15 вересня 2025 року Справа № 280/6271/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
І. Зміст і підстави позовних вимог.
До Запорізького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні відповідачу пенсії за особливі заслуги перед Україною.;
2) зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за особливі заслуги перед Україною з 09.05.2025.
Позовна заява та додатки до неї сформовані в підсистемі «Електронний суд» та подані у формі електронного документа представником позивача адвокатом Куцигіним І.В., який діє на підставі ордеру серії АР №1253202 від 21.07.2025.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною, проте відповідач повідомив про можливе призначення такої пенсії лише при особистому зверненні позивача до органів пенсійного фонду. Наголошено, що і Закон України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», і Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, і Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, передбачають можливість подання заяви про призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною в електронному вигляді через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
ІІ. Виклад позицій інших учасників справи.
27.08.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». ОСОБА_1 09.05.2025 через вебпортал було подано пакет документів для перерахунку пенсії, серед яких була і копія орденської книжки. Водночас Порядком №3-1 та чинним пенсійним законодавством не передбачено подання пакету документів для призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною через вебпортал. До того ж, пенсія за особливі заслуги перед Україною є не окремим видом пенсії, а лише надбавкою до неї. Подана заява є заявою на призначення пенсі, а не для перерахунку. В заяві зазначено, що пенсія на іншій підставі, державна допомога не призначалась. З огляду на викладене просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 28.07.2025 суд відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін у відповідності до положень статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України; зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати до суду у строк для подання відзиву копію матеріалів заяви ОСОБА_1 , які були подані через вебпортал для призначення пенсії, з усіма додатками.
Рішення у справі ухвалюється з урахуванням перебування судді у відпустці в період з 04.08.2025 по 07.09.2025 згідно з довідкою Запорізького окружного адміністративного суду за вих.№ 02-35/25/74 від 20.08.2025.
IV. Фактичні обставини справи, встановлені судом.
09.05.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області через вебпортал із заявою, в якій просив призначити пенсію. Вид пенсії: підвищення по інвалідності (ст.25 ЗУ №2262). Пенсія на іншій підставі, державна допомога, виплата на дитину, страхові виплати: не призначалась.
Відповідно до копії орденської книжки серії АТ №120520 позивача нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня відповідно до Указу Президента України від 14.10.1999 (відзнака №373087).
Листом відповідача від 16.07.2025 №12120-10866/Р-02/8-0800/25 позивача повідомлено, що пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюється громадянам України, які перебувають на обліку, як отримувачі пенсії відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1767-ІІІ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» та з урахуванням вимог «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджених Постановою правління Пенсійного фонду України від № 3-1 від 30.01.2007» (далі-Порядок 3-1). Заявником 09.05.2025 через вебпортал було подано пакет документів для перерахунку пенсії, серед яких була і копія орденської книжки. Порядком 3-1 та чинним пенсійним законодавством не передбачено подання пакету документів для призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною через вебпортал. З урахуванням вищевикладеного, для призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною рекомендовано особисто звернутись до відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр), з оригіналами персональних документів та орденської книжки.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні відповідачу пенсії за особливі заслуги перед Україною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
V. Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також, у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України встановлено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні
Порядок призначення пенсій за особливі заслуги перед Україною, розміри, в яких такі пенсії призначаються, а також коло осіб, які мають право на їхнє призначення, визначено Законом України від 01.06.2000 № 1767-III «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (далі - Закон №1767-III).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону №1767-III пенсія за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсія за особливі заслуги) встановлюється таким громадянам України, зокрема, ветеранам війни, які після проголошення незалежності України нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.
Пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону (стаття 4 Закону №1767-III).
Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1767-III пенсія особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах: 4200 гривень - особам, зазначеним у пункті 7 статті 1 цього Закону; від 35 до 40 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - особам, зазначеним у пунктах 1 і 6 статті 1 цього Закону; від 23 до 35 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - особам, зазначеним у пунктах 2-5 статті 1 цього Закону.
Частиною третьою тієї ж статті передбачено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому поданої в електронній або паперовій формі заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому поданої в електронній або паперовій формі або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
Відповідно до статті 9 Закону №1767-III заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги, подану в електронній або паперовій формі, розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.
Порядок подання документів для встановлення пенсії за особливі заслуги та вимоги до них затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Не пізніше трьох днів після прийняття рішення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову в її встановленні (перерахунку) територіальний орган Пенсійного фонду України видає або надсилає особі повідомлення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову у її встановленні (перерахунку) із зазначенням причин відмови та порядку оскарження такого рішення.
Як зазначає відповідач, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок №3-1), військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (членам їх сімей), пенсії згідно із Законом призначаються і виплачуються головними управліннями Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - орган, що призначає пенсію).
