Рішення від 09.09.2025 по справі 908/1873/25

номер провадження справи 33/98/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2025 Справа № 908/1873/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя Господарського суду Запорізької області Мірошниченко М.В. при секретарі судового засідання Драковцевій В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи № 908/1873/25

за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915)

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Ревтової Надії Федорівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення 207227,87 грн.

за участю представників:

від позивача - Михайловський Д.С., виписка з ЄДР;

від відповідача - не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

До Господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада з позовом до відповідача: Фізичної особи-підприємця Ревтової Надії Федорівни про стягнення заборгованості за договором оренди землі №201606000100265 від 03.08.2016 за період з 01.01.2023 по 30.11.2024 у сумі 207227,87 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач у спірному періоді не в повному обсязі сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою, в розмірі, який відповідає встановленим у договорі оренди вимогам (п.п.15.5 договору, Рішення Запорізької міської ради №26 від 28.11.2018 “Про встановлення розміру орендної плати»), з урахуванням коефіцієнту індексації, як то передбачено умовами договору та положеннями ст.ст. 288-289 Податкового кодексу України.

Позов заявлено на підставі ст.ст. 11, 16, 377, 509, 525, 526, 530, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст. 83, 120, 206 Земельного кодексу України, ст. ст. 21, 24 Закону України “Про оренду землі», ст.ст. 173, 174, 193, 202, 283 Господарського кодексу України, пп. пп. 14.1.125, 14.1.136 п.14.1 ст.14, ст. 270, п.287.1 ст.287, пп.288.5.1, 288.5.2 п.288.5 ст.288, ст.289 Податкового кодексу України.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.06.2025 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/98/25, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 10.07.2025 об 11 год. 30 хв.

Копію ухвали доставлено до електронного кабінету позивача та представника позивача 23.06.2025 о 16 год. 00 хв., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Відповідач не має електронного кабінету. У зв'язку з цим копію ухвали суду про відкриття провадження у справі було надіслано йому поштою, розміщено до відома відповідача на сайті Господарського суду Запорізької області 23.06.2025, що підтверджується роздруківкою з даного сайту.

В судовому засіданні 10.07.2025 був присутній представник позивача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами - програмно-апаратним комплексом “Акорд».

У суду відсутні відомості про вручення відповідачу ухвали з повідомленням про дату,час і місце судового засідання.

Представник позивача не заперечив проти відкладення підготовчого засідання.

У зв'язку з відсутністю відомостей про отримання відповідачем ухвали суду з повідомленням про час та місце підготовчого засідання, з метою забезпечення рівності прав сторін у господарському процесі та вживання усіх можливих заходів повідомлення відповідача про розгляд справи, суд ухвалив відкласти підготовче засідання на 12.08.2025 об 11 год. 00 хв.

Копію ухвали суду від 10.07.2025 надіслано відповідачу поштою, розміщено до його відома на сайті Господарського суду Запорізької області 14.07.2025, що підтверджується роздруківкою з даного сайту.

14.07.2025 та 30.07.2025 від відповідача повернулись без вручення ухвали суду від 23.06.2025 та 10.07.2025 з відміткою поштової установи про закінчення терміну зберігання.

В судовому засіданні 12.08.2025 був присутній представник позивача, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами - програмно-апаратним комплексом “Акорд».

Суд повідомив про те, що від відповідача повернулись без вручення копії ухвал суду з відміткою поштової установи про закінчення терміну зберігання.

Суд здійснив усі можливі заходи повідомлення відповідача про розгляд справи.

Представник позивача заявив про відсутність інших доказів, окрім тих, які надані до матеріалів справи, відсутність заяв чи клопотань та про можливість закриття підготовчого провадження.

Відповідач відзив на позов не надав, свого представника в судове засідання не направив, причин неявки суду не повідомив, про розгляд справи належним чином повідомлений.

Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для вирішення спору по суті.

Ухвалою від 12.08.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.09.2025 о 10 год. 30 хв.

В судовому засіданні 09.09.2025 був присутній представник позивача. Технічна фіксація здійснювалася за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку: vkz.court.gov.ua.

Відповідач в судове засідання не з'явився, представника не направив, причин неявки не повідомив. Про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений шляхом надсилання копії ухвали суду від 12.08.2025 на адресу його місцезнаходження, оскільки електронний кабінет в системі «Електронний суд» у відповідача відсутній.

Надіслана відповідачу копія ухвали від 12.08.2025 повернулася до суду 05.09.2025 без вручення з відміткою поштової установи про закінчення терміну зберігання.

Крім того, копію ухвали розміщено до відома відповідача 15.08.2025 на сайті Господарського суду Запорізької області.

Представник позивача просив позов задовольнити.

В судовому засіданні суд проголосив вступну та резолютивну частини рішення: позов задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Запорізької міської ради №74/49 від 10.06.2015 Ревтовій Надії Федорівні як фізичній особі-підприємцю поновлено строком на 19 років договір оренди землі кадастровий номер: 2310100000:06:016:0006, площею 0,1046 га по пр. Радянському, 1в у м. Запоріжжі.

Рішенням Запорізької міської ради від 19.02.2016 №18, проспект Радянський в місті Запоріжжі перейменовано на проспект Інженера Преображенського.

03.08.2016 між Запорізькою міською радою (далі за текстом - позивач, орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Ревтовою Надією Федорівною (далі за текстом - відповідач, орендар) було укладено договір оренди землі №201606000100265 (далі за текстом - договір).

Право оренди зареєстровано в Департаменті реєстраційних послуг Запорізької міської ради, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 26.08.2016 за №16148240, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №428323654 від 23.05.2025.

Згідно з п. п. 1, 3 договору орендодавець, відповідно до рішення п'ятдесят восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №74/49 від 10.06.2015 надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, кадастровий номер: 2310100000:06:016:0006, площею 0,1046 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр.Інженера Преображенського (в минул. пр. Радянський), 1в для розташування автомийки.

Відповідно до п. 4 договору на земельній ділянці розміщені об'єкти нерухомого майна: будівля автомийки орендаря, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер інформаційної довідки №66980630 від 31.08.2016.

Відповідно до п. 11 договору його укладено строком до 10.06.2034.

Пунктом 6 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 623 723,64 грн. (два мільйони шістсот двадцять три тисячі сімсот двадцять три гривні 64 копійки) в цінах 2016 року.

Відповідно до п.12 договору оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 78 711,71 грн. (сімдесят вісім тисяч сімсот одинадцять гривень 71 копійка), що складає 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року.

Згідно долученого до договору оренди земельної ділянки Розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки, її грошова оцінка проведена станом на 01.01.2016 та становить 2263723,64 грн.; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 3%; розмір орендної плати - 78 711,71 грн.

Відповідно до п.14 договору орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Запорізька міська рада відповідно до акту визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що є невід'ємною частиною договору, передала земельну ділянку в оренду орендарю.

За таких умов у відповідача виник обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою.

Згідно з положеннями ст.287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою; податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до абзацу 1 п.288-1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою.

30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Згідно з ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Крім того, рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» введено в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 і зазначено, що нормативна грошова оцінка земель м.Запоріжжя підлягає щорічній індексації відповідно до вимог діючого законодавства.

В пункті 34 договору визначено, що орендар зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі вносити оренду плату (пп. 34.4); самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством (пп. 34.6).

Таким чином, на підставі умов договору оренди землі відповідач мав у повному обсязі сплачувати орендну плату у встановленому договором розмірі з урахуванням коефіцієнту щорічної індексації за попередній рік за наростаючим підсумком, оскільки вона є складовою орендної плати, а також з урахуванням нової нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та ставок орендної плати.

Відповідно до п.31 договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати (пп. 31.4).

У статті 24 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.

Відповідно до ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 804/937/16, від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19, нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради. На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.

Відповідно до даних офіційного сайту Державної податкової служби України Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 Податкового кодексу України листом від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2021 роки.

Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки (далі по тексту - НГО) земель і земельних ділянок за попередній рік застосовується для розрахунку податкового зобов'язання на наступний рік.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2016-2021 роки: 2015 рік - 1,433;2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1.

Відповідно до даних з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022 рік становить для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь) - 1,15.; значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051; значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік становить - 1,12 (для всіх категорій земель та видів земельних угідь).

