19 вересня 2025 року Справа № 580/1554/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М., за участю:
секретаря судового засідання - Міщенко Д.А.,
сторони не прибули,
представника Військової частини НОМЕР_1 - Кучера О.І. (згідно з довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву адвоката Макеєва В.Ф. від імені ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за його позовом до Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
12.02.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Макеєва В.Ф. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач всупереч вимог чинного законодавства не розглянув його рапорт про проведення повторного службового розслідування.
Ухвалою від 17.02.2025 суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, вирішив її розглянути правилами спрощеного позовного провадження.
15.04.2025 Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючої судді Бабич А.М. ухвалив рішення про повне задоволення позову. Визнав протиправною бездіяльність, яка полягає у нерозгляді у встановлені Порядком організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 06.08.2024 №531, строки рапорту позивача від 27.09.2024 про проведення повторного службового розслідування. Зобов'язав відповідача розглянути його рапорт від 27.09.2024 про проведення повторного службового розслідування та прийняти обґрунтоване рішення за результатами такого розгляду.
12.09.2025 на адресу суду від позивача надійшла заява вх.№46112/25 (далі - Заява), в якій просить відповідно до вимог ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановити судовий контроль за виконання судового рішення у цій справі та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ; Код ЄДРПОУ: НОМЕР_5 , засоби зв'язку НОМЕР_6 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ), як правонаступницю відповідача, подати Черкаському окружному адміністративному суду звіт про його виконання.
Обґрунтовуючи Заяву зазначив, що відповідач станом на 12.09.2025 не виконав судове рішення.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення Заяви з огляду на таке.
Суд урахував, що 16.05.2025 судове рішення в адміністративній справі №580/1018/25 набрало законної сили. Постановою від 08.09.2025 ВП №78829454 головного державного виконавця Відділу виконавчої служби у місті Смілі Черкаського району Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) підтверджено факт закінчення виконавчого провадження у цій справі внаслідок повного фактичного виконання рішення. Докази протиправності такого рішення відсутні.
Відповідно до ч.1 ст.381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу (ч.2 ст.381-1 КАС України).
Тобто, такий контроль відбувається в порядку позовного провадження щодо оскарження дій, бездіяльності чи рішення органів примусового виконання рішень, або шляхом зобов'язання подачі звіту, або шляхом оскарження дій, бездіяльності чи рішення відповідача, вчинених для виконання рішення суду, що набрало законної сили.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч.1 ст. 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
У ч.2 ст.370 КАС України встановлено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. То ж судовий контроль має бути ефективним.
Наказом Міністерства оборони України від 31.07.2025 №220 підтверджено факт розформування відповідача (боржника). Тобто, його діяльність припинена.
Виконуючи завдання адміністративного суду, визначене в ст.2 КАС України, суд дійшов висновку про необґрунтованість Заяви щодо зобов'язання відповідача надати суду звіт, оскільки до скасування постанови про закінчення виконавчого провадження відсутні підстави вважати, що судове рішення не виконане.
Керуючись ст.ст.2-20, 132-142, 252, 241-248, 255, 287, 295, 356, 370-383 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні заяви вх.№46112 від 12.09.2025 адвоката Макеєва В.Ф. від імені ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.04.2025 в цій справі, що набрало законної сили 16.05.2025.
2. Копію ухвали направити учасникам справи.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів.
Суддя Анжеліка БАБИЧ