Постанова від 25.09.2025 по справі 160/10461/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/10461/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),

суддів: Суховарова А.В., Головко О.В.,

розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року (суддя Савченко А.В.) в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова «Дніпропетровської обласної ради» до Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІАВІТА» про визнання дій протиправними та скасування висновку,-

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова «Дніпропетровської обласної ради» звернулося до суду з позовом до Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІАВІТА», в якому просило визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області від 08 квітня 2024 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-12-26-014976-а.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року задоволено позовні вимоги

Визнано протиправним та скасовано висновок Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області від 08 квітня 2024 року про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-12-26-014976-а.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області на користь Комунального підприємства «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І.Мечникова» Дніпропетровської обласної ради» судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом обставин справи, надання неправильної юридичної оцінки фактичним обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволені позову в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, зокрема, що позивачем у тендерній документації, а саме пункті 1 та 6 розділу III тендерної документації, самостійно встановлено вимоги до учасників, для підтвердження відповідності тендерної пропозиції технічним, якісним, кількісним та іншим характеристикам предмета закупівлі.

Для підтвердження зазначених вимог до предмета закупівлі, учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій, установлений замовником, а саме заповнений учасником Додаток №2 до тендерної документації та додатково документи, оформлені відповідно до вимог цієї тендерної документації, які вимагаються згідно з Додатком №2 до тендерної документації.

Так, в Додатку 2 «Інформація про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі» до тендерної документації встановлено вимогу про надання у складі тендерної пропозиції заповнених та завірених належним чином медико-технічних вимог до предмета закупівлі. Відповідність наведеним вимогам повинна бути підтверджена документально - інструкцією(ями), паспортом(ами), витягом(ами) з інструкції(й), каталогом(ами), сертифікатом(ами) якості тощо. Всі надані для підтвердження медико- технічних вимог документи повинні бути викладені українською мовою.

Так, учасник ТОВ «ДІАВІТА», до кінцевого строку подання тендерних пропозицій не надав у складі тендерної пропозиції каталоги на діалізатор капілярний Revaclear 300 та 500, Theranova 400, комплект кровопровідних магістралей для гемодіалізу ARTISET HD DNL НС, приладдя для гемодіалізу ULTRALINE HD, ультрафільтр U900 PLUS, картридж порошковий для гемодіалізу BiCart 720 г, CleanCart А та G, кислотний концентрат на основі цитрусу для діалізу PHYSIOPACK Citrate, а також сертифікати якості на картриджі порошкові для гемодіалізу CleanCart А та С, чим не дотримався вимог пункту 2 Додатку Ле2 «Інструкція про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі» до тендерної документації.

Замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ДІАВІТА» не виявлено вищезазначених невідповідностей та на порушення вимог пункту 43 Особливостей не розміщено в електронній системі закупівель у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Отже, позивач не надав можливості учаснику усунути такі невідповідності, а обрав його переможцем та уклав з ним Договір на загальну суму 38 548 691,40 грн.

Виявлене Управлінням порушення свідчить про те, що позивач нівелює норми пункту 43 Особливостей та вимоги власної тендерної документації.

Скаржник зазначає, що моніторинг процедури закупівлі проведено протягом дії договору від 18.01.2024 №14-ВТО.

Умовами Договору визначено строк його дії - з дати його підписання сторонами та скріплення печатками і до 31.12.2024 включно, а в частині виконання зобов'язань - до повного їх завершення (пункт 10.1 розділу X Договору).

Скаржник звертає увагу, що на момент оприлюднення наказу про початок моніторингу закупівлі (19.03.2024), Договір діяв, а звіт про виконання договору про закупівлю позивачем не був сформований та оприлюднений.

Аналізуючи норми Закону №922, оприлюднення звіту про виконання договору є завершальною стадією процедури закупівлі та свідчить про те, що договір виконано.

Станом на 19.03.2024 в Управління були відсутні відомості щодо закінчення строку дії договору, укладеного за результатами проведення відкритих торгів. Згідно з інформацією, розміщеною в електронній системі закупівель «Prozoro» жодних відомостей, які б свідчили про припинення дії договору не містилось.

Вказане свідчить, що моніторинг процедури закупівлі иА-2023-12-26- 014976-а Управлінням розпочато і проведено, відповідно до статті 8 Закону N3922.

Зазначає, що твердження суду про обов'язок Апелянта спостерігати за кожним етапом закупівлі шляхом аналізу інформації про неї є таким, що суперечить п.14 ст. 1, ст.7, ст. 8 Закону N3922 щодо належного контролю у сфері публічних закупівель та повноти проведення аналізу дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.

