Постанова від 04.09.2025 по справі 367/4847/17

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

вул. Солом'янська, 2-а, м. Київ, 03110

e-mail: inbox@kia.court.gov.ua

Унікальний номер справи 367/4847/17 Апеляційне провадження № 22-ц/824/11335/2025Головуючий у суді першої інстанції - Карабаза Н.Ф. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Оніщук М.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2025 року місто Київ

Київський апеляційний суд у складі:

суддя-доповідач Оніщук М.І.,

судді Шебуєва В.А., Кафідова О.В.,

секретар Цалко Д.М.,

за участю:

представника позивача Недвиги Н.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ірпінського міського суду Київської області від 04 квітня 2025 року у справі за позовом керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Коростенської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення збитків за час фактичного користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів,

ВСТАНОВИВ:

У липні 2017 року Керівник Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Коростенської міської ради звернувся до Ірпінського міського суду Київської області з позовом до ОСОБА_1 , згідно з яким просив: стягнути з відповідача на користь Коростенської міської ради збитки у сумі 91951,47 грн., які нанесені Коростенській міській раді внаслідок недоодержання доходів за використання земельної ділянки площею 0,0471 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004, без правовстановлюючих документів та судові витрати у розмірі 1600 грн.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що Коростенською місцевою прокуратурою за результатами вивчення стану додержання вимог чинного законодавства під час користування земельними ділянками комунальної власності установлено, що ОСОБА_1 , маючи у власності нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , в порушення положень ст. 206 Земельного кодексу України, використовує без правовстановлюючих документів земельну ділянку площею 0,0471 га, цим самим завдає власнику землі - Коростенській міській раді Житомирської області збитків виражених у недоотриманні міським бюджетом за період з 16.07.2015 по 27.03.2017 коштів в сумі 45978,84 грн.

Так, 31.07.2013 між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено договір купівлі-продажу об'єкта нежитлової будівлі магазину-бару «Іскорость», розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно договору вказана нежитлова будівля - магазин-бар «Іскорость» розташована на земельній ділянці площею 0,0471 га, кадастровий номер 1810700000:02:002:0004, що призначена для комерційного використання - (розміщення та обслуговування магазину-бару «Іскорость»), та у приватній власності продавця на момент посвідчення даного договору не перебуває.

27.05.2015 ФОП ОСОБА_1 звернувся до Коростенської міської ради із заявою про надання дозволу на передачу в короткострокову оренду строком на 5 років земельної ділянки площею 0,0471 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004.

Рішенням позачергової сорок четвертої сесії VI скликання Коростенської міської ради від 16.07.2015 № 1946, ОСОБА_1 передано в короткострокову оренду строком на п'ять років земельну ділянку 0,0471га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004.

На виконання вищезазначеного рішення договір короткострокової оренди вказаної земельної ділянки не укладено, використання земельної ділянки здійснюється без правовстановлюючих документів.

Рішенням одинадцятої сесії VII скликання від 22.12.2016 № 526 затверджено «Порядок визначення та відшкодування Коростенській міській раді збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю».

Рішенням одинадцятої сесії VII скликання від 22.12.2016 №527 створено Комісію по визначенню та відшкодуванню Коростенській міській раді збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю. Коростенською міською радою 07.06.2016 направлено на адресу ОСОБА_1 попередження про необхідність укладення договору оренди земельної ділянки площею 0,0471 га, кадастровий номер 1810700000:02:002:0004.

Крім того, 04.08.2016 та 30.01.2017 Коростенською міською радою направлено ОСОБА_1 повідомлення про необхідність звернутися у 5-денний термін з дня повідомлення до відділу архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Коростенської міської ради для заключення договору про добровільне відшкодування збитків.

Також, Коростенською міською радою 13.02.2017 та 23.03.2017 скеровано ОСОБА_1 повідомлення про виклик на Комісію по визначенню збитків, які нанесені Коростенській міській раді. Вище зазначені вимоги ОСОБА_1 не виконані.

У подальшому, 27.03.2017 відбулося засідання Комісії по визначенню розрахунку суми збитків міського бюджету від недоотриманих коштів за фактичне землекористування ОСОБА_1 земельною ділянкою площею 0,0471 га цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004.

На засіданні комісії визначено збитки міського бюджету від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки на загальну суму 45 978,84 грн.

Рішенням тридцятої сесії Коростенської міської ради VII скликання від 05.04.2017 № 634 затверджено Акт Комісії по визначенню розрахунку суми збитків міського бюджету від недоотриманих коштів за фактичне землекористування, згідно якого сума збитків, нанесених Коростенській міській раді у зв'язку з використанням ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0471 га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004, з порушенням вимог земельного законодавства за період з 16.07.2015 по 27.03.2017 становить 45978,84 грн.

Коростенською міською радою 12.04.2017 скеровано ОСОБА_1 повідомлення про те, що Комісією по визначенню збитків на засіданні, яке відбулося 27.03.2017, розглянуто матеріали про розрахунок збитків, які нанесені Коростенській міській раді у зв'язку із використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, з порушенням законодавства про плату за землю.

Дане повідомлення отримано відповідачем 15.04.2017, однак залишено без відповідного реагування.

За вказаних обставин, позивач просив позов задовольнити у повному обсязі.

Рішенням Ірпніського міського суду Київської області від 04.04.2025 позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Коростенської міської ради збитки у сумі 91951,47 грн., які нанесені Коростенській міській раді внаслідок недоодержання доходів за використання земельної ділянки площею 0,0471 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004, без правовстановлюючих документів. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Коростенської міської ради судовий збір в розмірі 1600 грн. (т. 2, а.с. 58-69).

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обгрунтування апеляційної скарги вказує на неврахування судом першої інстанції того, що відсутність у особи правовстановлюючих документів на земельну ділянку не може кваліфікуватися як самовільне зайняття, у разі правомірності набуття та оформлення у встановленому законом порядку розташованого на ній майна.

Зазначає, що у суду першої інстанції не було підстав для застосування до спірних правовідносин приписів чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок, оскільки до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними (т. 2, а.с. 74-78).

Представник позивача у судовому засіданні щодо задоволення апеляційної скарги заперечував, посилаючись на її безпідставність та необгрунтованість.

Інші учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду повідомлені належним чином, про причини своєї неявки суд не сповістили.

Враховуючи положення ч.2 ст. 372 ЦПК України, судом апеляційної інстанції визнано за можливе розглянути справу за відсутністю учасників справи, які не з'явилися у судове засідання, оскільки їх неявка не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді, вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, відповідно до Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 80602395 від 17.02.2017 року нерухоме майно: земельна ділянка кадастровий номер: 1810700000:02:002:0004, площею 0,0471га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, за адресою: АДРЕСА_1 належить на праві комунальної власності Коростенській міській раді, код ЄДРПОУ: 13576977, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 22184311 від 18.06.2015.

Згідно з витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 7339302 від 31.07.2013 року ОСОБА_1 є власником нежитлової будівлі - магазин-бар «Іскорость», загальною площею 220,3кв.м., яка розташована по адресі: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 набув право власності на це нерухоме майно на підставі договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 31.07.2013.

Зі змісту заяви ОСОБА_1 від 27.05.2015 року, зареєстрованої за № 1790/25-08, вбачається, що ОСОБА_1 просить міського голову ОСОБА_3 передати в короткострокову оренду строком на 5 років земельну ділянку площею 0,0471га, кадастровий номер: 1810700000:02:002:0004 по АДРЕСА_1 , цільове призначення для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

Відповідно до витягу з рішення Коростенської міської ради позачергова сорок четверта сесія VI скликання від 16.07.2015 № 1946 «Про передачу земельних ділянок на умовах оренди» вирішено передати в короткострокову оренду строком на 5 (п'ять) років громадянину ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0471 га цільового призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1810700000:02:002:0004). Встановити розмір орендної плати за використання громадянином ОСОБА_1 вказаної земельної ділянки: 37481,77 грн. (тридцять сім тисяч чотириста вісімдесят одна гривня 77 копійок) в рік; 3123,48 грн. (три тисячі сто двадцять три гривні 48 копійок) в місяць. Вище вказаним громадянам, фізичним особам-підприємцям та юридичним особам в місячний термін укласти договори короткострокової оренди вказаних земельних ділянок, Коростенській ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області проконтролювати своєчасне надходження орендної плати за використання вказаних вище земельних ділянок на рахунок місцевого бюджету у відповідності до Земельного та Податкового кодексів України.

Згідно попередження виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області від 07.06.2016 за № 02-16-01/1055 вбачається, що ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_2 повідомлено про прийняте рішення позачергової сорок четвертої сесія VI скликання Коростенської міської ради від 16.07.2015. Повідомлено про те, що адресату було передано в короткострокову оренду строком на 5 (п'ять) років земельну ділянку площею 0,0471 га цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі по АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1810700000:02:002:0004). Та запропоновано в найкоротший термін з'явитися в відділ архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Коростенської міської ради (каб. 33) для заключення договору оренди вищезгаданої земельної ділянки. Нагадано, що використання земельної ділянки без заключення документа, що посвідчує право на неї, вважається як самовільне захоплення земельної ділянки, що тягне за собою притягнення до відповідальності згідно діючого законодавства, зокрема нарахуванню збитків, відповідно до Положення прийнятого 39 сесією VI скликання Коростенської міської ради від 22.01.2015 за № 1745. Дане попередження вручено особисто ОСОБА_1 11.08.2016, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

З повідомлення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області від 04.08.2016 за № 02-16-01/1495, від 30.01.2017 за № 02-16-01/156 вбачається, що ОСОБА_1 , за адресою АДРЕСА_2 повідомлено про необхідність звернутися до відділу архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Коростенської міської ради для заключення договору про добровільне відшкодування збитків (каб. 33, вул. Грушевського, 22 ),спричинених внаслідок не оформлення прав на землю. Повідомлення від 04.08.2016 вручено особисто ОСОБА_1 02.02.2017, що вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Рішенням одинадцятої сесії VII скликання від 22.12.2016 № 526 затверджено «Порядок визначення та відшкодування Коростенській міській раді збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю».

Відповідно до п. 5.1. порядку, у разі використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, збитки визначаються з моменту виявлення користування земельною ділянкою, переходу права власності на нерухоме майно, або наявності іншого підтвердження фактичного користування даною земельною ділянкою. Нарахування збитків проводиться на підставі даних нормативної грошової оцінки земельної ділянки, діючої на момент складання розрахунків збитків за ставками орендної плати поточною року, затвердженої рішенням Коростенської міської ради згідно чинного законодавства або середньої (базової вартості) 1кв. земель м. Коростеня у зазначеному кварталі, з урахуванням індексу інфляції поточного року (у разі відсутності кадастрового номера земельної ділянки), але не більше ніж за 3 (три) попередні роки.

Пунктом 6.1. порядку визначення остаточного розміру завданих збитків по суб'єктах, які відмовилися від добровільного їх відшкодування, покладається на Комісію по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Комісія), яка в обов'язковому порядку має голову комісії, заступника голови комісії, секретаря та відповідний персональний склад (не менше 7 чоловік).

Пунктом 6.2. порядку утворення Комісії та затвердження її персонального складу здійснюється за рішенням сесії Коростенської міської ради.

У п. 6.3. порядку визначено склад Комісії та зазначено, що на комісію запрошуються власники землі або землекористувачі (орендарі), якими заподіяні збитки Коростенській міській раді, при користуванні землею, з порушенням вимог чинного законодавства .

Згідно з п. 5.3. порядку суб'єкт господарювання, який отримав повідомлення про нарахування збитків, та їх сплату, які виникли внаслідок використання земельної ділянки з порушенням законодавства про плату за землю та пропозицію заключення договору про добровільне відшкодування збитків повинен, у визначений у повідомленні термін, заключити договір про добровільне відшкодування збитків.

Рішенням одинадцятої сесії VII скликання від 22.12.2016 № 527 створено Комісію по визначенню та відшкодуванню Коростенській міській раді збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю (далі Комісія).

Згідно вимог п. 4.2. порядку, 04.08.2016 та 30.01.2017 Коростенською міською радою направлено ОСОБА_1 повідомлення про необхідність звернутися у 5-денний термін з дня надходження повідомлення до відділу архітектури, містобудування та земельних ресурсів виконавчого комітету Коростенської міської ради для заключення договору про добровільне відшкодування збитків.

Відповідно до ч. 2 п. 5.3. Порядку у разі неявки та незгоди заключити договір про добровільне відшкодування у визначений термін суб'єкту направляється повідомлення про те, що матеріали направляються на розгляд комісії, створеної Коростенською міською радою. В повідомленні зазначається місце і дата проведення Комісії

На вимогу п. 4.2. порядку письмове повідомлення суб'єктам, якими нанесені збитки, про час та дату засідання комісії з наданням підтверджуючого документу про направлення та отримання такого повідомлення. Повідомлення повинно бути одержане суб'єктом не пізніше, ніж за 3 дні до дати засідання комісії.

Коростенською міською радою 13.02.2017 та 23.03.2017 скеровано ОСОБА_1 повідомлення про виклик на Комісію по визначенню збитків, які нанесені Коростенській міській раді, що вбачається з повідомлень від 13.02.2017 № 02-16-01/255 та 23.03.2017 № 02-16-01/485.

Згідно долучених рекомендованих повідомлень про вручення поштового відправлення вбачається, що ОСОБА_1 особисто отримав повідомлення з викликом на 27.03.2017 року на 15:00 год. - 28.03.2017 р.

27.03.2017 відбулося засідання Комісії по визначенню розрахунку суми збитків міського бюджету від недоотриманих коштів за фактичне землекористування ОСОБА_1 земельною ділянкою площею 0,0471 га, цільове призначення - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004. На засіданні комісії визначено збитки міського бюджету від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки на загальну суму 45 978, 84 грн., що підтверджено доданим актом визначення розрахунку суми збитків міського бюджету від недоотримання коштів за фактичне землекористування.

Рішенням тридцятої сесії Коростенської міської ради VII скликання від 05.04.2017 № 634, затверджено Акт Комісії по визначенню розрахунку суми збитків міського бюджету від недоотриманих коштів за фактичне землекористування, згідно якого сума збитків, нанесених Коростенській міській раді у зв'язку з використанням ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0471 га, цільове призначення для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1810700000:02:002:0004, з порушенням вимог земельного законодавства за період з 16.07.2015 по 27.03.2017 становить 45 978, 84 грн.

З повідомлення виконавчого комітету Коростенської міської ради Житомирської області від 12.04.17 № 02-16-01/631 вбачається, що ОСОБА_1 повідомлено про те, що Комісією по визначенню збитків на засіданні, яке відбулося 27.03.2017, розглянуто матеріали про розрахунок збитків, які нанесені Коростенській міській раді у зв'язку із використанням земельної ділянки без правовстановлюючих документів, з порушенням законодавства про плату за землю.

Дане повідомлення отримано ОСОБА_1 особисто 15.04.2017, що вбачається з долученого рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.

Таким чином, виходячи з вищевстановлених обставин справи, можна дійти висновку, що з 16.07.2015 земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 1810700000:02:002:0004 площею 0,0471 га, перебуває у фактичному користуванні ОСОБА_1 , як власника нежитлового приміщення розміщеного на ній, без правовстановлюючих документів та без сплати коштів за її використання.

При цьому, як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідачем та його представником не подано суду жодного належного доказу, який би спростовував даний факт.

Так, відповідно до положень статті 13 Конституції України, статей 80, 83 ЗК України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування. Суб'єктами права власності на землю є в тому числі територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Згідно зі статтями 93, 116 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Частиною другою статті 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до пунтку «д» частини першої статті 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Частиною третьою статті 157 ЗК України передбачено, що порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року № 284 (далі - Порядок № 284) встановлено, що відшкодуванню підлягають інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Під неодержаним доходом розуміється, зокрема, дохід, який міг би одержати власник землі із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її тимчасового зайняття.

Позивачем затверджено власний Порядок визначення та відшкодування Коростенській міській раді збитків, заподіяних внаслідок використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату за землю

Положеннями статті 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до статті 96 ЗК України землекористувачі, окрім іншого, зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно із ч. 1 ст. 93 та ст. 125 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст.ст. 125, 126 ЗК України та ст. 182 ЦК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Частиною 5 статті 6 Закону України "Про оренду землі" визначено, що право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій реєстрації підлягають, зокрема речові права на нерухоме майно, похідні від права власності - право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Таким чином, виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди на земельну ділянку, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

Разом з тим, як вірно встановлено судом першої інстанції, відповідач, маючи у приватній власності нежитлову будівлю - магазин-бар "Іскорость" за адресою: АДРЕСА_1 , у період з 16.07.2015 по 27.03.2017 користувався земельною ділянкою комунальної власності площею 0,0471 га, з кадастровим номером 1810700000:02:002:0004, призначеною для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, без оформленого договору оренди на неї з Коростенською міською радою та державної реєстрації такого права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

У свою чергу, згідно зі статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до статті 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Положеннями статті 1214 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Положеннями статті 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Статтею 16 ЦК України, статтею 152 ЗК України встановлено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути примусове виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Положення статей 1212-1215 ЦК України визначають такий позадоговірний спосіб захисту права власності як кондикція. Кондикційний позов - вимога повернення безпідставно набутого або збереженого особою у себе майна за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) або якщо правова підстава згодом відпала. Таким чином кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала або відбулась її трансформація (наприклад, договір, на підставі якого відбулось набуття майна, в подальшому було визнано недійсним; одна особа передала іншій кошти в якості авансу на виконання попереднього договору, однак основний договір в майбутньому так і не було укладено тощо).

Відтак, у разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав існуючий договірний характер спірних правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень статті 1212 ЦК України, тобто норма даної статті підлягає застосуванню, коли одна сторона безпідставно утримує майно іншої сторони та при цьому в неї відсутнє відповідне договірне зобов'язання з повернення цього майна. У разі, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, стаття 1212 ЦК України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава в установленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Аналогічна правова позиція викладена Великою Палатою Верховного Суду у постановах від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц, від 13 лютого 2019 у справі № 320/5877/17, від 31 січня 2020 року у справі № 161/17945/18, від 16 червня 2020 року у справі № 910/22513/17, від 14 грудня 2021 року у справі № 643/21744/19, від 22 грудня 2021 року у справі № 465/5790/17.

Якщо тлумачити приписи статті 1212 ЦК України, то до випадків безпідставного набуття та збереження майна належить також збереження особою без достатніх правових підстав у себе виплати, яку вона відповідно до закону мала віддати (перерахувати) іншій особі згідно з покладеним на неї за законом обов'язком (зменшення обов'язку).

Аналогічні правові висновки містяться у постановах Великої Палати Верховного Суду від 12 жовтня 2021 року у справі № 910/17324/19, від 09 листопада 2021 року у справі № 905/1680/20.

За змістом норм цивільного та земельного законодавства виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, враховуючи приписи статті 120 ЗК України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані.

Відтак, відсутні підстави застосовувати до спірних правовідносин приписи чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Такий правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року по справі № 629/4628/16-ц.

Отже, встановивши, що відповідач, набувши право власності на нерухоме майно, право користування земельною ділянкою під ним належно не зареєстрував, тобто користується землею безпідставно, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що міська рада, в інтересах якої подано позов прокурором, має право вимагати кошти за фактичне користування земельною ділянкою.

Посилання апелянта на те, що суд першої інстанції безпідставно застосував до спірних правовідносин приписи чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок, колегія суддів відхиляє, адже, як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, при вирішенні спору суд першої інстанції вірно встановив характер спірних правовідносин та обгрунтовано застовував до них вищенаведені положення ст. 1212 ЦК України та відповідну судову практику Верховного Суду у подібних спорах.

З вищенаведеного вбачається, що доводи апелянта щодо незаконності рішення не грунтуються на вимогах закону, суперечать наявним у справі доказам та фактичним обставин справи, а отже не спростовують та не впливають на законність і обгрунтованість ухваленого судом рішення.

Таким чином, ухвалюючи рішення, суд першої інстанції повно та всебічно розглянув справу, надав всім доводам сторін належну правову оцінку, оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності та постановив законне та правильне по суті рішення. При апеляційному розгляді справи порушень норм матеріального і процесуального права, які є підставою для скасування рішення, в справі не виявлено.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду без змін.

Також слід зазначити, що у зв'язку із залишенням апеляційної скарги без задоволення понесені відповідачем судові витрати (судовий збір за подання апеляційної скарги) відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 268, 367, 368, 372, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Ірпінського міського суду Київської області від 04 квітня 2025 року у справі за позовом керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави в особі Коростенської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення збитків за час фактичного користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту може бути оскаржена до Верховного Суду.

Повний текст постанови складений ­15 вересня 2025 року.

Суддя-доповідач М.І. Оніщук

Судді В.А. Шебуєва

О.В. Кафідова