02 вересня 2025 року м. Дніпросправа № 340/494/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 р. (суддя Сагун А.В.) в адміністративній справі №340/494/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оформлене протоколом від 11.12.2024 № 25 щодо відмови йому у наданні статусу учасника бойових дій; зобов'язати Комісію Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є особою, яка брала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в складі військової частини НОМЕР_2 , що підтверджено відповідною довідкою командира, однак оскаржуваним рішенням позивачу протиправно відмовлено в наданні статусу учасника бойових дій.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 р., ухваленим за результатом розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, у задоволенні позову відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на неповноту встановлення судом першої інстанції обставин у справі, оскільки його участь у бойових діях та забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони підтверджені наказами про виплату додаткової винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу відповідач заперечує проти прийняття колегією суддів на стадії апеляційного провадження надані позивачем додаткові докази, які судом першої інстанції не досліджувались. На переконання відповідача, позивач заявляє про нові підстави адміністративного позову. Комісія ретельно вивчила усі документи, на підставі яких приймається рішення про надання особі статусу учасника бойових дій. Позивач у спірний період мав статус курсанта, проходів строкову військову службу, тому не міг бути залучений до участі у бойових діях.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі:
Позивач проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_3 ( а.с.10). З 31.05.2022 по 22.08.2022 позивач перебував у відрядженні до військової частини НОМЕР_4 відповідно до витягів з наказів № 150 та № 236 ( а.с.21). Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_4 від 11.10.2024 № 4527 позивач з 31.05.2022 по 22.08.2022 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в районі Костянтинівської міської громади Краматорського району Донецької області ( а.с.13-14). Представником позивача 14.11.2024 подано заяву про надання статусу учасника бойових дій до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військової частини НОМЕР_1 ( а.с.11-12). До заяви було долучено: копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю; ордер на надання правничої допомоги; довідку про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України № 4527; копію паспорту; копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків; витяг з інформаційно- аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості»; копію військового квитка з інформацією про проходження служби; згоду на збір та обробку персональних даних; дві кольорові фотокартки; опис вкладення у цінний лист. Рішенням Комісії Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оформлене протоколом від 11.12.2024 № 25, п .790 солдату запасу ОСОБА_2 , колишньому курсанту навчального взводу навчальної роти військової частини НОМЕР_3 (з 31.05.2022 по 22.08.2022) відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій (відсутні підтверджуючі документи про безпосередню участь у бойових діях) ( а.с.60).
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій, позивач звернувся за захистом своїх прав з даним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність спірного рішення, оскільки під час розгляду встановлено, що ОСОБА_1 в Журналі бойових дій не зазначається як такий, що особисто або в складі підрозділу виконував бойові чи спеціальні завдання, як це визначено Постановою Кабінету Міністрів України №413, окрім того представником військової частини НОМЕР_4 факт участі в бойових діях вказаного військовослужбовця не підтверджено.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Суд апеляційної інстанції переглядає справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 цього ж Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Закон №3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
За визначенням статті 5 Закону №3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до абзацу 1 пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-ХІІ учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначаються Кабінетом Міністрів України. Райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України (абзац 2 пункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-ХІІ).
На виконання наведених вище приписів Закону №3551-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 20.08.2014 № 413 затвердив Порядок №413.
Відповідно до внесених постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 року № 887 змін до Порядку №413 з 24 серпня 2023 року статус учасника бойових дій надається на підставі довідки за формою згідно додатку 6 до цього ж Порядку (далі -довідка), виготовленої на підставі документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).
За приписами п. 4 Порядку №413 підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій є для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону, статус учасника бойових дій надається в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах їх проведення на підставі документів, зазначених у підпунктах 1 та 2 цього пункту.
Пунктом 19 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій приймається комісіями - стосовно заявників з числа осіб, зазначених у пунктах 19 і 20 частини першої статті 6 Закону.
Комісії розглядають документи, у разі потреби заслуховують пояснення заявників, стосовно яких вони подані, свідків та в місячний строк із дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав комісії повертають документи до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання та повторного подання на розгляд комісій протягом 10 календарних днів.( п. 20 Порядку № 413).
Верховний Суд у постанові від 03 червня 2025 р. у справі № 620/11392/24 за результатом розгляду подібних правовідносин дійшов висновку, що повноваження комісій не обмежуються формальною перевіркою поданих документів. На них покладено обов'язок здійснювати всебічну та об'єктивну перевірку обставин, які можуть підтверджувати участь особи в заходах, пов'язаних із захистом України. Зокрема, комісії зобов'язані не лише вивчати надані матеріали, а й, за необхідності, витребувати додаткові документи, заслуховувати пояснення свідків та осіб, щодо яких розглядається питання про надання статусу учасника бойових дій.
Враховуючи положення Закону № 3551-XII та Порядку № 413, визначальною підставою для надання статусу учасника бойових дій є не формальне подання повного пакета документів, а підтвердження факту безпосередньої участі особи в бойових діях або заходах із забезпечення оборони України. Документи виступають лише засобом доведення цієї участі, а не самостійною умовою для визнання такого статусу. Відтак, формальний підхід до розгляду поданих матеріалів, без врахування їх реального змісту та обставин, що свідчать про виконання особою завдань у зоні бойових дій, є неправомірним і суперечить меті правового регулювання законодавства у сфері захисту прав ветеранів війни.
Колегія суддів апеляційного суду, у свою чергу, звертає увагу, що відзив на позовну заяву, який подавався відповідачем до суду першої інстанції, не містив інформації про перевірку підстав для виплати позивачу за період з 01.08.2022 по 22.08.2022 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, та за період з 31.05.2022, 01.06.2022 по 30.06.2022, у розмірі по 70000 грн., відповідно. Ця винагорода була встановлена наказами командира військової частини НОМЕР_3 (з адміністративно-господарської діяльності) № 789 від 03.07.2022 та № 1196 від 03.09.2022. Підставою для видачі цих наказів слугували довідки командира в/ч НОМЕР_4 від 03.07.2022 №692/3283, та від 22.08.2022 №692/4961. Копії витягів з цих наказів позивач долучив до апеляційної скарги.
Вирішуючи питання прийняття цих документів і врахування їх в якості доказів по справі, колегія суддів керується приписами статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Колегія суддів зазначає, що процесуальний закон зобов'язує відповідача (суб'єкта владних повноважень) доводити правомірність прийнятого ним рішення належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами.
Ненадання відповідачем суду першої інстанції усіх наявних у нього доказів змусило позивача вживати заходів щодо отримання додаткових доказів, які, на його думку, спростовують прийняте відповідачем спірне рішення.
У зв'язку із цим колегія суддів приймає додані до апеляційної скарги документи в якості письмових доказів по справі і вважає, що відповідач зобов'язаний перевірити наявність підстав для призначення та виплати позивачу додаткової винагороди у збільшеному розмірі в період, в якій, за твердженням позивача, він приймав участь у бойових діях.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає наявними процесуальні підстави для скасування оскарженого рішення суду першої інстанції, яке постановлено за неповного з'ясування усіх обставин по справі, та прийняття нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог. Спірне рішення підлягає скасуванню, як протиправне. Спосіб відновлення порушених прав - зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання йому статусу учасника бойових дій після перевірки підстав для виплати йому додаткової винагороди згідно наведених вище наказів.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 р. в адміністративній справі №340/494/25 - скасувати та ухвалити нове судове рішення.
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій оформлене протоколом від 11.12.2024 № 25 щодо відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій.
Зобов'язати Комісію Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.11.2024 (зареєстрована 29.11.2024) про надання статусу учасника бойових дій, врахувавши висновки суду, що викладені у цій постанові.
У задоволенні решти позову - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 02 вересня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя А.А. Щербак