Постанова від 25.09.2025 по справі 403/574/25

Справа №403/574/25 провадження № 3/403/262/25

ПОСТАНОВА

25 вересня 2025 року с-ще Устинівка

Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю. при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, який надійшов від відділення поліції №1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , згідно відомостей, зазначених в протоколі,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання та реєстрації:

АДРЕСА_1 , громадянство: України (паспорт серія

НОМЕР_1 , виданий 22 вересня 2003 року)

за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

До Устинівського районного суду Кіровоградської області від відділення поліції №1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД №485482, складений 28 серпня 2025 року поліцейським СРПП ВП №1 (м.Долинська) КРУП ГУНП в Кіровоградській області (скорочення, як вони викладені в протоколі) капралом поліції Кулінічем Д.В. доданими до нього матеріалами, згідно якого 28 серпня 2025 року о 11 год. 30 хв. мати ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своєї малолітньої дочки ОСОБА_2 , а саме: здійснила крадіжку шоколаду «Millennium», який коштує 54 грн. в магазині ТОВ «Копілка», що знаходиться за адресою: вул.Мазуренка, буд.№55 с-ще Устинівка Кіровоградська область, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.

Згідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, питання щодо правильності складення протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, крім іншого: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

За змістом ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

Відповідно п.15 Розділу ІІ «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 (далі - Інструкції) до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Разом з тим, як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 28 серпня 2025 року та доданих до нього матеріалів, складеному стосовно гр-нки ОСОБА_1 , зазначені вище нормативні вимоги капралом поліції Кулінічем Д.В. дотримані не були, оскільки: 1) до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД №485482 уповноваженою особою на складання протоколу були додані протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 28 серпня 2025 року та письмові пояснення гр-на ОСОБА_3 від 28 серпня 2025 року, однак у графі «до протоколу додається» відсутні будь-які записи щодо вказаних письмових доказів; 2) до протоколу про адміністративне правопорушення не було додано відеозапису з технічного запису відеозапису з відповідною фіксацією обставин складення поліцейським протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, відібрання ним письмових пояснень у гр-на ОСОБА_3 , а також складення протоколу за ч.1 ст.184 КУпАП стосовно гр-нки ОСОБА_1 , що прямо суперечить п.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 грудня 2018 року №1026, за змістом якого включення портативного відеореєстратора поліцейським відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення; 3) до протоколу про адміністартивне правопорушення не було додано думента, на підтвердження родинних з'вязків між гр-нкою ОСОБА_1 та дитиною ОСОБА_2 , як матір'ю та дочкою, що позбавляє суд можливості встановити належність гр-нки ОСОБА_1 до суб'єктів відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП; 4) у протоколі відсутні відомості про потерпілого, хоча із суті адміністративного правопорушення, викладеної в протоколі серія ВАД №485482, внаслідок невиконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків її дочкою ОСОБА_2 було здійснено крадіжку майна ТОВ «Копілка»; 5) у протоколі відсутні будь-які відомості на обгрунтування встановленої уповноваженою на складання протоколу особою суми викраденого майна (шоколаду), оскільки, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 здійснила викрадення шоколаду «Millennium» вартістю 54,00 грн., разом з тим, письмові пояснення гр-на ОСОБА_3 не містять відомостей щодо вартості викраденого малолітньою ОСОБА_2 28 серпня 2025 року майна.

За змістом ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а положеннями ст.245 цього ж Кодексу визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст.251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання суду доказів на підтвердження вкладених в протоколі відомостей, покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу, а не на суд.

Відповідно до висновку Консультативної ради європейських суддів (КРЄС) №20 (2017) про роль судів у забезпеченні єдності застосування закону (далі висновок КРЄС), крім формальних (процесуальних) засобів, якими є обов'язковість висновків Верховного Суду для суддів, зразкові справи, процедура відступу від практики, указується й на такий засіб (позапроцесуальний механізм), як узагальнення судової практики а також публікація дайджестів, оглядів судової практики, надання суддям методичної допомоги тощо.

За змістом з п.17 розділу ІV висновку КРЄС засобом забезпечення єдиної судової практики є напрацювання «керівних принципів», у яких увага приділяється принципам застосування закону у відповідності до встановленої судової практики.

Тому, при обґрунтуванні необхідності застосування (незастосування) тих чи інших норм права суд та учасники процесу не позбавлені права посилатися на правові позиції, викладені в постановах пленумів Верховного суду України і вищих спеціалізованих судів.

Відповідно до роз'яснень викладених в п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

На підставі викладеного, з урахуванням того, що суддя не може здійснювати функцію збирання доказів, що буде свідчити про порушення ним положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагальності процесу, а протокол про адміністративне правопорушення, складений стосовно гр-нки ОСОБА_1 з урахуванням доданих до нього матеріалів, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки не містить підтверджених доказами відомостей, необхідних для вирішення справи, приходжу до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення стосовно гр-нки ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП до відділення поліції №1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.

Керуючись ст.ст.221, 251, 256, 278 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 з доданими матеріалами - повернути до відділення поліції №1 (м.Долинська) Кропивницького районного управління поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя С.Ю.Атаманова