Рішення від 29.09.2025 по справі 380/14226/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2025 рокусправа № 380/14226/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 08356179), треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у якій позивач просить суд:

- визнати протиправною і скасувати постанову від 23 червня 2025 року ЦВЛК ЗСУ, оформлену протоколом від 23 червня 2025 року № 2025-0623-1240 засідання військово-лікарської комісії ЦВЛК ЗСУ, на підставі якого ІНФОРМАЦІЯ_1 внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості з якого у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відображаються у мобільному застосунку «Резерв+», про перебування його на військовому обліку, виключеного з такого 18 липня 2022 року як непридатного до військової служби за станом здоров'я.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 17.02.2006 призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 він був зарахований в запас як непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, а з 12.05.2006 перебував на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується записами у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного.

18.07.2022 Бродівською територіальною позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 було проведено медичний огляд позивача, за результатами якого прийнято постанову про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 75а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, у зв'язку з поставленим позивачу діагнозом «Віддаленні наслідки перенесеної ЧМТ у вигляді посттравматичної енцефалопатії. Інвалід III гр.», про що оформлено довідку з номенклатурним номером 151/7, зареєстровану у ІНФОРМАЦІЯ_6 21 липня 2022 року за вих. № А/2926.

18.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_5 , на підставі довідки № 151/7, було внесено запис до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних.

23.06.2025 ВЛК ЦВЛК ЗСУ прийнято Постанову ВЛК від 23.06.2025, якою скасовано Постанову ВЛК від 18.07.2022, та зазначено, що позивач підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 . Єдиною підставою для скасування Постанови ВЛК від 18.07.2022 зазначено складення Довідки № 151/7 з порушенням вимог Додатку 4 до Положення № 402, а саме: не вказані пункт, стаття, графа Розкладу хвороб № 402.

На підставі Постанови ВЛК від 23.06.2025, ІНФОРМАЦІЯ_5 до Реєстру було внесено запис про включення позивача на військовий облік.

Позивач вважає протиправною Постанову ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 23.06.2025 та такою. Що підлягає скасуванню, оскільки, під час прийняття оскаржуваної постанови, ВЛК ЦВЛК ЗСУ діяла: необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; не безсторонньо (упереджено); не добросовісно; не розсудливо. Вважає, що у мотивах оскаржуваної постанови ВЛК ЦВЛК ЗСУ не зазначено причин неврахування документів, які характеризують стан позивача, та наявності у позивача 3-ї групи інвалідності, підтвердженої довідкою від 07.09.2023 до акта огляду МСЕК.

Ухвалою суду від 16.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 КАС України, не скористався, свою позицію стосовно позову не висловив. Відповідач належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі, що підтверджується довідкою від 16.07.2025 про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача.

Третя особа-1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , правом на подання до суду пояснень по суті позову не скористалась.

На виконання вимог ухвали суду від 16.07.2025 про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі в частині витребування доказів, ІНФОРМАЦІЯ_8 подано до суду:

- ухвалу Галицького районного суду м. Львова про доступ до речей і документів від 13.05.2024;

- лист ГУНП у Львівській області від 17.05.2024 №101745 щодо скерування ухвали слідчого судді для виконання;

- протокол тимчасового доступу до речей і документів від 13.06.2024;

- протокол №2025-0623-1240 засідання ВЛК ЦВЛК ЗСУ від 23.06.2025.

Третя особа-2, ІНФОРМАЦІЯ_2 , правом на подання до суду пояснень по суті позову не скористалась.

У додаткових поясненнях (запереченнях) представник позивача, зокрема, вказав, що 10.09.2025 від представниці третьої особи, - ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_2 до Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшов документ з найменуванням «Відзив на позовну заяву», який був зареєстрований у цьому суді за вхідним номером 57444/25 як документ з найменуванням «відзив на апеляційну скаргу».

Вважає, що відзив від 10.09.2025 не може бути прийнятим як Львівським окружним адміністративним судом оскільки ні у строк, встановлений ухвалою суду від 16.07.2025, ні до поточної дати ІНФОРМАЦІЯ_10 не подав у порядку ч. 3 ст. 261 КАС України свої пояснення щодо позову від 12.07.2025 саме цьому суду так і Восьмим апеляційним адміністративним судом, оскільки зміст відзиву від 10.09.2025 стосується вимог позову від 12.07.2025, а не апеляційної скарги від 04.08.2025 і апеляційне провадження за останньою на поточну дату не відкрито цим судом.