Враховуючи вищевикладене, розмір річної орендної плати відповідача за 2016 рік, відповідно до умов договору розраховувався наступним чином: НГО (в цінах 2016 року) *3% (враховуючи п.12 договору, де зазначена сума орендної плати у розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2016 року), а також враховуючи вимоги рішення Запорізької міської ради №6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю) від 30.06.2015, відповідно до додатку 3 якого, розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності встановлено у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).

Листом Головного управління ДПС у Запорізькій області від 27.01.2025 №963/5/08-01-13-01-04 повідомлено, що згідно з даними Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, за адресою: м. Запоріжжя, пр. Інженера Преображенського,1в має діючу ліцензію на роздрібну торгівлю пальним ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» (ЄДРПОУ 43096382), термін дії ліцензії: 03.11.2022-03.11.2027. ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» для отримання ліцензії разом із заявою надано договір оренди землі від 03.08.2016 №201606000100265, укладений між Запорізькою міською радою та ФОП Ревтовою Н.Ф. за адресою: м. Запоріжжя, пр. Інженера Преображенського,1в, загальною площею 0,1046га (кадастровий номер земельної ділянки: 23101000000:06:016:0006).

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» (ЄДРПОУ 43096382) є роздрібна торгівля пальним.

Крім того, актом обстеження території 0049 від 28.02.2023, складеним старшим інспектором відділу оперативного контролю у сфері благоустрою та паркування Установи «Інспекція з благоустрою міста Запоріжжя» Запорізької міської ради, підтверджується той факт, що земельна ділянка з кадастровим номером: 2310100000:06:016:0006, яка є предметом договору оренди №201606000100265, укладеного між відповідачем та Запорізькою міською радою, використовується для розміщення АГЗС-АЗС, у складі якої перебуває: газове обладнання, паливно-роздавальна колонка, металева конструкція (стела), металеві конструкції (два наземні резервуари) та тимчасова споруда для обслуговування клієнтів.

Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради №126/44 від 02.03.2023 «Про усунення наслідків порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя за адресою: просп. Інженера Преображенського, 1-в (на підставі акту обстеження території від 28.02.2023 №0049)», вирішено, серед іншого, усунути наслідки порушень Правил благоустрою території міста Запоріжжя, затверджених рішенням міської ради від 22.06.2011 №41 шляхом демонтажу АГЗС-АЗС; звільнити об'єкт благоустрою від зазначеного об'єкту шляхом демонтажу та його транспортування до місця зберігання.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 28.06.2023 у справі №280/1558/23 позовні вимоги ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» до Виконавчого комітету Запорізької міської ради задоволено та визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради №126/44 від 02.03.2023.

Рішенням суду встановлено, що спірна земельна ділянка знаходиться в оренді у Ревтової надії Федорівни, яка уклала договір оренди землі з Запорізькою міською радою 03.08.2016 №201606000100265, кадастровий номер земельної ділянки: 2310100000:06:016:0006; строк дії договору до 10.06.2034; цільове призначення земельної ділянки секція В 03:15: землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови. В подальшому 10.10.2022 між позивачем та ОСОБА_1 було укладено договір оренди на користування нерухомого майна - частини майданчика з твердим покриттям, загальною площею 90 м.кв. Також, необхідно зазначити, що ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» було отримано дозвіл Головного управління Держпраці у Запорізькій області Державної служби України з питань праці №187.22.23, яким було дозволено експлуатувати машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки. Відповідно до ліцензії Головного управління ДПС у Запорізькій області позивачу надано право здійснювати роздрібну торгівлю пальним. Суд наголосив на тому, що позивачем було отримано вказані дозвіл та ліцензію на підставі вказаного вище договору оренди нерухомого майна.

Вищевказане свідчить про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:06:016:0006, площею 0,1046 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Інженера Преображенського, 1в, була передана відповідачем в користування ТОВ «ЕН ПІ ДЖІ ОІЛ» для здійснення останнім своєї підприємницької діяльності, зокрема, але не виключно для роздрібної торгівлі пальним.

Рішенням Запорізької міської ради від 28.11.2018 №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) річний розмір орендної плати за земельні ділянки, надані для розташування автозаправних станцій, газових автозаправних станцій становить 6% від їх нормативної грошової оцінки.