Позивачем оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі 26 грудня 2023 року.

18 січня 2024 року між Комунальним підприємством «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І.І.Мечникова» Дніпропетровської обласної ради» (Замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «ДІАВІТА» (постачальник) укладено договір №14-ВТО, відповідно до умов якого постачальник зобов'язується у 2024 році поставити Замовнику медичні вироби, що зазначений в специфікації до договору, а Замовник прийняти і оплатити отриманий товар.

Відповідно до п. 1.2 договору, найменування предмету закупівлі за кодом ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник»: 33180000-5 Апаратура для підтримування фізіологічних функцій організму, Матеріали для ниркового діалізу, НК 024:2023 код 47072 - Діалізатор для гемодіалізу з порожніми волокнами одноразового використання; НК 024:2023 код 47072 - Діалізатор для гемодіалізу з порожніми волокнами одноразового використання; НК 024:2023 код 47072 - Діалізатор для гемодіалізу з порожніми волокнами одноразового використання; НК 024:2023 код 34999 - Набір трубок для гемодіалізу одноразового застосування; НК 024:2023 код 34999 - Набір трубок для гемодіалізу одноразового застосування; НК 024:2023 код 32111 - Голка фістульна одноразового використання; НК 024:2023 код 32111 - Голка фістульна одноразового використання; НК 024:2023 код 47739 - Фільтр для очищення діалізату від пірогенів до системи гемодіалізу; НК 024:2023 код 35849 - Концентрат для гемодіалізу; НК 024:2023 код 58905 - Картридж з карбонатом натрію для очищення системи гемодіалізу; НК 024:2023 код 58906 - Картридж з лимонною кислотою для очищення системи гемодіалізу; НК 024:2023 код 35849 - Концентрат для гемодіалізу, в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у специфікації (додаток № 1), що додається до цього договору та є його невід'ємною частиною, на умовах DDP-Дніпро (склад) (Інкотермс у редакції 2010 року).

Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-12-26-014976-а від 08.04.2024.

Відповідно до вказаного висновку моніторингом встановлено, що за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції ТОВ «ДІАВІТА» установлено порушення вимог пункту 43 Постанови №1178. За результатами аналізу питань щодо визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону, із урахуванням вимог Постанови №1178, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця - порушень не установлено.

У висновку зазначено, що учасник ТОВ «ДІАВІТА» до кінцевого строку подання тендерних пропозицій не надав в складі тендерної пропозиції каталоги на діалізатор капілярний Revaclear 300 та 500, Theranova 400, комплект кровопровідних магістралей для гемодіалізу ARTISET HD DNL HC, приладдя для гемодіалізу ULTRALINE HD, ультрафільтр U900 PLUS, картридж порошковий для гемодіалізу BiCart 720 г, CleanCart A та С, кислотний концентрат на основі цитрусу для діалізу PHYSIOPACK Citrate, а також сертифікати якості на картриджі порошкові для гемодіалізу CleanCart А та С, чим не дотримався вимог пункту 2 додатку №2 «Інструкція про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі» тендерної документації Замовника. Відповідно до пункту 43 Постанови №1178 якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо. Разом з цим, Замовник під час розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «ДІАВІТА» не виявив вищезазначених невідповідностей та на порушення вимог пункту 43 Постанови №1178 не розмістив в електронній системі закупівель у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей, чим не надав можливості учаснику усунути такі невідповідності, а обрав його переможцем та уклав з ним договір від 18 січня 2024 року №14-BTO на загальну суму 38 548 691,40 грн.

З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області зобов?язує здійснити заходи направлені на недопущення встановленого порушення у подальшому, зокрема шляхом забезпечення притягнення до відповідальності осіб, якими допущене порушення та протягом п?яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначає Закон України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015.

У частині 1 статті 1 якого визначено: договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.

Електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», що забезпечує проведення закупівель, створення, розміщення, оприлюднення, обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами.

Замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону.

Конкурентна процедура закупівлі (далі - тендер) - здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу.

Моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель - оголошення про проведення відкритих торгів, оголошення про проведення торгів з обмеженою участю та оголошення про проведення конкурентного діалогу.

Переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Публічна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.

Тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.

Тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.

Пунктом 3-7 Розділу X Закону № 922, установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 затверджено Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

За п. 3 Особливостей, Замовники, що зобов'язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

За п. 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

У тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини другої статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.