Суд зазначає, що будь-яких пояснень по суті позову чи відзиву на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_11 станом на час розгляду даної справи до суду не надходило.

Ухвалою суду від 16.07.2025 забезпечено позов шляхом зупинення дії Постанови Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України від 23.06.2025, оформленої протоколом від 23.06.2025 № 2025-0623-1240 - до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_12 від 21.07.2022 №А/2926, номенклатурний номер 151/7 (а.с. 13), 18.07.2022 Бродівською територіальною позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 проведено медичний огляд ВКЛ рядового ОСОБА_1 , 1989 р.н.

Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): «Віддаленні наслідки перенесеної ЧМТ у вигляді посттравматичної енцефалопатії. Інвалід III гр. На підставі статті 75а графи __ Розкладу хвороб, графи ___ ТДВ __ Непридатний до в. сл. зі зняттям з військового обліку з виключенням з в. обліку».

Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_4 (а.с. 35), виданого позивачу 26.07.2022 ІНФОРМАЦІЯ_13 , внесено запис про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку за ст. 75А наказу МО України 2008 року №402. Протокол від 18.07.2022 №151/7 ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_14 .

У графі 13 «Відмітки про військовий облік» вказаного тимчасового посвідчення позивача проставлено відмітку про виключення з військового обліку 18.07.2022.

Позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи загального захворювання, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ №606257 від 07.09.2023.

Відповідно до відомостей електронного військово-облікового документа (а.с. 14), сформованого 05.04.2025 за допомогою застосунку «Резерв+», позивач не військовозобов'язаний, непридатний з виключенням з військового обліку, дата ВЛК: 18.07.2022.

Рішенням військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, оформленим протоколом засідання №2025-0623-1240 від 23.06.2025 (а.с. 15, 16), скасовано постанову військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 18.07.2022 щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 1989 року народження: «На підставі статті графи (не вказано) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1 до Положення) непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку». Військовозобов'язаний ОСОБА_1 , 1989 року народження, підлягає контрольному медичному огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 згідно вимог Положення.

Як підставу для прийняття рішення про скасування постанови ВЛК вказано порушення вимог Додатку 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зі змінами, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, а саме: не вказані пункт, стаття, графа Розкладу хвороб.

Вважаючи протиправним таке рішення відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

За змістом ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також засади проходження в Україні військової служби. передбачені Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За змістом ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1.1. глави 1 розділу I Положення № 402 це Положення визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 цього розділу. Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За змістом п. 1.2. глави 1 розділу I Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402, зокрема, передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.

Члени ВЛК діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів комісії, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону (абз. 1-3 п. 2.2. глави 2 розділу І Положення № 402).

Центральна військово-лікарська комісія (ЦВЛК), відповідно до підп. 2.3.1. п. 2.3. глави 2 розділу I Положення № 402, є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Згідно підп. 2.3.3. п. 2.3. глави 2 розділу I Положення № 402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема: аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи підпорядкованих ВЛК, здійснення контролю за роботою підпорядкованих ВЛК та надання їм методичної і практичної допомоги; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.

Відповідно до підп. 2.3.4. п. 2.3. глави 2 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; запитувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів; запитувати від закладів охорони здоров'я (установ), військових частин, ТЦК та СП і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи (за необхідності); розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (підп. 2.3.5. п 2.3. глави 2 розділу I Положення № 402).

Відповідно до п. 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема: до військової служби призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців, призовників, військовозобов'язаних та резервістів до служби в Десантно-штурмових військах, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті, підрозділах спеціального призначення.

Згідно п. 1.2 глави 1 розділу II Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Відповідно до п.п. 3.1., 3.2. глави 3 розділу II Положення № 402 (в редакції, чинній на час проведення медичного огляду ВЛК позивача - 18.07.2022) медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.