Для розрахунку заборгованості розміру орендної плати Департаментом управління активами Запорізької міської ради було враховано дані рішень Запорізької міської ради №7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя» та від 28.11.2018 №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю»; витяг НГО від 03.03.2016 №1893/86-16, листа ГУ ДПС у Запорізькій області №963/5/08-01-13-01-04 від 27.01.2025 та листа державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 12.01.2024 №6-28-0.222-600/2-24.

Виходячи із системного аналізу норм земельного та податкового законодавства України, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ч.1 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України), а з другого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).

Разом з тим, підставою для нарахування орендної плати за землю є саме договір оренди земельної ділянки (ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України).

За змістом ч.2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», Податковим кодексом України регулюються виключно строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, тоді як всі інші питання, зокрема, розмір, умови нарахування та внесення орендної плати за землю, порядок та підстави зміни такого розміру, встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, про що також зазначено в п.288.4 ст.288 цього Кодексу.

Вказаний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі № 925/258/17, від 31.10.2021 у справі 910/14176/20).

Згідно з пп.288.5.1, 288.5.2 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 (трьох) відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 (одного) відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 (одного) відсотка їх нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

За змістом ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель» та ст.289 Податкового кодексу України, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.

Відомості у Витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок є обов'язковими для визначення орендної плати (постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4328/16-ц, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17).

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності.

Згідно з пп.14.1.125 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до положень п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п.289.3 ст.289 Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч.3 ст.21 Закону України «Про оренду землі»).

Вищенаведеними нормами чинного законодавства визначена індексація нормативної грошової оцінки земельної ділянки в порядку, визначеному Податковим кодексом, та індексація орендної плати згідно із Законом України «Про оренду землі».

Як слідує з положень ст.11 Цивільного кодексу України, договір є підставою для виникнення зобов'язань, які згідно зі статтями 525, 526, 530 цього Кодексу повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.

Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України «Про оренду землі» обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно з висновками, наведеними у постановах Верховного Суду від 18.12.2019 у справі № 804/937/16 та від 23.06.2022 у справі № 160/8668/19, нормами Податкового кодексу України (п. 289.2 ст. 289) прямо передбачено, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно (тобто шляхом множення) від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти розраховує Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин і їх чинність не залежить від того, чи іншого рішення ради.

На відповідні коефіцієнти індексується нормативна грошова оцінка, яка є чинною у відповідний період.

У статті 24 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку.

Відповідач за розрахунковий період з 03.11.2022 по 30.11.2024 не в повному обсязі сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою, в розмірі, який відповідає встановленим у договорі оренди вимогам (п.п.15.5 договору, Рішення Запорізької міської ради №26 від 28.11.2018 «Про встановлення розміру орендної плати»), з урахуванням коефіцієнту індексації, як то передбачено умовами договору та положеннями ст.ст. 288-289 Податкового кодексу України.

Розрахунок заборгованості здійснено позивачем з урахуванням Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 03.03.2016 №1893/86-16 в цінах 2016 року

НГО земельної ділянки за 2023 рік є добутком НГО в цінах 2016 року та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за період 2016-2022 років.

Тобто, НГО земельної ділянки за 2023 рік становить 3 518 151,03 грн. = 2 623 723,64 грн. * (1,06*1,0*1,0*1,0*1,0*1,1*1,15).

Отже, орендна плата, яку відповідачка повинна була сплатити за 2023 рік склала 211 089,06 грн. = 3 518 151,06 грн. *6%.

Розмір орендної плати за 2024 рік розраховується аналогічно, але враховуючи, що НГО земельної ділянки за 2024 рік є добутком НГО земельної ділянки за 2023 рік та коефіцієнтом індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2023 рік.

Тобто, НГО 2024 року склала 3 697 576,73 грн. = 3 518 151,03 грн. *1,051.

Звідси орендна плата, яку відповідач мала сплатити за 2024 рік, склала 221 854,60 грн. = 3 697 576,73 грн. *6%.

Оскільки позивачем заявлено позовні вимоги до відповідача за період з 01.01.2024 по 30.11.2024, то розмір орендної плати за земельну ділянку за вказаний період (11 місяців) склав 203 366,68 грн. = 221 854,60 грн. /12 місяців *11місяців.

Отже, загальний розмір орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.11.2024 склав 414 455,74 грн. = 211 089,06 грн. + 203 366,68 грн.

Згідно вищезгаданого листа ГУ ДПС у Запорізькій області від 27.01.2025, відповідачем (з урахуванням уточнюючої декларації 16.02.2024) у 2023 році було сплачено 105 544,53 грн.; у 2024 році (станом на 20.01.2025 сплачено за повних 11 місяців 2024 року) 101 683,34 грн., що разом становить 207 227,87 грн.

Таким чином, за період з 01.01.2023 по 30.11.2024 відповідач має заборгованість зі сплати орендної плати за договором у сумі 207 227,87 грн. = 414 455,74 грн. - 207 227,87 грн.

Відповідачем при поданні податкової декларації за 2022 рік нарахував та сплатив плату за землю у сумі 15 296,30 грн. Вказана сума орендної плати розрахована наступним чином: НГО за 2022 рік * 6% / 12 місяців, що становить: 3 059 261,76 грн.*6%/12 місяців = 15 296,30 грн., тобто з урахуванням збільшеної нормативно-грошової оцінки землі та ставки орендної плати.

Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №6 та №7, від 28.11.2018 №26 не змінювались та не скасовувались і є чинними станом на теперішній час.

Між тим, за відповідачем за період з 01.01.2023 по 30.11.2024 обліковується заборгованість зі сплати орендної плати за договором у сумі 207 227,87 грн.

Позивачем вживались заходи досудового врегулювання спору, а саме: 18.03.2025 на адресу відповідача засобами поштового зв'язку відправленням №6912600110439 було направлено претензію (вимогу) вих. №01/02-11/0410 від 14.03.2025 про сплату заборгованості з орендної плати за землю, облікованої станом на 30.11.2024.

Проте станом на день звернення з позовом до суду дана вимога залишена без відповіді та виконання.

За приписами ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з ч. 3 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідачем не надано доказів сплати спірної заборгованості в сумі 207 227,87 грн. або обґрунтованих заперечень проти позову.

Враховуючи викладене, суд визнав обґрунтованими та задовольнив позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором оренди землі №201606000100265 від 03.08.2016 в сумі 207 227,87 грн.

Згідно ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн.

Позовна заява містить вимоги майнового характеру та надійшла в системі “Електронний суд».

Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, за розгляд позовної заяви про стягнення 207 227,87 грн. належить до сплати судовий збір у розмірі: 207 227,87 грн. х 1,5% х 0,8 = 2 486,73 грн.

04.12.2024 Запорізькою міською радою прийнято рішення №56 «Про бюджет Запорізької міської територіальної громади на 2025 рік». Згідно з додатком 3 до вказаного рішення, головним розпорядником бюджетних коштів визначено Виконавчий комітет Запорізької міської ради, оскільки Запорізька міська рада не є розпорядником бюджетних коштів та не має рахунків в фінансових установах.

Отже, Виконавчий комітет Запорізької міської ради є головним розпорядником коштів, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв та інших заяв до суду для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Запорізької міської ради.

За розгляд позовної заяви Виконавчим комітетом Запорізької міської ради сплачено судовий збір у сумі 2 486,73 грн. платіжною інструкцію № 593 від 06.06.2025.

Враховуючи викладене, оскільки платником судового збору за розгляд даного позову є Виконавчий комітет Запорізької міської ради, відповідно до ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 2 486,73 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ревтової Надії Федорівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) заборгованість за договором оренди землі №201606000100265 від 03.08.2016 за період з 01.01.2023 по 30.11.2024 у сумі 207 227,87 грн. (двісті сім тисяч двісті двадцять сім грн. 87 коп.) (отримувач - ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя/18010900, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37941997, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код платежу - 18010900 «Орендна плата з фізичних осіб», номер рахунку (IBAN) UA928999980334149815000008479).

Стягнути з Фізичної особи - підприємця Ревтової Надії Федорівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (ідентифікаційний код 02140892, адреса: 69105, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви у сумі 2 486,73 грн. (дві тисячі чотириста вісімдесят шість грн. 73 коп.), отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено та підписано 19.09.2025.

Суддя М.В. Мірошниченко