Днем звернення за перерахунком, поновленням пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням) (початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), прийняттям (звільненням) на (зі) службу (служби), за виплатою недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, виплатою одноразової грошової допомоги, виплатою допомоги на поховання вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів)) (пункт 11 розділу І Порядку №3-1).
Підпунктом 10 пункту 1 розділу ІІ Порядку № 3-1 передбачено, що для встановлення до пенсії надбавок, підвищень, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною, допомог пред'являються такі документи, зокрема, документи, що підтверджують особливі заслуги перед Україною. Для осіб, нагороджених державними нагородами України, для підтвердження може враховуватися Указ Президента України про нагородження державною нагородою України (для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).
Суд враховує, що у спірних правовідносинах ОСОБА_1 подав через вебпортал відповідача подав заяву про призначення / перерахунок пенсії, до якої долучив копії орденської книжки серії АТ №120520 (нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня відповідно до Указу Президента України від 14.10.1999), посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.03.2024 (є особою з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни), посвідчення серії НОМЕР_2 від 14.07.2020 (є учасником бойових дій). Таким чином, після прийняття та реєстрації заяви, поданої позивачем засобами електронного зв'язку, що передбачено Законом №1767-III та Порядком №3-1, відповідач повинен був розглянути відповідну заяву про призначення / перерахунок пенсії та прийняти відповідне рішення.
Фактично, пенсійним органом не приймалося мотивоване рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії позивача, що свідчить про недотримання встановленого законодавством порядку вирішення питання про призначення (перерахунок) пенсії. Отже, суб'єкт владних повноважень у спірних відносинах діяв не у спосіб, встановлений законодавством.
Суд зазначає, що доводи пенсійного органу про те, що законодавством не передбачено подання пакету документів для призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною через вебпортал, суперечать принципу «належного врядування», що є невід'ємною складовою верховенства права. Цей принцип зобов'язує суб'єктів владних повноважень діяти добросовісно, прозоро, ефективно та бути максимально корисними для особи. Створюючи штучну перешкоду замість сприяння у реалізації права, відповідач діяв всупереч сутності належного врядування, що є неприпустимим у соціальній, правовій державі.
Крім того, відповідач своїми діями порушив принцип «правомірних очікувань». Особа, яка має встановлене законом право на перерахунок пенсії, має обґрунтовані та законні очікування, що держава в особі її органів діятиме передбачувано та послідовно для забезпечення реалізації цього права. Відмова відповідача розглянути по суті чітко виражене прохання підриває ці правомірні очікування та руйнує довіру громадянина до держави.
Судовим розглядом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не прийняло жодного рішення за результатом розгляду заяви позивача про призначення / перерахунок пенсії, а лише надало лист. Разом з тим, лист від 16.07.2025 №12120-10866/Р-02/8-0800/25 не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, адже не є актом правозастосування. Названий лист носить лише інформаційний характер, оскільки не породжує виникнення, зміну або припинення прав, обов'язків позивача. Цей лист, як слідує з його змісту та суті, містить лише інформацію про неналежний спосіб подання заяви до органу пенсійного фонду. Зазначене виключає можливість визнання судом протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні відповідачу пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Верховний Суд, вирішуючи питання правомірності не розгляду органом пенсійного фонду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком №22-1, у постанові від 27.11.2019 у справі № 748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, вказав, що важливим є також долучення позивачем до заяви документів, які подаються саме при призначенні пенсії.
На цій підставі суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).
Аналогічний підхід застосований Верховним Судом у постановах від 30.05.2018 у справі № 537/3480/17, від 27.11.2019 у справі № 748/696/17, від 26.02.2020 у справі № 541/543/17-а, від 16.12.2021 у справі № 500/1879/20 та від 09.08.2023 у справі №520/5045/2020.
Отже, враховуючи неналежний розгляд відповідачем заяви, а в даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не вчиняло дій щодо встановлення позивачу пенсії за особливі заслуги перед Україною (як надбавки до розміру пенсії), суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність через неприйняття жодного з рішень, передбачених Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».
У зв'язку з цим, оскільки позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити позивачу пенсію за особливі заслуги перед Україною з 09.05.2025 є передчасними, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача та додані до неї документи і прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.
Решта доводів та аргументів сторін, що наведена у заявах по суті справи, не потребує окремої оцінки суду, оскільки зроблених судом висновків не спростовують.
VI. Висновки суду.
Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про порушення відповідачем процедури розгляду заяви позивача, тому позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають частковому задоволенню.
VII. Розподіл судових витрат.
Оскільки відповідно до положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, в силу вимог статті 139 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.05.2025 про встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.05.2025 про встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною, як надбавки до розміру пенсії, та прийняти рішення по суті, з урахуванням правової оцінки суду, наданої у цьому рішенні.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: пр.Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 15.09.2025.
Суддя К.В.Мінаєва