Згідно п. 3.8. глави 3 розділу II Положення № 402 (в редакції, чинній на час проведення медичного огляду ВЛК позивача - 18.07.2022) за статтями (пунктами статей) Розкладу хвороб, які передбачають індивідуальне визначення придатності до військової служби і військової спеціальності, ВЛК щодо військовозобов'язаних, яких призивають на військову службу або приймають на військову службу у добровільному порядку за контрактом, виносить одну із таких постанов:

- «Непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час»;

- «Обмежено придатний до військової служби»;

- «Придатний (або непридатний) до військової служби за контрактом, за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)»;

- «Придатний (або непридатний) до військової служби в миротворчій місії за спеціальністю _____________ (вказати спеціальність)»;

- «Придатний до військової служби».

Постанови ВЛК військових комісаріатів оформлюються довідкою ВЛК (додаток 4 до Положення) у двох примірниках, яка не підлягає затвердженню штатною ВЛК і дійсна протягом шести місяців з дня медичного огляду. Копія довідки видається на руки особі, яка пройшла медичний огляд.

Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов:

- «Придатний до військової служби»;

- «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)»;

- «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».

З матеріалів справи суд встановив, що 18.07.2022 проведено медичний огляд позивача, за результатами якого постановою ВЛК його визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку та з виключенням з військового обліку на підставі статті 75А Розкладу ховороб (довідка від 21.07.2022 №А/2926, а.с. 13).

Суд встановив, що довідка ВЛК від 21.07.2022 №А/2926 за формою відповідає Додатку 4 до Положення № 402.

В оскаржуваному рішенні, оформленому протоколом від 23.06.2025 № 2025-0623-1240, відповідач, скасовуючи постанову ВЛК від 18.07.2022, зробив висновок про порушення вимог Додатку 4 до Положення № 402 при складенні довідки ВЛК від 21.07.2022 №А/2926, оскільки не вказані пункт, стаття, графа Розкладу хвороб.

Зі змісту довідки ВЛК від 21.07.2022 №А/2926 суд встановив, що в такій зазначено статтю 75А Розкладу хвороб, як підставу для визнання позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до ст. 75 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (Додаток 1 до Положення № 402) включено: травми голови та шиї, їх наслідки S00 - S19 (переломи кісток черепа та обличчя, перелом склепіння черепа, кісток обличчя, верхньої та нижньої щелепи); травми носа, вуха, губи та ротової порожнини; травми ока та орбіти; травми горла, трахеї, гортані; внутрішньочерепна травма (струс, здавлення, контузія, наявність чужорідного тіла, крововиливи внаслідок травми); травма зорового нерва та його провідних шляхів, інших черепних нервів; наслідки ураження центральної нервової системи від дії зовнішніх чинників:

пункт а) зі значними порушеннями функцій - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку.

Згідно діагнозу ВЛК від 18.07.2022 щодо позивача - «Віддаленні наслідки перенесеної ЧМТ у вигляді посттравматичної енцефалопатії. Інвалід III гр.».

Разом з цим, у даній справі суд не перебирає повноваження ВЛК та не надає власну оцінку поставленому діагнозу щодо наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби, а лише перевіряє дотримання процедури та підстав скасування відповідачем постанови ВЛК.

Враховуючи викладене, суд робить висновок про безпідставність твердження відповідача, викладеного в оскаржуваному рішенні (протокол від 23.06.2025 № 2025-0623-1240), про те, що довідка ВЛК від 21.07.2022 №А/2926 складена з порушенням вимог Додатку 4 до Положення № 402, оскільки не вказані пункт, стаття, графа Розкладу хвороб.

Суд зауважує, що у пункті а) статті 75 Розкладу хвороб Графи І, ІІ та ІІІ об'єднані та зазначено «Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку».

Таким чином, рішення (постанова) військово-лікарської комісії відповідача, оформлене протоколом від 23.06.2025 № 2025-0623-1240 про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформленої довідкою від 21.07.2022 №А/2926, є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримано, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову повністю.

Щодо відшкодування позивачу витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає, що питання про відшкодування таких витрат суд може розглянути після подання позивачем доказів на підтвердження їх розміру у порядку, передбаченому ст. 143 КАС України.

Що стосується судового збору, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такий підлягає стягненню на користь позивача.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 08356179), оформлену протоколом від 23.06.2025 № 2025-0623-1240 про скасування постанови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформленої довідкою від 21.07.2022 №А/2926.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (вул. Госпітальна, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 08356179) 968,96 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 29.09.2025 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович