Постанова від 22.09.2025 по справі 350/1238/25

Справа 350/1238/25

Номер провадження 3/350/304/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2025 року Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Сокирко Л.М., з участю: секретаря судових засідань Видойник І.П., прокурора Семкович Т.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши в селищі Рожнятів Калуського району Івано-Франківсько області в залі судових засідань Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; уродженки села Брошнів Рожнятівського району Івано-Франківської області; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; головного спеціаліста відділу земельних ресурсів та екології Брошнів-Осадської селищної ради Калуського району Івано-Франківської області; РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини першої статті 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме в строк до 31 січня 2024 року не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а фактично подала дану декларацію 8 травня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Крім того, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини першої статті 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме в строк до 31 січня 2024 року не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а фактично подала дану декларацію 8 травня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією у відповідності до підпункту «в» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини першої статті 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме в строк до 31 березня 2024 року не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а фактично подала дану декларацію 9 травня 2024 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Постановою судді Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 22 вересня 2025 року справи № 350/1939/25 провадження 3/350/305/2025 та № 350/1940/25 провадження 3/350/306/2025 про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 об'єднано в одне провадження зі справою № 350/1938/25 провадження 3/350/304/2025 про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 . Об'єднаній справі присвоєно №350/1938/25. В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєнні адміністративних правопорушень визнала, суду пояснила, що їй було відомо про необхідність подачі декларацій, однак за станом здоров'я вона не могла вчасно подати ці декларації.

Заслухавши особу, яка притягується до адміністратвної відповідальності, позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Відповідно до частини першої статті 45 Закону України Про запобігання корупції встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" - "ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Пунктом 5 частини першої статті 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено. Відповідно до абзацу 16 частини першої статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону. Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 року № 449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі Закон). Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року №2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні. 12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК. Так згідно п. 27 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону - особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше. Відповідно до витягу із розпорядження № 11 від 29 грудня 2017 року «Про переведення працівників» голови Брошнів-Осадської селищної ради ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року переведено на посаду головного спеціаліста відділ земельних ресурсів та екології.

Відтак ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за порушення, пов'язані з корупцією, зобов'язана була подати щорічні декларації за 2021 рік та 2022 рік до 31 січня 2024 року, декларацію за 2023 рік - до 31 березня 2024 року, оскільки такий обов'язок виник у неї у зв'язку із набранням чинності Законом України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану, яким відновлено декларування. Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що: ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 8 травня 2024 року подала електронну декларацію «Щорічна» за 2021 рік; несвоєчасно, а саме 8 травня 2024 року подала електронну декларацію «Щорічна» за 2022 рік; несвоєчасно, а саме 9 травня 2024 року подала електронну декларацію «Щорічна» за 2023 рік. Згідно диспозиції частини першої статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до вимог статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, оскільки вона є осудною особою, вчинила правопорушення у віці, з якого може наставати адміністративна відповідальність, відноситься до осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ вих.N 223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року звернуто увагу на те, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, щодо порушення вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, слід враховувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації. Судом встановлено, що об'єктивна сторона адміністративних порушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вчинених ОСОБА_1 полягала в тому, що вона несвоєчасно, без поважних причин, подала щорічні декларації особи за 2021, 2022 та 2023 роки.

Таким чином, ОСОБА_1 у порушення вимог частини першої статті 45, пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік - 8 травня 2024 року, 2022 рік - 8 травня 2024 року та за 2023 рік - 9 травня 2024 року, тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі таких декларацій, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Доказів, які б свідчили про об'єктивні обставини, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларацій, у матеріалах справи відсутні.

За частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з роз'ясненнями Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» під поважними причинами слід розуміти: неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, через стихійні лиха (повінь, пожежа, землетрус), технічними збоями офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (змістом) під вартою тощо.

Як поважною причиною несвоєчасної подачі декларацій ОСОБА_1 у судовому засіданні зазначала - тривале перебування на лікування.

Однак проаналізувавши надану ОСОБА_1 виписку листків непрацездатності убачається, що дійсно в період часу з 4 січня 2024 по 31 грудня 2024 року остання перебувала на лікуванні, однак це лікування не носило постійного, безперервного характеру. Зокрема в період часу з 22 січня по 5 квітня 2024 року ОСОБА_1 на лікуванні не перебувала, а отже об'єктивних перешкод для подачі у передбачений Законом строк декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, судом не встановлено.

У даному випадку ОСОБА_1 , будучи обізнаною про необхідність дотримання вимог закону, порушила ці вимоги, які безпосередньо пов'язані з невиконанням обов'язків, установлених законом та вчинила дії умисно, оскільки їй достовірно було відомо про обов'язковість подання щорічних декларацій, вона усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала настання суспільно-небезпечних наслідків, і до закінчення граничного терміну подання щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки - 31 січня 2024 року та за 2023 рік - 31 березня 2024 року, такі не подала. Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації. Суб'єкт декларування, поновлений на роботі за рішенням суду після завершення періоду декларування, до 01 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося поновлення, подає щорічну декларацію за рік, у якому відбулось поновлення. Якщо така особа поновлена на роботі до завершення періоду декларування, щорічна декларація подається за минулий рік. Щорічна декларація за час вимушеного прогулу не подається.

Відповідно до роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13 листопада 2023 року № 4 - за загальним правилом до 31 січня 2024 року слід подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11 жовтня 2023 року включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 рік та 2022 рік звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24 лютого 2022 року по 11 жовтня 2023 року включно).

З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період. Таким чином у період з 12 жовтня 2023 року до 31 січня 2024 року в Україні тривала кампанія декларування. Протягом цього періоду часу, суб'єкт декларування, повинен подати щорічну декларацію за 2021, 2022 рік. Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала декларації за типом «щорічна» за 2021 рік та 2022 рік, лише 8 травня 2024 року та 9 травня 2024 року, за типом «Щопічна» за 2023 рік.

Також, згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період з 11 жовтня 2023 року по 10 травня 2024 року, які вчинила ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) встановлено, що дії направлені на подання декларацій були розпочаті лише 8 травня 2024 року, тобто після закінчення строку, встановленого законом. Жодних інших дій щодо подання декларацій за 2021, 2022 та 2023 роки ОСОБА_1 не вчинялися. Факт вчинення ОСОБА_1 правопорушень підтверджується наступними доказами: додатком до протоколів про послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинила ОСОБА_1 в період з 11.10.2023 року по 10.05.2024 рік; скриншотом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», відповідно до якого дії направлені на подання декларацій ОСОБА_1 були розпочаті лише 8 травня 2024 року, тобто після закінчення строку, встановленого законом. Жодних інших дій щодо подання декларацій ОСОБА_1 не вчинялися;

У відповідності до статей 34, 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, визнається визнання вини винною особою, обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено. При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до статей 33 - 35 Кодексу України про адміністративні правопорушення враховано характер вчинених правопорушень, особу правопорушниці, яка до адміністративної відповідальності притягується вперше, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, відсутність підстав для застосування іншого адміністративного стягнення, ніж передбаченого санкцією даної статті, майнової шкоди не заподіяно.

За таких обставин, всебічно, повно, об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про достовірність та достатність доказів для висновку, що ОСОБА_1 порушила приписи частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки несвоєчасно без поважних причин не подала щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022 та 2023 роки та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки в її діях є склад адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідності до положень статті 8 цього Кодексу, згідно з якими особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Зважаючи на вище вказане, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення доведена.

Відповідно до частини першої статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. У відповідності до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Однак, як вбачається із долученого ОСОБА_1 пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 виданого 1 жовтня 2024 року остання є особою з інвалідністю ІІ групи.

Згідно з пунктом 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються зокрема особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.

Керуючись статтями 36, 172-6, 221, 245, 246, 247, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 визнати винуватою у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню;

за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень; за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень;

за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень. Відповідно до статті 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 остаточно визначити стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Штраф сплатити на рахунок: UA258999980314050542000009588, отримувач коштів: ГУК в Ів-Фр. об./ТГ Бр.-Осада/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37951998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя Сокирко Л.М.