23 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 160/21222/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Личкатої Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року (суддя Коренев А.О.) в адміністративній справі
за позовом Фермерського господарства «Ерудітус-Агро»
до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Фермерське господарство «Ерудітус-Агро» звернулося до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 21.03.2024: № 0127150712, № 0127080712, № 0127100712.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року позов задоволено частково. У задоволенні позовних вимог до Державної податкової служби України відмовлено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.03.2024 року № 0127150712 прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області про накладення на Фермерське господарство «Ерудітус-Агро» (код ЄДРПОУ 38504092) штрафу на загальну суму 11 083 грн 84 коп. (одинадцять тисяч вісімдесят три гривні 84 коп.). Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.03.2024 року № 0127080712 прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області про зменшення Фермерському господарству «Ерудітус-Агро» (код ЄДРПОУ 38504092) розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 15 977 грн 00 коп. (п'ятнадцять тисяч дев'ятсот сімдесят сім гривень 00 коп.) в грудні 2022 року. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.03.2024 року № 0127100712 прийняте Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області про накладення на Фермерське господарство «Ерудітус-Агро» (код ЄДРПОУ 38504092) штрафної (фінансової) санкції у розмірі 77 083 грн 00 коп. (сімдесят сім тисяч вісімдесят три гривні 00 коп.).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що позивачем під час перевірки не доведено реальність господарських операцій з певними контрагентами, тоді як інформація з податкових баз свідчить про неможливість здійснення цими контрагентами господарських операцій. Також за податковими базами неможливо прослідити ланцюг постачання товарів.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджується, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області у 2023 році проведено документальну планову виїзну перевірку Фермерського господарства «Ерудітус-Агро» за період з 01.01.2017 по 31.12.2022 з метою здійснення контролю додержання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контролю за дотриманням якого покладено на органи ДПС, правильністю обчислення, повнотою і своєчасність сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством, за результатом якої складено Акт від 15.12.2023 № 4015/04-36-07-12/38504092.
В ході перевірки податковим органом виявлені такі порушення:
- п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України (завищення залишку від'ємного значення з ПДВ всього у сумі 15 977,00 грн, у т.ч. за грудень 2022 року в сумі 15 049,00 грн, а також заниження податку на додану вартість всього у сумі 308 332,00 грн, у т.ч. за грудень 2017 в сумі 84 226,00 грн, січень 2018 в сумі 19 594,00 грн, березень 2018 в сумі 15 634,00 грн, лютий 2021 року в сумі 828 грн, червень 2021 року в сумі 77 193,00 грн, січень 2022 року в сумі 327,00 грн, квітень 2022 року в сумі 1 070,00 грн, листопад 2022 року в сумі 109 460,00 грн;
- п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (не здійснено реєстрацію податкових накладних (відсутня реєстрація) з Єдиному реєстрі податкових накладних);
- п. 201.1, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (не своєчасно зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних);
- ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» за зберігання пального для власного споживання без наявності відповідної ліцензії;
- абз. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, пп. 168.1.1, 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» 176.2 ст.176 ПК України, в результаті чого донараховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 8 888,59 грн, у т.ч. по періодах 02.2021 року - 1 090,83 грн.; 01.2022 року - 431.31 грн; 04.2022 року - 2131,11 грн; 05.2022 року -2 122,90 грн, 12.2022 року - 3 112,43 грн.
- абз. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164, п. 168.1, пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168, абз. «а» п. 176.2 ст. 176, п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПК України, в результаті чого донараховано військовий збір на загальну суму 607,40 грн, у т.ч. по періодах 02.2021 року - 74,54 грн; 01.2022 року - 29,47 грн; 04.2022 року - 145,63 грн; 05.2022 року - 145,07 грн, 12.2022 року - 212,69 грн;
- абз. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, розділ III Порядку заповнення та подання податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, а саме, не в повному обсязі подано Податковий розрахунок про суми доходів наданих на користь платників Податків - найманих робітників підприємства за 4 кв. 2018 року, 1 кв. 2021 року та 1, 2, 4 кв. 2022 року.