Щодо встановлених відповідачем у висновку порушень, а саме порушення вимоги пункту 43 Постанови №1178, колегія суддів зазначає наступне.

За п. 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.

У тендерній документації відомості, наведені у пункті 2 частини 2 статті 22 Закону, визначаються відповідно до вимог, зазначених в абзацах шостому - восьмому цього пункту.

У тендерній документації зазначаються:

один або кілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 Закону з урахуванням положень цих особливостей та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників процедури закупівлі установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством;

підстави для відмови в участі у відкритих торгах, встановлені пунктом 47 цих особливостей, та інформація про спосіб підтвердження відсутності підстав для відхилення. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відсутність підстав для відхилення тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та/або переможця, визначених пунктом 47 цих особливостей, у разі, коли така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України “Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих публічних електронних реєстрах, доступ до яких є вільним, та/або може бути отримана електронною системою закупівель шляхом обміну інформацією з іншими державними системами та реєстрами.

Вимоги до тендерної документації встановлено у статті 22 Закону №922.

Згідно ч. 1 - 2 ст. 22 Закону № 922, Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.

У тендерній документації зазначаються такі відомості:

1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;

2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.

Для об'єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;

3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;

4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);

5) кількість товару та місце його поставки;

6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

8) проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов;

9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;

10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.

У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;

11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;

12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;

13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;

14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;

15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);

16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);

17) прізвище, ім'я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;

19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

За положенням ч. 3, 5 статті 22 Закону, тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

Тендерна документація може містити правила зазначення в договорі про закупівлю грошового еквівалента в національній чи іноземній валюті за офіційним курсом, установленим Національним банком України станом на дату проведення електронного аукціону.

Замовникам забороняється вимагати від учасників засвідчувати документи (матеріали та інформацію), що подаються у складі тендерної пропозиції, печаткою та підписом уповноваженої особи, якщо такі документи (матеріали та інформація) надані у формі електронного документа через електронну систему закупівель із накладанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».

За п. 48 Особливостей, під час здійснення закупівлі товарів замовник може не застосовувати до учасників процедури закупівлі кваліфікаційні критерії, визначені статтею 16 Закону.

У разі закупівлі послуг або робіт замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційному критерію (кваліфікаційним критеріям) відповідно до статті 16 Закону.

Згідно частини 1 статті 16 цього Закону, замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

У частині 2 цієї статті зазначено, що замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

За частиною 3 - 4 цієї статті, у разі встановлення кваліфікаційного критерію фінансової спроможності замовник не має права вимагати надання підтвердження обсягу річного доходу (виручки) у розмірі більшому, ніж очікувана вартість предмета закупівлі (пропорційно очікуваній вартості частини предмета закупівлі (лота) в разі поділу предмета закупівель на частини).

Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.

Під час проведення торгів із обмеженою участю замовником застосовуються всі кваліфікаційні критерії, встановлені частиною другою цієї статті.

За положенням частини 7 статті 17 Закону, у разі якщо учасник процедури закупівлі має намір залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг для підтвердження його відповідності кваліфікаційним критеріям відповідно до частини третьої статті 16 цього Закону, замовник перевіряє таких суб'єктів господарювання на відсутність підстав, визначених у частині першій цієї статті.

За частиною 1, 2 статті 26 Закону, Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.

Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію/пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).

Також, п. 44 Особливостей не містить такої підстави для відхилення ТП, як невідповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям.

За п. 43 Особливостей, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Зазначене відповідає ч. 16 ст. 29 Закону за якою, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю.

Повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей повинно містити таку інформацію: 1) перелік виявлених невідповідностей; 2) посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо якої (яких) виявлені невідповідності; 3) перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.

Замовник не може розміщувати щодо одного й того ж учасника процедури закупівлі більш ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.

За частиною 9 статті 26 Закону № 922-VIII, учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей.

Таким чином, законом передбачена можливість усунення протягом 24 годин невідповідностей інформації та/або документів, які саме були подані у тендерній пропозиції, та щодо яких замовником в електронній системі закупівель розміщено повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

У такому випадку за пп.2 п. 44 Особливостей, замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: учасник процедури закупівлі: не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Так, за результатами здійсненого моніторингу процедури закупівлі UA- 2023-12-26-014976-а, проведеного відповідач дійшов висновку про порушення вимог пункту 43 Постанови №1178, а саме: «Моніторингом процедури закупівлі установлено, що Замовник у додатку 2 «Інформація про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі» тендерної документації установив вимогу про надання у складі тендерної пропозиції заповнених та завірених належним чином медико-технічних вимог до предмета закупівлі. Відповідність наведеним вимогам повинна бути підтверджена документально - інструкцією (ями), паспортом (ами), витягом(ами) з інструкції(й), каталогом(ами), сертифікатом (ами) якості тощо. Всі надані для підтвердження медико-технічних вимог документи повинні бути викладені українською мовою. Проте, учасник ТОВ «ДІАВІТА» до кінцевого строку подання тендерних пропозицій не надав в складі тендерної пропозиції каталоги, а також сертифікати якості.

