Постанова від 06.02.2025 по справі 757/48203/24-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/48203/24-п

П ОС Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Всеукраїнський народний союз», що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

- за ст. 212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Всеукраїнський народний союз», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік, 2022 рік та за 2023 рік (квартальні або річні), про що свідчать списки, оприлюднені на офіційному веб-сайті НАЗК, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час проведення судового засідання.

В свою чергу, ОСОБА_1 неодноразово направляв на адресу суду листи, в яких повідомляв, що він є головою політичної партії «Всеукраїнський народний союз», не брав участі у жодних виборах і жодного виборчого фонду ніколи не мав. Зазначив, що партія подавала всі звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції до 2022 року. В даний час він перебуває на військовій службі у Збройних Силах України і виконує бойові завдання та можливості з'явитись у судове засідання не має через військові завдання та з географічних причин.

При вирішенні питання щодо можливості здійснення розгляду справи у відсутність особи, що притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , суддя враховує, що судові засідання були призначені на 28.11.2024 та 06.02.2025, про які останній повідомлявся належним чином та не з'являвся через військові завдання та з географічних причин. В свою чергу, у ОСОБА_1 було достатньо часу для того, щоб викласти свою позицію по суті протоколу або ж скористатися правовою допомогою.

Таким чином, з урахуванням строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 277 КУпАП, з метою виконання завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, що визначені ст. 245 КУпАП, суддя вважав можливим завершити розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 .

Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.

Згідно з ст. 212-21 КУпАП адміністративним правопорушення визнається порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ (далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти відповідні Звіти.

Згідно з п. 1, п. 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 зазначений як керівник (голова) політичної партії «Всеукраїнський народний союз».

Окрім того, відповідно до п. 7.2 статуту політичної партії «Всеукраїнський народний союз» встановлено, що Голова Партії без доручення представляє Партію у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами, незалежно від форм власності та підпорядкування як в Україні так і за кордоном, фізичними особами; здійснює поточний контроль за використанням майна та коштів Партії; підписує рішення З?їзду Партії, Політичної ради Партії, інші документи Партії.

Посилання ОСОБА_1 на те, що до 2022 року партією самостійно подавалися звіти до НАЗК про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, об?єктивно нічим не підтверджується. Так, зокрема особою не надано жодних доказів, що в політичній партії «Всеукраїнський народний союз» наявна посадова особа, окрім ОСОБА_1 , яка зобов?язана подавати відповідні звіти.

Таким чином, викладене вище свідчить про те, що саме на ОСОБА_1 , як на голову партії, покладено обов'язок представляти партію у відносинах в органах державної влади, заповнювати та своєчасно подавати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Відповідно до положень Закону № 3337-ХІ, політичні партії мали подати Звіти за 2021 рік та за 2022 рік (квартальні або річні ) протягом 120 днів з дня набрання чинності вказаним Законом № 3337-ІX. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2021 рік та за 2022 рік - 26 квітня 2024 року.

Крім того, політичні партії мали подати Звіт за 2023 рік (квартальні або річний) протягом 90 днів з дня набрання чинності вказаним Законом № 3337-ІX. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2023 рік (квартальні або річний ) - 26 березня 2024 року.

При цьому це стосується усіх політичних партій та не залежить від обраного варіанту подання Звіту (квартальний або річний).

Відповідно до ч. 20 ст. 17 Закону, протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Відповідно до списку, який оприлюднений на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/82651/, політична партія «Всеукраїнський народний союз» зазначена як така, що не подала (у тому числі у визначений строк)/ не в повному обсязі (частково подали) Звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за період 2021, 2022 років.

Окрім того, відповідно до списку, який оприлюднений на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланням: https://nazk.gov.ua/uk/82563/, політична партія «Всеукраїнський народний союз» зазначена як така, що не подала Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за IV квартал 2023 року або 2023 рік.

Таким чином, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення та кваліфікує його дії за ст. 212-21 КУпАП, як порушення встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, підтверджується даними, які містяться у: протоколі про адміністративне правопорушення № 50-33/237 від 11.09.2024; витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; статуті політичної партії «Всеукраїнський народний союз»; роздруківці з веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції.

Поряд з тим, пунктом 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП імперативно встановлено, що провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно даних, зазначених у протоколі, датою виявлення адміністративного правопорушення, а саме у частині неподання звіту за 2023 рік є 04.04.2024, та у частині неподання звітів за 2021, 2022 роки - 10.05.2024.

Таким чином, на день розгляду справи в суді сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, у зв'язку з чим провадження по справі слід закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 212-21, 275-280, 283-287 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ :

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, - закрити у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.

Суддя С. В. Шапутько