На підставі Акту перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 21 березня 2024 року прийняті податкові повідомлення-рішення, які є предметом оскарження в цій справі:
- № 0127150712, згідно з яким до ФГ «Ерудітус-Агро» застосовано штраф у розмірі 11 083,84 грн;
- № 0127100712, відповідно до якого ФГ «Ерудітус-Агро» збільшено суму податкового зобов'язання з ПДВ на суму 308 332,00 грн та нараховано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 77 083,00 грн.
- № 0127080712, згідно з яким ФГ «Ерудітус-Агро» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 15 977,00 грн.
Названі рішення є предметом оскарження в цій справі.
Надаючи оцінки спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Згідно з пунктом 198.1 статті 198 Податкового кодексу України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає, зокрема, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації або уточнюючої декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань, в межах поданих уточнень, за такою податковою декларацією протягом 1095 днів (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу) з дня подання уточнюючого розрахунку (декларації).
Беручи до уваги наведені правові норми, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1, пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 77.1, 77.4 ст. 77, пп. 69.35 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, ГУ ДПС у Дніпропетровській області було видано наказ від 01.11.2023 № 4746-п про проведення документальної планової виїзної перевірки діяльності ФГ «Ерудітус-Агро» за період з 01.01.2017 по 31.12.2022.
Підпунктом 69.35 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до 1 грудня 2023 року, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно:
1) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;
2) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);
3) платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги.
При цьому формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статті 77 цього Кодексу.
Матеріалами справи підтверджується, що Фермерське господарство «Ерудітус-Агро» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, основним видом економічної діяльності якого є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур, насіння олійних культур.
Статтею 215 Податкового кодексу України визначено перелік підакцизних товарів: спирт етиловий, спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво (крім квасу «живого» бродіння); тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; тютюнова сировина, тютюнові відходи; рідини, що використовуються в електронних сигаретах; пальне, у тому числі товари (продукція), що використовуються як пальне для заправлення транспортних засобів, обладнання або пристроїв з двигунами внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення, з двигунами внутрішнього згоряння з іскровим запалюванням, з двигунами внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом та коди яких згідно з УКТ ЗЕД не зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 цієї статті (крім газу природного у газоподібному стані за кодом 2711 21 00 00 згідно з УКТ ЗЕД); автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.
Випискою з ЄДРПОУ підтверджується, зворотного відповідачем не доведено, що Фермерське господарство «Ерудітус-Агро» не є платником податків, який здійснює діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції.
Не здійснює позивач й діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні, а також не є платником податків, який надає фінансові, платіжні послуги.
Відтак у період з 1 серпня 2023 року до 1 грудня 2023 року у податкового органу були відсутні правові підстави для призначення перевірки діяльності позивача, натомість відповідач виніс відповідний наказ від 01.11.2023 № 4746-п.
Більш того, відповідач призначив перевірку за період з 01.01.2017 по 31.12.2022, тобто поза межами 1095 днів, що не відповідає приписам статті 102 Податкового кодексу України.
Під час апеляційного розгляду судом ставилася питання щодо правомірності призначення перевірки, натомість обґрунтована відповідь з цього питання не отримана. Не підтверджено відповідачем й належними доказами наявність правових підстав для прийняття оскаржуваного наказу.
Суд апеляційної інстанції в цьому випадку враховує сталі та послідовні правові висновки Верховного Суду, відповідно до яких невиконання вимог закону щодо наявності підстав для призначення та проведення документальної перевірки, та не спростування відповідачем обставин незаконності рішення про призначення перевірки, призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої. Акт перевірки, отриманий в результаті такої перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Таким чином, податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками такої перевірки та на підставі акта перевірки, який є недопустимим доказом, не можуть вважатись правомірними та підлягають скасуванню.
Враховуючи сукупність наведених обставин, суд апеляційної інстанції доходить висновку, що вищенаведені обставини щодо порушення відповідачем законодавчо встановлених вимог щодо призначення перевірки ФГ «Ерудітус-Агро» є достатньою самостійною підставою для скасування податкових-повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки.
Також в ході апеляційного розгляду справи відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами правильність висновків суду першої інстанції, тоді як позивачем, на вимогу суду апеляційної інстанції, надані додаткові докази, які підтверджують необґрунтованість висновків податкового органу та протиправність прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
Відтак правові підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року у справі № 160/21222/24 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 23 вересня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена 25 вересня 2025 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова