печерський районний суд міста києва
Справа № 757/26449/25-п
01 липня 2025 року суддя Печерського районного суду м. Києва Шапутько С. В., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уповноваженої особи - секретаря політичної партії «Слуга народу», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ст. 212-21 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії № 50-33/973 від 26.05.2025, ОСОБА_1 , будучи уповноваженою особою - секретарем політичної партії «Слуга народу», всупереч вимогам статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон) порушив порядок Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Звіт), а саме за результатами перевірки Звіту Партії за IV квартал 2024 року Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні у Звіті Київської обласної організації Партії (код ЄДРПОУ 43696886) відомостей про отриманий спонсорський внесок у вигляді «оплати нотаріальних послуг, здійснених приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу», чим ОСОБА_1. вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачене статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, подав до суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. Обґрунтовуючи клопотання, ОСОБА_1 зазначає, що Київська обласна організація політичної партії «Слуга народу» (код ЄДРПОУ 43696886) утворена зі статусом юридичної особи, її звіт підписується її керівником (уповноваженою особою). До подачі такого звіту уповноважена особа Партії має відношення виключно на етапі погодження його формування. Окремо зазначає, що Законом України «Про політичні партії в Україні» та Порядком не передбачено, які дії під час погодження звітів має здійснити керівник або уповноважена особа політичної партії. Крім того, політична партія не володіє інформацією щодо можливих спонсорських внесків на користь її організацій у вигляді робіт та послуг. У зв'язку з цим, враховуючи принцип індивідуалізації юридичної відповідальності, вважає, що він як уповноважена особа політичної партії «Слуга народу» не є особою, яка несе відповідальність за неповноту інформації, що полягає у невідображені у Звіті спонсорського внеску на користь Київської обласної організації політичної партії «Слуга народу» (код ЄДРПОУ 43696886), оскільки він не є підписантом зазначеного звіту та не є уповноваженою особою Київської обласної організації політичної партії «Слуга народу».
Суддя, дослідивши матеріали справи, письмове клопотання ОСОБА_1 , надходить наступного висновку.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішенні її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення повинен з'ясувати чи винна дана особа у вчиненні адміністративного правопорушення, а також всі обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Так, ст. 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Диспозицією ст. 212-21 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
З системного аналізу норм глави 2 «Адміністративне правопорушення і адміністративна відповідальність» та ст. 27 КУпАП випливає, що суб'єктами адміністративних правопорушень можуть бути фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства), посадові особи та юридичні особи.
26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ І далі - Закон № 3337-ХІ), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти відповідні Звіти.
Положенням ч. 9 ст. 17 Закону «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно з п. 1, п. 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2010 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок), Звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.
Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
Відповідно до Висновку про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру № 2129 від 04.04.2025 встановлено, що під час перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звіті, відомостям, які містяться в реєстрах, держателем (адміністратором) яких є державні органи, встановлено, що відповідно до відомостей з ЄДР 06.12.2024 внесено зміни до відомостей про Київську обласну організацію Партії, ідентифікаційний код 43696886, стосовно зміни керівника або відомостей про керівника юридичної особи. Проте у відповідних розділах Звіту Київської обласної організації Партії відсутні відомості про спонсорські внески чи фінансові зобов'язання на користь третіх осіб щодо оплати нотаріальних послуг (посвідчення довіреності від 20.11.2024), здійснених приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бондар Т. М. 20.11.2024, що є порушенням частини одинадцятої статті 17 Закону. Слід зазначити, що у пункті 2 розділу III Звіту Київської обласної організації Партії відображено витрати щодо оплати 18.11.2024 адміністративного збору за проведення державної реєстрації змін в ЄДР в сумі 910,00 грн, що вказує на обізнаність Партії у проведенні вказаних змін. З огляду на викладене, Національним агентством направлено запит до Партії про надання пояснень та копій підтвердних документів. Листом від 03.04.2025 № 01/59 Партія підтвердила здійснення 20.11.2024 секретарем Київської обласної організації Партії оплати послуг приватного нотаріуса Бондар Т. М.. Таким чином, за результатами перевірки встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображені у Звіті Київської обласної організації Партії відомостей про спонсорський внесок на користь зазначеної місцевої організації щодо оплати 20.11.2024 нотаріальних послуг, здійснених приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Бондар Т. М.
Як встановлено із відповіді політичної партії «Слуга народу» на запит НАЗК від 21.03.2025 № 50-20/24553-25, 20.11.2024 секретар Київської обласної організації партії ОСОБА_2. звернулась до приватного нотаріуса Бондар Т. М . для отримання послуг з нотаріального посвідчення довіреності від імені керівника даної місцевої організації Партії на вчинення дій, пов'язаних з внесенням змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо керівних органів організації Партії.
За вчинення вказаної нотаріальної дії ОСОБА_2 сплатила нотаріусу Боднар Т. М. 1000 грн з особистих коштів. Вказаний працівник звернулась до Київської обласної організації Партії для відшкодування їй вказаних коштів лише 18.03.2025, пояснивши це тим, що через особисті обставини втратила рахунок-акт. 31.03.2025 Київською обласною організацією було відшкодовано ОСОБА_2 . 1000 грн. Окремо зазначено, що на час підготовки та подачі Звіту Партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 4-й квартал 2024 року Партії не було відомо про вказані в запиті обставини.
З пояснювальної записки секретаря Київської обласної організації партії ОСОБА_2 від 18.03.2025 вбачається, що за вчинення нотаріальних дій складено рахунок-акт виконаних робіт на суму 1000,00 грн, який було сплачено нею особисто. Зазначений рахунок-акт не передано до бухгалтерії організації через втрату цього документу. В подальшому зазначені документи не були передані вчасно, враховуючи особисті обставини, це сталося не навмисно. Станом на 18.03.2025 документ відновлено.
Згідно з Довіреністю від 06.01.2025, яка видана головою політичної партії Шуляк О. О. вбачається, що ОСОБА_1 уповноважено представляти інтереси політичної партії «Слуга народу» у Національному агентстві з питань запобігання корупції з питань, що стосуватимуться подачі звітності, звернень, відповідей на запити політичної партії «Слуга народу». За цією довіреністю представник має право :
- підписувати та подавати від імені політичної партії «Слуга народу» будь-які документи, зокрема, але не виключно: заяви , листи, звернення, звіти, відповіді на запити тощо;
- засвідчувати копії документів.
Відповідно до п.п. 4-6 Розділу IV Порядку 4 Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження керівнику (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному веб-сайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
Після погодження керівником (уповноваженою особою) політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.
Після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.
З наявних у справі доказів встановлено, що звіт партії «Політична партія «Київська обласна організація політичної партії «Слуга народу» за 4 квартал 2024 року за допомогою КЕП підписаний Мотовиловцем А. В. (керівником Київської обласної організації політичної партії «Слуга народу») 07.02.2025 о 13-39 год.
З вищевказаних вимог Порядку вбачається, що звіти місцевих організацій політичної партії заповнюються керівником (уповноваженою особою) такої місцевої організації. Так, окрім іншого, на керівника (уповноважену особу) такої місцевої організації покладається обов'язок щодо внесення достовірних даних до звіту місцевої організації та його формування.
Поряд із тим, вищевказаною Довіреністю від 06.01.2025 на ОСОБА_1 не покладено обов'язок збирати інформацію для подання Звітів щодо місцевих організацій партії, тим самим не покладено обов'язок формування звіту партії у вказаній частині.
Таким чином, з огляду на досліджені матеріали справи не вбачається в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Юридичний склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність ознак (елементів), за наявності яких певне протиправне діяння можна кваліфікувати як адміністративний проступок.
Така сукупність ознак передбачає наявність чотирьох обов'язкових елементів: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт і суб'єктивна сторона. Відсутність хоча б однієї з обов'язкових ознак, зокрема суб'єкта, свідчить про відсутність складу адміністративного правопорушення в цілому і виключає провадження по справі.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суддя вважає відсутнім в діянні ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, а тому провадження в справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 7, 212-21, 247, 252, 280 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу апеляційної скарги.
Суддя С. В. Шапутько