є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. ПФУ не врахувало, що не усі недоліки можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці та уточнюючих довідках..

У трудовій книжці НОМЕР_1 виданій 01.08.1987 наявні такі записи щодо роботи позивача у спірні періоди:

13.09.1994 переведена в цех обжиг машиністом;

31.10.2003 присвоєно 4 розряд машиніста сировинних млинів;

01.01.2006 переведена машиністом сировинних млинів 4 розряду в у цех помелу сировини;

18.12.2008 звільнена за згодою сторін.

Крім того, однією із умов зарахування до пільгового стажу певного періоду роботи на відповідній посаді або за професією є включення цієї посади або професії до Списків, що діяли в період такої роботи.

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №55 від 12.11.2024, позивач працювала повний робочий день на ОАО «Краматорский цементно-циферный комбинат - Пушка» (мовою оригіналу), і за період з 17.06.1993 по 12.09.1994 виконувала в асбоцементном производстве за професією, посадою голлендорщик шиферного цеха, що перебачена Списком №2 розділ ХVII, підрозділ 4а, 2180400а-11691, підстава Постанова КМУ №162 від 11.03.1994;

за період з 13.09.1994 по 23.10.1996 виконувала в цементном производстве за професією, посадою машиніст гвинтових насосів (фулерувальники) цеха обжиг, що перебачена Списком №2 розділ ХVII, підрозділ 1а, 2180100а-13627, підстава Постанова КМУ №162 від 11.03.1994;

за період з 24.10.1996 по 11.12.2004, за період з 10.08.2005 по 31.12.2005 виконувала в цементном производстве за професією, посадою машиніст сировинних млинів цеха обжиг, як машиністи сировинних млинів, зайняті сухим помелом, що перебачена Списком №1 розділ ХІV, підрозділ 1а, поз.14.1а, підстава Постанова КМУ №36 від 16.01.2003;

за період з 01.01.2006 по 30.11.2006, виконувала в цементном производстве за професією, посадою машиніст сировинних млинів цеха помолу сировини, як машиністи сировинних млинів, зайняті сухим помелом, що перебачена Списком №1 розділ ХІV, підрозділ 1а, поз.14.1а, підстава Постанова КМУ №36 від 16.01.2003;

за період з 01.12.2006 по 18.12.2008, виконувала в цементном производстве за професією, посадою машиніст сировинних млинів цеха помолу сировини, як машиністи сировинних млинів, зайняті сухим помелом, що перебачена Списком №1 розділ ХІV, підрозділ 1а, поз.14.1а, підстава Постанова КМУ №36 від 16.01.2003.

Підстава для видачі: особиста картка від 31.07.1987, штатний розпис 1993-2008 рр., розрахункові відомості 1993-2008 рр., наказ по атестації №212 від 12.12.1994, №163 від 12.12.1999, №160 від 10.08.2005.

Додаткові відомості: за зазначений період у відпустці без оплати не знаходилась. Робоче місце машиніста сировинних млинів залишалось незмінним. Умови праці та характер виконуваної роботи на вказаному робочому місці не змінювались.

В матеріалах адміністративної справи наявні копії:

виписки з наказу №212 від 12.12.1994 про результати атестації робочих місць за умовами праці Краматорский цементно-циферный комбинат Список №2 професії - голлендорщик шиферного цеха, машиніст гвинтових насосів (фулерувальники) цеха обжиг;

виписки з наказу №163 від 12.12.1999 про результати атестації робочих місць за умовами праці ОАО «Краматорский цементно-циферный комбінат - Пушка» Список №2 професія - машиніст сировинних млинів цеха обжиг;

виписки з наказу №160 від 10.08.2005 про результати атестації робочих місць за умовами праці ОАО «Краматорский цементно-циферный комбінат - Пушка» Список №2 професія - машиніст сировинних млинів;

довідки про перейменування підприємства від 12.11.2018 №15/18.

На підставі пункту 3 Порядку №383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Як було зазначено вище, у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 за № 36, наявний Розділ XIV виробництво неметалевих мінеральних виробів (будівельних матеріалів), підрозділ 1а Виробництво цементу, 14.1а машиністи сировинних млинів, зайняті сухим помелом.

Списком № 2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162, розділом ХVII підрозділ 1а, передбачено посаду 2180100а-13627 Машиністи гвинтових насосів (фулерувальники).

Суд зазначає, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058-IV).

Також, приписами пункту 3.3 розділу 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що орган, який призначає пенсію надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Пунктом 4.2 розділу 4 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

З аналізу викладених норм слід дійти висновку, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.

Суд звертає увагу, що згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

В даному випадку, в наданих документах до пенсійного органу, підтверджено періоди роботи, що надають право на призначення позивачу пільгової пенсії за віком із належним обрахуванням та зарахуванням стажу трудової діяльності, що має наслідком призначення та нарахування у відповідному розмірі пенсії, в інших випадках, пенсійний орган, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 №22-1, уповноважений здійснювати відповідні запити до підприємств, установ та організацій задля зібрання додаткових документів та необхідної уточнюючої інформації щодо обрахування необхідного стажу для виходу заявника на пенсію.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 053130013064 від 29.10.2024 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним.

Як наслідок, необхідно зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати позивачу до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період її роботи в Приватному акціонерному товаристві «Краматорський цементний завод Пушка» з 24.10.1996 по 11.12.2004, з 10.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 30.11.2006, з 01.12.2006 по 18.12.2008.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За подання даного адміністративного позову сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 22.06.2025.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 3028 грн.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 3 статті 4 Закону №3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, який подано фізичною особою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1211,20 грн).

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Оскільки позовну заяву подано за допомогою системи «Електронний суд», позивачу за звернення до суду з вищевказаною позовної заявою належало сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн.

Таким чином, позивачем сплачено судовий збір в більшому розмірі.

Відтак, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом судовий збір в розмірі 968,96 грн.

При цьому, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 053130013064 від 29.10.2024 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період її роботи в Приватному акціонерному товаристві «Краматорський цементний завод Пушка» з 24.10.1996 по 11.12.2004, з 10.08.2005 по 31.12.2005, з 01.01.2006 по 30.11.2006, з 01.12.2006 по 18.12.2008.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М. Чернова