Замовник в тендерній документації, а саме в Додатку №2 до тендерної документації, в пункті 2 «Інформація про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі» вказав: «У складі тендерної пропозиції надати заповнені та завірені належним чином медико-технічні вимоги до предмета закупівлі. Відповідність наведеним вимогам повинна бути підтверджена документально - інструкцією (ями), паспортом(ами), витягом(ами) з інструкції(й), каталогом(ами), сертифікатом(ами) якості тощо. Всі надані для підтвердження медико-технічних вимог документи повинні бути викладені українською мовою».

Аналіз зазначених вимог тендерної документації свідчить про те, що тендерною доукментацією передбачено підтвердження відповідності медико-технічним вимогам шляхом надання одного з перелічених документів, що підтверджується характером відповідних документів, варіативність надання, зокрема, інструкції або витягу з інструкції, та сполучником «тощо», який прямо передбачає невичерпаність переліку документів який може підтверджувати відповідність медико-технічним вимогам, що спростовує посилання скаржника на те, що Замовник сформований чітким переліком документів.

Матеріали справи свідчать, що на підтвердження медико-технічних вимог на «Діалізатор капілярний Revaclear 300» та «Діалізатор капілярний Revaclear 500» надана інструкція, в якій на сторінці №5 вказані всі параметри запропонованого Учасником діалізатора, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Діалізатор капілярний Theranova 400» надана інструкція, в якій на сторінці №10 вказані всі параметри запропонованого Учасником діалізатора, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Комплект кровопровідних магістралей для гемодіалізу ARTISET HD DNL НС» була надана інструкція, в якій на сторінці №12 вказані параметри запропонованого Учасником комплекту кровопровідних магістралей, які повністю відповідають медико- технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Приладдя для гемодіалізу ULTRALINE HD» була надана інструкція, в якій на сторінці №14 вказані параметри запропонованого Учасником приладдя для гемодіалізу, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Одноразові комплекти A.V. фістульних голок: Bain-A.V.F-034AG Одноразові комплекти A.V. фістульних голок: Bain-A.V.F-026AG» була надана інструкція, в якій на сторінках №15- 17 та наданий каталог, в якому на сторінках №2 та №4-5 вказані всі параметри запропонованих Учасником голок, які повністю відповідають медико- технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Одноразові комплекти A.V. фістульних голок: Bain-A.V.F-046VG Одноразові комплекти A.V. фістульних голок: Bain-A.V.F-038VG» була надана інструкція, в якій на сторінках №15- 17 вказані всі параметри запропонованих Учасником голок, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Ультрафільтр U9000 PLUS» була надана інструкція, в якій на сторінці №20 вказані параметри запропонованого Учасником ультрафільтру, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Картридж порошковий для гемодіалізу BiCart 720 г» була надана інструкція, в якій на сторінці №22 та надана декларація про відповідність, в якому на сторінці №27 вказані всі параметри запропонованого Учасником картриджу, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Картридж порошковий для гемодіалізу CleanCart А» була надана інструкція, в якій на сторінці №26 вказані всі параметри запропонованого Учасником картриджу, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Картридж порошковий для гемодіалізу CleanCart С» була надана інструкція, в якій на сторінці №30 вказані всі параметри запропонованого Учасником картриджу, які повністю відповідають медико-технічним вимогам до предмета закупівлі; на підтвердження медико-технічних вимог на «Кислотний концентрат на основі цитрусу для діалізу PHYSIOPACK Citrate С3565» була надана інструкція, в якій на сторінці №36 вказані всі параметри запропонованого Учасником кислотного концентрату, які повністю відповідають медико- технічним вимогам до предмета закупівлі.

Отже, учасник надав у складі своєї тендерної пропозиції документи, які повністю підтверджують медико-технічні вимоги до предмета закупівлі запропонованого Учасником.

Відтак, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність з боку позивача порушення Закону № 922-VІІІ та Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

За приписами пункту 1 частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 квітня 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров

суддя О.В. Головко