Постанова від 01.04.2025 по справі 757/60033/24-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/60033/24-п

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, голови політичної партії «Конгрес українських націоналістів», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи головою політичної партії «Конгрес українських націоналістів», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) порушив порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 КУпАП.

Відповідно до статті 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року (далі - Звіт), поданого політичною партією «Конгрес українських націоналістів» (ідентифікаційний код 00042458, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр).

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно-телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації.

У пункті 6 «Нематеріальні активи» розділу І «Майно та нематеріальні активи» Звіту Партії за І квартал 2024 року не відображено інформацію про наявні у власності Партії торговельні марки (прапор, розпізнавальні знаки, девіз) - свідоцтво про державну реєстрацію символіки політичної партії № 63, зареєстроване 21.07.1994, інформація про які розміщена у Реєстрі символік громадських формувань за посиланням minjust.gov.ua/dep/ddr/reestr-simvolik-gromadskih- formuvan.

Таким чином, невідображення у Звіті Партії за І квартал 2024 року відомостей щодо зареєстрованої символіки Партії, яка також перебуває у власності Партії, є порушенням п. 1 ч. 11 ст. 17 Закону.

Виявлене порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту Партії за І квартал 2024 року від 28.06.2024 № 889, затвердженому наказом Національного агентства від 28.06.2024 № 174/24, який опубліковано на офіційному веб-сайті Національного агентства відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.

ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, просив закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, посилаючись на раніше подане його захисником - адвокатом Матківським Т. О. клопотання про закриття провадження у справі.

Так, у письмовому клопотанні захисника Матківського Т. О. про закриття провадження у справі, останній зазначає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення. Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф. Отже, у тексті статті 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті. Таким чином, виходячи з аналізу об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, суб'єктом цього правопорушення може бути особа, на яку чинним законом покладено обов'язок подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Тобто, за відсутності у ст. 212-21 КУпАП прямої вказівки на осіб, які є суб'єктами правопорушення, виходячи з аналізу об'єктивної сторони правопорушення, враховуючи вимоги ч. 7 ст. 17 Закону України "Про політичні партії України" та п. 1 Розділу II Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру щодо обов'язку політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а також враховуючи можливість застосування до юридичної особи на підставі ч. 1 ст. 27 КУпАП адміністративного стягнення у вигляді штрафу, можна дійти висновку про те, що суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації. Відтак, до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею.

Суддя, дослідивши матеріали справи та клопотання захисника Матківського Т. О., надходить наступного висновку.

Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Судом встановлено, що за результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті Партії, Національним агентством з питань запобігання корупції встановлено неповноту інформації, а саме у пункті 6 «Нематеріальні активи» розділу І «Майно та нематеріальні активи» Звіту Партії за І квартал 2024 року не відображено інформацію про наявні у власності Партії торговельні марки (прапор, розпізнавальні знаки, девіз) - свідоцтво про державну реєстрацію символіки політичної партії № 63, зареєстроване 21.07.1994, інформація про які розміщена у Реєстрі символік громадських формувань за посиланням minjust.gov.ua/dep/ddr/reestr-simvolik-gromadskih- formuvan /а.м. 10-35/.

Реєстрація символіки здійснюється на підставі статті 18 Закону України «Про громадські об'єднання», статті 23 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», а також наказу Міністерства юстиції України від 09.02.2016 № 359/5 «Про затвердження Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи».

Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи може мати власну символіку (емблему, прапор), що підлягають державній реєстрації. Символіка не повинна відтворювати державні символи України або інших держав, державних органів або органів місцевого самоврядування, а також інші символи і знаки, використання яких обмежено законом. А також має відрізнятися від зображення вже зареєстрованої символіки іншого громадського об'єднання.

Крім цього, громадське об'єднання має право на використання свого найменування та символіки з моменту реєстрації. Забороняється використання найменування та символіки громадської організації без згоди самої громадської організації в цілях, не пов'язаних з діяльністю цього громадського об'єднання.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», суб'єктом державної реєстрації символіки громадських формувань є виключно Міністерство юстиції України.

21.07.1994 року Міністерством юстиції України здійснено державну реєстрацію символіки Партії - прапор та емблема, які були затверджені на засіданні Політичної Ради Партії 29.05.1993, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію символіки політичної партії «Конгрес українських націоналістів» від 21.07.1994 № 63 за підписом заступника Міністра юстиції України Хандуріна М.І. /а.м. 73-76/.

Відповідно до п.1 ч. 11 ст. 17 ЗУ «Про політичні партії в Україні» звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає такі розділи, зокрема: "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування.

Таким чином, невідображення у Звіті Партії за І квартал 2024 року відомостей щодо зареєстрованої символіки Партії, яка також перебуває у власності Партії, є порушенням п.1 ч. 11 ст. 17 ЗУ «Про політичні партії в Україні».

На підставі вищевстановленого, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення та кваліфікує його дії за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 212-21 КУпАП підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/537 від 11.12.2024; висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру від 28.06.2024 № 889; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; Звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру; статуті Конгресу українських націоналістів; свідоцтві про реєстрацію символіки об?єднання громадян від 21.07.1994 № 63 з додатками; витягом із протоколу XVI Збору Конгресу Українських націоналістів.

Доводи адвоката Матківського Т. О., що ОСОБА_1 як керівник партії не є суб'єктом адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, суддя вважає неспроможними.

Так, положенням ч. 9 ст. 17 ЗУ «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні".

Відповідно до витягу із протоколу XVI Збору Конгресу Українських націоналістів від 12.09.2015 ОСОБА_1 обрано Головою політичної партії Конгрес Українських націоналістів.

Відповідно до підпунктів а, е пункту 6.6 Статуту Конгресу Українських націоналістів, Голова Конгресу здійснює загальне керівництво Конгресом Українських націоналістів; без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, установами, організаціями та іншими юридичними особами, підприємствами незалежно від форм власності та підпорядкування в Україні із за кордоном, фізичними особами.

Так, у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань керівником партії зазначений ОСОБА_1 .

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства.

Звіт Партії за I квартал 2024 року подано до Національного агентства через Реєстр 02.05.2025 о 16 год. 18 хв., особа, що підписала документ за допомогою КЕП є ОСОБА_1 .

Окрім того, у Звіті політичної партії ОСОБА_1 вказаний як керівник політичної партії.

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа (керівник Партії), порушив порядок подання Звіту, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

З огляду на викладене, суддя не вбачає підстав для закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Поряд з тим, пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно даних, зазначених у протоколі, датою виявлення адміністративного правопорушення є 28.06.2024.

Таким чином, на день розгляду справи в суді сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

Визнати ОСОБА_1 , голову політичної партії «Конгрес українських націоналістів», винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, - закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

Суддя С. В. Шапутько